ΕΡΩΤΗΣΗ: POKE για EDITOR 128+/128+2

sinclair_jim

RetroN00b
Joined
26 Οκτ 2007
Μηνύματα
47
Αντιδράσεις
0
...................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BORDER 0

PAPER 0

INK 1 (νομίζω 1 είναι για άσπρο)
 
ΙΝΚ 7 αν δεν εχω Αλτσχαιμερ
 
BORDER 0 ΚΑΙ PAPER 0 αρκούν, το χρώμα των γραμμάτων αντιστρέφεται αυτόματα.
 
Αυτά δεν "παίζουν" στον editor της basic στα 128Κ!!!! είναι μόνο για την οθόνη εμφάνισης...
 
sinclair_jim είπε:
Αυτά δεν "παίζουν" στον editor της basic στα 128Κ!!!! είναι μόνο για την οθόνη εμφάνισης...
Νομίζω πως μόνο το border colour είναι διαθέσιμο ως system variable.
 
Anestis είπε:
Νομίζω πως μόνο το border colour είναι διαθέσιμο ως system variable.
Φίλε Anestis έχει δίκιο, δεν αφήνει ο spectrum να αλλάξεις το περιεχόμενο της διεύθυνσης, το βρήκα σε τεχνικό βιβλίο.
 
sinclair_jim είπε:
Φίλε Anestis έχει δίκιο, δεν αφήνει ο spectrum να αλλάξεις το περιεχόμενο της διεύθυνσης, το βρήκα σε τεχνικό βιβλίο.
Jim έτσι είναι φιλε. Απλά η +3e Rom που θα βάλεις τώρα στον +3 σου νομίζω ότι αναφέρει κάτι σχετικό για το πως αλλάζεις τα χρώματα στον editor. Checkare το. :)
 
Δεν έχω +3, αν και τον θέλω πολύ!

(Αν ξέρεις που μπορώ να βρώ εκτός ebay p.m., έχω βάλει και αγγελία παλαιότερα, αλλά τίποτα ακόμα...)
 
sinclair_jim είπε:
Δεν έχω +3, αν και τον θέλω πολύ!(Αν ξέρεις που μπορώ να βρώ εκτός ebay p.m., έχω βάλει και αγγελία παλαιότερα, αλλά τίποτα ακόμα...)
A,διάβαζα το forum κάπου και έτσι κατάλαβα. Μάλλον, +2A έχεις τελικά.

Για τον +3 δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σε βοηθήσω. Όσα spectrum και να έχω δεν είναι ποτέ αρκετά και συνήθως όταν μου βρίσκεται κάποιο άλλο 8bito (κυρίως 6128) τρελένομαι να τα ανταλλάσω με Spectrumakia. Spectrum δεν πουλάω ποτέ. :)
 
Πίσω
Μπλουζα