Είμαι... (1983)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.288
Είμαι... (1983)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Είμαι...

 


Κοινωνική ταινία του 1983 παραγωγής Χρήστου Μάγκου , σε σενάριο και σκηνοθεσία Βασίλη Μπουντούρη και μουσική Γιώργου Παπαδάκη. Πρωταγωνιστούν η Λύδια Λένωση , ο Νίκος Καλογερόπουλος , ο Γιώργος Σαμπάνης , η Ρίτα Μουσούρη , ο Γιώργος Ματαράγκας κ.α. Η ταινία έκοψε 83.413 εισιτήρια και ήρθε 16η ανάμεσα στις 48 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Η Ρίτα φαίνεται να είναι η όμορφη γυναίκα τής διπλανής πόρτας. Ζει με την κόρη της που πάει λύκειο, φροντίζει τη μισότρελη γιαγιά της που ζει μόνη σε μια ηθελημένη εξαθλίωση. Τα λεγόμενα τής γιαγιάς μάς οδηγούν στην πραγματική ταυτότητα της Ρίτας. Εργάζεται σαν πόρνη. Το σχέδιό της να βγει απ` το επάγγελμα ανατρέπεται όταν ο πρώην νταβατζής της βγαίνει απ` τη φυλακή και η δράση εκτυλίσσεται σαν χιονοστιβάδα. Δεν βγαίνεις "με το έτσι" απ` το επάγγελμα. Έπονται εκβιασμοί, βιασμοί και η στάση του επίσημου κράτους. Η "επανάσταση" της Ρίτας θα πνιγεί στο κόκκινο του δικού της αίματος, να ζήσει τουλάχιστον η κόρη της "σαν άνθρωπος στην κοινωνία". Δεμένο με τη δράση το ρεαλιστικό φόντο της νυχτερινής Αθήνας του περιθωρίου.

 


[deadpic]




[video=youtube_share;3w797S3STsY]http://youtu.be/3w797S3STsY

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Ριτα ειναι ιεροδουλη τριτης γενιας, αφου μεσα στο εργο αποκαλυπτεται οτι και η Σμυρνια γιαγια της (μια γυναικα γεματη αναμνησεις απο τη χαμενη της πατριδα) αλλα και η μητερα της (η οποια αυτοκτονησε στο χωρο της δουλειας της) εκαναν το ιδιο επαγγελμα.

Τελικα η Ριτα ακολουθει τη μοιρα της μητερας της και καταληγει αυτοχειρ, κοβοντας τις φλεβες της μεσα στη μπανιερα της, δινοντας μας το προδιαγεγραμμενο φιναλε της ταινιας και της ζωης της.

Ενα εργο ωμα ρεαλιστικο και γι' αυτο το λογο τοσο σοκαριστικα σκληρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταθλιπτικη, πραγματι. Οπως ολες οι ταινιες με ντοκιμανταιριστικη γραφη.
 
Καλή ταινία.Θεωρώ αρκετά καλή την ερμηνεία της Λένωση και πάρα πολύ καλή του Καλογερόπουλου. Νομίζω ότι είναι η τελευταία ταινία της Ρίτας Μουσούρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Νομίζω ότι είναι η ταλευταία ταινία της Ρίτας Μουσούρη.
Από αυτή τη φράση του προλαλήσαντος, μού ήρθε η ... φλασιά για ένα μίνι κουίζ :

- Τη μουσική της εν λόγω ταινίας έχει γράψει ο Γιώργος Ε. Παπαδάκης !!! Ο ίδιος, όμως, έχει γράψει μουσική και για την ταινία κάποιας άλλης σκηνοθέτιδας, η οποία, μάλιστα, είναι, ομοίως, η τελευταία ταινία της σκηνοθέτιδας !!! Για ποια άλλη ταινία, λοιπόν, άλλης [εξαιρετικής] σκηνοθέτιδος [και "κύκνειο άσμα" της], έγραψε μουσική ο Γ. Ε. Παπαδάκης ???
 
Σε Φριντα Λιαππα πηγαινει ο νους μου, αλλα δεν μπορω να πω σε ποια ταινια της.
 
bambinella 100 είπε:
Σε Φριντα Λιαππα πηγαινει ο νους μου, αλλα δεν μπορω να πω σε ποια ταινια της.
Δεν πρόκειται, όμως, για τη Φρίντα Λιάππα ... Η σωστή απάντηση είναι η ταινία "Κρυστάλλινες Νύχτες" της πολύ σπουδαίας σκηνοθέτιδος Τώνιας Μαρκετάκη !!! "Η τιμή της αγάπης" από τις πλέον λατρεμένες μου ταινίες εκεί στα 80ς !!! Οι "Κρυστάλλινες Νύχτες" ήταν η τελευταία ταινία της, πριν "φύγει" τόσο νωρίς και τόσο ξαφνικά [όπως,νωρίς και ξαφνικά, "έφυγε" και η άλλη σπουδαία σκηνοθέτιδα, Φρίντα Λιάππα, την οποία καλά έκανες και μνημόνευσες ... ] ....

Στις "Κρυστάλλινες Νύχτες", λοιπόν, η μουσική είναι του Γ.Ε. Παπαδάκη, τον οποίο οι περισσότεροι γνωρίζουμε από τις ... "καυστικές" δισκοκριτικές του στο ΔΙΦΩΝΟ [και περισσότερο απ' όλους ο γράφων, καθόσον στο τεύχος Μαρτίου του 2001 είχε γράψει για δική μου δισκογραφική δουλειά ένα "θάψιμο" με τα όλα του :sealed: :cool: :cool: :sealed: !!! ] !!!

Για την ταινία "Είμαι" του 1983 δεν γνώριζα, πρώτη φορά διαβάζω γι' αυτήν !!! Από την υπόθεση, όμως, που παραθέτεις, σχηματίζω την εντύπωση ότι πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσα ταινία [ίσως την αναζητήσω] !!! Επίσης, είμαι σίγουρος ότι ο Γ.Ε. Παπαδάκης θα έχει γράψει και γι' αυτήν πολύ όμορφη μουσική !!! Έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου οι μουσικές του από τις "Κρυστάλλινες Νύχτες" και από την πρόσφατη ταινία "Ταξίδι στη Μυτιλήνη", οι οποίες ήταν, πραγματικά, μια ευχάριστη έκπληξη !!! Οπότε ... λογικό είναι και σε αυτήν την ταινία οι μουσικές του να κινούνται στα ίδια επίπεδα !!!
 
Rinus Cesar είπε:
Στις "Κρυστάλλινες Νύχτες", λοιπόν, η μουσική είναι του Γ.Ε. Παπαδάκη, τον οποίο οι περισσότεροι γνωρίζουμε από τις ... "καυστικές" δισκοκριτικές του στο ΔΙΦΩΝΟ [και περισσότερο απ' όλους ο γράφων, καθόσον στο τεύχος Μαρτίου του 2001 είχε γράψει για δική μου δισκογραφική δουλειά ένα "θάψιμο" με τα όλα του :sealed: :cool: :cool: :sealed: !!! ] !!!
Για ποια δισκογραφική δουλειά σου πρόκειται Rinus Cesar;
 
αξιολογη ταινια που πρεπει να δειτε αν και πολυ βαρια,ψυχοπλακωτικη και καταθλιπτικη.
 
Παιδιά την είδα χθές..Στο τέλος της ταινίας ήμουν έτοιμος κι εγώ να κόψω τις φλέβες μου...Πολύ καταθλιπτική..πωπω..Στα συν της οι πολύ καλές ερμηνείες του (εξαιρετικού πάντα) Νίκου Καλογερόπουλου και του Γιώργου Σαμπάνη. Επίσης πολύ καλή και η Λένωση..Νομίζω ότι αποδόθηκε αρκετά επιτυχημένα η ατμόσφαιρα, με την Αθήνα της δεκαετίας του '80 να πρωταγωνιστεί μέσα από αυτή την θολή ατμόσφαιρα..(ένας λόγος που παρακολουθώ ταινίες αυτής της δεακετίας είναι και για να γνωρίσω μια διαφορετική πόλη..αμφιταλαντευόμενη αισθητικά μεταξύ της παραδοσιακής μονοκατοικίας και της νέας μόδας της πολυκατοικίας..Έχει μια οσμή παρακμής και κιτς η οποία προσωπικά μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, πιθανόν επειδή δεν την έζησα..) Από'κει και έπειτα βέβαια, μου έκανε πολύ κακή εντύπωση η σκηνοθεσία (πολύ κακοπαιγμένες ορισμένες σκηνές-ειδικά από την ευειδή νεαρά που έπαιζε τη κόρη - αλλά αυτό είναι μεγαλύτερη ευθύνη του σκηνοθέτη) ενώ υπήρχαν και προφανή σεναριακά χάσματα..Γενικά,νομίζω ότι επέμεινε σε σκηνές που ήταν περιττές ενώ τις ουσιαστικές - σ'αυτές που πήγαινε να εξελιχθεί κάπως η δράση- κατά ένα περίεργο τρόπο τις εξαφάνιζε! Πάντως πολυυυ μουντή ταινία..ψυχοπλάκωμα σκέτο!

Και τώρα 2 απορίες:

Πρώτον: Γτ οι περισσότερες ταινίες εκείνης της περιόδου ήταν έτσι μελαγχολικές και σκοτεινές; Έβλεπα π.χ τη προηγούμενη εβδομάδα το"οι δρόμοι της αγάπης είναι νυχτερινοί" και στο τσακ γλύτωσα τα ψυχοφάρμακα..(γενικά η Φρίντα Λιάππα-εξαιρετική σκηνοθέτης κατά τα λοιπά, αδικημένη και ακέραιος χαρακτήρας κατ'εμέ, γι'αυτό και δέχτηκε το πόλεμο από το χώρο της)

Και δεύτερον: Η ηθοποιός που ενσάρκωνε τη γιαγιά, είναι η ίδια που έπαιζε στη ''Βίλα των οργίων" τη περιβόητη "κόρη ναυάρχου-μιλάτε μου στον πληθυντικό θα με υποχρεώσετε"; Και αν ναι, πώς τη λένε;
 
retrofrog είπε:
Παιδιά την είδα χθές..Στο τέλος της ταινίας ήμουν έτοιμος κι εγώ να κόψω τις φλέβες μου...Πολύ καταθλιπτική..πωπω..Στα συν της οι πολύ καλές ερμηνείες του (εξαιρετικού πάντα) Νίκου Καλογερόπουλου και του Γιώργου Σαμπάνη. Επίσης πολύ καλή και η Λένωση..Νομίζω ότι αποδόθηκε αρκετά επιτυχημένα η ατμόσφαιρα, με την Αθήνα της δεκαετίας του '80 να πρωταγωνιστεί μέσα από αυτή την θολή ατμόσφαιρα..(ένας λόγος που παρακολουθώ ταινίες αυτής της δεακετίας είναι και για να γνωρίσω μια διαφορετική πόλη..αμφιταλαντευόμενη αισθητικά μεταξύ της παραδοσιακής μονοκατοικίας και της νέας μόδας της πολυκατοικίας..Έχει μια οσμή παρακμής και κιτς η οποία προσωπικά μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, πιθανόν επειδή δεν την έζησα..) Από'κει και έπειτα βέβαια, μου έκανε πολύ κακή εντύπωση η σκηνοθεσία (πολύ κακοπαιγμένες ορισμένες σκηνές-ειδικά από την ευειδή νεαρά που έπαιζε τη κόρη - αλλά αυτό είναι μεγαλύτερη ευθύνη του σκηνοθέτη) ενώ υπήρχαν και προφανή σεναριακά χάσματα..Γενικά,νομίζω ότι επέμεινε σε σκηνές που ήταν περιττές ενώ τις ουσιαστικές - σ'αυτές που πήγαινε να εξελιχθεί κάπως η δράση- κατά ένα περίεργο τρόπο τις εξαφάνιζε! Πάντως πολυυυ μουντή ταινία..ψυχοπλάκωμα σκέτο!Και τώρα 2 απορίες:

Πρώτον: Γτ οι περισσότερες ταινίες εκείνης της περιόδου ήταν έτσι μελαγχολικές και σκοτεινές; Έβλεπα π.χ τη προηγούμενη εβδομάδα το"οι δρόμοι της αγάπης είναι νυχτερινοί" και στο τσακ γλύτωσα τα ψυχοφάρμακα..(γενικά η Φρίντα Λιάππα-εξαιρετική σκηνοθέτης κατά τα λοιπά, αδικημένη και ακέραιος χαρακτήρας κατ'εμέ, γι'αυτό και δέχτηκε το πόλεμο από το χώρο της)

Και δεύτερον: Η ηθοποιός που ενσάρκωνε τη γιαγιά, είναι η ίδια που έπαιζε στη ''Βίλα των οργίων" τη περιβόητη "κόρη ναυάρχου-μιλάτε μου στον πληθυντικό θα με υποχρεώσετε"; Και αν ναι, πώς τη λένε;
Ναι βατραχάκο μου, είναι η ίδια ηθοποιός και ονομάζεται Ρίτα Μουσούρη...σπουδαία ηθοποιός του Εθνικού Θεάτρου για πολλά χρόνια. Στην τηλεόραση είχε παίξει και το ρόλο της γιαγιάς του Γιώργου Κιμούλη στη θαυμάσια σειρά "Αστροφεγγιά" του 1980

Περισσότερα στο παρακάτω link

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%AF%CF%84%CE%B1_%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B7

Αξίζει να επισημανθεί πως ήταν ενεργή ως και λίγο πριν το θανατό της
 
Σ'ευχαριστώ πολύ Θάνο! Σαν όνομα το είχα ακουστά αλλά δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα ήταν αυτή! Σπουδαία ηθοποιός όντως (Εθνικό βλέπεις..όταν είχε άλλο κύρος τόσο το θέατρο, όσο και η σχολή) και εξαιρετικά αριστοκρατική γυναίκα...Δυστυχώς την "Αστροφεγγιά" δεν έχει τύχει να τη δω (έχω δει κάποια σκόρπια επεισόδια μόνο), οπότε στην επόμενη επανάληψη της από την ΕΡΤ (που πιθανολογώ πως δεν θα αργήσει- είναι μια από τις σειρές που προβάλλονται συχνότατα) θα έχω το νου μου! Πάντως πολύ στενάχωρο τέλος είχε και δεν της άξιζε...Αλλά θα μου πείς, αυτός είναι ο κανόνας -πλήν ελαχίστων περιπτώσεων- ήτοι..."σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν"...Κρίμα...Σ'ευχαριστώ και πάλι! :)
 
retrofrog είπε:
Σ'ευχαριστώ πολύ Θάνο! Σαν όνομα το είχα ακουστά αλλά δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα ήταν αυτή! Σπουδαία ηθοποιός όντως (Εθνικό βλέπεις..όταν είχε άλλο κύρος τόσο το θέατρο, όσο και η σχολή) και εξαιρετικά αριστοκρατική γυναίκα...Δυστυχώς την "Αστροφεγγιά" δεν έχει τύχει να τη δω (έχω δει κάποια σκόρπια επεισόδια μόνο), οπότε στην επόμενη επανάληψη της από την ΕΡΤ (που πιθανολογώ πως δεν θα αργήσει- είναι μια από τις σειρές που προβάλλονται συχνότατα) θα έχω το νου μου! Πάντως πολύ στενάχωρο τέλος είχε και δεν της άξιζε...Αλλά θα μου πείς, αυτός είναι ο κανόνας -πλήν ελαχίστων περιπτώσεων- ήτοι..."σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν"...Κρίμα...Σ'ευχαριστώ και πάλι! :)
Όντως είχε μια αριστοκρατική φινέτσα αυτή η γυναίκα...να αναφέρω πως στην Αστροφεγγιά, είχε παίξει στο πρώτο μόνο επεισόδιο. Είναι περίεργο πάντως αυτό που λέει η wiki, ότι πέθανε το 1985 ξεχασμένη, ενώ μέχρι το 1983 είχα καλλιτεχνική δραστηριότητα. Μέσα σε 2 χρόνια την ξέχασαν? Τι να πω

Για την ταινία πάντως να σχολιάσω πως τη βρήκα με αρκετές σεναριακές αδυναμίες, έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα τα λεφτά πάντως ήταν ο Καλογερόπουλος
 
Επεσε η συγκεκριμενη ταινια στα χερια μου σε VHS πριν λιγους μηνες και τοσο καιρο την ειχα στο ραφι...Σημερα λοιπον την ειδα. Πολυ καλη. Η σκηνες δρασης μ αρεσαν περισσοτερο. Αλλα λιγο καταθλιπτικη.
 
Πίσω
Μπλουζα