Εγκυκλοπαίδεια ΑΛΦΑ

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.289
Αντιδράσεις
6.172
Το 1993 είχε κυκλοφορήσει η παιδική εκυκλοπαίδεια ΑΛΦΑ με 7 τόμους (χορηγός ΙNTERAMERICAN) σε συνεργασία με την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ (μάλλον με κουπόνια και ένα χρηματικό ποσό) και αργότερα η εγκυκλοπαίδεια ΑΛΦΑ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ και την INTERAMERICAN σε 5 τόμους...(λογικά πάλι με κουπόνια και κάποιο χρηματικό ποσό).

Το θυμάστε?



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μερικές συστηματικές βόλτες στο μοναστηράκι και όλο και κάτι θα βρεις
 
Την έχω. Είναι μια συμπαθητική παιδική εγκυκλοπαίδεια με πλούσια εικονογράφηση και περιορισμένης έκτασης κείμενα.
 
Τη θυμάμαι αυτή την εγκυκλοπαίδεια. Είχε φορεθεί αρκετά σε παιδικά δωμάτια τη δεκαετία του '90! Σε μια δόση την είχα ξεφυλλίσει. Ήταν πάρα πολύ καλή, όσον αφορά την οπτικοποίηση των πληροφοριών, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό και διάφορα σχεδιαγράμματα, ιδανική για να σε βάλει μέσα στο θέμα και να σου δείξει πέντε πράγματα. Αλλά στα μάτια μου έδειχνε πολύ λίγη, πολύ μικρή. Είχα συνηθίσει τόσο πολύ την εγκυκλοπαίδεια την Υδρόγειο που είχα (λογικά μέσω διανομέα βιβλίων πρέπει να την πήραμε), που ήταν και κανα 15ρια μεγάλοι τόμοι, οπότε μου φαινόταν πολύ "παιδική" και μόνο για χάζεμα. Δε θα μπορούσε να με βοηθήσει καθόλου στις εργασίες του σχολείου που μας έβαζε τότε η δασκάλα.
 
Την είχα! Ήταν από μια εφημερίδα με κουπόνια. Είχε πολύ καλή εικονογράφηση, τα κείμενα όμως ήταν αρκετά περιορισμένα. Με είχε βοηθήσει σε πολλές σχολικές εργασίες τότε!
 
Από την εγκυκλοπαίδεια μου άρεσε η εικονογράφησή της και με βοηθούσε στο Δημοτικό όταν είχα να βρω στοιχεία για κάποιο θέμα καθώς τα κείμενά της ήταν μικρά σε έκταση και εύκολα στην ανάγνωση για ένα μαθητή του Δημοτικού.
 
Πίσω
Μπλουζα