Εγκυκλοπαίδεια LIFE - 1977

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
324
Όλη η σειρα(20 τομοι) της εγκυκλοπαιδειας LIFE του 1977, αγορασμενη περιπου 1980-81.

Απο τις φωτογραφιες λειπει ενας τομος, δεν τον βρηκα.

Η αρχικη εκδοση στα Αγγλικα ειναι του 1964(ΗΠΑ). Βρηκα και διαφημιστικο φυλλαδιο καθως και εναν(πολυ μεγαλο) πινακα στοιχειων(ειναι 2 κομματια απο φωτογραφιες).

Οπως γραφει πανω δεξια στο φυλλαδιο η τιμη ηταν 9.000δρχ για τους 20 τομους.

Μικρος εψαχνα και διαβαζα διαφορα, το ποσα καταλαβαινα, αλλο θεμα. Το λαπτοπ της εποχης, και σε βαρος και σε μεγεθος(15" οθονη :D )

Μανια ειχα με τον πινακα στοιχειων, ειχα απομνημονευσει ολα τα στοιχεια με τη σειρα.

Ολοι οι τομοι εχουν χαρτινο καλυμα, κανονικα ειναι πρασινοι με χρυσα γραμματα οπως φαινεται σε δυο φωτογραφιες.
 
Ωραία πράματα φίλε! Καθότι νεότερος δεν την ξέρω την συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια αλλά φαίνεται καλή.

Τη μανία όμως για τα engreek (το αντίθετο του greeklish) εκείνης την εποχή τη βλέπω κι εδώ --> ΛΑΪΦ :) .
 
johnny19818 είπε:
Τη μανία όμως για τα engreek (το αντίθετο του greeklish) εκείνης την εποχή τη βλέπω κι εδώ --> ΛΑΪΦ :) .
E, βεβαια. Η πλακα ειναι που μου αρεσε μολις το ειδα.
 
Pardalotzatsiki, να και ο τόμος που λείπει, το «ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ»:

LIFE-2.jpg

Ωραία σειρά βιβλίων. Και εγώ στα «ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ», θυμάμαι πόσο είχα εντυπωσιαστεί μικρή με το «παράδοξο των γενεθλίων», την πιθανότητα δηλαδή που υπάρχει σε μία τυχαία ομάδα x ατόμων, δύο από αυτά να έχουν την ίδια ημέρα γενέθλια!

LIFE-1.jpg
 
Και εγώ το ίδιο έχω όλη τη σειρά πλήρη.....όμως λόγο ανακαίνισης υποσχέθηκα να τις κάνω δωρεά στη "ΚΙΒΩΤΌ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ" μαζί με άλλες εγκυκλοπαίδειες (ΕΠΙΣΤΉΜΗ & ΖΩΗ - ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ - ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ)
 
pardalotzatziki είπε:
Όλη η σειρα(20 τομοι) της εγκυκλοπαιδειας LIFE του 1977, αγορασμενη περιπου 1980-81.
Ολοι οι τομοι εχουν χαρτινο καλυμα, κανονικα ειναι πρασινοι με χρυσα γραμματα οπως φαινεται σε δυο φωτογραφιες.
Και μερικές φωτογραφίες από τους δικούς μου τόμους, αγορασμένους το 1977 με το χάρτινο εξώφυλλό τους. Πράγματι πολύ επίκαιρες εκδόσεις στην εποχή τους και με ονόματα όπως ο Άρθουρ Κλάρκ να είναι επικεφαλής στον τόμο Άνθρωπος και Διάστημα. Ο πίνακας περιοδικών στοιχείων επίσης εξαιρετικός.













18.jpg







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μερικές φωτογραφίες από τους δικούς μου τόμους, αγορασμένους το 1977 με το χάρτινο εξώφυλλό τους. Πράγματι πολύ επίκαιρες εκδόσεις στην εποχή τους και με ονόματα όπως ο Άρθουρ Κλάρκ να είναι επικεφαλής στον τόμο Άνθρωπος και Διάστημα. Ο πίνακας περιοδικών στοιχείων επίσης εξαιρετικός.

image_144363.jpg

image_144373.jpg

image_144372.jpg

image_144371.jpg

image_144370.jpg

image_144369.jpg

image_144362.jpg

image_144368.jpg

image_144367.jpg

image_144366.jpg

image_144365.jpg

image_144364.jpg

image_144374.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το περιοδικό σύστημα το είχα κολλημένο στον τοίχο του δωματίου μου αντί για αφίσα #)
 
Έχω τους τόμους "Ύλη","Ενέργεια","Ιατρική και Ασθένειες", "Μαθηματικά". Εξαιρετική σειρά βιβλίων.
 
georgopa είπε:
Έχω τους τόμους "Ύλη","Ενέργεια","Ιατρική και Ασθένειες", "Μαθηματικά". Εξαιρετική σειρά βιβλίων.
'Εχω τους ίδιους τόμους συν τις "Μηχανές"!

machines.jpg

Είναι πράγματι ιδιαίτερα φροντισμένη και καλογραμμένη σειρά, με έννοιες που γίνονται εύκολα κατανοητές και σε μεγάλους και σε παιδιά.

Θυμάμαι όταν πρωτοδιάβασα τα "Μαθηματικά", ιδιαίτερη εντύπωση μου είχε κάνει το θέμα για την σύμπτωση των γενεθλίων! Μάλιστα την επομένη, τέσταρα τη θεωρία στο σχολείο! :)

birthdays.jpgbirthdays-2.jpg
 
NIOBH είπε:
'Εχω τους ίδιους τόμους συν τις "Μηχανές"!

{"data-align":"none","data-size":"medium","title":"machines.jpg","data-attachmentid":1054492}

Είναι πράγματι ιδιαίτερα φροντισμένη και καλογραμμένη σειρά, με έννοιες που γίνονται εύκολα κατανοητές και σε μεγάλους και σε παιδιά.

Θυμάμαι όταν πρωτοδιάβασα τα "Μαθηματικά", ιδιαίτερη εντύπωση μου είχε κάνει το θέμα για την σύμπτωση των γενεθλίων! Μάλιστα την επομένη, τέσταρα τη θεωρία στο σχολείο! :)

{"data-align":"none","data-size":"medium","title":"birthdays.jpg","data-attachmentid":1054493}{"data-align":"none","data-size":"medium","title":"birthdays-2.jpg","data-attachmentid":1054494}
Μάλλον θέλει να πεί "στην ημέρα γέννησης"(day) και όχι στην "ημερομηνία γεννήσεως"(date). Η μετάφραση πάντα αλλοιώνει το νόημα του αρχικού κειμένου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα