Ειδικά έντυπα - Αφιερώματα - Walkthrough κλπ.

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.333
Αντιδράσεις
1.210
Η Ελληνική σκηνή του ειδικού τύπου γνώρισε, εκτός των γνωστών περιοδικών, και κάποιες άλλες εκδόσεις οι οποίες αποτέλεσαν αφιερώματα σε είδη παιχνιδιών, καθώς και οδηγούς στρατηγικής.

Βέβαια, τα περισσότερα από αυτά (αν όχι όλα) είχαν ακριβή μετάφραση από τα αντίστοιχα έντυπα του εξωτερικού.

Φυσικά μιλάμε για σοβαρές εκδόσεις οι οποίες πλήρωναν για να έχουν τα δικαιώματα στην Ελλάδα από εταιρίες του εξωτερικού όπως π.χ. η Future Publishing και άλλες.

Ας δούμε μερικά από αυτά, που έχω στη συλλογή μου:

attachment.php


Τα λόγια είναι περιτά για ένα από τα καλύτερα παιχνίδια ever!

Ο οδηγός αποτελείται από 68 σελίδες και περιλαμβάνει μια - μια τις βασικές αποστολές του παιχνιδιού, αλλά και όλα τα οχήματα που θα βρείτε στο παιχνίδι, τα όπλα, τα κρυμμένα πακέτα, τα rampages, τις ράμπες για άλματα, cheat codes, μυστικές αποστολές και άλλα πολλά.

Αρκετά προσεγμένη έκδοση, θα έλεγα!

Κυκλοφόρησε από την Hyper Press.

attachment.php


Μπρρρ!!! Τι είναι τούτο;

Λοιπόν, για τους λάτρεις της ανατριχίλας, είχε κυκλοφορήσει από την Hyper Press, αυτό το τεύχος με όλα τα παιχνίδια τρόμου που κυκλοφορούσαν στο Playstation.

Φυσικά ήταν μεταφρασμένο από την Αγγλική έκδοση.

Τι βρίσκουμε μέσα; Φυσικά τα Resident Evil 1,2,3 και το Silent Hill! Μη ξεχάσω να πω οτι τα R.E. συνοδεύονται και από walkthrough!

Όμως δεν είναι μόνο αυτά τα παιχνίδια που περιλαμβάνονται. Θα βρείτε επίσης και τα:

Quake 1,2 (με οδηγό)

Hammerhead

Dino ( ποιός; ) Crisis (με οδηγό)

Legacy of Kain: Soul Reaver

Deathtrap Dungeon (με οδηγό)

Nightmare Creatures

Carmaggedon (?)

Doom


Exhumed


Επίσης θα βρείτε μια συνέντευξη του μεγάλου Shinji Mikami και ένα όμορφο αφιέρωμα στην τέχνη του τρόμου!

Αρκετά καλό τεύχος. Το ξεφυλλίζω αρκετές φορές να θυμηθώ πόσο με είχαν τρομάξει τα συγκεκριμένα παιχνίδια!

attachment.php


Αμαααν!!!

Είχα πάει κάποτε, που λέτε, να αγοράσω το Metal Gear Solid 2 (ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΘΕΕ ΜΟΥ!)...

Το παιχνίδι συνοδευόταν και από ένα περιοδικό - βιβλίο, θα το χαρακτήριζα. Γυρίζω σπίτι και παθαίνω την πλάκα μου!

Για όσους γνωρίζουν τα έντυπα της piggyback, ξέρουν γιατί πράγμα μιλάω!

Ένας οδηγός στρατηγικής του παιχνιδιού ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ (212 σελίδες!), σε μια έκδοση άλλο πράμα!

Άπειρες φωτογραφίες, σχεδιαγράμματα, παρουσίαση χαρακτήρων, bosses, χάρτες και όλα αυτά σε πολύ καλά δεμένη ράχη, illustration σελίδες και κορυφαία ποιότητα εκτύπωσης!

Όπως λένε και οι ίδιοι:

" Στην piggyback, σκεφτόμαστε τα εγγόνια σας!"

Φυσικά θα βρείτε και άλλες εκδόσεις της piggyback, για άλλα παιχνίδια. Δε γνωρίζω όμως αν έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά.

Έπεσαν κι εσάς στην αντίληψή σας παρόμοιες εκδόσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το walkthrough του METAL GEAR SOLID 2 το ειχα παρει και εγω μαζι με το παιχνιδι.Το εδιναν μαζι με το παιχνιδι,κατι σπανιο ακομα και τωρα.Περισσοτερο διαβασα το walkthrough παρα επαιξα το παιχνιδι(ποτε δεν καταλαβα το κολλημα με τα MGS παιχνιδια).Και αν δεν κανω λαθος καπου πρεπει να υπαρχει ακομα.
 
Πίσω
Μπλουζα