Εις θάνατον (ANT1)

civi

RetroN00b
Joined
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
ρε παιδια θυμαται κανεις την σειρα με

ελενα ακριτα κ νινιο που επαιζε το 1996-'97?

"εις θανατον" λεγοτανε στον αντ1,

[edit]ζητηση copyrighted υλικού[edit]

αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε πολυ!!!

ευχαριστω....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες civi στο φόρουμ..όλο και κάποιος εδώ θα βρεθεί να σε βοηθήσει.Πάντως 1997 είναι αρκετά πρόσφατη σειρά.
 
καλως σας βρηκα akmaka :)

θα περιμενω..
 
Το σηριαλ φυσικα και το θυμομαστε δεν ειναι και απο τα παναρχαια :) αλλα αν περιμενεις να σου πει καποιος που ακριβως θα το βρεις τοτε θα περιμενεις πολυ :)

Εννοειται οτι στο forum εδω δεν ασχολουμαστε με το που θα βρει κανεις αυτα για τα οποια μιλαμε (παιχνιδια, ταινιες, σηριαλ) και ουτε διακινουμε τετοιο υλικο , ουτε καν δινουμε σχετικα links. Δυστυχως οτιδηποτε μας αρεσει απο τα 80ς εχει ακομα copyright και δεν ειναι στον χαρακτηρα του forum η οποιαδηποτε εμπλοκη με τον νομο.

Παραταυτα εισαι (και κατι παραπανω απο) καλοδεχουμενος στην παρεα μας και σου ευχομαι καλη παραμονη και καλα posts. :)
 
ok ευχαριστω παντως....

που να ψαξω ομως δεν ξερω γι'αυτο κ στραφηκα σε αυτο το forum

μπας κ....

thanks anyway
 
ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ

Κοινωνική σειρά(ΑΝΤ-1 1997)

Πρεμιέρα:21/1/1997

Επεισόδια :17

Σενάριο:Νίκος Φώσκολος & Ντέλλα Φώσκολου

Σκηνοθεσία:Γιάννης Βασιλειάδης

Μουσική:Φώτης Μητρόπουλος

Παραγωγή:ΑΝΤ-1

Παίζουν με τη σειρά οι ηθοποιοί:Γιώργος Νινιός (Παύλος Μαντάς), Έλενα Ακρίτα (Σύλβια), Γιώργος Κυρίτσης (Βλάσσης), Γιώργος Χριστοδούλου (στο ρόλο του Μομφεράτου), Βασίλης Κολοβός (στο ρόλο του αρχηγού της αστυνομίας-αδερφός Μομφεράτου), Βερόνικα Αργέντζη,Κώστας Πανουργιάς,Λουκία Πιστιόλα,Βαγγέλης Δρούγκας,Νίκος Καραγιώργης,Τάνια Καψάλη,Στέλιος Καλαθάς,Τρύφων Καρατζάς (ειδική συμμετοχή), Καίτη Παπανίκα (guest star).

TRIVIA: Ο Παύλος και ο Βλάσσης είναι δύο κρατούμενοι που έχουν καταδικαστεί άδικα σε θάνατο. Όταν τους δίνεται μια ανέλπιστη ευκαιρία, αποφασίζουν να δραπετεύσουν.Η απόπειρα τους πετυχαίνει και με τις χειροπέδες στα χέρια εξαφανίζονται στο σκοτάδι.Ο Παύλος αποφασίζει να εκδικηθεί το διάσημο πλέι μπόι Βάσο Μομφεράτο,σύζυγο της Σύλβια,, μιας παλιάς του αγαπημένης, γιατί όπως πιστεύει είναι ο άνθρωπος που τον ενοχοποίησεάδικα φορτώνοντας του ένα φόνο.
 
Τελευταία φορά σε επανάληψη, το είχαν βάλει τότε με τον Πάσσαρη, για ευνόητους λόγους...
 
Ενδιαφερουσα σειρα. Την παρακολουθουσα κι εγω τοτε, αλλα εμεινα με δυο αποριες...

Ενω η ιστορια εκτυλισσοταν στη συγχρονη εποχη, μιλουσε για θανατικη ποινη, κατι που εχει να τεθει σε εφαρμογη στη χωρα μας απο το 1972.

Μπορω βεβαια να υποθεσω πως ολα αυτα εγιναν σεναριακη αδεια, αλλα ειναι και κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει...

Ο Παυλος και ο Βλασσης προσπαθουν με καθε τροπο να αποδρασουν, ωσπου στο τελευταιο επεισοδιο, αποκαλυπτεται πως ο Βλασσης ηταν τελικα αστυνομος που παριστανε τον συγκρατουμενο και φιλο του Παυλου, με τελικο σκοπο να αποτρεψει την αποδραση του.

Σε καθε σκηνη ομως που βλεπουμε τον Βλασση με τη γυναικα του, σχεδιαζουν μαζι την αποδραση του πρωτου, χωρις την παρουσια του Παυλου.

Εχουν μαλιστα φοβερη αγωνια για την εκβαση της και πολλες φορες η συζυγος, του λεει να προσεχει, γιατι αν συλληφθει, θα εκτελεστει, αφου ειναι καταδικασμενος σε θανατο.

Οποτε τωρα, ολοι εμεις, τι πρεπει να υποθεσουμε?

Πως η γυναικα του Βλασση, δεν γνωριζε οτι ο αντρας της ηταν αστυνομος?
 
Λογικές οι απορίες σου Bambinella τις οποίες θα πρέπει να ξεκαθαρίσω και εγώ.
 
Μπράβο Τσάλκη! Ωραίο!!!!! :D

Άμα ειναι απαράδεκτο , να τους είχες βάλει νωρίτερα!! Ντροπή σου λοιπόν! :p
 
Επιτέλους βρέθηκε άνθρωπος να ανεβάσει τους τίτλους της υπέροχης σειράς του ANT1. Σε ευχαριστούμε Άλκη. Είχαμε να δούμε τους τίτλους απο το 1997.
 
Αγαπητή bambinella100 κι εγώ είχα ξενερώσει πάρα πολύ με αυτό το τέλος αλλα Φωσκολος είναι αυτός!
 
bambinella 100 είπε:
Ενδιαφερουσα σειρα. Την παρακολουθουσα κι εγω τοτε, αλλα εμεινα με δυο αποριες...Ενω η ιστορια εκτυλισσοταν στη συγχρονη εποχη, μιλουσε για θανατικη ποινη, κατι που εχει να τεθει σε εφαρμογη στη χωρα μας απο το 1972.

Μπορω βεβαια να υποθεσω πως ολα αυτα εγιναν σεναριακη αδεια, αλλα ειναι και κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει...

Ο Παυλος και ο Βλασσης προσπαθουν με καθε τροπο να αποδρασουν, ωσπου στο τελευταιο επεισοδιο, αποκαλυπτεται πως ο Βλασσης ηταν τελικα αστυνομος που παριστανε τον συγκρατουμενο και φιλο του Παυλου, με τελικο σκοπο να αποτρεψει την αποδραση του.

Σε καθε σκηνη ομως που βλεπουμε τον Βλασση με τη γυναικα του, σχεδιαζουν μαζι την αποδραση του πρωτου, χωρις την παρουσια του Παυλου.

Εχουν μαλιστα φοβερη αγωνια για την εκβαση της και πολλες φορες η συζυγος, του λεει να προσεχει, γιατι αν συλληφθει, θα εκτελεστει, αφου ειναι καταδικασμενος σε θανατο.

Οποτε τωρα, ολοι εμεις, τι πρεπει να υποθεσουμε?

Πως η γυναικα του Βλασση, δεν γνωριζε οτι ο αντρας της ηταν αστυνομος?
Το γνώριζε ότι ο άντρας της ήταν αστυνόμος. Το λέει στην τελευταία σκηνη της σειράς.
 
Mα φυσικα θα το γνωριζε. Προς τι τα σχεδια περι αποδρασεως και ο φοβος μηπως συλληφθει κι εκτελεστει ο Βλασσης, δεν εχω καταλαβει. Και μαλιστα ολα αυτα οταν μιλανε οι δυο τους ολομοναχοι!
 
Απο οτι γνωρίζω τον Βλάσση τον "φύτεψαν" στο κελί οι Μομφεράτοι για να καταφέρουν τον Παύλο να μιλήσει και να τους αποκαλύψει που είχε κρύψει τον αυτοκρατορικό θυρεό. Δεν ήταν θανατοποινίτης όπως ο ίδιος ο Βλάσσης αποκαλύπτει στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Απλώς τον έκλεισαν στο κελί για να αποκτήσει ο Παύλος Μαντάς την εμπιστοσύνη του και να τους οδηγήσει στο θυρεό. Ίσως να του είχαν "τάξει" οτι θα αποφύγει την εκτέλεση, αν έκανε τον Μαντά να μιλήσει. Δεν πρέπει να ήταν αληθινός αστυνόμος. Ο ίδιος βέβαια αποκαλύπτει στον Παύλο την αστυνομική του ταυτότητα αλλά αν θυμηθούμε λίγο το τελευταίο επεισόδιο, ο Βλάσσης πετάει την ταυτότητα μπροστά στο Μομφεράτο, τον υπαρχηγό της αστυνομίας.
 
Πολύ κουβέντα για το τέλος της σειράς βλέπω ότι γίνεται.

Ελπίζω ότι κάποιες σκηνές από το τελευταίο επεισόδιο να σας διαφωτίσουν λιγάκι

Ορίστε λοιπόν....

http://www.youtube.com/watch?v=8krZnWnnubE
 
Πάνω στην ώρα ήρθε το απόσπασμα που ανέβασες Άλκη. Πιστεύω θα μας διαφωτίσει. Το έκοψες λίγο πριν το τέλος, το οποίο βέβαια δεν χρειάζεται να πω οτι ήταν καταθλιπτικό.
 
Οι αποριες μου λοιπον παραμενουν, και γι' αυτο λεω να κρατησω τα λογια της ΜΑΤΙΝΑΣ79, που τοποθετησε το ζητημα πολυ σωστα.

Εγω με τη σειρα μου συμπληρωνω πως οσο κι αν θαυμαζω την ευφυια του Φωσκολου, αλλο τοσο διακρινω και την υπερβολη που τον διακατεχει στις δουλειες του. Οι αντιφασεις ειναι κι αυτες κατι που συνανταμε στο εργο του, ευτυχως οχι συχνα, αλλα στην προκειμενη περιπτωση ειναι κατι ολοφανερο.
 
ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΤΕ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ....ΑΧ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΑΛΤΕ Κ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΣΕΙΡΑ....ΠΟΛΛΗ ΑΓΩΝΙΑ....ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΟΣΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ?ΜΠΡΑΒΟ,...
 
Πίσω
Μπλουζα