[Εκδόσεις ΚΙΩΝ] Ελληνική Μυθολογία σε κόμιξ !

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Νίκου Τσιφόρου - Ελληνική Μυθολογία Τευχος 1 "ΘΗΣΕΑΣ".

Είναι ένα κόμιξ που το κουβαλάω μαζί μου από το '89 - '90 , ότι μετακόμιση κι αν έχω κάνει ανα την Ελλάδα και μ'εσάς που έμπλεξα εδώ μέσα, το ξέθαψα πάλι.

Το πρώτο τεύχος είναι αφιερωμένο στον Θησέα και οι δημιουργοί του, με μπόλικο μεράκι, ξετυλίγουν την ιστορία του με απίστευτα ξεκαρδιστικό τρόπο και απίθανα σκίτσα.

[edit] dead pics [/edit]

 


[edit] dead pics [/edit]

Ν. Τσιφόρου - Ελληνική Μυθολογία

Σκίτσο : Ν. Παγώνης

Σενάριο : Θ. Βλαχάκης

Χρώμα : Ν. Χριστοφυλάκης

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΙΩΝ

Δυστυχως δεν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί έχουν περάσει από πάνω του δέκαδες αναγνώστες και είναι ευτύχημα που το έχω ακόμα και ολόκληρο !!!

Εχει κανείς άλλα τευχη (όσο και να έψαξα δεν βρήκα άλλα τευχη :icon_cry: ) ή περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το κόμιξ αυτό???

Προβολή συνημμένου 72828

Προβολή συνημμένου 72829
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εικόνα του φιλήματος Πατέρα-Γιου είναι λιγάκι gay ή μου φαίνεται;
 
....Ο Θησέας, αφου πέρασε ΠΕΡΙΦΗΤΗ, ΠΡΟΚΡΟΥΣΤΗ, ΣΙΝΗ, μπλα, μπλα, έφτασε στην Αθήνα, που τον περίμενε μια έκπληξη "Η ΚΑΘΑΡΣΗ" ......

(βλ. σχετικές φωτό προηγ. σελίδων)

[edit] dead pics [/edit]

 


[edit] dead pics [/edit]

 


[edit] dead pics [/edit]




.....τα συμπεράσματα δικά σας...:biglaugh:

(Ουπς ! Βγήκαν λίγο "κουνημένες" :biglaugh::biglaugh:

p9241618ut5.jpg

p9241614gk0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
.....λέμε τώρα έχει κανείς άλλος τεύχη "Ελληνική Μυθολογία" ????? :animrolleyes:
 
Είχαμε κάποια παλιά τεύχη teflon,αλλά δυστυχώς χάθηκαν και αυτά...Ήταν πάντως πολύ φευγάτο για την εποχή του.
 
πρεπει να χε βαλει η ελευθεροτυπια καποια απο αυτα σε μονοσελιδες συνεχειες,

πολυ παλια
 
Πραγματικά, έχω φάει τον τόπο τα τελευταία χρόνια και δεν έχω βρει τπτ!!! :confused:

Είμαι ο μοναδικός κάτοχος του κόμιξ?????????? :nervous:
 
Δεν είσαι ο μόνος γιατί το κόμικ κυκλοφορεί και σε ψηφιακή μορφή. Το έχει στον τράκερ του greekcomics.gr

Αν είσαι μέλος εκεί, μπορείς να δεις και το σχετικό αφιέρωμα σε αυτό εδώ το link.

:)
 
teflon είπε:
.....λέμε τώρα έχει κανείς άλλος τεύχη "Ελληνική Μυθολογία" ????? :animrolleyes:
Εγω εχω ενα με τον Ηρακλη

ΠΡαγματικα αξιολογη προσπαθεια διασκευης και σχεδιου. Δυστυχως τετοιες προσπαθειες περνανε σαν κομητες εδω στην Ελλαδα και ξεχνιουνται
 
Μπα, ακούω παράπονα;... Όπως προαναφέρθηκε είναι από τις εκδόσεις Κιων περί το 1986-1987. Κυκλοφόρησαν μόλις τρία τεύχη και ευτυχώς όλα βρίσκονται στην κατοχή μου. Το Θησέας και Ηρακλής είναι στο ίδιο ακριβώς μοτίβο, το τρίτο Ιάσονας σε διαφορετικό εξώφυλλο και στυλ εσωτερικά. Η έκδοση ενώ διαφήμιζε και τον Περσέα, έμεινε μάλλον απλά στην ιδέα.

Τέσπα, είναι μια όμορφη και διαφορετική ιστορία για όποιον θέλει να την διαβάσει: ;)
 
Καλά... φαίνεται "σου-ρεαλιστικό" για να είναι ελληνικό...

Και Τσιφόρος το κείμενο... θα πέφτει πολύ γέλιο...

Με βάλατε σε τρυπάκι πάλι...

Θα πάρω σβάρνα παλαιοβιβλιοπωλεία μήπως και βρω κάτι...
 
teflon είπε:
Νίκου Τσιφόρου - Ελληνική Μυθολογία Τευχος 1 "ΘΗΣΕΑΣ".Είναι ένα κόμιξ που το κουβαλάω μαζί μου από το '89 - '90 , ότι μετακόμιση κι αν έχω κάνει ανα την Ελλάδα και μ'εσάς που έμπλεξα εδώ μέσα, το ξέθαψα πάλι.

Το πρώτο τεύχος είναι αφιερωμένο στον Θησέα και οι δημιουργοί του, με μπόλικο μεράκι, ξετυλίγουν την ιστορία του με απίστευτα ξεκαρδιστικό τρόπο και απίθανα σκίτσα.

p9241610xj8.jpg


p9241612jz6.jpg


Ν. Τσιφόρου - Ελληνική Μυθολογία

Σκίτσο : Ν. Παγώνης

Σενάριο : Θ. Βλαχάκης

Χρώμα : Ν. Χριστοφυλάκης

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΙΩΝ

Δυστυχως δεν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί έχουν περάσει από πάνω του δέκαδες αναγνώστες και είναι ευτύχημα που το έχω ακόμα και ολόκληρο !!!

Εχει κανείς άλλα τευχη (όσο και να έψαξα δεν βρήκα άλλα τευχη :icon_cry: ) ή περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το κόμιξ αυτό???
Euxaristw poly
 
Όσα ευχαριστώ και να πεις φίλε anha, δεν πρόκειται να βρεις κρυμμένα links, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν!!!

Εδώ μαζευόμαστε και κάνουμε κουβεντούλα για τις ρετρό αναμνήσεις μας και μόνο!
 
Α)Συγχαρητήρια που τα βάλατε!

Β)Αν και ήμουν 10 χρονών το '87, δε θυμάμαι να τα είχα δει καθόλου!

Γ)Ο Τσιφόρος τότε πρέπει να είχε πεθάνει! Ωστόσο είχε γράψει μια Μυθολογία σατιρική σε συνέχειες σε εφημερίδα, όπου προφανώς βασίζεται το σενάριο!

Δ) Εγώ θυμάμαι άλλες προσπάθειες να βγει η μυθολογία σε κόμιξ, όπως πρώτα ξεκίνησε από τα Κλασσικά Εικονογραφημένα, μετά βγήκαν τα σκίτσα του Ακοκαλίδη νομίζω με κωμωδίες του Αριστοφάνη, πολύ κακής ποιότητας αν θέλετε την γνώμη μου, και πρόσφατα κυκλοφόρησαν νέα κόμιξ από Δωδεκαθεϊστές, η Θεογονία του Ησίοδου κυκλοφορεί σίγουρα, και νομίζω έχω δει και την Ιλιάδα...
 
Είχα διαβάσει μικρός, με Ηρακλή και Θησέα. Στα κρυφά, γιατί τα μεγαλύτερα ξαδέλφια που τα είχαν δεν με άφηναν, λόγω της "ελεύθερης γλώσσας"...πάντως ήταν χαβαλετζίδικα!
 
Πολυ καλα κομικς και μαλιστα απο ελληνες συντελεστες.Ειχα αγορασει το πρωτο τευχος το 87 με τον Θησεα.Ειναι και το μονο που ειχα διαβασει.Απο αυριο 11/08 επανακυκλοφορουν και τα τρια τευχη απο το Βημα της Κυριακης.Εχει γινει και η σχετικη τηλεοπτικη διαφημιση.
 
ενδιαφέρουσα πληροφορία Dethsadow. και εγώ μόνο το Θησέα έχω, θα κοιτάξω να πάρω και τα υπόλοιπα

:thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα