[Εκδ. Φυτράκης ] Σειρά Βιβλίων "Τα φοβερά ντοκουμέντα" (1974)

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
331
Μια σειρα 30 βιβλιων με διαφορα γεγονοτα και μαλιστα απο διαφορους συγγραφεις. Δεν ξερω αν υπηρχαν και παραπανω βιβλια.

Εκδοση 1974.

91909.jpg

91908.jpg
Μικρος τα σκαλιζα λιγο, πριν λιγες μερες αρχισα το "Γοργοποταμο", γραμμενο απο αγωνιστη του ΕΛΑΣ.

Πολυ ωραιος σχεδιασμος των βιβλιων που ακομα και σημερα φαινεται μια χαρα, ειδικα το εσωτερικο.
91911.jpg
91912.jpg
Τυχαια διαλεξα το "Η δικη των Εξι"91910.jpg

91907.jpg
 
Έχουν και οι γονείς μου αλλά και τα πεθερικά μου τη σειρά αυτή, όχι ολοκληρωμένη βέβαια. Αυτό που με "φόβιζε" πάντα ήταν το βιβλίο για το Ρασπούτιν. Τι φάτσα Θεέ μου;
 
Τα εχει/ειχε ο πατερας μου. Δε νομιζω να τα εχει διαβασει ποτε βεβαια. Μου εκαναν εντυπωση ο σχεδιασμος και τα ζωηρα χρωματα.
 
Εχουμε στο πατρικο καμια 20αρια απο δαυτα. Θα βγαλω καμια φωτο
 
Αυτή είναι όλη η σειρά. Την έχω και γω. Αγοράστηκε από τους γνωστούς πλασιέ βιβλίων μαζί με τα "Τα υπέρ και τα κατά" στα μέσα τις 10ετίας του 80.

Δεν τα έχω διαβάσει όλα ακόμα.

johnny19818 είπε:
Αυτό που με "φόβιζε" πάντα ήταν το βιβλίο για το Ρασπούτιν. Τι φάτσα Θεέ μου;
Και μένα το ίδιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα διαβάσει μερικά που δανείστηκα από γνωστούς, που είχαν όλη την σειρά. Λίγο μονόπλευρα μου είχαν φανεί. Ίσως λόγω και της εποχής στην οποία γράφτηκαν...
 
Γενικά, πολύ φροντισμένη σειρά.

Με πολύ ενδιαφέρον φωτογραφικό υλικό και πολλές ιστορικές λεπτομέρειες.

Τα τεύχη που πραγματεύονται 18ΧΧ μέχρι 193Χ είναι πιό "αντικειμενικά".

Θα συμφωνήσω με τον RIO, ότι όσο τα τεύχη πλησιάζουν "σκοτεινές και επίμαχες" ιστορικές περιόδους,

η ιστορία αρχίζει να ακροβατεί με την προπαγάνδα.
 
exetlaios είπε:
Γενικά, πολύ φροντισμένη σειρά.Με πολύ ενδιαφέρον φωτογραφικό υλικό και πολλές ιστορικές λεπτομέρειες.

Τα τεύχη που πραγματεύονται 18ΧΧ μέχρι 193Χ είναι πιό "αντικειμενικά".

Θα συμφωνήσω με τον RIO, ότι όσο τα τεύχη πλησιάζουν "σκοτεινές και επίμαχες" ιστορικές περιόδους,

η ιστορία αρχίζει να ακροβατεί με την προπαγάνδα.
Λογικο ειναι αφου ειναι απο διαφορους συγγραφεις.

Αυτος που ανηκε στον ΕΛΑΣ θα εγραψε τα γεγονοτα οπως εγιναν αλλα και τα εβλεπε ο ΕΛΑΣ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
:thumbup: :thumbup:
Πολυ ξεθωριασμα οι ραχες ομως.
Αν σκεφτείς ότι είναι ήδη 40 χρονών, έχουν περάσει 2 μετακομίσεις και φυσικά έχουν διαβαστεί κιόλας λογικό το βρίσκω. ;)
 
pardalotzatziki είπε:
Τι εννοεις μαζι με τα φοβερα ντοκουμεντα; Αυτα ειναι...
Εμ.. ναι... Άλλο ήθελα να γράψω :p

Τα υπέρ και τα κατά ήθελα να πω. Πάω να κάνω και edit :)
 
Πίσω
Μπλουζα