Εκθετήρια έπιπλα συλλογής μηχανημάτων

pitsunami

RetroAdept
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
838
Αντιδράσεις
13
Έφτασε η ώρα που φτιάχνω την αποθήκη μου που θέλω να αφιερώσω στην dev machines συλλογή μου.

Θέλω την γνώμη σας μιας και το μεράκι και το μυαλό εδω μέσα περισσεύουν, στο τι έπιπλο να κατασκευάσω ώστε να 'εκθέσω' σωστά τα μηχανάκια μου.

Η αποθήκη μου είναι περίπου 15τμ αλλά μπορώ να καλύψω μόνο τον ένα τοίχο που είναι περίπου 5μ μήκος με 2,50μ ύψος...

Πολλές space κατασκευές μου έρχονται στο μυαλό αλλά τίποτα 'σωστό'...

Πάνω κάτω την συλλογή μου την ξέρετε άρα any help please?
 
Εξαρτάται απο το πόσο/πότε και σε τι συχνότητα θα χρησιμοποιείς τα πράγματα.

Αυτα που θα μπαινοβγαίνουν στα χαμηλά. Τα υπόλοιπα στα επάνω πατώματα.

Θα φτιάξεις ράφια ? Κατι το οποίο θα είναι κλειστό ? Θα βάλεις τζάμια μπροστά ?

Αυτο το 5m μήκος ακούγεται πρακτικό.
 
Στα μισά θα μπούνε κονσόλες που θα κάθονται,όπως xbox360 limited edition κ.α.

Στα υπόλοιπα θα βάλω τα dev units που θα τα χρησιμοποιώ λιγάκι. Γενικά θέλω να βάλω τζαμάκια για να μην σκονίζονται ,αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει στο σχέδιο του επίπλου.

Το καλλίτερο θα ηταν όλη η κατασκευή απο διάφανο plexiglass αλλά θα πάει πολύ ακριβό...
 
To plexiglass με το περασμα το χρόνου θολώνει. Επίσης δεν καθαρίζει ευκολα. Οπότε μάλλον για τζάμι πας.

Εγω ψάχνω μια μακρόστενη βιτρίνα για να βάλω μέσα τους Commodοre αλλά οι τιμές τσούζουν αρκετά σε μεγάλες κατασκευες.
 
Μπορείς να βρείς πολλές λύσεις και ιδέες στην γνωστή σουηδική αλυσίδα αλλά και στο γνωστό μαστορο-κατάστημα εκ Γερμανίας!

Οντως το plexiglass να το αποφύγεις καθώς σε βάθος χρόνου θα έχει θαμπώσει. Από την άλλη το γυαλί κοστίζει. Γι'αυτό προτείνω να πάρεις ιδέες από τους παραπάνω καθώς βρίσκεις πρακτικές κατασκευές και κάποιες με γυαλί, σε συμφέρουσες τιμές.
 
Πίσω
Μπλουζα