Εκπομπές πληροφορικής

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
143
Ήταν δεν ήταν 92 και είχα εντυπωσιαστεί με μια Ελληνική εκπομπή υπολογιστών που στο συγκεκριμένο επεισόδιο είχε πράγματα ασύλληπτα για την εποχή...

Με μια ψηφιακή κάμερα ο παρουσιαστής φωτογράφησε ένα παιδάκι και στη συνέχεια στον υπολογιστή του, άρχισε να χρησιμοποιεί διάφορα εφέ στην εικόνα, συμπεριλαμβανομένου και ενός liquify, πράγμα που είδαμε να προστίθεται στο photoshop σχεδόν 10 χρόνια μετά!!

Θυμάται κανείς αυτήν και άλλες ρετρό εκπομπές πληροφορικής στην Ελληνική τηλεόραση;
 
Η απολυτη εκπομπη (ηταν για video games γενικοτερα) επαιζε στο JGtv το '96 καθε απογευμα και ειχε τιτλο... cyber..κατι... αν θυμαμαι καλα. Αυτο ομως που θυμαμαι τελεια ηταν οτι την παρουσιαζε ενα παλικαρι (καπως τον ελεγαν...) με την Μαντυ Λαμπου :flower: η οποια φορουσε κατι θεϊκα μινακια και μαζι με τις παρουσιασεις των παιχνιδιων μας εδειχνε και τα δικα της καλουδια ...σε διαφορα χρωμματα !! :bow: :beerz:
 
Το 94-95 υπήρχε στην ΕΤ-2 μια εκπομπή πληροφορικής. Δυστυχώς μου διαφεύγει ο τίτλος της :( Ο παρουσιαστής της ήταν αδύνατος και με γυαλιά (αν θυμίζει σε κάποιον κάτι).

Θυμάμαι πως έβαζε και διάφορα quizes :D
 
Που δεν ειναι ομως ρετρο ;)
 
εγω θυμαμαι την εκπομπη hackers αν θυμαμαι καλα στο αλτερ το 2001
Εννοω οτι δεν ειναι ακριβως της χρονολογικης περιοδου που ασχολειται το retromaniax :)
 
Μα είναι δυνατόν να μην έχει αναφέρει κανείς την καρά-cult εκπομπή "ΒΑΔΙΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ 2000" του καναλιού Κ29 (Αν δεν κάνω λάθος) ?!?....θυμάμαι το τελευταίο επισόδειο της εκπομπής...κόντευα να βάλω τα κλάματα γνωρίζοντας ότι δεν θα την ξαναέβλεπα.
 
Amigovios είπε:
Μα είναι δυνατόν να μην έχει αναφέρει κανείς την καρά-cult εκπομπή "ΒΑΔΙΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ 2000" του καναλιού Κ29 (Αν δεν κάνω λάθος) ?!?....θυμάμαι το τελευταίο επισόδειο της εκπομπής...κόντευα να βάλω τα κλάματα γνωρίζοντας ότι δεν θα την ξαναέβλεπα.
Πω...τι μου θύμισες τώρα. Τη παρακολουθούσα φανατικά την εκπομπή...Θυμάμαι είχε συνεχώς αναφορές για το Kick Off 2 και επείσης θυμάμαι και παρουσιαση του Dragon's Lair 2 που είχα δει και είχα ενθουσιαστεί..
 
Amigovios είπε:
Μα είναι δυνατόν να μην έχει αναφέρει κανείς την καρά-cult εκπομπή "ΒΑΔΙΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ 2000" του καναλιού Κ29 (Αν δεν κάνω λάθος) ?!?....θυμάμαι το τελευταίο επισόδειο της εκπομπής...κόντευα να βάλω τα κλάματα γνωρίζοντας ότι δεν θα την ξαναέβλεπα.
Πιστευες πραγματικα οτι δεν ειχε γινει αναφορα? :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7157&highlight=%CA%EF%F5%F1%E7%F2

Ποιο ηταν το σκηνικο της τελευταιας εκπομπης?
 
Υπήρχε και μια εκπομπή στην Ετ1 με τίτλο "Ο κύριος κομπιούτερ" στα μέσα των 80ς με τον Αργύρη Παυλίδη.Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι οι πρώτες εκπομπές ήταν πολύ ενδιαφέρουσες αλλά οι επόμενες άλλαξαν εντελώς στύλ και είχαν γίνει πολύ βαρετές

Υπήρχε και μια εκπομπή στην Ετ1 με τίτλο "Ο κύριος κομπιούτερ" στα μέσα των 80ς με τον Αργύρη Παυλίδη.Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι οι πρώτες εκπομπές ήταν πολύ ενδιαφέρουσες αλλά οι επόμενες άλλαξαν εντελώς στύλ και είχαν γίνει πολύ βαρετές
να δικαιολογήσω γιατι θεωρούσα την εκπομπή αυτή (τον "Κύριο Κομπιούτερ" δηλαδη) αρχικά ενδιαφέρουσα και μετά βαρετή.Στις πρώτες εκπομπές ήταν ο Αργύρης Παυλίδης μαζί με κάτι παιδιά στο στούντιο (ίσως και με κάποιον τεχνικό στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές?αυτό δεν θυμάμαι καλά) και τους ανέλυε όπως και σε μας τους μικρους τοτε τηλεθεατές  πολύ κατανοητά τα βασικά πράγματα για τους υπολογιστές εκείνης της εποχής.Έγινε βαρετό από ένα σημειο και μετά γιατί νομίζω ο Παυλίδης σταμάτησε και άλλαξε εντελώς το concept της εκπομπής.Απλά στις επόμενες εκπομπές έδειχνε σχετικά με την χρήση των η/υ σε υπηρεσίες και γενικά στην σύγχρονη ζωή και ήταν σαν να έβλεπες άλλη εκπομπή.Δεν είχε αυτό το "τηλεπαιχνιδίστικο" (αν μου επιτρέπεται η έκφραση)  στύλ που ήξερε να δίνει ο Παυλίδης σε κάθε εκπομπή και νομίζω δεν κράτησε για πολλά επεισόδια μετά.Αυτά τα λίγα που θυμάμαι...
 
Υπήρχε και μια εκπομπή στην Ετ1 με τίτλο "Ο κύριος κομπιούτερ" στα μέσα των 80ς με τον Αργύρη Παυλίδη.Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι οι πρώτες εκπομπές ήταν πολύ ενδιαφέρουσες αλλά οι επόμενες άλλαξαν εντελώς στύλ και είχαν γίνει πολύ βαρετές


να δικαιολογήσω γιατι θεωρούσα την εκπομπή αυτή (τον "Κύριο Κομπιούτερ" δηλαδη) αρχικά ενδιαφέρουσα και μετά βαρετή.Στις πρώτες εκπομπές ήταν ο Αργύρης Παυλίδης μαζί με κάτι παιδιά στο στούντιο (ίσως και με κάποιον τεχνικό στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές?αυτό δεν θυμάμαι καλά) και τους ανέλυε όπως και σε μας τους μικρους τοτε τηλεθεατές πολύ κατανοητά τα βασικά πράγματα για τους υπολογιστές εκείνης της εποχής.Έγινε βαρετό από ένα σημειο και μετά γιατί νομίζω ο Παυλίδης σταμάτησε και άλλαξε εντελώς το concept της εκπομπής.Απλά στις επόμενες εκπομπές έδειχνε σχετικά με την χρήση των η/υ σε υπηρεσίες και γενικά στην σύγχρονη ζωή και ήταν σαν να έβλεπες άλλη εκπομπή.Δεν είχε αυτό το "τηλεπαιχνιδίστικο" (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) στύλ που ήξερε να δίνει ο Παυλίδης σε κάθε εκπομπή και νομίζω δεν κράτησε για πολλά επεισόδια μετά.Αυτά τα λίγα που θυμάμαι...
Δεν ήταν "αυτόνομη" εκπομπή, αλλά μέρος της γνωστής και αγαπημένης σπονδυλωτής σειράς "Η Χιλιοποδαρούσα"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα