Εκπομπή για τους αγρότες [Η περιπέτεια των φυτών]

mch63

RetroN00b
Joined
10 Mαϊ 2011
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
2
Στα μέσα της δεκαετίας του '80 στην κρατική τηλεόραση προβαλλόταν απογευματινές ώρες κάποια εκπομπή που αφορούσε τους αγρότες.Δε θυμάμαι τον τίτλο της,ξεκινούσε όμως με ένα σουρρελιστικό animation,που έδειχνε κάποιον να φυτεύει ένα δέντρο κι αυτό σιγά σιγά να απλώνει τεράστια κλαδιά που σκέπαζαν τα πάντα.Είχε μάλιστα μια πολύ "ταξιδιάρικη"μουσική που παραπέμπει σε Jean Michel Jarre.Στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ δε βρήκα κάτι σχετικό,θυμάται κανείς τον τίτλο της εκπομπής ή του μουσικού θέματος;
 
Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο φιλε μου, ειναι το τραγουδι των Dead Can Dance, "Saltarello" :

 
Μήπως εννοείς το δελτίο καιρού για αγρότες, που έδινε και συμβουλές; Νομίζω ότι προβάλλεται ακόμη.
 
Την εκπομπή τη θυμάμαι και γω γιατί κάποιες φορές την παρακολουθούσα. Σίγουρα πάντως δεν είναι το Saltarello η μουσική της εισαγωγής γιατί είναι του 91 αν δεν κάνω λάθος
 
Όχι,δεν αφορούσε το δελτίο καιρού για τους αγρότες,απλώς περιείχε πληροφορίες σχετικά με καλλιέργειες κλπ.Το κομμάτι ήταν πιο αργό απ'το saltarello,μπορώ ακόμα να θυμηθώ τις πρώτες νότες αλλά ως εκεί.Πάντως ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Δεν είχα υπόψη μου το site,είναι εξαιρετικό.
 
Η εισαγωγή της εκπομπής ήταν εντυπωσιακή,νομίζω ότι ήταν το Spiral του Βαγγέλη Παπαθανασίου(χωρίς να είμαι 100% σίγουρος καθώς ήμουν πολύ μικρός.
 
Η εκπομπη που λες νομιζω ηταν Γαλλικό ντοκυμανταιρ σε σειρά. Δεν ηταν για τους αγροτες, αλλα νομιζω ειχε εκπαιδευτικο χαρακτηρα. ο τιτλος του στα ελληνικα ηταν 'Η περιπέτεια των φυτών'
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά, μήπως εννοείτε την εκπομπή "Η ενημέρωση των αγροτών"; Εκείνη είχε το μουσικό θέμα του Γιώργου Χατζηνάσιου με τίτλο "Τα σήματα" από το άλμπουμ του 1983 "Για σένα τον άγνωστο" με ερμηνεύτρια τη Μαρινέλλα....
 
Rakeesh,σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Δε φαντάζεσαι πόσο καιρό το ψάχνω,με είχε στοιχειώσει.Να'σαι καλά.
 
Παιδιά ανατρίχιασα!!! Μου 'χε μείνει η μελωδία και δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν! Ευχαριστώ πολύ!!
 
κι εμένα με είχε στοιχοιώσει many thanx
 
Θυμάται κάνεις ποια χρονολογία προβάλλονταν στην Ελλάδα ?
 
Η μουσική του Joel Fajerman μου θυμίζει ελαφρώς την ανατριχιαστική μουσική από ένα αλλόκοτο βιντεάκι στο youtube με τίτλο "I feel fantastic" αλλά στο πιο creepy εκείνο
 
Θυμάται κάνεις ποια χρονολογία προβάλλονταν στην Ελλάδα ?
Πρώτη φορά προβλήθηκε αν θυμάμαι 1984-85 (στην ζώνη Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης) αλλά το θυμάμαι πάλι στην εκπαιδευτική τηλεόραση το 1989 με 90 κάθε Παρασκευή απόγευμα. Προφανώς σε επανάληψη.
 
Ήταν σίγουρα στη ζώνη της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης και πραγματικά ήταν το αγαπημένο μου σκέλος από αυτήν. Πολύ εντυπωσιακή οπτικοακουστικά και απόλυτα επεξεγηματική. Νομίζω στην αφήγηση ήταν - με πάσα επιφύλαξη- η Βίκυ Καρέλλη (τι καταπληκτική φωνή και άρθρωση είχε αυτή η γυναίκα) και προβάλλονταν κάπου το 1985 (θα στοιχημάτιζα paulochelao24 ότι ήταν το 85-86, χωρίς όμως να αποκλείεται να ήταν και ένα χρόνο πριν όπως λες....)
 
Ήταν σίγουρα στη ζώνη της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης και πραγματικά ήταν το αγαπημένο μου σκέλος από αυτήν. Πολύ εντυπωσιακή οπτικοακουστικά και απόλυτα επεξεγηματική. Νομίζω στην αφήγηση ήταν - με πάσα επιφύλαξη- η Βίκυ Καρέλλη (τι καταπληκτική φωνή και άρθρωση είχε αυτή η γυναίκα) και προβάλλονταν κάπου το 1985 (θα στοιχημάτιζα paulochelao24 ότι ήταν το 85-86, χωρίς όμως να αποκλείεται να ήταν και ένα χρόνο πριν όπως λες....)
Όντως και γω εκεί στο 1984 η 85 λίγο δεν είμαι πολύ σίγουρος,πάντως μέσα στις δύο αυτές χρονιές. Αλλά σίγουρα 1989 με 90 παίζονταν σίγουρα τις Παρασκευές (και νομίζω η πριν η μετά έβαζε ένα γαλλικό κινούμενο σχέδιο με τίτλο "Τα παιδιά της ελευθερίας" )
 
Συμφωνα με το γαλλικο αρθρο, τα επεισοδια υπαρχουν στο εθνικο οπτικοακουστικο ινστιτούτο της Γαλλιας και μπορουν να προβληθουν εδω


Εννοείται χωρις μεταγλωττιση
 
Πίσω
Μπλουζα