Εκπομπη Amiga σε τοπικο καναλι της Θεσσαλιας 1993-1994;;;;

portarinos78

RetroActive
Joined
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
490
Αντιδράσεις
21
Λοιπον, το θεμα αυτο ηθελα καιρο τωρα να το ανοιξω αλλα απαραιτητη ειναι η συνδρομη των φιλων που ειναι απο Θεσσαλια γενικοτερα και εχουν μνημες απο τη δεκαετια του '90. Συγγνωμη για το γεγονος οτι δε θυμαμαι πολλες λεπτομερειες αλλα ουτως ή αλλως ο σκοπος αυτου του thread ειναι να βγει κατι παραπανω απο τα οσα λιγα θυμαμαι εγω. Λοιπον, θυμαμαι τη σεζον 1993-1994 (ισως και λιγο πριν ή ακομη και λιγο μετα) μια εκπομπη η οποια εβγαινε στον αερα του TV Θεσσαλια (με εδρα τη Λαρισα) και τη παρουσιαζαν δυο νεαρα ατομα ηλικιας 16-17 ετων. Μαλλον η μερα προβολης ηταν το Σαββατο κατα κυριο λογο μεσημεριανες ωρες. Ενδεχομενα να υπηρχαν και αλλες μερες προβολης αλλα εγω προσωπικα δε το εχω στο μυαλο μου ετσι. Το θεμα της εκπομπης ηταν αποκλειστικα η Amiga και μαλιστα στο στουντιο υπηρχε σιγουρα μια 1200 και μια ακομη Towered Αmiga (1200 ή 4000). Παρουσιαζαν συνηθως παιχνιδια και μαλιστα εγκατεστημενα σε σκληρο δισκο. Ενδεικτικα θυμαμαι να μιλανε για ασυμβατοτητες (σε σχεση με τη 500αρα και αλλες unexpanded amiga) που υπηρχαν λογω accelerators οποτε θεωρουμε οτι το μηχανημα της εκπομπης ηταν μαλλον "φορτωμενο". Θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος ειχε καμια πληροφορια επι του θεματος ή ακομη καλυτερα και καποιο βιντεο. Εγω εχω την εντυπωση πως σε καποια απο τις δεκαδες βιντεοκασετες πρεπει κατα λαθος να εχω καποια στιγμιοτυπα αλλα μου ειναι δυσκολο να θυμηθβ αν οντως ισχυει κατι τετοιο και που μπορει να βρισκονται.
 
Τελικα μονο εσυ θυμασαι την εκπομπη. Χαμενες αναμνησεις απο τα παιδικα χρονια.

Ετσι εξηγηται πως εγινες φανατικος αμιγκας!
 
Αν τους παρεις ενα τλεφωνο δεν αποκλειεται καθολου να μαθεις περισσοτερα. Ισως να κρατουσαν κι αρχειο.
 
@mike

Έχεις δίκιο Μιχάλη και να φανταστείς ότι τότε δεν είχα Amiga. Όντως αναμνήσεις, απλά η εκπομπή ήταν παραδόξως καλουτσικη ή έτσι τουλάχιστον φαινόταν σ εμενα. πάντως για να πω την αλήθεια δε περίμενα και κανένας να θυμοταν τίποτα το ιδιαίτερο καθώς πρόκειται για εκπομπή επαρχιακού καναλιού. Αν ήταν Αθήνα τότε σαφώς οι πιθανότητες θα ήταν περισσότερες.

Κατα τα αλλα αρχείο δε νομίζω να κρατά το κανάλι.
 
Eγω προτινω να πας απο το καναλι (εαν υπαρχει ή εχει αλλαξει ονομα) και να ρωτησεις.

Γιατι μπορει να εχουν τις αμιγκες σε κανα υπογειο και να τους απαλλαξεις απο τον κοπο να τις πεταξουν!!!
 
πω πω τι μου θημισες τωρα!!! πραγματικα υπηρχε τετοια εκπομπη στο Θεσσαλια TV και την εβλεπα κι εγω καθε σαββατο.

ειχα ρωτησει εναν φιλο μου που δουλευε εκει για καποιο διαστημα να ψαξει μηπως εχουν αρχειο απο τις εκπομπες αλλα δε βρηκε κατι.(αυτο εγινε πριν απο 5 χρονια.)αν μπορεις πηγαινε κι εσυ στο καναλι αλλα εχουν στουντιο και γραφεια και στη Λαρισα και στην Καρδιτσα. αν μπορεσω οταν κατεβω καρδιτσα θα προσπαθησω να τους ρωτησω.
 
Πίσω
Μπλουζα