Εκφωνητές της ΕΡΤ για τις ψήφους της Ελλάδας στην EUROVISION

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Και κάτι ακόμα. Στην αγγλική Wikipedia αναφέρεται ότι ήταν σχολιάστρια στην Γιουροβίζιον το 1983 η Νάκυ Αγάθου. Δεν ξέρω αν βοηθά το βίντεο, μόνο φωνές ακούγονται αλλά η ελληνική δεν μου έμοιασε καν στην Νάκυ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με περισσότερα στοιχεία;
 
stakovios είπε:
Και κάτι ακόμα. Στην αγγλική Wikipedia αναφέρεται ότι ήταν σχολιάστρια στην Γιουροβίζιον το 1983 η Νάκυ Αγάθου. Δεν ξέρω αν βοηθά το βίντεο, μόνο φωνές ακούγονται αλλά η ελληνική δεν μου έμοιασε καν στην Νάκυ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με περισσότερα στοιχεία;
Φίλε stakovios, δεν έχεις δίκιο. Η Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Eurovision_1983) αναφέρει ότι "commentator" (σχολιαστής/σχολιάστρια) για την Ελλάδα το 1983 ήταν η Μακώ Γεωργιάδου ("Greece - Mako Georgiadou"), όπως πάντα άλλωστε μέχρι και το 1986.

Τη Νάκυ Αγάθου ("Greece - Naki Agathou") την αναφέρει η Wikipedia ως "spokesperson" (εκφωνήτρια), δηλαδή το πρόσωπο που εκφωνεί τα αποτελέσματα των ψήφων, δηλαδή στη θέση του Αλέξη Κωστάλα.

Πού μπορούμε να ακούσουμε το ηχητικό απόσπασμα που αναφέρεις?
 
bernard.c είπε:
Φίλε stakovios, δεν έχεις δίκιο. Η Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Eurovision_1983) αναφέρει ότι "commentator" (σχολιαστής/σχολιάστρια) για την Ελλάδα το 1983 ήταν η Μακώ Γεωργιάδου ("Greece - Mako Georgiadou"), όπως πάντα άλλωστε μέχρι και το 1986.Τη Νάκυ Αγάθου ("Greece - Naki Agathou") την αναφέρει η Wikipedia ως "spokesperson" (εκφωνήτρια), δηλαδή το πρόσωπο που εκφωνεί τα αποτελέσματα των ψήφων, δηλαδή στη θέση του Αλέξη Κωστάλα.

Πού μπορούμε να ακούσουμε το ηχητικό απόσπασμα που αναφέρεις?
Ναι, συγνώμη, από τον ενθουσιασμό μου ότι μπορεί να βρούμε περισσότερα για την Νάκυ, ξέχασα να βάλω το λινκ.

Μετά τα 2:25 περίπου ξεκινά η ψηφοφορία της Ελλάδας σε αυτό το βίντεο. Η φωνή είναι γυναικεία, δεν ξέρω αν είναι η Νάκυ, τα λέει και αγγλικά! Η Νάκυ μιλούσε φοβερά τα γαλλικά - και ασφαλώς τα μιλάει.

Το λινκ είναι:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Ναι, συγνώμη, από τον ενθουσιασμό μου ότι μπορεί να βρούμε περισσότερα για την Νάκυ, ξέχασα να βάλω το λινκ.
Μετά τα 2:25 περίπου ξεκινά η ψηφοφορία της Ελλάδας σε αυτό το βίντεο. Η φωνή είναι γυναικεία, δεν ξέρω αν είναι η Νάκυ, τα λέει και αγγλικά! Η Νάκυ μιλούσε φοβερά τα γαλλικά - και ασφαλώς τα μιλάει.
Μάλιστα, το άκουσα τώρα. Δεν μου φαίνεται ότι είναι η φωνή της Νάκυς Αγάθου αυτή που ανακοινώνει τα αποτελέσματα της Ελλάδας, δεν ξέρω, εσείς τι πιστεύετε?

Από την άλλη μεριά, περισσότερο μου κάνει για φωνή της Νάκυς Αγάθου αυτή των αποτελεσμάτων στο διαγωνισμό του 1977:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1994 η EBU στα πλαισια των αλλαγων για τον πανευρωπαικο διαγωνισμο τραγουδιου της EUROVISION αρχισε να προβαλει τους παρουσιαστες -παρουσιαστριες ( μεχρι και το 1993 ακουγαμε μονο τις φωνες τους) που μετεδιδαν τα αποτελεσματα των χωρων τους...και φυσικα οπως ειναι λογικο ειδαμε και τους ΕΛΛΗΝΕΣ..στο βιντεο βλεπουμε τις ελληνικες ψηφοφοριες του 1994-1995-1996-1997-1998-(1999-2000 δεν συμμετειχαμε)και 2001....η μονη διαφορα ειναι οτι στις υπολοιπες χωρες αυτοι που μετεδιδαν την ψηφοφορια ηταν τηλεπαρουσιαστες- στριες !!!

Η απορια μου ειναι δεν ειχε η ΕΡΤ τηλεπαρουσιαστριες-τες?

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]




Και το δευτερο μερος

Εδω βλεπουμε τις ελληνικες ψηφοφοριες του 2002-2003και 2004 απο τον μοναδικο Αλεξη Κωσταλα που μεχρι και σημερα μεταδιδει την ψηφοφορια...

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]




Απολαυστετα..... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπερσυλλεκτικό Ford231!

Δεν είχα ιδέα πώς υπήρξαν εκφωνητές στη Γιουροβίζιον και πριν τον Κωστάλα(εννοώ σε απευθείας σύνδεση). Ωραίο.

(Η εκφωνήτρια του 95 λέει ''χελόου ντάπλινγκ!" και μια νέα πρωτεύουσα γεννιέται!)
 
whatohh είπε:
Υπερσυλλεκτικό Ford231!
Δεν είχα ιδέα πώς υπήρξαν εκφωνητές στη Γιουροβίζιον και πριν τον Κωστάλα(εννοώ σε απευθείας σύνδεση). Ωραίο.
Όντως, πολύ ωραίο βιντεάκι, σε ευχαριστούμε πολύ ford231! :thanx2:

(και για τον κόπο σου να τα συνενώσεις!)

whatohh είπε:
(Η εκφωνήτρια του 95 λέει ''χελόου ντάπλινγκ!" και μια νέα πρωτεύουσα γεννιέται!)
[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]




Είναι πολύ κρίμα που ανέλαβε την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων ο Αλέξης Κωστάλας το 1998, διότι μέχρι τότε οι ευγενείς εκφωνήτριες της ΕΡΤ προσέφεραν μια ευχάριστη νότα στο Διαγωνισμό!

"Η καλή (ή κακή, όπως το δει κανείς) μέρα από το πρωί φαίνεται". Έπειτα από μια ok πρώτη παρουσίαση με νορμάλ τοποθέτηση της παρουσιάστριας το 1994, το '95 βλέπουμε την ίδια παρουσιάστρια κακοστημένη απέναντι στην κάμερα, σε σημείο που να αναρωτιέσαι αν είναι καθιστή ή όρθια και κολλημένη πάνω στο πανέμορφο (?) μπλε σκηνικό της ΕΡΤ. Καλά, πώς είναι δυνατόν να είναι καθιστή και να βλέπουμε σχεδόν τη μέση της χωρίς να βλέπουμε τα πόδια της? Καθιστή είναι ή ξαπλωτή? (Ή μήπως την έχουν αφήσει όρθια για τιμωρία?)

Εντωμεταξύ, μέχρι να συνειδητοποιήσεις τι τελικά συμβαίνει, έρχεται αυτό το ανεπανάληπτο 'Γκουντ ίβνιγκ ντάμπλινγκ (Dubling), δις ιζ Άθενς κόλλινγκ!" (κάνει και ομοιοκαταληξία), το οποίο είναι η αποθέωση! Κατ' αρχάς, προς στιγμήν αναρωτιέσαι αν την έβγαλαν στον αέρα για να παραγγείλει κινέζικο (chicken dumpling) ή για να ανακοινώσει τα αποτελέσματα (?) Είναι πραγματικά κρίμα που στο σημείο αυτό δεν βλέπουμε τις αντιδράσεις της Ιρλανδής παρουσιάστριας... :p

Θυμάμαι ότι όταν το είχα ακούσει με είχε πιάσει νευρικό γέλιο μέχρι δακρύων!! Περιττό βέβαια να πω ότι φυσικά ο Άγγλος σχολιαστής Terry Wogan δεν το είχε αφήσει να περάσει έτσι και να μην ειρωνευτεί τη "νέα πρωτεύουσα"!

Το '96, άντε, ας μην το σχολιάσω (δεν έχει κάτι χτυπητό).

Αλλά, η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του '97 δεν πάει πίσω! Κατ' αρχάς, η εισαγωγή είναι ατελείωτη: "Μπονσουάρ, αλλό Ντουμπλέν (χαχα), ισί Ατέεεν (τραβηχτό). Καλησπέρα σας από την Αθήνα (ντροπαλά...)" #) Και μετά ακολουθεί η μεγαλειώσης φράση: "Κάρυ........... (σιγή, αγωνία στο ακροατήριο), μπονσουάρ!" (αυτό ήταν όλο?) με ελαφρύ ταυτόχρονο κλείσιμο και των δυο ματιών και ύφος "τι σου 'πα τώρα!" - προσέξτε την Carrie που κρατιέται να μην ξεκαρδιστεί στα γέλια!

Ε, αυτό ήταν, το 1998 ανέλαβε ο έμπειρος Αλέξης Κωστάλας και τέρμα τα αστεία... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκφωνητές της Ελλάδας στην Eurovision

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά να η λίστα:

1974-1979 Νάκυ Αγάθου

1980-1981 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1983 Νάκυ Αγάθου

1985 Ράνια Μιχελή

1987 Ράνια Μιχελή

1988-1995 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1996-1997 Νίκη Βενέγκα

1998- Αλέξης Κωστάλας

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 
CMS είπε:
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά να η λίστα:1974-1979 Νάκυ Αγάθου

1980-1981 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1983 Νάκυ Αγάθου

1985 Ράνια Μιχελή

1987 Ράνια Μιχελή

1988-1995 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1996-1997 Νίκη Βενέγκα

1998- Αλέξης Κωστάλας

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Καλησπέρα CMS και Καλώς Ήρθες στο Retromaniax!

Ελπίζω να σου κρατήσουμε καλή παρέα!!

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας, αλλά δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να στα επιβεβαιώσω αυτή την στιγμή από μνήμης και χωρίς να ακούσω/δω ξανά τους διαγωνισμούς. Ξέρω όμως κάποιον "ειδικό" στο θέμα της EUROVISION: FORD231, πού είσαι; ;)
 
CMS Καλως ηρθες στο Retromaniax!

CMS είπε:
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά να η λίστα:1974-1979 Νάκυ Αγάθου

1980-1981 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1983 Νάκυ Αγάθου

1985 Ράνια Μιχελή

1987 Ράνια Μιχελή

1988-1995 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1996-1997 Νίκη Βενέγκα

1998- Αλέξης Κωστάλας

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πολυ σωστα ετσι ακριβως ειναι. ;)
 
bernard.c είπε:
Μάλιστα, το άκουσα τώρα. Δεν μου φαίνεται ότι είναι η φωνή της Νάκυς Αγάθου αυτή που ανακοινώνει τα αποτελέσματα της Ελλάδας, δεν ξέρω, εσείς τι πιστεύετε?
Bernard,

λέει καθαρά Georgiadou calling - μόλις το άκουσα. ;)
 
ertfan είπε:
Bernard,
λέει καθαρά Georgiadou calling - μόλις το άκουσα. ;)
Σαν να εχεις δίκιο! Το ξανα-άκουσα - κι εμένα έτσι μου φαίνεται! (με κάποια επιφύλαξη...)

FORD231, σαν "ειδικός" στο θέμα, τι λες; Στο βίντεο του 1983 ακούγεται σα να λέει "Georgiadou calling" η εκφωνήτρια από την Ελλάδα...
 
Dimitrissss είπε:
Εγώ πάλι ακούω εντελώς διαφορετικά πράγματα: Kalispera Munich. Here is Athens calling.
Λες; Πάντως, δεν βρίσκω ότι ακούγεται καθαρά αυτό που λέει...

Και επίσης, δεν είναι η φωνή της Νάκυς Αγάθου αυτή βρε παιδιά, με τίποτα...

stakovios, τι λες επί του θέματος; (έχουμε επιστρατεύσει όλους τους "ειδικούς" για τη διελεύκανση του μυστηρίου!!) ;)
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ertfan

Bernard,

λέει καθαρά Georgiadou calling - μόλις το άκουσα.

Εχεις δικιο...Georgiadou calling πεντακαθαρα..


 
FORD231 είπε:
Εχεις δικιο...Georgiadou calling πεντακαθαρα..
Συμφωνείς κι εσύ.

Θα είχε ενδιαφέρον να υπήρχε η τηλεοπτική μετάδοση της ΕΡΤ από την EUROVISION του 1983, να μπορούσαμε να το επιβεβαιώσουμε 100%.

Διότι, η απορία μου είναι η εξής: εφόσον η Γεωργιάδου ήταν κάθε χρόνο η απεσταλμένη της ΕΡΤ στο διαγωνισμό για την μετάδοση, πώς τηλεφωνεί από Αθήνα για τα αποτελέσματα της Επιτροπής; (??)
 
bernard.c είπε:
Συμφωνείς κι εσύ.
Θα είχε ενδιαφέρον να υπήρχε η τηλεοπτική μετάδοση της ΕΡΤ από την EUROVISION του 1983, να μπορούσαμε να το επιβεβαιώσουμε 100%.

Διότι, η απορία μου είναι η εξής: εφόσον η Γεωργιάδου ήταν κάθε χρόνο η απεσταλμένη της ΕΡΤ στο διαγωνισμό για την μετάδοση, πώς τηλεφωνεί από Αθήνα για τα αποτελέσματα της Επιτροπής; (??)
Νομιζω πως δεν ειναι η Μακω Γεωργιαδου απο την Αθηνα ...ισως συνωνυμία

να ειναι..
 
FORD231 είπε:
Νομιζω πως δεν ειναι η Μακω Γεωργιαδου απο την Αθηνα ...ισως συνωνυμίανα ειναι..
Έχεις δίκιο - δεν είναι η φωνή της Μακούς Γεωργιάδου.

Τώρα το ποια είναι (και τι λέει ακριβώς), για μένα παραμένει ένα μυστήριο...
 
Έχω τη Eurovision του 1983 από τη μετάδοση της ΕΡΤ. Η Μακώ Γεωργιάδου κάνει κανονικά τη μετάδοση του διαγωνισμού στο Μόναχο, ενώ η φωνή που δίνει τα αποτελέσματα από Ελλάδα είναι αρκετά διαφορετική. Εξάλλου δεν θα μπορούσε να είναι η Μακώ γιατί τα αποτελέσμαστα τα δίνει εκπρόσωπος της επιτροπής που συνεδριάζει στην Αθήνα...Η Μακώ Γεωργιάδου είναι στο Μόναχο.

Φυσικά δεν είναι ούτε και η Νάκυ Αγάθου...στο σημείο αυτό νομίζω πως η wikipedia έχει κάνει κάποιο λάθος! Δεν είναι επίσης ούτε και η Φωτεινή Γιαννουλάτου...έχει επίσης πολύ χαρακτηριστική φωνή που την καταλαβαίνει κανείς άνετα εάν δει τις Eurovision του 80, 81 και των αρχών της δεκαετίας του 90! Το θέμα είναι ποιά είναι οεο?

Σε πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να ανεβάσω το βίντεο από την ελληνική μετάδοση του 83!

CMS είπε:
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά να η λίστα:1974-1979 Νάκυ Αγάθου

1980-1981 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1983 Νάκυ Αγάθου

1985 Ράνια Μιχελή

1987 Ράνια Μιχελή

1988-1995 Φωτεινή Γιαννουλάτου

1996-1997 Νίκη Βενέγκα

1998- Αλέξης Κωστάλας

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Κατά τη wikipedia, το 1985 & 1987 spokeperson για την Ελλάδα ήταν η Κέλλυ Σακάκου και όχι η Ράνια Μιχελή...και πράγματι μοιάζει η φωνή της με την Κέλλυ Σακάκου! Το 1974 και 76 δεν αναφέρει καν τον Έλληνα spokeperson, έχοντας δει τα βίντεο των συγκεκριμένων ετών, σίγουρα δεν είναι η Νάκυ Αγάθου. Απεναντίας το 1977 είναι σίγουρα η Νάκυ Αγάθου, μοιάζει αρκετά η φωνή της!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Έχω τη Eurovision του 1983 από τη μετάδοση της ΕΡΤ. Η Μακώ Γεωργιάδου κάνει κανονικά τη μετάδοση του διαγωνισμού στο Μόναχο, ενώ η φωνή που δίνει τα αποτελέσματα από Ελλάδα είναι αρκετά διαφορετική. Εξάλλου δεν θα μπορούσε να είναι η Μακώ γιατί τα αποτελέσμαστα τα δίνει εκπρόσωπος της επιτροπής που συνεδριάζει στην Αθήνα...Η Μακώ Γεωργιάδου είναι στο Μόναχο. Φυσικά δεν είναι ούτε και η Νάκυ Αγάθου...στο σημείο αυτό νομίζω πως η wikipedia έχει κάνει κάποιο λάθος! Δεν είναι επίσης ούτε και η Φωτεινή Γιαννουλάτου...έχει επίσης πολύ χαρακτηριστική φωνή που την καταλαβαίνει κανείς άνετα εάν δει τις Eurovision του 80, 81 και των αρχών της δεκαετίας του 90! Το θέμα είναι ποιά είναι οεο?

Σε πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να ανεβάσω το βίντεο από την ελληνική μετάδοση του 83!
Φιλε μου θα περιμενω να δω το βιντεο σου με χαρα :)
 
Πίσω
Μπλουζα