Ελένη Κυπραίου

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
RetroDB: http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ελένη_Κυπραίου

ΕΙΡ - Αθήνα - Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 1966, 6.30μμ:

picture.php


Ελένη Κυπραίου (ΕΡΤ, 1966 - )

Η ηθοποιός-δημοσιογράφος Ελένη Κυπραίου ήταν η πρώτη "επίσημη" διδάξασα. Το πρόσωπό της ήταν το πρώτο που κατέγραψε η κάμερα του ΕΙΡ στην ιστορική επίσημη πρεμιέρα των πειραματικών εκπομπών τηλεόρασης την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 1966.

picture.php


picture.php


Με τα λόγια

“Καλησπέρα σας. Από σήμερα το Εθνικόν Ιδρυμα Ραδιοφωνίας καθιερώνει το νέο του βραδυνό ωράριο για τις τεχνικές δοκιμές του Πειραματικού πομπού τηλεοράσεως…”, η Ελένη Κυπραίου έμεινε για πάντα στην ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης.

picture.php


Δυστυχώς, προφανώς δε σώζεται το βίντεο της πρώτης εκπομπής, καθώς η ΕΡΤ έχει ξαναγυρίσει (!!) την πρώτη εκφώνηση προγράμματος με την Ελένη Κυπραίου κάποια χρόνια αργότερα (στα πλαίσια της εκπομπής-αφιέρωμα "Έτσι ξεκινήσαμε πριν 14 χρόνια..." το 1980 - αυτά συμβαίνουν μόνο στην ΕΡΤ!). Αυτή η "αναπαράσταση" της πρώτης εκπομπής σώζεται από την ΕΡΤ και προβλήθηκε στην 1η εκπομπή του "Σε χρόνο TV" το 2005, στην οποία η κα. Κυπραίου ήταν και καλεσμένη στο στούντιο. Ακολουθούν οι φωτογραφίες της αναπαράστασης:

picture.php


picture.php


picture.php


Τέλος, οι επόμενες φωτογραφίες είναι της Ελένης Κυπραίου από την εκπομπή του 2005:

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελένη Κυπραίου

Στο απόσπασμα αυτό, από ένα αφιέρωμα στα 34α γενέθλια της τηλεόρασης (δελτίο ειδήσεων της κρατικής τηλεόρασης από το 2000), η Ελένη Κυπραίου (προφανώς αυτό που ξαναγυρίστηκε). Συγνώμη για τις γραμμές και την σχετικά κακή ποιότητα εικόνας. Μπορεί να γίνει ντάουνλοντ ως και 10 φορές.

http://rapidshare.com/files/290894416/Kipreou_announcement_TV.MPG.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To βίντεο αυτό έχω την εντύπωση ότι το γύρισαν το 1980 με αφορμή μια εκπομπή αναδρομή που είχε κάνει ο Γιώργος Δάμπασης στην ΕΡΤ. Θα το τσεκάρω για να το πω με βεβαιότητα.

Πάντως είναι ένα μοναδικό ντοκουμέντο, και πιστή αναπαράσταση της πρώτης original μετάδωσης της 23-2-1966.
 
Και μία φωτογραφία της Ελένης Κυπραίου από την πρεμιέρα της τηλεόρασης.
 
stakovios είπε:
Και μία φωτογραφία της Ελένης Κυπραίου από την πρεμιέρα της τηλεόρασης.
Διορθώνω: είναι από τις 2 Ιουνίου 1966. Την αναδημοσιεύω σκαναρισμένη.
 
Διορθώνω: είναι από τις 2 Ιουνίου 1966.
 
Και μιας και πήγαμε αρκετά πίσω, Ελένη Κυπραίου (1966, στην πρεμιέρα).
 
H Ελένη Κυπραίου στο πρόγραμμα της παράστασης του Εθνικού Θεάτρου ΚΡΟΙΣΟΣ (1963)

Y1963PL08PR1PG008_sc.jpg


Y1963PL08PR1PG008_sc.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα ντοκουμέντο για την Ελένη Κυπραίου: παρουσίαζε την εκπομπή "Ορίζοντες" στην ΕΡΤ, το 1982.

οριζοντες κυπραί&#959.jpg
 
Θυμαμαι πως η μουσικη εισαγωγη της εκπομπης ηταν ενα ηχητικο σημα που το 'χω συνδυασει με εκπομπες για το διαστημα, αλλα και επιστημονικης φαντασιας. Την εχω εντονα στο μυαλο μου- εχω μαλιστα την υπονοια πως ηταν του Jean Michel Jar, χωρις ομως να παιρνω και ορκο!
 
thanos75 είπε:
Θυμαμαι πως η μουσικη εισαγωγη της εκπομπης ηταν ενα ηχητικο σημα που το 'χω συνδυασει με εκπομπες για το διαστημα, αλλα και επιστημονικης φαντασιας. Την εχω εντονα στο μυαλο μου- εχω μαλιστα την υπονοια πως ηταν του Jean Michel Jar, χωρις ομως να παιρνω και ορκο!
Αυτή είναι μια πολύ σημαντική πληροφορία. Μήπως η ίδια μουσική έπαιζε και σε λογότυπο της ΕΡΤ (το γνωστό με την κομμένη οθόνη) πριν τις ειδήσεις των 9;
 
stakovios είπε:
Αυτή είναι μια πολύ σημαντική πληροφορία. Μήπως η ίδια μουσική έπαιζε και σε λογότυπο της ΕΡΤ (το γνωστό με την κομμένη οθόνη) πριν τις ειδήσεις των 9;
όχι όχι φίλε μου...δεν θυμάμαι τη συγκεκριμένη μουσική σε κάρτες ή στο σήμα της ΕΡΤ πριν τις Ειδήσεις. Την θυμάμαι πάντως σε αρκετά ντοκιμαντέρ. Εάν δεν είναι του Jarr, δεν αποκλείω να είναι του Βαγγέλη Παπαθανασίου. Θα προσπαθήσω μόλις βρω λίγο παραπάνω χρόνο να κάνω έστω μια έρευνα στο youtube
 
Με το καλημέρα, η πρώτη τηλεοπτική κριτική (Έθνος, 24 Φεβρουαρίου 1966).

attachment.php
 
Dimitrissss είπε:
Με το καλημέρα, η πρώτη τηλεοπτική κριτική (Έθνος, 24 Φεβρουαρίου 1966).
attachment.php
Όντως, πολύ αυστηρά τα ΜΜΕ κατά τη γνώμη μου. Κι όμως η κυρία Κυπραίου φαντάζομαι ότι τα είχε πάει περίφημα για πρώτη φορά.
 
Η κυρία Ελένη Κυπραίου σε σπανιότατο βίντεο του Argiris Costouros. Χρονολογείται από το 1979 και προέρχεται από την εκπομπή "Παραλλαγές" της ΥΕΝΕΔ. Μετά την αποφώνηση της κας Κυπραίου, ακολουθούν οι τίτλοι λήξης της εκπομπής, με τη χαρακτηριστική διαστημική μουσική του Ζαν-Μισέλ Ζαρ (όπως φαίνεται).

[video=youtube;tV5VP6m-ovA]

 
Μ' αρέσει το ντεκόρ, με εκείνα τα πράματα σαν κλαριά που μοιάζουν να φυτρώνουν από το κεφάλι της...
 
stakovios είπε:
Η κυρία Ελένη Κυπραίου σε σπανιότατο βίντεο του Argiris Costouros. Χρονολογείται από το 1979 και προέρχεται από την εκπομπή "Παραλλαγές" της ΥΕΝΕΔ. Μετά την αποφώνηση της κας Κυπραίου, ακολουθούν οι τίτλοι λήξης της εκπομπής, με τη χαρακτηριστική διαστημική μουσική του Ζαν-Μισέλ Ζαρ (όπως φαίνεται).[video=youtube;tV5VP6m-ovA]

Τί σου είναι η μνήμη πάντως γενικά...αυτή τη μουσική είχα κατά νου σε περσινό μου post που ανέφερα για την Κυπραίου...και τελικά αυτή την εκπομπή θυμόμουν. Υποψιάζομαι πως θα πρέπει να προβάλλονταν μέχρι το 80 ή 81 γιατί τη θυμάμαι αρκετά καθαρά
 
Η Ελένη Κυπραίου το 2010 στο "Τηλετώρα".

ΚΥΠΡΑΙΟΥ 2010.jpg
 
Η κυρία Ελένη Κυπραίου σε σπανιότατο βίντεο του Argiris Costouros. Χρονολογείται από το 1979 και προέρχεται από την εκπομπή "Παραλλαγές" της ΥΕΝΕΔ. Μετά την αποφώνηση της κας Κυπραίου, ακολουθούν οι τίτλοι λήξης της εκπομπής, με τη χαρακτηριστική διαστημική μουσική του Ζαν-Μισέλ Ζαρ (όπως φαίνεται).[video=youtube;tV5VP6m-ovA]

 
Πίσω
Μπλουζα