Ελικοπτεράκια με καλαμάκι

jimdemer

RetroWannaBe
Joined
11 Ιουν 2011
Μηνύματα
91
Αντιδράσεις
21
Στα περίπτερα έναντι 20 δραχμών πουλούσανε ελικοπτεράκια, τα οποία αποτελούνταν απο ένα καλαμάκι που στην κορυφή των είχανε έναν έλικα. Τα στριφογυρίζαμε στο χέρι με τις παλάμες και τα πετούσαμε με μία απότομη κίνηση. Τα θυμάται κανένας?..
 
Τι μου θυμησες τωρα συμπολιτη μου Μυτιληνιε! Καναμε κοντρες με το ποιος θα τα ριξει ποιο ψηλα και οταν ειμασταν σε τσακιρ κεφια τα ριχναμε ο ενας στον αλλον για να βγαλουμε το ματι του! Αξεχαστα χρονια.
 
Αμέ, και βέβαια τα θυμόμαστε. Μάλιστα λόγω αφραγγίας φτιάχναμε δικά μας από καλαμάκι και χαρτόνι.
 
Αν τα θυμόμαστε λέει....

Το έχω ακόμα :)
 
Τι ξενέρωμα ήτανε όταν πιανότανε επάνω σε δέντρα ή πέφτανε σε ταράτσες και μπαλκόνια.... χαχαχα
 
ναι, τα θυμάμαι και εγώ αυτά. Μέχρι και τα φθηνότερα παιγνίδια είχαν κάτι μοναδικό τότε. Death to false China toys λέμε και κλαίμε τώρα. Σακούλα δυό ευρώ στο περίπτερο και σαβούρες μέσα, αμάν πια!
 
Φωτογραφία... ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ........
 
Φοβερό! Που τα θυμήθηκες; Είχα ξεχάσει ότι υπήρχαν! :bow:
 
Κάτι μου λέει, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ.. Καμιά photo κανένας; ;)
 
Όπως έγραψα και πριν, το έχω ακόμα (στο πατρικό μου).

Θα κοιτάξω να το φωτογραφίσω μια από αυτές τις μέρες λοιπόν... :)
 
Δυο φωτο που βρηκα ψαχνοντας.... :)

attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=143547&d=1444302502[/img]"]
attachment.php


Πηγες:ebay & scitoys catalog.com
 
Μου είχε πάρει ο πατέρας μου ένα στον Εθνικό κήπο ή Ζάππειο πριν καμιά 35ριά χρόνια!

Τι να πει κανείς; Τι όμορφα χρόνια, γλυκόπικρα αλλά ανθρώπινα.
 
Τα αχνοθυμάμαι κι εγώ. Τα κυνηγούσαμε σε όλο το σπίτι. Μπράβο Σταύρο που ξεσκονίζεις το ebay...
 
Προχθές μου ήρθαν καμιά δεκαριά από ebay με 1,5 ευρω, να έχουμε με την ανιψιά να χάνουμε... ψάξτε τα με τις λέξεις Plastic Bamboo Dragonfly Propeller Outdoor 
 
Πίσω
Μπλουζα