Ελληνικά παιχνίδια από τη συλλογή μου.

spirtoulis είπε:
Πολυ ωραία και αυτά τα κομμάτια, απλά , εκφράζοντας καθαρά προσωπική μου άποψη, θα ήθελα τις φωτογραφίες που παρουσιάζονται από διάφορες συλλογές να τις έβλεπα στο αντίστοιχο υποφόρουμ. Πχ τα polfi παιχνίδια στο αντίστοιχο θέμα.
Επειδή είναι λίγο χρονοβόρο αυτό διαδικαστικά, γι' αυτό άνοιξα το θέμα να τα παρουσιάσω όλα μαζί :D

Τη συλλογή μου από τα JOY TOY πχ, τα οποία είναι αρκετά, τα έχω ανεβάσει στο αντίστοιχο θέμα.
 
pontifikas είπε:
Επειδή είναι λίγο χρονοβόρο αυτό διαδικαστικά, γι' αυτό άνοιξα το θέμα να τα παρουσιάσω όλα μαζί

Τη συλλογή μου από τα JOY TOY πχ, τα οποία είναι αρκετά, τα έχω ανεβάσει στο αντίστοιχο θέμα.
Να συμφωνήσω κατ' αρχήν μαζί σου pontifikas, ότι είναι εξαιρετικά χρονοβόρο, αν παρουσιάζεις πολλά παιχνίδια, να ψάχνεις σε αυτό το τεράστιο forum να βρεις που γίνεται αναφορά για την κάθε εταιρεία (που πολλές φορές γίνεται πολλαπλή αναφορά σε εταιρεία για διαφορετικά παιχνίδια). Αυτός ήταν και ο δικός μου προβληματισμός και επέλεξα τελικά τη συνολική παρουσίαση. Εκτός αυτού παρουσιάζονται και πολλά παιχνίδια από άγνωστες εταιρείες ή από αυτές για τις οποίες δεν έχει ακόμη κάτι το forum, ή και παιχνίδια αγνώστου κατασκευαστή.

Αυτά ως άποψη και να τη διευρύνω προτείνοντας τη δημιουργία επιπρόσθετα συγκεντρωτικού τόπου, όπου θα παρουσιάζονται επιλεγμένες φωτογραφίες από παιχνίδια αποκελειστικά των μελών, με μόνη την επιγραφή κατασκευαστή και ενδεχόμενα χρονολογίας, χωρίς σχολιασμό. Κάτι σαν εικονικό μουσείο του retromaniax. Τη διαχείρισή του για επιλογή και τοποθέτηση των φωτογραφιών να την έχει κάποιος από τους Διαχειριστές. Δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι τεχνικά εφικτό και χρηστικό, μία ιδέα είναι μόνο.

Όσον αφορά στη σημερινή σου παρουσίαση, εκτός από τα ωραία και σπάνια εκθέματα, κάλυψες ένα κενό που είχα αναφορικά με τον κατασκευαστή του Πυθαγορικού Πίνακα, όταν ανάρτησα φωτογραφίες του δικού μου στην ενότητα για σχολικά. Τελικά τον κατασκεύαζε η Βιομηχανία Πλαστικών FORMA!!! Ο δικός σου πρέπει να είναι επανέκδοση, μια και το τηλέφωνο του κατασκευαστή είναι 7ψήφιο, τον δε δικό μου μου τον είχαν αγοράσει οι γονείς μου το 1967 και δεν ήταν σε κουτί, από πίσω δε στο πλαστικό έχει ανάγλυφα τυπωμένο ΓΚ....

Αναμένουμε συνέχεια......................
 
Eagle 1 είπε:
Να συμφωνήσω κατ' αρχήν μαζί σου pontifikas, ότι είναι εξαιρετικά χρονοβόρο............................

Ο δικός σου πρέπει να είναι επανέκδοση, μια και το τηλέφωνο του κατασκευαστή είναι 7ψήφιο,

τον δε δικό μου μου τον είχαν αγοράσει οι γονείς μου το 1967 και δεν ήταν σε κουτί,

από πίσω δε στο πλαστικό έχει ανάγλυφα τυπωμένο ΓΚ....

Αναμένουμε συνέχεια......................
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε Eagle 1 για τη δημιουργία ενός συγκεντρωτικού θέματος με εικόνες

παιχνιδιών μόνο, χωρίς σχόλια, όλων των μελών.

Πολύ καλή ιδέα :clap:

Τώρα όσον αφορά τον Πυθαγορικό Πίνακα μάλλον ο δικός μου είναι μεταγενέστερος αλλά

έχει το ίδιο σχέδιο τυπωμένο πίσω.



DSC01349.jpg
 
Σήμερα θα παρουσιάσω ένα παιχνίδι από τα πιό αγαπημένα μου και αρκετά σπάνιο


μπορώ να πω.


 


Είναι σε εργοστασιακή κατάσταση, δηλ. δεν έχει παιχτεί καθόλου.



Είναι το MERCEDES BENZ 280 SE


 


Έχει μήκος 40 cm και πλάτος 15 cm.


 


Το παράξενο είναι ότι ενώ στο κουτί γράφει
plaggon plast "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ"

στο κάτω μέρος του οχήματος γράφει "REX" MADE IN WESTERN GERMANY.

Το πιό πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι ότι η Ελληνική εταιρεία το έκανε εισαγωγή


και κατασκεύαζε εδώ το κουτί για λογαριασμό της ή έκανε εισαγωγή τα κομμάτια



και το συναρμολογούσε.


 


Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.




DSC01352.jpg

DSC01353.jpg

DSC01354.jpg

DSC01357.jpg

DSC01358.jpg

DSC01360.jpg

DSC01361.jpg

DSC01364.jpg

DSC01365.jpg

DSC01367.jpg
 
pontifikas είπε:
Σήμερα θα παρουσιάσω ένα παιχνίδι από τα πιό αγαπημένα μου και αρκετά σπάνιομπορώ να πω.

Είναι το MERCEDES BENZ 280 SE

Το παράξενο είναι ότι ενώ στο κουτί γράφει plaggon plast "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ"

στο κάτω μέρος του οχήματος γράφει "REX" MADE IN WESTERN GERMANY.

Το πιό πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι ότι η Ελληνική εταιρεία το έκανε εισαγωγή

και κατασκεύαζε εδώ το κουτί για λογαριασμό της ή έκανε εισαγωγή τα κομμάτια

και το συναρμολογούσε.

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
Εξαιρετικό κομμάτι αγαπητέ!!!!! Το θαύμασα, σε αυτή την τέλεια κατάσταση με το κουτί του!!!!!!!!!!!

Όσον αφορά το θέμα της κατασκευής, οι ελληνικές εταιρείες έκαναν αυτό που λες, αλλά επίσης έπαιρναν τα καλούπια των παιχνιδιών από έξω και τα έφτιαχναν εδώ. Η άποψή μου είναι ότι κατασκευάστηκε εδώ, απλά δεν μπήκαν στον κόπο και στα έξοδα να σβύσουν από το καλούπι το γερμανικό ανάγλυφο. Αυτό ως άποψη και από ότι γενικά έχω ακούσει για παλιούς κατασκευαστές.

Και πάλι συγχαρητήρια για το παιχνίδι σου!!!!!
 
Φίλε Νίκο...!!!

Τί ομορφιές είναι αυτές...!!!

Ετοιμάζω κι εγώ τις κούτες μου, με τα πάσης φύσεως επιτραπέζια της δεκαετίας του '80 και τα παιχνίδια της "LYRA" & του "Mister-P", να τις φέρω στο σπίτι σου για να παίξουμε παρέα...!!!

Εξαιρετικά και σε άψογη κατάσταση όλα τα παιχνίδια σου...!!!

Πολλά-πολλά συγχαρητήρια...!!!
 
... Γντουπ...!!!....

Καταπληκτική η συλλογή σου φίλε!!!
 
Με τις φώτος σου θυμήθηκα πάλι, γιατί πραγματικά είχα ξεχάσει, ότι κάποτε είχα και εγώ τα αυτοκινητάκια και την μηχανή της Polfi Toys, το Grand Football, τη Fire Engine, την μπουλντόζα της Play Trucks, και τα πυραυλάκια. Φανταστικό.
 
Ένα τεχνικό πρόβλημα στη σύνδεση του internet δεν μου επέτρεψε να συνεχίσω

την παρουσίαση :rant:

Τώρα που αποκαταστάθηκε συνεχίζω :hurrah:

ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ VW GOLF από την εταιρεία ΑΦΟΙ ΠΑΠΠΑ



ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ VW ΑΦΟΙ ΠΑΠΠΑ



ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ TAUNUS από την ELVIP TOYS



DSC01378.jpg

DSC01379.jpg

DSC01380.jpg

DSC01381.jpg

DSC01383.jpg

DSC01384.jpg

DSC01392.jpg

DSC01393.jpg

DSC01394.jpg

DSC01395.jpg

DSC01385.jpg

DSC01386.jpg

DSC01387.jpg

DSC01388.jpg

DSC01389.jpg

DSC01391.jpg
 
pontifikas είπε:
Τώρα που αποκαταστάθηκε συνεχίζω
Καταπληκτικά όλα!!! Και στα κουτιά τους!!!! Εκείνο μάλιστα το Taunus.... όλα τα λεφτά, πρώτη φορά το βλέπω!!!! Συνέχισε να μας καταπλήσσεις αγαπητέ!!!!!
 
Eagle 1 είπε:
Καταπληκτικά όλα!!! Και στα κουτιά τους!!!! Εκείνο μάλιστα το Taunus.... όλα τα λεφτά, πρώτη φορά το βλέπω!!!! Συνέχισε να μας καταπλήσσεις αγαπητέ!!!!!
Ευχαριστώ πολύ φίλε Eagle1

και συνεχίζω.........

Τουβλάκια τύπου LEGO από την εταιρεία ΠΕΤΑΛΟ





Ζώνη με πιστολοθήκες από τη REX





Σιδερένιο πλακέ πιστόλι BERETA από τη JUNIOR











DSC_6814~1.jpg

DSC_6815~1.jpg

DSC_6826~1.jpg

DSC_6827~1.jpg

DSC01415.jpg

DSC01416.jpg

DSC01417.jpg

DSC01418.jpg

DSC01419.jpg
 
Eagle 1 είπε:
Καταπληκτικά όλα!!! Και στα κουτιά τους!!!! Εκείνο μάλιστα το Taunus.... όλα τα λεφτά, πρώτη φορά το βλέπω!!!! Συνέχισε να μας καταπλήσσεις αγαπητέ!!!!!
Ευχαριστώ πολύ φίλε Eagle1

και συνεχίζω.........

Τουβλάκια τύπου LEGO από την εταιρεία ΠΕΤΑΛΟ



Ζώνη με πιστολοθήκες από τη REX

fetch


Σιδερένιο πλακέ πιστόλι BERETA από τη JUNIOR



DSC_6814~1.jpg

bereta2.jpg

bereta.jpg

bereta5.jpg

bereta3.jpg

bereta4.jpg

clik1.jpg

clik2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pontifikas είπε:
και συνεχίζω.........
Πολύ ωραίο το σετ της ζώνης. Οι φωτογραφίες όμως από τα Τουβλάκια τύπου LEGO από την εταιρεία ΠΕΤΑΛΟ και από το Σιδερένιο πλακέ πιστόλι BERETA από τη JUNIOR δεν ανοίγουν. Το έχει και άλλος το πρόβλημα?
 
Eagle 1 είπε:
Πολύ ωραίο το σετ της ζώνης. Οι φωτογραφίες όμως από τα Τουβλάκια τύπου LEGO από την εταιρεία ΠΕΤΑΛΟ και από το Σιδερένιο πλακέ πιστόλι BERETA από τη JUNIOR δεν ανοίγουν. Το έχει και άλλος το πρόβλημα?
Εμένα μου τα εμφανίζει κανονικά στη σελίδα......

Αν υπάρχουν όμως και άλλοι με αυτό το πρόβλημα ας το αναφέρουν για

να τις ανεβάσω πάλι.
 
pontifikas είπε:
Εμένα μου τα εμφανίζει κανονικά στη σελίδα......

Αν υπάρχουν όμως και άλλοι με αυτό το πρόβλημα ας το αναφέρουν για

να τις ανεβάσω πάλι.

Σου τις εμφανίζει γιατί έχουν κασάρει. Πράγματι είχαν πρόβλημα. Τώρα είναι οκ.

Τα παραπάνω ποστ (και το δικό μου) θα διαγραφούν σε λίγο.
 
Eagle 1 είπε:
Πολύ ωραίο το σετ της ζώνης. Οι φωτογραφίες όμως από τα Τουβλάκια τύπου LEGO από την εταιρεία ΠΕΤΑΛΟ και από το Σιδερένιο πλακέ πιστόλι BERETA από τη JUNIOR δεν ανοίγουν. Το έχει και άλλος το πρόβλημα?
Συνεχίζεται το πρόβλημα...
 
Kambia είπε:
Ποιες δε βλέπεις και σε ποιο ποστ? Έχει και άλλος πρόβλημα?
Και εγώ δεν βλέπω τα τουβλάκια και το πιστόλι στο παραπάνω post του pontifikas. Φαίνονται μόνον οι φωτογραφίες των θηκών.
 
Για πείτε μου τώρα αν φαίνονται.
 
Πίσω
Μπλουζα