Ελληνικά τραγούδια που "σφάζατε" τους στίχους τους...(για να γελάσουμε)

Σωστό και αυτό.
 
Γλυκερία - Και ζαλίστηκα

Εκεί που λέει αλάνι μου,λιμάνι μου νόμιζα ότι λέει χαλάλι μου,λιμάνι μου

και στο Μη φεύγεις απόψε της Άντζυς Σαμίου,στο σημείο που λέει μίλα δειλέ καταλάβαινα μην αντιλές (και δεν έβγαζε νόημα)
 
Τραγούδι "Άκου πώς κλαίει ο μπαγλαμάς" : Πώς να ταιριάξω, μάλλινε ψεύτικε κόσμε γυάλινε...:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Aπό το τραγούδι του Λεωνίδα Βελλή ''Με το στόμα γεμάτο φιλιά''

Με το στόμα γεμάτο φιλιά

κατεβαίνεις δυο-δυο τα σκαλιά

πέφτεις, πέφτεις και κατρακυλάς


στον αέρα...



 
Βασίλης Παϊτέρης Λόγια κλειδωμένα "...ότι μέχρι σήμερα δεν έκανες απόψε κάνε λόγια κλειδωμένα άνοιξε" άκουγα λόγια κλειδωμένα ααα μη λες.

 


Πασχάλης " Παραδώσου λοιπόν, άνευ όρων μωρό μου..." άκουγα " Παραδώσου λοιπόν, κάνε φόρο μωρό μου..." δεν είχα ιδέα τι σήμαινε φόρος τότε...

Γιώργος Μαζωνάκης το "με τα μάτια να το λες..." το άκουγα "με τα μάτια ανατολές..."




Να πω και μία επίτηδες αλλαγή που κάναμε μικρά με το τραγούδι της Αλέξια "τα κορίτσια ξενυχτάνε" και κοροιδεύαμε τα κορίτσια "Κάθε βράδυ στα μπαράκια" και συμπληρώναμε "με τους γκόμενους στα μηχανάκια."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο τραγούδι "Αυτά τα χείλια" του Δημήτρη Κόκοτα, εκεί που λέει "η αγωνία μου έτρεχε με χίλια, μήπως φιλάει άλλος τα δυό σου χείλια", εγώ νόμιζα ότι λέει "η αγωνία μου πέρασε με χείλια" και σκεφτόμουν, τι χαζός, πέρασε η αγωνία του ενώ κατάλαβε ότι την κοπέλα την φιλάει άλλος;

Στο "Αίμα, δάκρυα κι ιδρώτας" του Ρουβά, εκεί που λέει "κλείσιμο μιάς πόρτας" είχα ακούσει "χτύπημα μιάς κότας" και νόμιζα ότι έτσι είναι οι στίχοι. Ξέρω ότι μετά είχαν βγάλει κάτι παρόμοιο για να κοροϊδέψουν το τραγούδι, αλλά εγώ από την πρώτη φορά έτσι το άκουσα :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιάννης Μιλιώκας Κακοσάλεσι ενώ λέει Στο σπίτʼ στο Κακοσάλεσʼ δε ματαξαναγυρνώ άκουγα αίματα ξανά γυρνώ το οποίο βέβαια δεν έχει κανένα νόημα! στο ίδιο τραγούδι Με πουλήσαν παραμύθι άκουγα θα πουλήσω παραμύθι.
 
Θυμήθηκα κι άλλο. Στο "άλλος για Χίο τράβηξε πήγε κι άλλος για Μυτιλήνη κι άλλος στης Σύρας τα στενά αίμα και δάκρυα πίνει" άκουγα "άλλος για Χίο τράβηξε πήγε κι άλλος για Μυτιλήνη κι άλλος στης Θήρας τα στενά, ε μα και δάκρυα πίνει.
 
  • Like
Reactions: Kgv
Στο τραγούδι του Μητσιά, το πάθος που διώκεται , εκεί που έλεγε " και μάρτυρας μου ο Άθως " εγώ νόμιζα ότι έλεγε " και μαρτυράς μονάχος ¨...
 
Στο τραγουδι του Γιαννη Παριου ''Εχω μια διψα'' στο ρεφραιν λεει:

Κι έχω μια δίψα νʼ ακούσω τη φωνή σου

έχω μια δίψα νʼ αγγίξω το κορμί σου

μέσα στη θάλασσα του πόνου μου βουλιάζω

και σου φωνάζω...

δικές μου εκδοχες

Κι έχω μια νύστα νʼ ακούσω τη φωνή σου

έχω μια νύστα νʼ αγγίξω το κορμί σου

μέσα στη θάλασσα του πόνου μου βουλιάζω

και σου φωνάζω...

ή

Κι έχω μια λύσσα νʼ ακούσω τη φωνή σου

έχω μια λύσσα νʼ αγγίξω το κορμί σου

μέσα στη θάλασσα του πόνου μου βουλιάζω

και σου φωνάζω...

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν ήταν η μάνα μου μικρή τραγουδούσαν ένα άσμα που έλεγε: εν τω μέσω φοινίκων μυρίων νικηφόρος στρατός προχωρεί. και αυτοί το άλλαζαν:εν τω μέσω φυλής Κολμυρίδων... και αναρωτιούνταν τι φυλή στην ευχή ήταν αυτοί οι Κολμυρίδες;
 
Στο "Παλληκάρι είμαι κυρά μου" του Γιάννη Καλατζή, για χρόνια και χρόνια δεν μπορούσα να αποκωδικοποιήσω τον παρακάτω στίχο:

Κι αν μες σε ξένους βρεθούμε ένα βράδυ, θα σε κοιτάξω ξανά γνωστικά....."

Το άκουγα, το ξανάκουγα, αυτό καταλάβαινα!!! Και φυσικά δεν έβγαζε νόημα....

Μετά από πολλά χρόνια το άκουσα μία και μοναδική φορά και επιτέλους κατάλαβα ότι έλεγε:

"Κι αν μες σε ξένους βρεθούμε ένα βράδυ, θα σε κοιτάξω σαν άγνωστη πια....."
 
Δύο τραγούδια της Βλαχοπούλου, δεν τα άκουγα λάθος απλά δεν καταλάβαινα τι λέγανε:

Έχω στενάχωρη καρδιά σεκλετια δε χωρουνε... Δεν καταλάβαινα το σεκλετια

Κέρκυρα Κέρκυρα για (????) έχεις πάρει χρυσαφί από τον ήλιο σου κι ασημί απ το φεγγάρι
Νομίζω λέει για προίκα σου έχεις πάρει

Κι ένα τραγούδι του Πασχάλη:
....θελει ΙΚΑ μια ζωή στην αγωνία στα βαρέα ένσημα και στ ανθυγιεινά

Άκουγα θέλει η καρδιά ζωή στην αγωνία. Δεν ήξερα μάλλον το ΙΚΑ. Κι έτσι ένα κάποιο νόημα έβγαζε, λίγο αλλόκοτο βέβαια, αλλά το πρώτο θα ταν;
 
Δύο τραγούδια της Βλαχοπούλου, δεν τα άκουγα λάθος απλά δεν καταλάβαινα τι λέγανε:

Έχω στενάχωρη καρδιά σεκλετια δε χωρουνε... Δεν καταλάβαινα το σεκλετια
Σεκλέτια λέει; Εγώ νόμιζα "σε γλέντια". Ρε τι μαθαίνει κανείς μετά από χρόνια!
 
Στο εθνοπατριωτικό άσμα "Μακεδονία ξακουστή" που ήταν πολύ στα πάνω του τότε, προς το τέλος λέει "...προτού και σεις στα βάσανα του κόσμου τούτου μπείτε" και γω άκουγα "προτού και σεις τα βάσανα του κόσμου Τουτουμπίτε".

Και αναρωτιόμουν μια ζωή ποιος είναι αυτός ο Τουτουμπίτε και που κολλάει με τα μικρά μακεδονόπουλα και τα βάσανα. Φανταζόμουν ένα αφρικανό φρούραρχο λίγο τρελιάρη και πάντα απορούσα
 
Κέρκυρα Κέρκυρα για (????) έχεις πάρει χρυσαφί από τον ήλιο σου κι ασημί απ το φεγγάρι
Νομίζω λέει για προίκα σου έχεις πάρει
Μα ναι... Αυτό είναι.... Αλλά δεν πήρε προίκα τα χρώματα...

Κέρκυρα, Κέρκυρα... Για προίκα σου έχεις πάρει, χρυσάφι από τον ήλιο σου κι ασήμι απ' το φεγγάρι! :)
 
το 1995 φθινόπωρο ανέβηκα Θεσσαλονίκη για σπουδές.Άκουγα τότε στις αρχές έναν σταθμό το "Ράδιο Θεσσαλονίκη".Εκείνη την περίοδο έβαζε πολύ συχνά την μέρα το κομμάτι "Μια παράξενη βροχή" του Φάνη Μεζίνη.Εκεί που λέει "Πέφτει ένα σκοτάδι από σιωπές" εγώ άκουγα "πέφτει ένα σκοτάδι από ...σκούπες" και αναρωτιόμουν "τι λέει ο ποιητής;"
 
"Πήλινα αξέχαστα" αντί "Δειλινά Αξέχαστα", "Τωρ' ατάκα, γιατί κλαίς" αντί "Τώρα τάχα, γιατί κλαίς"
 
Πίσω
Μπλουζα