Ελληνικά DOS Manager ποδοσφαίρου και μπάσκετ

gapan

RetroActive
Joined
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
437
Αντιδράσεις
42
Κάπου αρχές με μέσα δεκαετίας 90, ένα φιλαράκι είχε σε δύο δισκέτες ένα παιχνίδι manager ποδοσφαίρου και ένα μπάσκετ. Τα παιχνίδια δεν είχαν καθόλου γραφικά, παρά μόνο κείμενο. Τα παίζαμε στο Schneider EuroXT του. Και τα δύο ήταν ελληνικά, από τον ίδιο δημιουργό (δεν είμαι σίγουρος αν ήταν εταιρία). Σε αυτά αναλάμβανες μια ομάδα, την οποία καθοδηγούσες στα παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Ο φίλος μου έπαιζε περισσότερο το ποδόσφαιρο, εγώ περισσότερο το μπάσκετ. Και στα δύο μπορούσες να βλέπεις πλήρη στατιστικά για τους παίκτες, πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, να κάνεις αλλαγές κλπ. Στο μπάσκετ μπορούσες να πάρεις και time out και να αλλάξεις τις οδηγίες της ομάδας, στο ποδόσφαιρο μπορούσες να αλλάξεις το σύστημα. Πριν ξεκινήσει το κάθε πρωτάθλημα μπορούσες να κάνεις μεταγραφές. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς διαχείριση γινόταν με χρήματα. Μπορούσες να δεις την εξέλιξη όχι μόνο στο πρωτάθλημα που έπαιρνες μέρος, αλλά και για διαφορετικές κατηγορίες. Στο ποδόσφαιρο υπήρχαν πρωταθλήματα (με συμπληρωμένες ομάδες και παίκτες) από την Α μέχρι και τη Δ εθνική. Ομοίως και στο μπάσκετ, Α1, Α2, Β... Υπήρχε άνοδος και πτώση κατηγοριών κλπ.

Κατά τη διάρκεια ενός αγώνα, τον "έβλεπες" live. Υπήρχε η λίστα με τους παίκτες της κάθε ομάδας, στο πάνω μέρος της οθόνης η home ομάδα και στο κάτω οι φιλοξενούμενοι. Έβλεπες τη μπάλα με ένα κύκλο που μεταφερόταν από όνομα σε όνομα στη λίστα των παικτών. Στο μέσο της οθόνης υπήρχε "ραδιοφωνική" περιγραφή του αγώνα σε μια γραμμή κειμένου, πχ "κλέψιμο από τον Γιαννάκη", "λάθος του Χριστοδούλου" κλπ.

Και τα δύο είχαν και ενσωματωμένο editor για τους παίκτες και τις ομάδες αν θυμάμαι καλά. Μπορούσες να αλλάξεις τουλάχιστον το όνομα οποιαδήποτε ομάδας ή παίκτη. Ίσως και τα χαρακτηριστικά τους, δεν είμαι σίγουρος.

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, έστω κι αν δεν είχαν γραφικά, ήταν πολύ εθιστικά. Η παρουσίαση των στατιστικών και η περιγραφή του αγώνα ήταν αρκετή για να σε κολλήσει στην οθόνη. Είχαμε περάσει ατελείωτες ώρες παίζοντας.

Τα παιχνίδια ερχόταν σε booter δισκέτες, οι οποίες (αν και αντεγραμμένες οι ίδιες) δεν μπορούσαμε να τις αντιγράψουμε, τουλάχιστον με τα εργαλεία που είχαμε τότε. Είχα βρει τυχαία ένα screenshot κάπου στο internet, το οποίο παραθέτω κι εδώ. Πολύ πιθανόν να είναι από το manager ποδοσφαίρου, η αισθητική του μοιάζει αρκετά.

Δυστυχώς δεν έχω άλλες πληροφορίες. Το EuroXT του φίλου μου πετάχτηκε στα σκουπίδια μερικά χρόνια μετά μαζί με όλες του τις δισκέτες. Έχει κανείς άλλος καμία ιδέα για τι μιλάω;
 
Νομιζω οτι ο 1@mike[/USER] ανεβασε στο amigacomet.gr το image ενος Ελληνικου basket manager παιχνιδιου. Κανε μια ψακτικη μηπως και ειναι αυτο

 
Απίστευτο! Αυτό είναι!

Και το ανέβασε πριν κανένα μήνα. Σκεφτόμουν να κάνω το post εδώ και κανένα χρόνο...

Πολλά ευχαριστώ Wally (και φυσικά mike)! Έχει να πέσει λιώσιμο πάλι. Ήταν πάρα πολλές οι φορές που ρίχναμε 8+ ώρες σ'αυτό.
 




Είναι πλέον διαθέσιμο προσφορά του Amigacomet.gr (διαδόχου του Amigaplanet.gr)

- Χάρη στον Mike που το διέσωσε και το διέθεσε !!!

-Αλλά και τον Keropi που χάρη σ'αυτόν μπορεί να γίνει διαθέσιμο σε όλους ξεκλειδώνοντας το παιχνίδι - λόγω κλειδώματος προαπαιτούσε την αυθεντική δισκέτα στο drive για να τρέξει- αλλά και προικίζοντάς το με πρόγραμμα εγκατάστασης αλλά και manual το οποίο ψηφιοποίησε !!!

Για το "Ελληνικό Μπάσκετ Μάνατζερ Δεκαετίας '90"

υπήρχε πρόσφατα ολοκληρο θέμα >>> στο retromaniax

-αλλά και στο retrocomputers.gr-

θέματα που άνοιξε και στα δύο φόρουμ ο Tsili


(
και αντιμετωπίστηκε μάλιστα με αρκετή επιφύλαξη

σαν να θυμόταν κάτι που μάλλον δεν υπήρξε )
 
Προσθέτω κι εδώ τις φωτό και screenshots του mike από το παιχνίδι. Παίζω εδώ και 2 ώρες...
 
Φανταστική προσπάθεια διάσωσης. Κατέβηκε και παίχτηκε ευχάριστα.

Έφτιαξα και το απαραίτητο .bat file για να φορτώνει πρώτα το AD_VGA.COM πριν ξεκινήσει το game.
 
-Tο Ελληνικό παιχνίδι μάνατζερ ποδοσφαίρου του "Π.Τριανταφύλλου"

θα το βρείς ως full game σε 2 εκδόσεις εδώ http://www.dwrean.net/2010/08/v-10.html ανεβασμένο από τον ίδιο τον δημιουργό του.

(ενώ θα το βρείς (ως Demo) ως GRFB.ZIP στην δισκέτα του 58ου τεύχους του Pcmaster)

-Tο Ελληνικό παιχνίδι μάνατζερ ποδοσφαίρου του Ιορδανίδη

θα βρείς (το Demo) ως MP35.ZIP στην δισκέτα του 48ου τεύχους του Pcmaster

Τέλος όλες τις συνοδευτικές δισκέτες του PC Master για κατέβασμα θα >>> τις κατεβάσεις από εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ... μάλλον αυτό που θυμάμαι εγώ είναι αυτό του Ιορδανίδη (όπως και το basket), αλλά κάποια παλιότερη έκδοσή του. Αυτά του Τριανταφύλλου έχουν κάποια χαρακτηριστικά όπως ΠΡΟΠΟ που δεν τα θυμάμαι καθόλου. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, γιατί δεν το έπαιξα τόσο πολύ το manager ποδοσφαίρου. Θα ρωτήσω το φιλαράκι μου αν θυμάται περισσότερες λεπτομέρειες.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση...

:bow: :thanx2:
 
Καιρος να θυμηθειτε τα παλια, βαλτε λοιπον το αγαπημενο σας παιχνιδακι (ειτε basket ειτε ποδοσφαιρο) και παιχτε το.

τωρα για ρετροPC καλυτερα ξεχαστε το, ακομα και τα euroPC κτλ που τα χαριζαμε τωρα πια δεν τα βρισκεις.
 
Πίσω
Μπλουζα