Ελληνικές ταινίες σε σινερομάντσα

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.287
Ίσως πολλοί ξέρουν ότι παλιά τα περιοδικά δημοσίευαν σε συνέχειες γνωστές ελληνικές ταινίες και όχι μόνο! Θα σας δώσω έναν αναλυτικό κατάλογο με τα σινερομάντσα της Αλίκης Βουγιουκλάκη γιατί αυτά τα έχω κιόλας...


"Διακοπές στην Αίγινα" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΗΣΑΥΡΟΣ από 22/12/1960 και για 15 συνέχειες.


"Η Μουσίτσα" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΗΣΑΥΡΟΣ από 06/07/1961 και για 16 συνέχειες.


"Αστέρω" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΕΑΤΗΣ σε 13 συνέχειες.


"Το Ξύλο Βγήκε Από Τον Παράδεισο" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΕΑΤΗΣ από 09/08/1960 και για 24 συνέχειες.


"Το Κλωτσοσκούφι" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΕΑΤΗΣ σε 13 συνέχειες.


"Μανταλένα" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΕΑΤΗΣ σε 46 συνέχειες παρακαλώ!!!


"Η Αλίκη Στο Ναυτικό" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΕΑΤΗΣ σε 17 συνέχειες. Το αξιοπερίεργο είναι πως στο σινερομάντσο η Αλίκη δεν αναφέρεται ως Αλίκη αλλά ως...Καίτη!!!


"Aliki My Love" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΗΣΑΥΡΟΣ από 13/08/1964 και για 19 συνέχειες.


"Η Ψεύτρα" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΗΣΑΥΡΟΣ σε 16 συνέχειες.


Συνεχίζεται...


 





"Το Δόλωμα" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΘΗΣΑΥΡΟΣ σε 12 συνέχειες.


"Το Πιο Λαμπρό Αστέρι" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΣΥΝ ΡΟΜΑΝΤΣΟ σε 8 συνέχειες.


"Η Δασκάλα Με Τα Ξανθά Μαλλιά" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΖΙΟ σε 21 συνέχειες. Στο σινερομάντσο αυτό φαίνονται και κάποιες κομμένες σκηνές που δεν υπάρχουν στη ταινία...


"Ένα Αστείο Κορίτσι" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΖΙΟ σε 15 συνέχειες...Εδώ κι αν υπάρχουν κομμένες σκηνές!!!


"Υπολοχαγός Νατάσσα" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΣΟ σε 20 συνέχειες. Δυστυχώς και εδώ υπάρχουν κομμένες σκηνές...


"Σ' Αγαπώ" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΖΙΟ σε 13 συνέχειες. Εδώ όχι μόνο σκηνές κομμένες υπάρχουν αλλά ολόκληρο το φινάλε!!!


"Η Μαρία Της Σιωπής" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΣΟ σε 8 συνέχειες.


Συνεχίζεται...






"Το Ξύλο Βγήκε Από Τον Παράδεισο" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΜΑΝΙΝΑ σε 13 συνέχειες.


"Η Κόρη Μου Η Σοσιαλίστρια" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΜΑΝΙΝΑ σε 25 συνέχειες.


"Η Δασκάλα Με Τα Ξανθά Μαλλιά" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΜΑΝΙΝΑ σε 26 συνέχειες.


"Ένα Αστείο Κορίτσι" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΜΑΝΙΝΑ σε 22 συνέχειες.


"Σ' Αγαπώ" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΚΑΤΕΡΙΝΑ σε συνέχειες σαν βιβλιαράκι.


"Η Μαρία Της Σιωπής" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΜΑΝΙΝΑ σε 29 συνέχειες.


Ακόμα και θεατρικά έργα της Αλίκης Βουγιουκλάκη δημοσιευτήκανε σε συνέχειες καθώς και η τηλεοπτική σειρά "Βασίλισσα Αμαλία"!!! Αναλυτικότερα...



"Ωραία Μου Κυρία" - το θεατρικό δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΜΑΝΙΝΑ σε 18 συνέχειες.


"Μαντώ Μαυρογένους" - το θεατρικό δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΚΑΤΕΡΙΝΑ σε 38 συνέχειες.


"Βασίλισσα Αμαλία" - η τηλεοπτική σειρά δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΜΑΡΙΛΕΝΑ σε 46 συνέχειες.


Συνεχίζεται...





Για να τελειώνουμε με την Αλίκη Βουγιουκλάκη να πω πως και η ζωή της δημοσιεύτηκε πολλές φορές σε συνέχειες στα περιοδικά! Αναλυτικότερα...


"Αλίκη Βουγιουκλάκη Χθες - Σήμερα - Αύριο..." 14 συνέχειες στο περιοδικό ΚΑΤΕΡΙΝΑ



"Η Αλίκη Βουγιουκλάκη Και Το Μυστικό Της" 13 συνέχειες στο περιοδικό ΘΕΑΤΗΣ



"Η Βουγιουκλάκη Εξομολογείται" - 18 συνέχειες στην εφημερίδα ΕΘΝΟΣ



"Περιοδεύοντας Με Τον Θίασό Μου" - 17 συνέχειες στο περιοδικό ΠΡΩΤΟ



"Το Μυστικό Της Αλίκης" - 6 συνέχειες στην εφημερίδα ΕΘΝΟΣ



"Το Φαινόμενο Της Δημοτικότητας" - 4 συνέχειες στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΣΙΑ



"Γάμος αλά...κινηματογραφικά" - 4 συνέχειες στην εφημερίδα ΕΘΝΟΣ



"Η Άγνωστη Ζωή Της Αλίκης" - 16 συνέχειες στο περιοδικό ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΘΗΣΑΥΡΟΣ



"Η Αλίκη Περιοδεύει" - 5 συνέχειες στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΣΙΑ



"Αλίκη - Μια Ζωή Σαν Μυθιστόρημα" - 23 συνέχειες στο περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΣΟ



"Αγαπημένη Αλίκη" - 13 συνέχειες στο περιοδικό ΒΕΝΤΕΤΑ



"Η Άγνωστη Ζωή Της Αλίκης Βουγιουκλάκη" - 9 συνέχειες στο περιοδικό ΠΡΩΤΟ





Τέλος να πω πως εκτός από τις ταινίες της Αλίκης κατά καιρούς έπεσε το μάτι μου σε διάφορα περιοδικά πολλές ταινίες σε σινερομάντσα ή διηγήματα. Κάποιες που θυμάμαι τώρα , "Η Άγνωστος" , "Μερικοί Το Προτιμούν Κρύο" , "Ιλιγγος" , "Εγωισμός" , "Κατάχρηση Εξουσίας" , "Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές" καθώς φυσικά και η τηλεοπτική σειρά "Άγνωστος Πόλεμος" που δημοσίευε το ΡΟΜΑΝΤΣΟ. Αυτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες tony! Μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις εδω ή σε κάποιο από τα τέλεια club σου τα σινερομάντσα των ταινιών αυτών (εκτός από της Αλίκης που το έχεις ήδη κάνει!)
 
Δυστυχώς τα σινερομάντσα της Αλίκης (ως ... Αλικοfun που είμαι) είναι τα μοναδικά που έχω και τα έχω ανεβάσει όλα στα κλαμπ μου όπως θα είδες! Τα άλλα που αναφέρω απλώς τα έχει πάρει το μάτι μου κατά καιρούς ψάχνοντας και δυστυχώς δεν έχω τίποτα από αυτά...
 
Φτου γκαντεμιά! Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για αυτά της Αλίκης πάντως-είσαι άσσος!!!
 
Γιαννακη τα εχω εγω (συμφωνα με τη συλλογη της βιβλιοθηκης παντα και καποια δεν ειναι πληρη, θες κατι συγκεκριμενο; :) Μολις χτες τελειωσα το σκαναρισμα απο Θησαυρο και Ντομινο, φτου παλι για σενα δουλευα!!!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Γιαννακη τα εχω εγω (συμφωνα με τη συλλογη της βιβλιοθηκης παντα και καποια δεν ειναι πληρη, θες κατι συγκεκριμενο; :) Μολις χτες τελειωσα το σκαναρισμα απο Θησαυρο και Ντομινο, φτου παλι για σενα δουλευα!!!
Αααα θα με ενδιέφεραν και μένα να τα δω φίλε μου...αν γίνεται βέβαια... :)
 
Να τελειώσω την καταγραφή και θα ανεβάσω τα πρώτα μέρη όσων βρήκα και αναλυτικές πληροφορίες, συμπληρωματικές στη δουλίτσα του tonytony. Δεν θα ήθελα να ανεβάσω ολόκληρα τα σινερομάντσα (όσα έχω ολοκληρωμένα) για ευνόητους λόγους. :(
 
E ναι,εννοειται μην τα ανεβασεις ολοκληρα... Από Νόρα πάντως υπάρχουν τουλάχιστον δύο (Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ και ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΞΗΜΕΡΩΜΑ)
 
mhmerotategiatipino είπε:
Να τελειώσω την καταγραφή και θα ανεβάσω τα πρώτα μέρη όσων βρήκα και αναλυτικές πληροφορίες, συμπληρωματικές στη δουλίτσα του tonytony. Δεν θα ήθελα να ανεβάσω ολόκληρα τα σινερομάντσα (όσα έχω ολοκληρωμένα) για ευνόητους λόγους. :(
Μη ξεχνάς όμως φίλε μου ότι εγώ στα κλαμπ της Αλίκης τα ανέβασα ολόκληρα χωρίς καμία περικοπή και χωρίς να σκεφτώ τους ευνόητους λόγους που λες...Αλλά εν πάσει περιπτώσει δε πειράζει ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά... :(
 
Η θεατρική παράσταση «Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας» (Φαντασία, τ. 156, 7/11/1962-;; ).

Η ταινία Η άγνωστος (Φαντασία, τ. 115, 30/10/1961-;; ).

Η ταινία Το αγοροκόριτσο (Θησαυρός, τ. 1196, 26/10/1961-τ. 1203, 14/12/1961, 8 τεύχη)

Η ταινία Αστέρω (Φαντασία, τ. 62, 19/10/1960-1961)

Η ταινία Αλίκη (Aliki my love) (Θησαυρός, τ. 1342, καλοκαίρι 1964-τ. 1360, 17/12/1964, 19 τεύχη)


Η ταινία Η γόησσα (Θησαυρός, τ. 1455, 13/10/1966-;; )

Η ταινία Το δόλωμα (Θησαυρός, τ. 1378, 1965-;; )

Η ταινία Διακοπές στην Αίγινα (Θησαυρός, τ. 1152, 22/12/1960-τ. 1166, 30/3/1961, 15 τεύχη)

«Επικίνδυνη αγάπη»: πρωτότυπο ελληνικό δραματικό φωτο-ρομάντσο: Νίκος Ξανθόπουλος, Πάρη Λεβέντη, Σταύρος Φαρμάκης, Αμαλία Λαχανά, Νίκος Τσαχιρίδης, Κία Λυμπέρη [Β΄ Μις Ελλάς 1963] (κείμενα και σκηνοθεσία Γιώργου Πετρίτση, από ένα μυθιστόρημα του Γιάννη Μαρή) (Πρώτο, τ. 187, 17/1/1964-;; )

Η ταινία Ιστορία μιας ζωής (Θησαυρός, τ. 1405, 28/10/1965-;; )


Η ταινία Το κλωτσοσκούφι (Φαντασία, τ. 75, 24/1/1961-;; )

Η ταινία Κονσέρτο για πολυβόλα (Θησαυρός, τ. 1475, 2/3/1967-;; )

Η ταινία Κορίτσια για φίλημα (Θησαυρός, τ. 1361, 24/12/1964-;; )

Η ταινία Το κοροϊδάκι της δεσποινίδος (Θησαυρός, τ. 1167, 6/4/1961-τ. 1179, 29/6/1961, 13 τεύχη)

Η ταινία Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο (Φαντασία, τ. 88, 25/4/1961-;; )


Η ταινία Μερικοί το προτιμούν κρύο (Θησαυρός, τ. 1256, 20/12/1962-τ. 1270, 28/3/1963, 15 τεύχη)

Η ταινία Η μουσίτσα (Θησαυρός, τ. 1180, 6/7/1961-τ. 1195, 19/10/1961, 16 τεύχη)

Η ταινία Ξυπόλητος πρίγκηψ (Θησαυρός, τ. 1465, 22/12/1966-;; )

Η ταινία Υποβρύχιο Παπανικολής (Βεντέτα, τ. 339, 4/11/1971 το 13ο μέρος)

Η ταινία Ραντεβού στον αέρα (Θησαυρός, τ.1413, Δεκέμβρης 1965-;; )


Η ταινία Η ψεύτρα (Θησαυρός, τ. 1272, 11/4/1963-;; )

Και το Έγκλημα στα παρασκήνια στα πρώτα τεύχη του ΠΡΩΤΟΥ (θα το ψάξω, κάπου το έχω).

Αργότερα (ελλείπουν οι αυτοψίες) έχουμε:

Παράξενος που είναι ο έρωτας: σύγχρονο ελληνικό φωτο-μυθιστόρημα: Μαρία Αλιφέρη, Κώστας Καραγιώργης, Τάνια Μίχα, Ευάγγελος Πρωτόπαπας, Ντίνος Ξένος, Θάνια Ζιόγκα, Κάρολος Παυλάκης, Μαίρη Αναιρούση, Μαρία Μαργαρίτη, Μάκης Κάβουρας (Βεντέτα, τ. 702, 1/11/1978-; ;) .

Πωλείται σε τιμή ευκαιρίας: αισθηματική φωτο-νουβέλα: Άννα Τσώνη, Γιώργος Βερλής, Μίρκα Δανέζη, Ελευθερία Χατζηδουλή (Βεντέτα, τ. 702, 1/11/1978, αυτοτελές).

Ανάμεσα σε δυο αγάπες: Ανδρέας Μπάρκουλης, Ρίκα Διαλυνά, Βούλα Χαριλάου, (Ελένη ;) Κατσιγιάννη, Μιράντα Μυράτ (Ντομινό, τ. 95, 24/12/1959-;; ;)

Μια ατέλειωτη μέρα (Σοφία Αλιμπέρτη, Τζίμης Παυλής, Νίκος Παπαθεοδώρου, Βαγγέλης Φραγκάκης (οργάνωση-διεύθυνση Πάρις Νουάρδος, φωτογραφίες Βασίλης Κυριαζής) (Κατερίνα, τ. 239, 17/7/1984- )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ


Υ



Γ



Κ



Λ



Ο



Ν



Ι



Σ



Τ



Ι



Κ



Ο



Σ
 
tonytony είπε:
Δυστυχώς τα σινερομάντσα της Αλίκης (ως ... Αλικοfun που είμαι) είναι τα μοναδικά που έχω και τα έχω ανεβάσει όλα στα κλαμπ μου όπως θα είδες! Τα άλλα που αναφέρω απλώς τα έχει πάρει το μάτι μου κατά καιρούς ψάχνοντας και δυστυχώς δεν έχω τίποτα από αυτά...
Τonytony, το κλαμπ σου ποιό είναι? πολύ θα με ενδιέφερε να δω τα σινερομάντζα της Αλίκης, φάν και εγώ!!! :D
 
tonytony είπε:

"Η Δασκάλα Με Τα Ξανθά Μαλλιά" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΖΙΟ σε 21 συνέχειες. Στο σινερομάντσο αυτό φαίνονται και κάποιες κομμένες σκηνές που δεν υπάρχουν στη ταινία...


"Ένα Αστείο Κορίτσι" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΖΙΟ σε 15 συνέχειες...Εδώ κι αν υπάρχουν κομμένες σκηνές!!!


"Υπολοχαγός Νατάσσα" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΣΟ σε 20 συνέχειες. Δυστυχώς και εδώ υπάρχουν κομμένες σκηνές...


"Σ' Αγαπώ" - η ταινία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΦΑΝΤΑΖΙΟ σε 13 συνέχειες. Εδώ όχι μόνο σκηνές κομμένες υπάρχουν αλλά ολόκληρο το φινάλε!!!


tonytony σκανδαλίζεις την περιεργεια μας....πες μας τι σκηνές κοπηκαν :please: :please: :please: :please:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Αναζητώντας τον Έρωτα":

img964.jpg

img965.jpg

img966.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δυστυχως δε φαινονται καλα γιατι ειναι screenshots απο βιντεο του καναλιου

το ξυλο βγηκε απ'τον παραδεισο

toxilo.JPG

ενας μεγαλος ερωτας

enasmegalerot.JPGenasmega.JPG
 
Δυστυχώς τα σινερομάντσα της Αλίκης (ως ... Αλικοfun που είμαι) είναι τα μοναδικά που έχω και τα έχω ανεβάσει όλα στα κλαμπ μου όπως θα είδες! Τα άλλα που αναφέρω απλώς τα έχει πάρει το μάτι μου κατά καιρούς ψάχνοντας και δυστυχώς δεν έχω τίποτα από αυτά...
Ποιο είναι το club σου;
 
Πίσω
Μπλουζα