Ελληνικές ταινίες στη TV που δεν πρέπει να χάσουμε!

tonytony είπε:
Την επόμενη Τρίτη στις 16.30 στη ΝΕΡΙΤ η ταινία "Ο πουλημένος άνθρωπος"
Αυτη κι αν ειναι σπανια ταινια! Αναρωτιεμαι αν την ειδα ποτε.

Παντως καλα κανει ο Καραγιαννης και ξεθαβει σπανιες ταινιες διαφορων εταιριων για να τις βγαλει ξανα στην κυκλοφορια. Ενστασεις εχω μονο στον τροπο που τις επεξεργαζεται, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Η συγκεκριμενη ειναι δικη του και ειναι και δραμα. Κι οπως εχω ξαναγραψει, στα δραματα ηταν δυνατος.
 
PT8 είπε:
Τις ώρες που τις βάζουν μόνο συνταξιούχοι μπορούν να τις δουν.
Oπως εχω ξαναπει η λυση ειναι απλη:ενας αποκωδικοποιητης με ενα στικακι usb,το γραφεις και το βλεπεις οποτε θες.. ;)
 
Πολυ ωραια νεα και ευχομαι εκεινη τη μερα να προβληθουν παρα πολλες ταινιες για τη μεγαλη μας εθνικη επετειο.
 
ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟΥ ΑΛΗΤΗ

ΤΑΙΝΙΕΣ / Δραματική



Έτος παραγωγής: (1962)

elliniki_tainia.jpg


Ένας άνδρας από τη Θεσσαλονίκη κατεβαίνει στην Αθήνα για να τιμωρήσει τον απατεώνα που ξεγέλασε τον καλοπροαίρετο πατέρα του. Στην πορεία όμως ερωτεύεται μια κοπέλα και όταν αυτή μένει έγκυος, αποφασίζουν να παντρευτούν. Όταν ο απατεώνας δολοφονείται, οι αρχές συλλαμβάνουν τον νεαρό ως ένοχο. Η ομολογία του αληθινού δολοφόνου θα ελευθερώσει τον άνδρα, επτά χρόνια αργότερα. Η αγαπημένη του είναι άφαντη και ο ίδιος κυκλοφορεί σαν αλήτης στο Σύνταγμα. Εκεί γνωρίζει δύο παιδάκια που πουλούν λαχεία. Το κοριτσάκι είναι η κόρη του. Ένα τυχερό λαχείο θα γίνει η αφορμή για να βρει ξανά την αγαπημένη του και να ζήσει ευτυχισμένος την υπόλοιπη ζωή του.

πηγη νεριτ

πρεπει να είναι καλή


elliniki_tainia.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ταινία ''τα χριστουγεννα του αλήτη'' είναι πως στους τίτλους αρχής γραφει πως είναι παρμένη η ιδέα από πραγματικό περιστατικό, λοιπόν δεν θυμάμαι να το'χω δει και σε άλλη ελληνική ταινία αυτό το πράγμα :eek: μονο στις ξένες το συναντα κανείς
 
Μια αρκετά σπάνια ταινία θα προβληθεί την ερχόμενη Παρασκευή 3 Απριλίου από το Ε. Πρόκειται για την ταινία "Αγώνας χωρίς τέλος"
 
Παντα ηθελα να δω αυτη την ταινια παρα τα αρνητικα που εχω διαβασει. Το σεναριο μου φαινεται πολυ ενδιαφερον και πρωτοτυπο.
 
Την επόμενη Δευτέρα στις 12.00 στο Ε θα προβληθεί η ταινία "Η δαιμονισμένη" με την Κάτια Δανδουλάκη. Δε νομίζω να έχει προβληθεί ποτέ από την τηλεόραση και αν έχει , έχει πάρα πάρα πολλά χρόνια. Ακατάλληλη ώρα όμως γι αυτή την ταινία...
 
Την ερχόμενη Τρίτη στις 10.00 στο Ε άλλη μια ταινία που δεν ξέρω αν έχει προβληθεί ποτέ , "Η ώρα του λύκου"
 
Δύο ταινίες την επόμενη Τετάρτη στο Ε που έχουν πολλά χρόνια να παιχτούν. Στις 10.00 το "Ολοκαύτωμα" με το ζεύγος Δανδουλάκη - Πολίτης και στις 12.00 το "ΟΚ φίλε" με τον Γιώργο Μαρίνο
 
Πολλές οι ελληνικές ταινίες από βδομάδα Μεγάλη Εβδομάδα που δεν πρέπει να χάσουμε.

 


Μεγάλη Τετάρτη στις 16.30 στη Νέριτ η ταινία
"Τζέιν Έυρ". Δε ξέρω αν παίχτηκε ποτέ και πότε.


Μεγάλη Πέμπτη στις 15.30 στον Alpha η ταινία
"Θέμα συνειδήσεως". Έχει πολλά χρόνια να παιχτεί.


Μεγάλη Πέμπτη στις 12.00 στο Ε η ταινία
"Καταναλωτική κοινωνία". Επίσης έχει πολλά χρόνια να παιχτεί.


Μεγάλη Παρασκευή στις 15.30 στον Alpha η ταινία
"Χωρίς ταυτότητα". Επίσης έχει πολλά χρόνια να παιχτεί.


Μεγάλη Παρασκευή στις 20.00 στον Alpha η ταινία
"Ένας μεγάλος έρωτας". Επίσης έχει πολλά χρόνια να παιχτεί.


Μεγάλη Παρασκευή στις 08.00 στο Ε η ταινία
"Επικίνδυνη νύχτα" ή αλλιώς "Ο άγνωστος στρατιώτης". Δε ξέρω αν έχει παιχτεί ποτέ.


Μεγάλη Παρασκευή στις 22.00 στο Ε η ταινία
"Τα παιδιά του ονείρου". Σίγουρα δεν έχει παιχτεί ποτέ.


http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τζέιν_Έυρ

 

 

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά που έρχεται η Μεγάλη Εβδομάδα και θα δούμε και κανένα δράμα!
 
Κοινωνική αισθηματική περιπέτεια παραγωγής 1962.

Η Άννα, η οποία μένει με τη θεία της, φοβάται ότι ο Στράτος, ο άντρας που αγαπά, την απατά με μια άλλη γυναίκα. Αποφασίζει να φύγει για την Αμερική, όπου θα περάσει ένα χρόνο κοντά σε μια άλλη θεία της. Όταν θα επιστρέψει στην Αθήνα, η θεία της θα προσπαθήσει να την παντρέψει με ένα πλούσιο νέο, αλλά εκείνη είναι ακόμα ερωτευμένη με τον Στράτο. Όταν διαπιστώσει ότι και εκείνος την αγαπά πάντα, θα δεχτεί να τον ακολουθήσει και να ζήσει ευτυχισμένη μαζί του.

Διάρκεια: 81'

Παίζουν: Τζένη Καρέζη, Γιώργος Φούντας, Μάρθα Βούρτση, Κώστας Καζάκος

Σκηνοθέτης: Ερρίκος Θαλασσινός

πηγη νεριτ

τι λετε για την ταινια αυτή;

 
Πίσω
Μπλουζα