Ελληνικές ταινίες τρόμου

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Ειναι μια απορια που εχω πολλα χρονια τωρα. Γνωριζω για το πολυ καλο "Δρακουλας των Εξαρχειων' και μεχρι εκει. Απο την αρχη του Ελληνικου κινηματογραφου εως και το 80, γνωριζει κανεις αν υπηρξαν και αλλες τετοιες αντιστοιχες προσπαθειες;
 
Ο Δρακουλας των Εξαρχειων μαλλον σουρεαλ κωμωδια ειναι παρα τρομου.
 
Δεν ολοκληρωσα κατα λαθος ολο το παραπανω κειμενου μου. Εχω δει το πολυ καλο παραπανω θεμα, ωστοσο ομως ειναι κυριως ταινιες ξενων σκηνοθετων/σεναριογραφων γυρισμενες στην Ελλαδα, και οχι καθεαυτου Ελληνικες ταινιες τρομου, δημιουργημενες απο Ελληνες στην Ελλαδα.

Υγ. Τονιζω για ταινιες τρομου (οπως και αν το οριζει ο καθενας) και οχι θριλερ. Γνωριζω πως υπαρχουν πολλες (και καλες) Ελληνικες ταινιες θριλερ.
 
Έχει γυριστεί το "Κακό" νούμερο 1 και 2 σωστά? Το 1 που είδα πάντως μιλάμε για πολύ αίμα και έντερα βγαλμένα κλπ...
 
Το Κακο ειναι απιστευτη ταινια για τα Ελληνικα δεδομενα. Απλη, αλλα αντιπροσωπευτικη του ειδους της. Μακαρι να γυριζονταν και αλλες τετοιες ταινιες στη χωρα μας, με τετοιο μερακι.

Το δευτερο δεν το εχω δει ακομη, αλλα πρεπει να ειναι καλο. Παιζει και ο Billy Zane (Τιτανικος, Phantom).

Επισης μια μικρου μηκους ερασιτεχνικη ταινια τρομου ειναι και το "Κοριτσι με τα κρυσταλλινα ματια", βασισμενο στον γνωστο αστικο μυθο.
 
Δεν το εχω δει αλλα εχω ακουσει για την Μεδουσα
 
η Ελλάδα δεν ήταν και ούτε πρόκειται ποτε να είναι έτοιμη για horror/splatter ταινίες....

όταν γυριζόταν η ταινία το κακό και ολοκληρώθηκαν τα γυρίσματα ψάχναν για διανομή....κανένας δεν ενδιαφέρθηκε......όλα τα μεγάλα κεφαλια γέλαγαν...μέχρι που έκανε τρελα εισιτήρια για low busget ταινία...

αφού είδαν μετά όλη αυτή την επιτυχία πέσαν σαν τα κοράκια να δώσουν λεφτά για το κακό 2...το ελληνικό κέντρο κινηματογράφου έδωσε λεφτά για το κακό 2.......δυστυχώς τελικά η δεύτερη ταινία δεν πήγε καλά...
 
DoctorGalifrean είπε:
Το Κακο ειναι απιστευτη ταινια για τα Ελληνικα δεδομενα. Απλη, αλλα αντιπροσωπευτικη του ειδους της. Μακαρι να γυριζονταν και αλλες τετοιες ταινιες στη χωρα μας, με τετοιο μερακι.Το δευτερο δεν το εχω δει ακομη, αλλα πρεπει να ειναι καλο. Παιζει και ο Billy Zane (Τιτανικος, Phantom).

Επισης μια μικρου μηκους ερασιτεχνικη ταινια τρομου ειναι και το "Κοριτσι με τα κρυσταλλινα ματια", βασισμενο στον γνωστο αστικο μυθο.
Το Κακό είναι ερασιτεχνική ταινία. Έκανε και μπαμ στο πανί του σινεμά.

joe είπε:
Δεν το εχω δει αλλα εχω ακουσει για την Μεδουσα
Μου έπεσε το σαγόνι κάτω! Ψάχνω αυτή τη ταινία πάνω από 10 χρόνια. Μια φωτογραφία, ένα βιντεάκι, το σενάριο κάτι plz plz plz plz plz plz plz plz
 
telonio είπε:
Μου έπεσε το σαγόνι κάτω! Ψάχνω αυτή τη ταινία πάνω από 10 χρόνια. Μια φωτογραφία, ένα βιντεάκι, το σενάριο κάτι plz plz plz plz plz plz plz plz
Η Μέδουσα. Ταινία του 1998 σε σενάριο και σκηνοθεσία του Γιώργου Λαζόπουλου. Αγάλματα εμφανίζονται ξαφνικά στην Ελλάδα και ο μόνος που γνωρίζει τι προκαλεί την εμφάνισή τους είναι ο Περσέας, αρχηγός μιας συμμορίας...

την ταινία την έχω σε dvd , οποτε μπορούμε να κανονίσουμε αν θέλεις κάπως να στην γράψω....
 
Μου έπεσε το σαγόνι κάτω! Ψάχνω αυτή τη ταινία πάνω από 10 χρόνια. Μια φωτογραφία, ένα βιντεάκι, το σενάριο κάτι plz plz plz plz plz plz plz plz
έχω διπλή μία κασετίνα που έχει τη μέδουσα,το τσίου και το κακό,αν θέλεις μπορώ να σου τη χαρίσω,αν ενδιαφέρεσαι στείλε μήνυμα ;)

πάντως η μέδουσα είναι καλή ταινία? παρόλο που την έχω,δεν την έχω δει ακόμα (ευκαιρία τώρα που το θυμήθηκα να το κάνω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς, η Ελλάδα ίσως να είναι η μόνη χώρα με τόσο λίγα πράγματα, στο σινεμά τρόμου. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω, γιατί οι θεατές θα έβλεπαν ένα ξένο τρόμου και όχι ένα ελληνικό. Δεν είναι μόνο τα λεφτά και τα εφε, άλλωστε έχουν "πιάσει" και πάμφθηνα ξένα έργα. Αλλά ούτε και οι σκηνοθιέτες, δεν έχουν κάνει πολλές προσπάθειες...
 
telonio είπε:
Το Κακό είναι ερασιτεχνική ταινία. Έκανε και μπαμ στο πανί του σινεμά.
Μου έπεσε το σαγόνι κάτω! Ψάχνω αυτή τη ταινία πάνω από 10 χρόνια. Μια φωτογραφία, ένα βιντεάκι, το σενάριο κάτι plz plz plz plz plz plz plz plz
Tην Μέδουσα δεν την είχα καν ακουστά. Πήρα με μια εφημερίδα την κασετίνα που προανέφερε ο krem13 για να χω το "ΚΑΚΟ" το οποίο το χα δει μετά από πολύ ψάξιμο σε DVD.

Ήταν και περίοδος που είχα μπόλικο χρόνο, και αφού είδα το αγαπημένο μου "ΚΑΚΟ" (που παρότι μπορεί να φαντάζει γελοία καρικατούρα μπροστά σε ταινίες του Hollywood τύπου "Down of the Dead", παρόλα αυτά είναι και πολύ καλογυρισμένη για ελληνική ταινία του είδους, και έχει πολύ καλά εφέ) αποφάσισα να δω και τις υπόλοιπες (Να πω την αλήθεια τον "Τσιου" τον γνώριζα από έναν κολητό μου ως ταινία, αλλά παρότι είχα άσχημη γνώμη από κάποια "κομμάτια" που χα δει, όταν την είδα ολόκληρη πέρασε ευχάριστα η ώρα).

Η "Μέδουσα" ήταν η ευχάριστη έκπληξη. Πολύ καλό το κλίμα που σου περνούσε, όσο σκοτεινή χρειάζονταν, με ενδιαφέρων σενάριο και γενικά πραγματικά τη χάρηκα.

Μακάρι να γινόντουσταν περισσότερες προσπάθειες για ταινίες τρόμου στην Ελλάδα.
 
Υπάρχει επίσης μια ασπρόμαυρη ελληνική κωμωδία ( δεκαετίας 50-60 ; ) στην οποία ένας υποτιθέμενος "Δράκουλας"

κυνηγάει τον Χατζηχρήστο για να τον διώξει από έναν πύργο που κληρονόμησε.

Δυστυχώς, δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες.

Όποιος ξέρει κάτι πιό συγκεκριμένο, ας το καταθέσει.
 
Δρακουλας & Σια. Κορυφαια! Με φυτιλιασες να την ψαξω να την ξαναδω...
 
Kαλούτσικη αυτή με τον χατζηχρήστο. Σίγουρα πολύ πρωτότυπη ιδέα, για τα ελληνικά πράγματα. Ενδιαφέρουσα φαίνονταν και μια ελληνική ταινιά αρχες δεκαετίας '90, με τίτλο "οι μαγεμένοι". Είχα δει κάποτε το τρέηλερ, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα περισότερα στοιχειά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Υπάρχει επίσης μια ασπρόμαυρη ελληνική κωμωδία ( δεκαετίας 50-60 ; ) στην οποία ένας υποτιθέμενος "Δράκουλας" κυνηγάει τον Χατζηχρήστο για να τον διώξει από έναν πύργο που κληρονόμησε.

Δυστυχώς, δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες.

Όποιος ξέρει κάτι πιό συγκεκριμένο, ας το καταθέσει.

Τη θυμάμαι αυτήν την ταινία. Την τελευταία φορά που την είδα, ήταν στην τηλεόραση όταν εγώ ήμουν νήπιο, άλλα μιλάμε για αρχές του 90. Θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ σαν ταινία. #)
 
Υπαρχει μια ταινια με τους Σωτηρη Μουστακα,Μαιρη Χαλκια,Κωστα Μπακαλη,Θαναση Παπαδοπουλο και 2-3 αλλους που δε θυμαμαι,που θα την ελεγα κωμωδια τρομου.

Την ειχε βαλει ο ΑΝΤ1 οταν ημουν μικρος.Ειναι η ταινια"Ο σαλταδορος"οπου ο Μουστακας κανει εναν μικροαπατεωνα,που σε καποια φαση κληρονομει ενα ξενοδοχειο στην μεση του πουθενα.Οταν παει εκει ομως ερχετε αντιμετωπος με καταστασεις τρομου....

[edit] link σε ολόκληρη ταινία - ξαναδιάβασε τους κανονισμούς σε παρακαλώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την θυμάμαι αυτή την ταινία με τον Μουστάκα. Εντάξει θρίλερ δεν την λες , αλλά είχε πρωτότυπη υπόθεση για ελληνική βιντεοταινία...
 
Επειδή με ψήνει πολύ να δω τον Σαλταδόρο, ποια η γνώμη σας, αξίζει? Θα την δω ευχάριστα ή θα "λυγίσω "?
 
Πίσω
Μπλουζα