Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές που προβλήθηκαν στην Κύπρο από το ΡΙΚ

ChristosM

RetroNuts!
Joined
15 Απρ 2008
Μηνύματα
1.993
Αντιδράσεις
926
Το σιγουρο ειναι πως ολα τα θρυλικα σηριαλ της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ τα ειχε παιξει το ΡΙΚ τοτε. Συγκεκριμενα μπορω να επιβεβαιωσω τον Δρομο, το Λουνα Παρκ, το Ταξιδι, την Βασιλισσα Αμαλια, ολους τους Ξενοπουλους, την Κραυγη των λυκων, τα Λιονταρακια του κυρ Ηλια...

Μακαρι καποιο παιδι απο την Κυπρο να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Το σιγουρο ειναι πως ολα τα θρυλικα σηριαλ της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ τα ειχε παιξει το ΡΙΚ τοτε. Συγκεκριμενα μπορω να επιβεβαιωσω τον Δρομο, το Λουνα Παρκ, το Ταξιδι, την Βασιλισσα Αμαλια, ολους τους Ξενοπουλους, την Κραυγη των λυκων, τα Λιονταρακια του κυρ Ηλια...Μακαρι καποιο παιδι απο την Κυπρο να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες.
Ευχαριστούμε ChristosM για τις πληροφορίες σχετικά με τις Ελληνικές σειρές που έχουν παιχτεί στο ΡΙΚ. Είναι όντως γεγονός ότι κάποιες από αυτές έχουν παιχτεί και σχετικά/πολύ πρόσφατα ή αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση της "Κραυγής των Λύκων"?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβαμαι οτι μονο η Κραυγη των λυκων παιζεται και ξαναπαιζεται στην Κυπρο. Ομως καποια αλλα σηριαλ της ΕΡΤ απο τις αρχες των 80ς ειχαν βγει στα videoclub εκει οπως ο Ταξιτζης, οι Κληρονομοι. Ισως καποιος απο την Κυπρο να μπορει να μας διαφωτισει. Επισης θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν μπορουσαμε να βρουμε παλια τευχη του "Ραδιοπρογραμματος" (το αντιστοιχο της Ραδιοτηλεορασης) απο τα τελη της δεκαετιας του 70 μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 80.
 
ChristosM είπε:
Φοβαμαι οτι μονο η Κραυγη των λυκων παιζεται και ξαναπαιζεται στην Κυπρο. Ομως καποια αλλα σηριαλ της ΕΡΤ απο τις αρχες των 80ς ειχαν βγει στα videoclub εκει οπως ο Ταξιτζης, οι Κληρονομοι. Ισως καποιος απο την Κυπρο να μπορει να μας διαφωτισει. Επισης θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν μπορουσαμε να βρουμε παλια τευχη του "Ραδιοπρογραμματος" (το αντιστοιχο της Ραδιοτηλεορασης) απο τα τελη της δεκαετιας του 70 μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 80.
Μακάρι να βρεθούν φίλοι από την Κύπρο που είτε είχαν αγοράσει κάποια από τα σήριαλ αυτά από τα video-clubs, είτε είχαν γράψει κάποιες από τις σειρές από την προβολή τους στην Κύπρο και έτσι να ξαναβρεθούν αυτά τα σήριαλ, γιατί η ΕΡΤ φρόντισε να τα εξαφανίσει...
 
ChristosM είπε:
Ενα δημοσιευμα απο το ελληνικο περιοδικο "Τηλεραμα" για το ΡΙΚ. Δεν θυμαμαι ημερομηνια αλλα ειναι μεσα στο 1981.
Προβολή συνημμένου 904
Πολύ ενδιαφέρον το δημοσίευμα για τις ανταλλαγές εκπομπών μεταξύ ΕΡΤ, ΥΕΝΕΔ και ΡΙΚ! Αν είχαν αποσταλλεί κόπιες, μήπως έχει και το ΡΙΚ στην κατοχή του τίποτα από αυτά?
 
bernard.c είπε:
Πολύ ενδιαφέρον το δημοσίευμα για τις ανταλλαγές εκπομπών μεταξύ ΕΡΤ, ΥΕΝΕΔ και ΡΙΚ! Αν είχαν αποσταλλεί κόπιες, μήπως έχει και το ΡΙΚ στην κατοχή του τίποτα από αυτά?
Πριν αρκετα χρονια ειχα τηλεφωνησει στο ΡΙΚ, σε μια επισκεψη μου στην Κυπρο, και τους ειχα ρωτησει. Μου ειπαν πως τα εστελναν πισω στην ΕΡΤ. Τωρα βεβαια δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα πως η απαντηση που μου εδωσαν ειναι σιγουρα και η αληθινη...
 
tilefimerisyened19746pc1.jpg


tilefimerisyened19744ow0.jpg


tilefimerisyened19741gb2.jpg
 
Καλημέρα και από μένα!!!

Αντιλαμβάνεστε πως το αρχειακό υλικό υπάρχει μεν αλλά λόγω των γεγονότων έχουν καταστραφεί πολλά. Έχει καεί μια φορά έχει έχει πλημμυρίσει δυο φορές οπότε και απο κει χάθηκε σημαντικό υλικό. Κατάφεραν όμως και κράτησαν πολύ σημαντικό μέρος του αρχείου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστουμε φιλε Smike για τις πληροφοριες.

Ελπιζουμε και ευχομαστε με την βοηθεια σας να μπορεσουμε να ριξουμε φως στο θολο τοπιο του προγραμματος του ΡΙΚ απο τα τελη της δεκαετιας του 70 μεχρι και την δεκαετια του 80, μια και πρεπει να ειχε πολλες απο τις θρυλικες σειρες της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ στο προγραμμα του, σειρες που ψαχνουμε ολοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Smike, σε ευχαριστούμε για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας. Ο,τιδήποτε σχετικό αν βρεις στο αρχείο σου που να αφορά ιστορικό, σήματα ή προβολή τηλεοπτικών σειρών στο ΡΙΚ, είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε ;)
 
Ελληνικές σειρές που προβλήθηκαν στην Κύπρο από το ΡΙΚ

Πριν αρκετό καιρό σε μια συζήτηση που είχα με κάποιον γνωστό μου που εργαζόταν στο ΡΙΚ στην κύπρο μου,και μετά από δικη του ερευνα..(και αρκετές δικες μου πιέσεις..)Μου αποκάλυψε ότι στο αρχείο του ΡΙΚ υπάρχουν αρκετές σειρές που είναι εξαφανισμένες πλέον από το αρχείο τις ΕΡΤ..Τρανταχτό παράδειγμα(και άξιο απορίας) είναι ότι γύρο στο 1995-96 ο κυπριακός τηλεοπτικός σταθμός Ο ΛΌΓΟΣ (τώρα MEGA ΚΎΠΡΟΥ)Πρόβαλε σε επανάληψη και μάλιστα με απίστευτα καλή ποιότητα εικόνας και χρωμάτων ΤΗΝ ΚΡΑΥΓΉ ΤΟΝ ΛΎΚΩΝ!!!!Μου είχε πει ότι σώζονται αρκετά επεισόδια από το ΛΟΎΝΑ PARK..Το ορκιστείτε παρακαλώ ολόκληρη η σειρά

Και πολλές άλλες σειρές..αλλες ολόκληρες και άλλες σε μεγάλο αριθμό επεισοδιων...Δυστυχώς όμως έχασα επαφή με τον γνωστό μου και δεν μπόρεσα να μάθω περισσότερα..
 
Η κραυγή των λύκων την περίοδο που αναφέρεις προβλήθηκε και από αρκετά περιφεριακά κανάλια με τον τίτλο ΟΙ ΜΕΓΙΣΤΑΝΕΣ Όσο για την σειρά το Λούνα Πάρκ είναι σημαντική αυτή η πληροφορία που μας λες για το ότι υπάρχουν πολλά επεισόδια στο ΡΙΚ.

Εχεις μάθει πότε είχαν προβληθεί μήπως για τελευταία φορά?
 
Aποσο ξέρω δεν προβλήθηκαν ποτε σε επανάληψη απλά ο γνωστός μου είχε πρόσβαση στο αρχείο του ΡΙΚ και μου εξήγησε ότι η ΕΡΤ έστελνε αντίγραφα τον σειρών στο ΡΙΚ για προβολή και μετά την εισβολή και και το χάος που ήρθε πολλές σειρές έμειναν εκεί στο ΡΙΚ και στο αρχείο του..

Γενικά μου είπε ότι είχε πολλές παλιά σειρές από το 70-80'..

Μου είχε πει για πόλους τίτλους όμως δεν τους συγκράτησα όλους

Χαρακτηριστικά θυμάμαι το ΛΟΎΝΑ PARK..ότι υπάρχουν αρκετά επεισόδια όχι όμως όλα.
 
Καλως ηρθες HarisGR.

Οι πληροφοριες σου εχουν εξαιρετικο ενδιαφερον. Για την Κραυγη των Λυκων το ηξερα. Η σειρα υπαρχει και προβαλεται επισημα στην Κυπρο λογω του οτι ο παραγωγος ειναι Κυπριος και η σειρα του ανηκει. Ομως για το Λουνα Παρκ δεν το ηξερα (αν και παντα πιστευα πως στην Κυπρο σιγουρα υπαρχει υλικο, ειτε "επισημα" στο ΡΙΚ, ειτε ανεπισημα σε ιδιωτικα αρχεια). Αυτο, λοιπον, ειναι κατι που πρεπει να το ερευνησουμε. Καθε βοηθεια ειναι σημαντικη. Καταλαβαινεται πως το ΡΙΚ ισως να ειναι η μονη και τελευταια μας ελπιδα να ξαναδουμε επεισοδια απο το Λουνα Παρκ, αλλα και απο αλλες ασπρομαυρες σειρες.
 
Εγώ:

Γεια σας!

θα ηθελα να σας ρωτησω εαν υπαρχουν στο Αρχειο του ΡΙΚ και εαν μπορουν να προβληθουν σε επαναληψη παλαιοτερες κλασικες σειρες της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ που ειχατε αγορασει,απο τις δεκαετιες του 70 και του 80,οπως πχ Αφροδιτη,Λουνα Παρκ, Η Κραυγη των Λυκων,Αναδυομενη, Η Γυφτοπουλα κλπ. Επισης αν διασωζονται γενικα καποια επεισοδια απο τις σπανιες αυτες σειρες,διοτι η ΕΡΤ εχει ελαχιστες ασπρομαυρες! Ευχαριστω πολυ!

ΡΙΚ:

Αγαπητέ φίλε

Δυστυχώς οι σειρές παραγωγής ΕΡΤ/ΥΕΝΕΔ ανήκουν στην ΕΡΤ και ούτε τις έχουμε στα αρχεία μας ούτε έχουμε δικαιώματα επαναπροβολής τους.

Φιλικά

Μάριος Σκορδής
 
johnalepou είπε:
Ναι παιδι μου, τους εστειλα mail
Ακριβως την ιδια απαντηση μου ειχαν δωσει και εμενα πριν 8-9 χρονια οταν ειχα τηλεφωνησει στο ΡΙΚ.

Αρα ποιο το συμπερασμα? Προσωπικα πιστευω (οχι μονο επειδη μας συμφερει) πως εχουν αλλα δεν το λενε. Αυτα που εγραψε ο HarisGR μου φαινονται σωστα και πολυ λογικα.

Ετσι αυτο που χρειαζομαστε ειναι να βρουμε εναν ανθρωπο της εμπιστοσυνης απο το ΡΙΚ ωστε να μας πει την αληθεια.
 
Πίσω
Μπλουζα