Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές της δεκαετίας του '80

sportbilly79

RetroWannaBe
Joined
6 Ιουλ 2008
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
215
Όταν ανέβηκε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, στην πρώτη κυβέρνηση του 1981 γενικός διευθυντής της ΕΡΤ ανέλαβε ο συγγραφέας Βασίλης Βασιλικός. Υπουργός Μέσων & Ενημέρωσης ήταν ο συγχωρεμένος Δημήτρης Μαρούδας. Με τον ερχομό του ΠΑΣΟΚ και την κυβερνητική αλλαγή έγιναν κα πολλές αλλαγές στην κρατική τηλεόραση. Πέρα από την αποστρατικοποίηση της ΥΕΝΕΔ και τη δημιουργία της ΕΡΤ-2, δόθηκαν ευκαιρίες σε νέους σκηνοθέτες να παρουσιάσουν το έργο τους και να επιχορηγηθούν από το κράτος σπάζοντας έτσι το μονοπώλιο ορισμένων εταιρειών παραγωγής (ΑΣΤΗΡ). Έτσι δημιουργήθηκαν αξιόλογες σειρές όπως: Τα Λαυρεωτικά (η πρώτη σειρά του ΠΑΣΟΚ), το Γιάννης και Μαρία, το Ουράνιο Τόξο, οι Δικηγόροι, οι Απόμαχοι,το Μινόρε της Αυγής, H Κάθοδος (κόπηκε λόγω ναρκωτικών!) Ορκιστείτε Παρακαλώ, Αρχαία Σκουριά, Χαίρε Τάσο Καρατάσο κ.α.

Επίσης αναφέρω τις σειρές: Ο καπιταλιστής (ΕΡΤ), Άγονη Γραμμή (ΕΡΤ2),Μικρές Αγγελίες (ΕΡΤ2), Τα καθημερινά (ΕΡΤ1), Μαργαρίτα Στέφα (ΕΡΤ2), ο Ζητιάνος (ΕΡΤ), Ο Κατάδικος (ΕΡΤ), Χωρίς Φλας (ΕΡΤ1), Χαμογελάστε Παρακαλώ (ΕΡΤ1) κα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης ξέχασες να αναφέρεις και τις σειρές των οποίων διέκοψε την παραγωγή το ΠΑΣΟΚ το 1981 επειδή είχαν παραγγελθεί από τη ΝΔ! Για αρκετούς μήνες δεν υπήρχαν καινούριες ελληνικές σειρές!

@ ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ (Ν.Τσακίρογλου,Ξ.Καλογεροπούλου)


@
ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΤΗΣ ΑΧΑΪΑΣ (Ν.Τριανταφυλλίδη,Ν.Γαλανός,Κ.Καράντη)


@
ΣΚΛΑΒΟΙ ΣΤΑ ΔΕΣΜΑ ΤΟΥΣ (Α.Καφετζόπουλος,Β.Κρούσκα)

Ας ελπίσουμε τα υπάρχοντα επεισόδια να μπουν στο αρχείο on-line!

Ζητήστε τα στα τηλέφωνα 210-7407070 ή 6066000

86194219kd5.jpg
 
Κάποιος mod να το μεταφέρει στο section με τα πολιτικά !
 
Johnalepou δεν αντιλεγω. Οντως κοπηκαν πιστευω πολύ καλές σειρές με αξίολογους ηθοποιούς. Σφάλματα αυτά! Ελπίζω να υπάρχουν σήμερα και να τα δούμε έστω μεταγενέστερα.
 
Mόνο με το να αφήσουμε τις πολιτικές αναφορές στην άκρη,θα μπορέσει να "ζήσει" κι αυτό το thread....
 
Το ''Χωρις Φλας'' το θυμαμαι αμυδρα! Επαιζε ο Φερτης και η Ζουνη? Απλα θυμαμαι την περιεργη ιστορια: μια φωτογραφος δουλευει σε ξενοδοχειο, ιγκογνιτο, και φωτογραφιζει προσωπικα αντικειμενα των παραθεριστων χωρις την αδεια τους. Θυμαται κανεις τιποτα περισσοτερο?
 
To μόνο που θυμάμαι έντονα εκείνη την περίοδο είναι που λίγο πριν είχε τελειώσει η Μάχη... , έπαιζε το Starblazers και έστελνα γράμματα στη Ραδιοτηλεόραση για να αρχίσει και πάλι... :wait2:

Ασχετο, ε;;;; :what:

Ξέρω :frypan: και όσο και να :help: δε με σώζει τίποτα... :takethat:
 
Juanita είπε:
To μόνο που θυμάμαι έντονα εκείνη την περίοδο είναι που λίγο πριν είχε τελειώσει η Μάχη... , έπαιζε το Starblazers και έστελνα γράμματα στη Ραδιοτηλεόραση για να αρχίσει και πάλι... :wait2:
Μαλλον juanita η μονη λυση ειναι να μπαινεις σε ολα τα threads και να γραφεις για την Μαχη των Πλανητων :rofl:
 
Μα... είναι σχετικό...

Η Μάχη τέλειωσε 28/7/1981. Το ΠΑΣΟΚ άλλαζε τα πράγματα τον Οκτώβρη του 1981.

Εγώ έκλαιγα :cry: τη μαύρη κατάμαυρή μου μοίρα, και δεν είχα χρόνο για Τ.Β.

Ευτυχώς... λίγο μετά άρχιζε ο Βασιλιάς Αρθούρος και λίγο πιό μετά η Κάντυ!!! (και ο Άλμπερτ :D )

Πέρα από την πλάκα... από τις καλύτερες σειρές που θυμάμαι στην ελληνική ΤΒ ήταν 'Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 20ου αι'.

Εκπληκτική σειρά με καθαρά πολιτικές προεκτάσεις για κάθε τι που συνέβαινε στον κόσμο κατά τη διάρκεια του 20ού αιώνα.

Προβλήθηκε το χειμώνα του 1983.

Σε κάθε θεματική ενότητα ένας εκφωνητής έκανε το σχολιασμό.

Τα ντοκουμέντα ήταν παρμένα από το αρχείο της ΕΡΤ και ήταν από τις πιό καλοδουλεμένες σειρές (απ΄ό,τι θυμάμαι και μπορούσα να κρίνω) και πρέπει να ετοιμαζόταν καιρό πριν... :bow:

Νομίζω παιζόταν κάθε Παρασκευή βράδυ από την ΕΡΤ.
 
sportbilly79 είπε:
Όταν ανέβηκε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, στην πρώτη κυβέρνηση του 1981 γενικός διευθυντής της ΕΡΤ ανέλαβε ο συγγραφέας Βασίλης Βασιλικός. Υπουργός Μέσων & Ενημέρωσης ήταν ο συγχωρεμένος Δημήτρης Μαρούδας. Με τον ερχομό του ΠΑΣΟΚ και την κυβερνητική αλλαγή έγιναν κα πολλές αλλαγές στην κρατική τηλεόραση. Πέρα από την αποστρατικοποίηση της ΥΕΝΕΔ και τη δημιουργία της ΕΡΤ-2, δόθηκαν ευκαιρίες σε νέους σκηνοθέτες να παρουσιάσουν το έργο τους και να επιχορηγηθούν από το κράτος σπάζοντας έτσι το μονοπώλιο ορισμένων εταιρειών παραγωγής (ΑΣΤΗΡ). Έτσι δημιουργήθηκαν αξιόλογες σειρές όπως: Τα Λαυρεωτικά (η πρώτη σειρά του ΠΑΣΟΚ), το Γιάννης και Μαρία, το Ουράνιο Τόξο, οι Δικηγόροι, οι Απόμαχοι,το Μινόρε της Αυγής, H Κάθοδος (κόπηκε λόγω ναρκωτικών!) Ορκιστείτε Παρακαλώ, Αρχαία Σκουριά, Χαίρε Τάσο Καρατάσο κ.α.
Επίσης αναφέρω τις σειρές: Ο καπιταλιστής (ΕΡΤ), Άγονη Γραμμή (ΕΡΤ2),Μικρές Αγγελίες (ΕΡΤ2), Τα καθημερινά (ΕΡΤ1), Μαργαρίτα Στέφα (ΕΡΤ2), ο Ζητιάνος (ΕΡΤ), Ο Κατάδικος (ΕΡΤ), Χωρίς Φλας (ΕΡΤ1), Χαμογελάστε Παρακαλώ (ΕΡΤ1) κα.
Και εγω να προσθεσω οτι τοτε δωθηκε και η εντολη να σβηστουν ολες οι εκπομπες και ολα τα σηριαλ που ειχαν γινει μεχρι τοτε. Πρωτοφανες για καθε "πολιτισμενο" κρατος. Ετσι χαθηκαν για παντα αρκετα θεατρικα εργα, ακομα και με την Λαμπετη, μουσικες εκπομπες, συναυλιες, αφιερωματα, και φυσικα σηριαλ οπως ο Γιουγκερμαν, οι Πανθεοι, το Λουνα Παρκ, οι σειρες του Ξενοπουλου, ο Λιαπκιν, η Γειτονια, ο Δρομος, το Ταξιδι, ο Μεθοριακος σταθμος, το Εν Αθηναις, η Ετυμηγορια, οι Δικαιοι, το Εκεινες κ εγω, οι σειρες της Βουγιουκλακη, της Βλαχοπουλου, της Καρεζη, της Λασκαρη, κλπ, κλπ.

Η χαριστικη βολη για το αρχειο δωθηκε το 1985 με μια ανηκουστη κινηση, την οποια θα σας την γνωστοποιησω, απο το αυθεντικο κειμενο, αυριο.
 
ChristosM είπε:
Ετσι χαθηκαν για παντα αρκετα θεατρικα εργα, ακομα και με την Λαμπετη, μουσικες εκπομπες, συναυλιες, αφιερωματα, και φυσικα σηριαλ οπως ο Γιουγκερμαν, οι Πανθεοι, το Λουνα Παρκ, οι σειρες του Ξενοπουλου, ο Λιαπκιν, η Γειτονια, ο Δρομος, το Ταξιδι, ο Μεθοριακος σταθμος, το Εν Αθηναις, η Ετυμηγορια, οι Δικαιοι, το Εκεινες κ εγω, οι σειρες της Βουγιουκλακη, της Βλαχοπουλου, της Καρεζη, της Λασκαρη, κλπ, κλπ.:xm: :xm: :xm: :xm: :xm:

Η χαριστικη βολη για το αρχειο δωθηκε το 1985 με μια ανηκουστη κινηση, την οποια θα σας την γνωστοποιησω, απο το αυθεντικο κειμενο, αυριο.
Το 1981 ήμουν μόλις 2 ετων και φυσικά δεν εχω ιδεα για το τί εγινε τοτε, ουτε το ακουσα απο κάπου, αλλά πραγματικά θα 'θελα να μαθω πολύ τι ακριβως συνεβη, περα απο τα κομματικα.

Περιμενω το αυθεντικο κειμενο με μεγαλη αγωνια. :shake:
 
Να προσθέσουμε επίσης πως επί ΠΑ.ΣΟ.Κ. μας ήρθαν στην Ελλάδα τα ρώσικα παιδικά προς αντικατάσταση των ευρωπαϊκών κι αμερικάνικων.

Οι λόγοι ευνόητοι :)

Τα παιδικά... της «αλλαγής».
 
Επειδή το συγκεκριμένο thread φαίνεται να είναι στα όρια της κομματολογίας, εγώ αρκούμαι απλά στο να πω ότι συμφωνώ με τα γεγονότα όπως αναφέρονται παραπάνω από τους johnalepou και ChristosM.

Όντως την περίοδο εκείνη η τότε νέα Κυβέρνηση είχε δηλώσει ότι προχωράει στην ακύρωση της προβολής των σειρών που είχαν ήδη γυριστεί και βρίσκονταν στα συρτάρια της ΕΡΤ. Επιπλέον, το γεγονός του σβησίματος αρχειακού υλικού νομίζω ότι ήταν στα πλαίσια της "νέας εποχής στην κρατική τηλεόραση", όπως είχε εξαγγελθεί τότε.

Τέλος, το "σπάσιμο του μονοπωλίου ορισμένων εταιρειών παραγωγής (ΑΣΤΗΡ)" είναι συζητήσιμο το αν επράχθη σοφώς, διότι εταιρίες παραγωγής όπως η ΑΣΤΗΡ μόνο καλογυρισμένες σειρές (σύμφωνα με τα τεχνικά μέσα της εποχής πάντα) είχε να επιδείξει.

Αυτά...

Πάντως η ΕΡΤ φαίνεται πως το μάθημά της το έμαθε και κράτησε τους ποδοσφαιρικούς αγώνες τους οποίους είχε γράψει πάνω από τις σειρές που προαναφέρθηκαν - η Ραδιοτηλεόραση προσέφερε πέρυσι / πρόπερσι DVD με στιγμιότυπα αγώνων πρωταθλήματος της Α' Εθνικής Κατηγορίας ποδοσφαίρου της δεκαετίας του '80 !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είναι ακόμα νώρις να εξετάσουμε το φαινόμενο της κοινωνικής πολιτικής και κοινωνικής αλλαγής που επέφερε το τότε λαικό κίνημα ας αφήσουμε λοιπόν το threat αυτό
 
Προσωπικα κατακρινω το γεγονος οποιος και να το ειχε πραξει.

Οποιοι τα εκαναν αυτα μου στερησαν για παντα τις παιδικες μου μνημες και τα βιωματα μου. Ναι, εβλεπα πολλη τηλεοραση μικρος, οχι γιατι δεν ειχα τι αλλο να κανω, αλλα γιατι ειχε πολλα αξιολογα προγραμματα. Ειδικα απο το 1976 και μετα, περασαν απο την μικρη οθονη ολοι οι αγαπημενοι μας ηθοποιοι απο τον ελληνικο κινηματογραφο, (που οι περισσοτεροι δεν υπαρχουν πια), σε σειρες βασισμενες σε λογοτεχνικα βιβλια, η σε κειμενα πολυ αξιολογων συγγραφεων. Σειρες με ηθος, με καλες ερμηνιες, χωρις φωνες, ουρλιαχτα και βωμολοχιες.

Ακομα και τα "χαζα" σηριαλ ειχαν πισω τους εναν Πρετεντερη η εναν Σακελλαριο η εναν Δαλιανιδη να τα γραφουν, αλλα και εναν Παπαγιαννοπουλο, εναν Κωνστανταρα, μια Καρεζη, η μια Βλαχοπουλου να τα υποστηριζουν.

Η χαρα και το γελιο που μου χαριζε ο Παπαγιαννοπουλος καθε εβδομαδα στο Λουνα Παρκ, η το κλαμα που εχω κανει οταν τυφλωσαν τον Βασταρδη στον Ρωμανο Διογενη, η οταν επεσε ο Παυλος στον γκρεμο στην Αναδυομενη, ειναι μνημες παιδικες αλλα εντονες. Μνημες που κανενας δεν ειχε το δικαιωμα να μου τις σβησει και να μου τις στερησει.

Ας σταματησω εδω γιατι πηρα φορα και θα πω και αλλα.

Το μονο που θελω να προσθεσω αυτη τη στιγμη ειναι ενα "ντοκουμεντο" απο το 1985 που αποδυκνυει πως καποιοι συνεχισαν το εγκλημα της καταστροφης των εκπομπων και σειρων της ΕΡΤ και μετα. Τοση εκτιμηση για το "πολυτιμο" αρχειο της ΕΡΤ που μας ελεγε και ξαναελεγε η παρουσιαστρια του "Σε χρονο TV" σε ντελιριο υπερηφανιας.

Προβολή συνημμένου 486

Προβολή συνημμένου 487
 
Φοβερο ντοκουμεντο.

Απαραδεκτα πραγματα απο οπου και αν προερχονται!
 
Ας μη μείνουμε στο κομματικό κομμάτι γιατί θα φάει ψαλίδι το thread. Εμένα η ερώτηση μου είναι υπάρχει κάποιο πραγματικό ντοκουμέντο της εποχής να διαβάσουμε και εμείς? Μιλάω για το 81.

...και να φαίνεται καθαρά η πηγή.

Στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου "Στην υγειά μας" και ποιο συγκεκριμένα στο αφιέρωμα στους "ρεπόρτερς" άκουσα ότι δεν υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ η πλειοψηφία των επεισοδίων γιατί δεν είχαν κασέτες.

Με το που τελείωνε από τον "αέρα" η εκπομπή η κασέτα πήγαινε σε αυτόν που τη χρειαζότανε για να γράψει το δικό του πρόγραμμα. Κοινώς είχανε 10 (λέμε τώρα) κασέτες που κάνανε κύκλο. Οι ρεπόρτερς αν θυμάμαι καλά μοιραζόντουσαν τις κασσέτες με την "αθλητική κυριακή".

Άρα μήπως συμβαίνει κάτι παρόμοιο και δεν είναι καμιά "ιστορία συνομοσίας" (αστιευόμενος τη λέω έτσι).
 
Ναι υπαρχουν αρθρα που μιλουν για τα σβησιματα των εκπομπων αλλα φυσικα δημοσιευμενα πολυ αργοτερα. Αλιμονο αν τα ελεγαν κιολας τοτε που τα εκαναν!

Επισης η εκπομπη της Ρενας Θεολογιδου "Το σηριαλ των σηριαλ" ειναι βασισμενη σε αυτο το γεγονος και αναφερει αρκετες φορες το τι ειχε γινει τοτε.
 
Ε ναι για αυτά τα άρθρα λέω. Έχει σημασία το ποιος τα έγραψε, κάτω από ποιες συνθήκες και το σημαντικότερο για πιο λόγο.

Σε καμία περίπτωση δεν καταρρίπτω αυτά που λες, απλά μέχρι να δω αυτά τα άρθρα και να τα αξιολογήσω, μου μοιάζουν απλά κομματικές κόντρες.

Έχει ενδιαφέρον το θέμα αλλά αν δεν υπάρχει κάτι που να αφήσει στον αναγνώστη αυτού του thread να βγάλει συμπέρασμα από μόνος του, ξαναλέω θα πάει και αυτό για κόψιμο (σαν τα σήριαλ :) )
 
Δεν πιστεύω παιδιά ότι υπάρχουν πολιτικές κόντρες εδώ μέσα. Αν δεν ήταν το ΠΑΣΟΚ αυτό που έσβησε τις σειρές (η διοικούντες της ΕΡΤ),μπορεί να ήταν οποιοδήποτε άλλο κόμμα (για λόγους οικονομίας ή οτιδήποτε άλλο).

Πάντως αυτό το (νέα εποχή στην κρατική τηλεόραση) το έχει σχολιάσει πολύ καλά ο Βασίλης Βασιλικός στην εκπομπή το Σήριαλ των Σήριαλ της Ρένας Θεολογίδου σχετικά με το διοικητικό συμβούλιο της ΕΡΤ το 1981 (στο οποίο ήταν πρόεδρος). Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τους χαρακτηρισμούς του για το τότε Δ/Σ της ΕΡΤ.

Το ζήτημα είναι ότι έχει χαθεί από την ΕΡΤ ένας πολύ μεγάλος αριθμός σειρών (ειδικά της περιόδου 1976-1981).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα