Ελληνικές τηλ. σειρές που έχουν καιρό να προβληθούν στην TV

Παιδιά ειπάρχει μια ΣΠΑΝΙΑ σειρά που αξιζει και δεν την έχουν πέξει επανάληψη ΠΟΤΕ.

Το τελος της μοναξιάς , με Σταύρο Ξενίδη , το θύματε κανείς
 
Λοιπόν ειπάρχει μια σειρα πρεπει να ναι του 1988 ,προταγωνιστούσε ο Σταύρος Ξενίδης, και ενα πεδι (δεν θυμάμε ποιος ηθοποιός ήταν), εγω την έιδα 1 φορα σε επανάληψη (κάπου το 1991 με 92), θυμάτε κανεις σας τη σειρά αυτή?

Επήσεις 1 μόνο φορα παλιότερα ειχε πεχτεί το ''Κανάλι της Βαγγελίτσας''.

Αλήθεια ειπάρχουν κριτίρια που επιλέγουν τα καναλια ποιές επαναλήψεις θα πέξουν ?
 
Το "Κανάλι της Βαγγελίτσας" παίχτηκε σε μεσημεριανή επανάληψη γύρω στο '93. Το θέμα όμως τώρα είναι αν κάτι "κόπηκε" από την επανάληψη. Σωστά;

Υπάρχει βέβαια και η αντίθετη περίπτωση: να παιχτεί στην επανάληψη κάτι που δεν παίχτηκε στην πρώτη προβολή. Αυτό συνέβη με τα τελευταία επεισόδια της σειράς "Μάλιστα Κύριε" με τη Ρένα Βλαχοπούλου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και την Πρόβα νυφικού έχουν να τη δείξουν σε επανάληψη πολλά χρόνια
 
mastoras είπε:
Θυμάται κανείς τη σειρά της ΕΤ-2 με τίτλο Ιστορίες Πίσω από τα Κάγγελα; Ήταν την εποχή 1987-1988, νομίζω. Επεισόδια μισής ώρας γυρισμένα σε πόλεις επαρχιακές, με περίεργες ιστορίες που όλες τους κατάληγαν σε σύλληψη και φυλάκιση.
Υπεροχη σειρα του 1984 με αυτοτελεις ιστοριες βασισμενες στο ομωνυμο βιβλιο του Τσιφορου.

Σε καθε επεισοδιο πρωταγωνιστουσε μονιμα ο Φαιδων Γεωργιτσης αποδεικνυοντας οτι εκτος απο ζεν - πρεμιε στις ταινιες του Φινου ειναι και πολυ καλος κωμικος ηθοποιος.

Στις Ιστοριες ο ηρωας κατεληγε παντα στη φυλακη μετα την καθε λογης κομπινα. Αυτη ηταν και η βασικη διαφορα απο τα Παλιοπαιδα τ' ατιθασα, παλι του Τσιφορου, οπου εκει το καθε....ατιθασο παλιοπαιδο τη γλιτωνε σχεδον παντα!
 
Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΘΥΜΟΣ που ήταν τόσο ωραία σειρά με τόσο καλούς ηθοποιούς κ την έχουν στο φτύσιμο................. :(
 
Wally είπε:
Φιλιπος Μαρλης
Διοτι:

:)
Φοβερη ατακα! Ο Νικος Λυκομητρος μοναδικος στο ρολο του ντετεκτιβ και ενας ιδανικος Φιλιππος Μαρλης με το ξεχωριστο στιλ και το μονιμως μπλαζε υφος του!

images
 
Wally είπε:
Διοτι:

Tα γεμιστά μπισκότα ουδεμία σχέση έχουν με τα αγέμιστα

:)


1992 στην σειρά Το Σόι μας του Γιώργου Αρμένη. Εκεί ο Νίκος Λυκομήτρος έκανε τον Αστυνομικό Διευθυντή.

Αρχίζω το ψάξιμο προς ανεύρεση της συγκεκριμένης ατάκας.
 
Δεν ξερω αν αυτη την ατακα τη χρησιμοποιησε ο Λυκομητρος και στο Σοι μας, γιατι απλουστατα δεν ειδα ποτε μου τη σειρα, αλλα τη χρησιμοποιουσε κατα κορον στον Φιλιππο Μαρλη. Οποτε tsalk ψαξε κι εκει.
 
ISOBITHS είπε:
Πολύ παράξενος σκηνοθέτης τελικά ο Μανουσάκης. Έκανε από σπουδαίες δουλειές μέχρι και τις μεγαλύτερες βλακείες!!
Μια άλλη παιδική σειρά της ΕΡΤ που έδειχνε κάθε Σάββατο πριν το "Του κουτιού τα παραμύθια" με μια εσωτερική γειτονιά στην Αθήνα όπου υπήρχαν καταστήματα και ήταν βασικά ωδείο για παιδιά ή κατασκεύαζαν διάφορες δημιουργίες, σειρά ήταν όμως όχι εκπομπή. Κι όταν ξεκινούσε τραγουδούσαν και χόρευαν από σπίτι σε σπίτι και από μπαλκόνι σε μπαλκόνι όλοι οι πρωταγωνιστές, καποιες κοπέλες χόρευαν μπαλέτο κι ύστερα έφευγαν κλπ. Πρέπει να τη θυμάστε, νομίζω ήταν πολύ διάσημη.
Η παραπάνω σειρά λέγεται ''Η παιδική μας πόλη'' και είχε προβληθεί από την κρατική τηλεόραση. Είναι παραγωγής 1991.
 
Τα "Άφρικα" και "Δίψα" έχω πολλά χρόνια να δώ. Νομίζω τις είχαν βάλει άγρια χαράματα τέλης δεκαετίας '90.
 
ΤΟ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΡΑΜΙΧΟ ΚΑΙ ΖΕΤΑ ΔΟΥΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΛΕΝΑΣ ΣΟΛΩΜΟΥ ΚΑΙ ΚΩΣΤΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑΝ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ, ΑΚΡΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΝ, ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ)!
 
tilevoas είπε:
ΤΟ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΡΑΜΙΧΟ ΚΑΙ ΖΕΤΑ ΔΟΥΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΛΕΝΑΣ ΣΟΛΩΜΟΥ ΚΑΙ ΚΩΣΤΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑΝ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ, ΑΚΡΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΝ, ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ)!
Παράκληση, ξανά, να μείνουμε στα ρετρό όρια του φόρουμ! Σε παρακαλώ όλες οι σειρές που αναφέρεις, να είναι το πολύ μέχρι το 1995! :)
 
Το σοι μας και το εκμεκ παγωτο θελω.Αντε ρε mega ..... τοσα χρονια με ολα τα αλλα που βαζεις.Βαλε αυτα τα δυο επιτελους να γουσταρουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tilevoas είπε:
ΤΟ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΡΑΜΙΧΟ ΚΑΙ ΖΕΤΑ ΔΟΥΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΛΕΝΑΣ ΣΟΛΩΜΟΥ ΚΑΙ ΚΩΣΤΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑΝ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ, ΑΚΡΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΝ, ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ)!
Και επιπλέον γράφε με μικρά σε παρακαλώ (τρίτη παράκληση!)
 
Το MEGA συνεχίζει να βάζει ... για Megalicious Classics.Τελικά μόνο στα 20 χρόνια του έβαλε κάποιες καλές σειρές.Ο ANT1 πάλι,έχει κάνει αξιόλογη προσπάθεια με το web tv!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα