Ελληνική ροκ σκηνή μέχρι και 90's

butch_cassidy είπε:
ο Butterfly έχει απόλυτο δίκιο!! Οι Τρύπες ήταν το Νο 1 συγκρότημα!! Εκφραζουν μια ολόκληρη εποχή και μια ολόκληρη γενιά. Τρέφω τεράστιο θαυμασμό και σεβασμό για αυτό το συγκρότημα όχι μόνο για τη μουσική τους αλλά και για το γενικότερα αντιεμπορικό προφιλ που πέρασαν πιο αυθεντικά από οποιονδήποτε...Ακόμα και ο τρόπος με τον οποίο διαλύθηκαν οριστικά είναι χαρακτηριστικός. Το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό όταν λες ελληνικό ροκ είναι αναμφισβήτητα 'Τρύπες'
κοριτσάκι είμαι! ΔΕΝ είχαν μόνο τα αγόρια εξωγηινάκια!!!! :p :p

κι εγώ τους έχω ΤΟΠ τις τρύπες
 
Ουπς!!Σόρρυ χαχα....το πήρα σαν δεδομένο (κακώς) ότι είσαι 'ο' και όχι 'η' πεταλούδα....είναι αλήθεια ότι οι Τρύπες είχαν επιτυχία και στα δύο φύλλα !!
 
Τρύπες είδα άπειρες φορές - η καλύτερη πρέπει να ήταν στο Αν όταν είχε σπάσει η χορδή στο μπάσο του Καρρά. Νομίζω πάνω στην Αμνησία - που να θυμάμαι; Έχουν περάσει τόσα χρόνιααααα!!!! :sealed: :D
 
ελληνικό ροκ...

το διαβάζω το νήμα από την αρχή εδώ και καιρό αλλά κάνω φιλότιμες προσπάθειες για να ΜΗΝ γράψω αυτά που θέλω να πω...

πάμε παρακάτω...

τα γκρουπάκια από ΄93-΄94 και έπειτα με ελληνικό στίχο και "προβλεπόμενο" ήχο, τα αντιπαθούσα. με ίνδαλμα τις τρύπες, περισσότερο φάνταζαν στα αυτιά μου ως tribute μπάντες που δεν "λέγανε" τίποτα απολύτως παρά για κάτι αυτόνομο.

καλό ελληνικό ροκ:

 
^^^

Η λέξη ροκ ξέρεις σηκώνει πολύ νερό - τη Βίσση αν ρωτήσεις, ροκ θα δηλώσει. ;) Εγώ αυτό που ξεχωρίζω στο κάθε είδος πάντως είναι η αυθεντικότητα και η συνέπεια. Οι Τρύπες όπως και οι Stereo Nova από την ηλεκτρονική σκηνή ήταν καθαρά ανεξάρτητα σχήματα και αγαπούσαν αυτό που έκαναν - τη μουσική δηλαδή.

Deus είχα ακούσει τότε, αλλά δεν τους είχα δει live. Panx Romana είδα μια φορά και ήταν αρκετά καλοί πάντως...
 
Για μένα πάντως ο όρος ελληνικό ροκ είναι κάπως αδόκιμος με την έννοια ότι η ροκ μουσική δε ξεκίνησε από την Ελλάδα και ήρθε εδώ λίγο καθυστερημένα... Επίσης σε πολλά σημεία θα μπορούσε να πει κανείς ότι μπέρδευεται και με άλλα είδη μουσικής (όπως εύστοχα παρατήρησες ertfan) και κυρίως με το έντεχνο (για παράδειγμα πόσο ροκ είναι ο Μαχαιρίτσας και οι Φατμέ?). Γι αυτό όπως έγραψα παραπάνω αν υιοθετήσουμε αυτόν τον όρο τελικά, μόνο ένα συγκρότημα όπως οι Τρύπες μπορούν να οριοθετήσουν πλήρως το τι σημαίνει και ως γνωστόν λίγα συγκροτήματα ακόμα ακολούθησαν τον δρόμο τους μουσικά και καλλιτεχνικά...
 
ελληνικο ροκ ...εδω ειμαστε!!!

ολα τα ελληνικα ροκ συγγροτηματα ειχαν επηροες απο εξωτερικο αυτο το εχει πει κ ο αγγελακας αλλα κ ο πουλικακος..... να πουμε απο τα ''επεραντα χωραφια''του τουρνα μεχρι μουσικες ταξιαρχιες (αν η γιαγια μου ειχε ρουλεμαν) τισ τρυπες το 84, κ τα σπαθια του παυλιδη αλλα κ οι στερεο νοβα κ τα μωρα στη φωτια (να σημειωθει οτι η αδρεναλινη ειεναι του σαλβαδορ κ οχι του παιλιδη αυτο εχει κλεισει κ δικαστικα πλεον,

το ελληνικο ροκ μεσουρανουσε το 80 μεχρι κ τα μεσα τησ δεκαετιας του 90 ,το κεφαλι γεματο χρυσαφι εγινε χρυσο σε μια εβδομαδα περιπου το 96,αλλα κ η ξεσσαλονικη των σπαθιων επισησ μεγαλη επιτυχια.... τοτε οι ετεριες μυριστικαν χρυμα πουλουσαν το ροκ σα ζεστο ψωμι στη νεολαια κ εκαναν αργοτερα συμβολαια σε οτι συγγροτημα υπηρχε κ σιγα σιγα ηρθε ο κορεσμος το εστηψαν το ροκ το πουλησαν κ το αφησαν στη μοιρα του...

επειδη το θεμα το εχω ψαξει κ οτ ψαχνω εδω κ 15 χρονια θα πω οτι κ τισ τρυπες κ τα σπαθια τα προοθησε ο γιαννης πετριδης κ h virgin αλλαξε κ αναβαθμησε το ροκ ποιοτηκο αληθινο γνησιο ροκ χωρισ λογοκρισια φτηνο κ στιχο,σημερα δεν υπαρχει ελληνικο ροκ αυτο που ξεραμε .. ενασ παπακωνσταντινου κ ενας ''καθηστος'' αγγελακας αντε κ καπιοι ρομαντικοι ακομη δεν φερνουν την ανοιξη... οι ετεριες πουλανε ψευτοποπ με ραπ κ χιπ χοπ αυτα καταναλωνει η νεολαια του ιντερνετ κ του playstasion... gemise o kosmos me ymigymnes αναλωσιμες ξεκολες κοπελιτσες στο γυαλι.. τρελενομαι οταν βλεπω στη τβ να λενε σε ρεμους κ βισση κ αλλα τετοια του τυπου ''εισαι πολυ ροκ σημερα"" ελεος το ροκ δεν ειναι σα τη γριπη να ερχεται κ να φευγει ουτε ενα μαυρο κολλαν κ μια αλυσιδα κ βαμενο ματι σε κανουν ροκ..

οι τρυπες αλλαξαν το ελληνικο ροκ ,ηλεκτρικος ηχος ,στιχος που μονο ο αγκελακας ξερει να γραφει ,ψαγμενος ηχος απιστευτος ειδικα για την εποχη του ..παραμορφωση στο φουλ στισ κιθαρεσ κ η μουσικη του καρα ειδικα στο μπασο απλα ετη φωτοσ μπροστα ....

υγ

ουτε ο δαντησ ειναι ροκ

ουτε ονοιραμα

ουτε κοκκινα χαλια... κ πρασινα αλογα

ουτε ο χατζηγιανης

ουτε κοργιαλας κ αυριδικη

θα τριζουν τα κοκκαλα του ασιμου κ του σιδιροπουλου

αμην
 
μονταζ-σαμοθρακη

2 συγροτηματα που ξεχωρησαν απο την συλλογη της legend σκηνες ροκ ομως δεν ειχαν καποια περαιτερω εξελιξη δυστυχως....
 
α να πουμε κ τουσ ''εν πλω'' ενα απο τα καλυτερα ροκ συγγροτηματα που εβγαλε ποτε η ελλαδα..... ο θρυλικος κ σπανιοσ δισκος αυτος πλεον ειναι σα χρυσαφι... ειναι μυθος....

ο ντινοσ σαδικης των εν πλω ειναι τωρα μαζι με τον αγγελακα κα κανουν συλαυλιες
 
fonis είπε:
ελληνικο ροκ ...εδω ειμαστε!!! ολα τα ελληνικα ροκ συγγροτηματα ειχαν επηροες απο εξωτερικο αυτο το εχει πει κ ο αγγελακας αλλα κ ο πουλικακος..... να πουμε απο τα ''επεραντα χωραφια''του τουρνα μεχρι μουσικες ταξιαρχιες (αν η γιαγια μου ειχε ρουλεμαν) τισ τρυπες το 84, κ τα σπαθια του παυλιδη αλλα κ οι στερεο νοβα κ τα μωρα στη φωτια (να σημειωθει οτι η αδρεναλινη ειεναι του σαλβαδορ κ οχι του παιλιδη αυτο εχει κλεισει κ δικαστικα πλεον,

το ελληνικο ροκ μεσουρανουσε το 80 μεχρι κ τα μεσα τησ δεκαετιας του 90 ,το κεφαλι γεματο χρυσαφι εγινε χρυσο σε μια εβδομαδα περιπου το 96,αλλα κ η ξεσσαλονικη των σπαθιων επισησ μεγαλη επιτυχια.... τοτε οι ετεριες μυριστικαν χρυμα πουλουσαν το ροκ σα ζεστο ψωμι στη νεολαια κ εκαναν αργοτερα συμβολαια σε οτι συγγροτημα υπηρχε κ σιγα σιγα ηρθε ο κορεσμος το εστηψαν το ροκ το πουλησαν κ το αφησαν στη μοιρα του...

επειδη το θεμα το εχω ψαξει κ οτ ψαχνω εδω κ 15 χρονια θα πω οτι κ τισ τρυπες κ τα σπαθια τα προοθησε ο γιαννης πετριδης κ h virgin αλλαξε κ αναβαθμησε το ροκ ποιοτηκο αληθινο γνησιο ροκ χωρισ λογοκρισια φτηνο κ στιχο,σημερα δεν υπαρχει ελληνικο ροκ αυτο που ξεραμε .. ενασ παπακωνσταντινου κ ενας ''καθηστος'' αγγελακας αντε κ καπιοι ρομαντικοι ακομη δεν φερνουν την ανοιξη... οι ετεριες πουλανε ψευτοποπ με ραπ κ χιπ χοπ αυτα καταναλωνει η νεολαια του ιντερνετ κ του playstasion... gemise o kosmos me ymigymnes αναλωσιμες ξεκολες κοπελιτσες στο γυαλι.. τρελενομαι οταν βλεπω στη τβ να λενε σε ρεμους κ βισση κ αλλα τετοια του τυπου ''εισαι πολυ ροκ σημερα"" ελεος το ροκ δεν ειναι σα τη γριπη να ερχεται κ να φευγει ουτε ενα μαυρο κολλαν κ μια αλυσιδα κ βαμενο ματι σε κανουν ροκ..

οι τρυπες αλλαξαν το ελληνικο ροκ ,ηλεκτρικος ηχος ,στιχος που μονο ο αγκελακας ξερει να γραφει ,ψαγμενος ηχος απιστευτος ειδικα για την εποχη του ..παραμορφωση στο φουλ στισ κιθαρεσ κ η μουσικη του καρα ειδικα στο μπασο απλα ετη φωτοσ μπροστα ....

υγ

ουτε ο δαντησ ειναι ροκ


ουτε ονοιραμα



ουτε κοκκινα χαλια... κ πρασινα αλογα



ουτε ο χατζηγιανης



ουτε κοργιαλας κ αυριδικη



θα τριζουν τα κοκκαλα του ασιμου κ του σιδιροπουλου


αμην
Μπράβο!!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ
 
Να ψηφίσω και εγώ Τρύπες ως το πιο αγαπημένο, συγκλονιστικό συγκρότημα και συμπαθώ και τον Γιάννη Αγγέλακα, τους έχω δει κάμποσες φορές και ήταν εξαιρετικοί στα λάιβ. Επισης ειχα δει και τα Διαφανα Κρίνα και ηταν πολύ καλοί (αν και φυσικά δεν νοείται σύγκριση) και κάπου έχω και το Ὀ Μαγος κοιτάζει την πόλη᾽ δυστηχώς τα επόμενα δεν ήταν άξια του ντεμπούτου τους. Αν πω πως τα Ξυλινα Σπαθιά δεν τα πολυσυμπαθώ θα διαφωνησετε αλλά μου φαίνοταν λιγο καταθλιπτικοί ειδικά αυτο το ᾽᾽Λιωμένο παγωτό᾽ που σου μαυριζε την ψυχή...

Τώρα τον Ασιμο τον εκτιμούσα αλλά με ξένιζε λίγο τόση παραίτηση και πικρία για τα πάντα ο Σιδηρόπουλος ήταν πιο κοντά στην λογική μου, το πάλευε τουλάχιστον το πράγμα ασχετα αν κατέληξε και αυτός με τον γνωστό τρόπο... Ο Πουλικάκος ειναι κλασσική αξία καθώς και ο Πανούσης

all together now

-Φρανσις Φορντ Κόπολλα, Ραινερ Βέρνερ Φασμπιντερ και ξερό ψωμι!

Να αναφέρω εδώ και τα αγγλόφωνα συγκροτήματα οι αγαπημένοι μου ηταν οι Psycho που ἐβγαλαν μονο ένα καλτ άλμπουμ, ειχα δει και ένα εξαιρετικο ντοκιμαντέρ σε ένα φεστιβάλ για το αγγλοφωνο ελληνικό ροκ με αφορμη ένα καινούργιο δισκο των Raining Pleasure αλλά δυστηχώς δεν θυμάμαι περισσότερα, αν ξέρει κάποιος ας μας πει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πυξ Λαξ,Τρυπες,Μωρα στη φωτια,Ενδελεχια,Ξυλινα Σπαθια,Σιδηροπουλος,Panx Romana

ολοι αγαπημενοι.δεν χρειαζονται πολλα λογια
 
Cosmic Teds! :bow:

back.jpg

Rock'n'roll party και τα μυαλα στα καγκελα. :acoustic: :headbang: :headbangdude:

Website

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τους ειχα ξεχάσει! μου ακούγονται πιο ρετρό παρά κλασσικοί όμως. Τους Πυξ Λαξ δεν τους πολυσυμπαθούσα ομολογώ αν και 4-5 τραγούδια μου αρέσουν μου ακουγονται κάπως διδακτικοί.

Η Λένα Πλάτωνος μετράει ως ροκ; Μαλλον ελεκτρονικα θα έλεγα αλλά δεν βλέπω που αλλού θα μπορούσαμε να την βάλουμε εδώ πέρα και η ιδια ειναι σίγουρα πολύ ροκ! Το μονο της αρνητικό πως ειναι λιγο πιο καταθληπτική απο οτι θα έπρεπε αλλά νομίζω πως ειναι ιδιοφυία και άνετα θα μπορούσε να κάνει διεθνή καριέρα ειδικά με τους στίχους έμενες άφωνος. Προσωπικά προτιμώ την μαχητικότητα που έχουν οι Τρυπες, η Λένα παραείναι εστετ αλλά σεβασμός

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οι τρυπες ηταν ενα τρενο που μετεφερε πολλεσ ταξιδιαρεσ ψυχες στο παρασεισο...

οταν τουσ ακουσ καταλαβαινεισ οτι το ελληνικοροκ δενεχει να ζηλεψει τιποτα απο το αγγλοφωνο..
 
Να προσθέσω Σπυριδούλα και Υπόγεια Ρεύματα . Φυσικά Σιδηρόπουλος και Τρύπες κορυφή.

Και κόλλημα με το Κάνω μια ευχή των Εξόριστων που θυμάμαι ακόμη εως και το video clip!
 
Ωραία θέμα που άργησα να ανακαλύψω. Γενικά συμφωνώ με την άποψη ότι υπάρχει ελληνικό ροκ και υποστηρίζεται από ορισμένους ανθρώπους ή συγκροτήματα. Αν και η έννοια ροκ είναι αρκετά ευρεία, θα συμφωνήσω με τον fonis ότι σίγουρα ροκ δεν είναι τα γκρουπ που ανέφερε, τα οποία άστοχα ονομάζονται έτσι από μερίδα των ΜΜΕ. Μάλιστα κάπου πρόσφατα διάβασα ότι τη σύγχρονη ελληνική ροκ εκπροσωπεί ο μουζουράκης και πηγα να πέσω από την καρέκλα.

Όπως και να χει, ας μην μείνουμε σε συγκεκριμένα ονόματα, για μένα ροκ είναι νοοτροπία που εκφράζεται μέσα από στίχους και μουσική των δημιουργών. Αυτό δηλαδή που έκανε ο Αγγελάκας στο παρελθόν και συνεχίζει να κάνει ακόμη και σήμερα είναι Ροκ, μεγάλο κεφάλαιο στην ελληνική μουσική γενικότερα αυτός ο άνθρωπος!!
 
ναι..κι η μυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες..!!το να λες οτι υπαρχει"ελληνικο ροκ" ειναι σα να λες οτι υπαρχει και ρεμπετικο της τζαμαικα..δε θα το κανω ψιλα,οποιος καταλαβε..
 
Πίσω
Μπλουζα