Εμβληματικά ρετρό κινητά

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.790
Αντιδράσεις
1.727
Επειδή κάποιοι παραπονιέστε για την τιμή του iPhone....

Motorola DynaTAC 8000x. Τιμή: $10295, Xρόνος Φόρτισης: 10 ώρες, Χρόνος αυτονομίας: 30 λεπτά

 
Τίποτα πιο εμβληματικό από το Startac ,έχω ένα αν και όχι στην καλύτερη κατάσταση.


0*oDEgYHrbs4BABsr9.jpeg
 
Δεν το απέκτησα ποτέ όμως θεωρούταν Η ντιζαϊνιά στα κινητά

Μotorola RAZR V3

Το αγορασε η αδερφη μου καινουριο (V3i). Οταν το βαρεθηκε μου το εδωσε και το χρησιμοποιουσα μεχρι το 2015, τωρα το εχει η μητερα μου σαν σταθερο (Cosmote Home Telephony SΙΜ κατι).

Δουλευει ακομα σαν καινουριο. Δεν νομιζω οτι εχει αλλαχθει καν η μπαταρια (αλλα μπορει να κανω και λαθος!).

Ποσα smartphones που θα αγορασει κανεις σημερα, θα δουλευουν σαν καινουρια μετα απο 15 χρονια;
 
Ποσα smartphones που θα αγορασει κανεις σημερα, θα δουλευουν σαν καινουρια μετα απο 15 χρονια;
To Samsung S3 που ειχα εχει κλείσει ηδη 8 χρονια καθημερινής χρήσης και η μπαταρια κραταει μια μερα, τωρα το χρησιμοποιεί η μανα μου. Ακομα σαν καινούριο ειναι, γενικα τα προσέχουμε βεβαια.

Σε 7 χρονια αν λειτουργεί ακομα θα ποσταρω εδω :p
 
Το αγορασε η αδερφη μου καινουριο (V3i). Οταν το βαρεθηκε μου το εδωσε και το χρησιμοποιουσα μεχρι το 2015,
κυκλοφόρησε το 2004 και το χρησιμοποιήσεις ως κινητό έως 2015

Αρκετά εντυπωσιακο. Εγώ πλέον παλεύω να κρατήσω κινητό σμαρτ. 2ετια.
 
Το 2006 όταν ήμουν φαντάρος στην Αθήνα αγόρασα μέσω αγγελίας το Siemens SX1 στα 100ευρώ μαζί με κάτι αξεσουάρ. Το ιδιαίτερο με αυτό το κινητό είναι η διάταξη των πλήκτρων που είναι στα πλάγια και είτε θα την αγαπήσεις είτε θα την μισήσεις. Κατά τα άλλα ήταν ένα Symbian κινητό όπως πολλά άλλα της εποχής. Είχε βγει και σε μια μαύρη McLaren limited edition και κάνα δυο ακόμη πιο συλλεκτικές..
 

Συνημμένα

  • Siemens-SX1-231.jpg
    Siemens-SX1-231.jpg
    58,7 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία:
το πρωτο κινητο που πήρα το 2001 ήταν ένα motorola μπλε ασπρόμαυρο (μου το είχε πουλήσει στην μονάδα ένας πιο παλιός φαντάρος που είχε βρεί ένα πιο καινούργιο μοντέλο) αλλά άντεξε μέχρι το 2003 που πήρα το επόμενο .Η μπαταρία κρατούσε μέχρι και 4 μερες
 
Στο στρατο ειχα το Siemens C55. Ειχα και καλωδιο συνδεσης με τον υπολογιστη! Αν εξαιρεσει κανεις καποιες γρατζουνιες στην προσοψη, μετα απο πεντε χρονια λειτουργιας ηταν ακομα σε πληρη λειτουργικη κατασταση. Το απεσυρα μονο επειδη μου εδωσε η αδερφη μου το v3i.

sic55_00.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το είχα σε ασημί!
Το πιο ωραίο ήταν οτι είχε ηχογράφηση.
Τότε που πήγαινα μπουζούκια αν κάποιο κομμάτι μου άρεσε το ηχογραφούσα.
Τρελή γκατζετια.
 
Τίποτα πιο εμβληματικό από το Startac ,έχω ένα αν και όχι στην καλύτερη κατάσταση.


0*oDEgYHrbs4BABsr9.jpeg

Πράγματι, όταν είχε κυκλοφορήσει είχε κάνει αίσθηση λόγω καινοτόμου σχεδιασμού, μικρού μεγέθους και κάποιων άλλων πρωτοποριακών τεχνολογικών χαρακτηριστικών. Στην Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει σε δύο μοντέλα: το 85 και το 130. Κάπου στα τέλη '98-αρχές '99 ο πατέρας μου είχε πάρει το 130, το οποίο αν και είχε αρκετά τσιμπημένη τιμή, υστερούσε σε ευχρηστία συγκριτικά με τα κινητά της Nokia που είχαν πολύ πρακτικό μενού και μεγάλη οθόνη. Μετά από κάποια χρόνια πέρασε στα χέρια μου για κάποιο διάστημα και απ' ότι θυμάμαι δεν μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Motorola-StarTAC-130.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
150787-phones-feature-the-most-popular-phones-in-the-uk-during-the-1980s-revealed-image1-jpvu9xraaz-jpg.webp

Τα 13 πιο εμβληματικά κινητά τηλεφωνα ==> Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Επίσης ξέρατε ότι απο το 1959 υπήρχε Car Phone (τηλέφωνο στο αυτοκίνητο)

london_radio_telephone.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία:
Ρετρό δεν το λες αλλά το Nokia 2220 το έχω 10 χρόνια και δεν σκοπεύω να το αλλάξω ακόμα. Παίρνει τηλέφωνο, στέλνει sms (αν χρειαστεί) η δε μπαταρία του κρατάει 4-5 μέρες. Έχει πέσει στη θάλασσα, έγινε κομμάτια στον δρόμο έπεσε από το μηχανάκι, έπεσε μέσα σε λεκάνη τουαλέτας. Τα χτυπήματα όμως το έκαναν πιο δυνατό. Έχει και ξυπνητήρι.

2220.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα