Ενεργοποίηση κάδου ανακύκλωσης σε δικτυακούς δίσκους

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Μονιμο κλασσικο προβλημα που αντιμετωπιζουν τα windows, ειναι πως οταν σβηνουμε κατι απο εναν δικτυακο δισκο ή φακελο, δεν παει στον καδο ανακυκλωσης αλλα σβηνεται κατευθειαν.

"Γιατι, δεν εχεις backup;" θα ρωτησετε και δικαιως. Φυσικα και εχω backup, αλλα ενα ακομα επιπεδο προστασιας, ποτε δεν εβλαψε. Συν οτι ειναι συνηθως πολυ πιο γρηγορο να ανακτησει κανεις ενα αρχειο απο τον καδο ανακυκλωσης, παρα απο το backup.

Να πως μπορουμε να ενεργοποιησουμε τον καδο ανακυκλωσης σε εναν δικτυακο δισκο στον υπολογιστη μας.

1. Εκτελουμε σε powershell την εντολη

Κώδικας:
"{"+[guid]::NewGUID().ToString().ToUpper()+"}"
και κραταμε το αποτελεσμα.

2. Δημιουργουμε ενα αρχειο με καταληξη .reg και περιεχομενα
 

Κώδικας:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FolderDescriptions\GUID]
"RelativePath"="X:\\"
"Category"=dword:00000004
"Name"="XDrive"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\BitBucket\KnownFolder\GUID]
"MaxCapacity"=dword:0000c7eb
"NukeOnDelete"=dword:00000000
οπου GUID ειναι το αποτελεσμα της εντολης που τρεξαμε στο πρωτο βημα και X ειναι το γραμμα του δικτυακου δισκου που θελουμε να ενεργοποιησουμε τον καδο ανακυκλωσης

3. Εισαγουμε το αρχειο που δημιουργησαμε στο registry και κανουμε επανεκκίνηση τον υπολογιστη μας.

Πλεον οτι σβηνουμε στον δικτυακο δισκο θα πηγαινει στον καδο ανακυκλωσης.

Προσοχη αυτο ισχυει μονο για δικτυακους φακελους που εχουμε αντιστοιχίσει γραμμα δισκου και μονο οταν προσπελάσουμε το δικτυακο δισκο με το γραμμα του (και οχι διεύθυνση UNC πχ. \\server\share).
 
ORIC , να σε ρωτήσω κάτι ; μιας και αυτό μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον . Χρησιμοποιώ το VirtualBox (για να έχω WinXP μέσα σε Win7) και θα μου ήταν χρήσιμο όταν διαγράφω ένα αρχείο από έναν τέτοιο δικτυακό δίσκο αυτό να πάει στον κάδο . Θέλω λοιπόν να ρωτήσω : αυτό που περιέγραψες δουλεύει και σε VirtualBox ;
 
Δοκιμασε το και πες μας και μας. :)
 
Σύμφωνοι .
Ας το πάρουμε από την αρχή . Πώς τρέχουμε μία πάουερ σέλ εντολή ;
Είναι μήπως το λεγόμενο command prompt ή θα ανατινάξω τον υπολογιστή-μου αν πάω από εκεί ; :shocked:
 
Αν ειναι εγκατεστημενο στον υπολογιστη σου τοτε ακολουθησε αυτο.

Αν δεν ειναι εγκατεστημενο τοτε δες εδω.
 
ORIC , έκανα το πείραμα , αλλά απέτυχε . Ίσως όμως να έκανα εγώ κάτι λάθος . Το μυαλό-μου πάει σε δύο πράγματα :
α) Όταν λες να αντικαταστήσουμε το Χ με το όνομα του δικτυακού-μας δίσκου , φαντάζομαι εννοείς να το κάνουμε στο :
"RelativePath"="X:\\"
σωστά ; Όχι στο :
"Name"="XDrive"
σωστά ;
β) Μήπως αντί για "X:\\" θα έπρεπε να είναι : "X:\" ; Δηλαδή μόνο με μία κάθετο .

Α , παρεπιπτόντως , για τα WinXP το τελευταίο διαθέσιμο PowerShell ήταν το 2.0 και το βρήκα εδώ :

Συμπλήρωση :
Μόλις σκεύτηκα και κάτι ακόμα :
γ) Στο αρχείο που φτιάχνουμε είδα πως έγραψες και το εξής κείμενο :
Windows Registry Editor Version 5.00
Πρέπει όντως να το αφήσουμε αυτό εκεί-μέσα ; Αν ναι , τότε μήπως πρέπει να γράψουμε κάτι αντίστοιχο για την έκδοση που υπάρχει στα WinXP ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
α. Λαθος. Και στα δυο σημεια
β. Οχι, οπως το γραφω.

Powershell και XP: ιδεα δεν εχω.

γ. Πρεπει.
 
Μιας και ο δίσκος-μου λέγεται H: , δοκίμασα στο 2ο κείμενο να βάλω :
"Name"="HDrive"
"Name"="H"
Αλλά τίποτα . Μήπως πρέπει να βάλω κάτι τέτοιο :
"Name"="H:\\"

Και κάτι ακόμα : Όταν έτρεξα την 1η εντολή έλαβα κάτι τέτοιο :
{89CE5133-95A7-4E90-94C0-B158E5F4419F}
Ξανατρέχοντας αμέσως ξανά την εντολή , έλαβα άλλον κωδικό . Αυτό είναι αναμενόμενο ; Διότι εάν ο ληφθείς κωδικός αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη , τότε ποιόν από όλους αντιγράφουμε στο αρχείο-μας ; . . .
 
Εντάξει . Όταν γυρίσω στον υπολογιστή θα το δοκιμάσω .
Αλλά πεσ'μου : στο "Name"="XDrive" πώς αντικαθιστώ το γράμμα του σκληρού δίσκου ;
Για παράδειγμα βάζω ; : "Name"="H:\\"
 
Νά σε ρωτήσω κάτι : την 1η εντολή την τρέχουμε στον υπολογιστή που έχουμε το σκληρό δίσκο ή στον υπολογιστή στον οποίο βλέπουμε τον προηγούμενο δίσκο ως δίσκο δικτύου ;
 
Δυστυχώς δεν πιάνει . . .
Κλαψ , λιγμ , σνιφ . . .
Δεν πειράζει · το κρατάμε για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση .
 
Πίσω
Μπλουζα