Ενοχλητικά παράθυρα διαφημίσεων...

stayros είπε:
μου ζητηθηκε να κατεβασω καποιο codec για να "τρεξει" η ταινια (ενω παλιοτερα δεν ειχα τετοιο προβλημα).

Βρηκα το codec,το κατεβασα,εκανα εγκατασταση....και απο εκει και περα αρχισε το προβλημα!!! :rant:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144557&d=1445798771[/img]"]
Αχ αχ αχ ΑΧ!!!

Σου λέει έτσι στο ξεκούδουνο να κατεβάσεις "codec" και το κατέβασες!;

Αυτό κατά 99,99999999% είναι ιός!

Ή και αν πραγματικά χρειάζεται κάποιον codec, κατεβάζεις κάτι έμπιστο όπως η τα επίσημα πακέτα, ή το K-Lite Codec Pack...

Αν και πάλι δεν τρέχει το αρχείο, πέτα το!! Απλά κάτι δεν πάει καλά με αυτό.-

Τώρα τι να κάνεις...; Πέρα από αυτό που θα έπρεπε να κάνεις από την πρώτη στιγμή = επαναφορά συστήματος, αφού έχεις ήδη δοκιμάσει αρκετά, δοκίμασε και το SuperAntiSpyware.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Επειδη ειμαι στα ορια να το πεταξω απο το παραθυρο το laptop σημερα...:mad:....οριστε το προβλημα που αντιμετωπιζω....

Το προβλημα ξεκινησε σημερα το πρωι κατα τις 11,οταν ειπα να δω μια ταινια που ειχα κατεβασει.

Το προγραμμα που βλεπω ταινιες στο laptop ειναι το BSPlayer,οταν το ανοιξα για να ξεκινησει η προβολη της ταινιας,

μου ζητηθηκε να κατεβασω καποιο codec για να "τρεξει" η ταινια (ενω παλιοτερα δεν ειχα τετοιο προβλημα).

Βρηκα το codec,το κατεβασα,εκανα εγκατασταση....και απο εκει και περα αρχισε το προβλημα!!! :rant:
Μάλλον έπεσες στο κλασσικό, ήταν ψεύτικη η ταινία και το μήνυμα να ότι λείπει ο codec. Μην ξαναπροσπαθήσεις να την παίξεις.

Αν δε καταφέρεις να τα ξεφορτωθείς όλα πλήρως, πάντα η καλύτερη και σίγουρη λύση είναι το format, δυστυχώς.

Είναι σίγουρο ότι το laptop σου θα έχει recovery partition για εύκολο reinstall των Windows.

EDIT: με πρόλαβε ο cloud :xm:
 
cloud είπε:
Αχ αχ αχ ΑΧ!!!
Σου λέει έτσι στο ξεκούδουνο να κατεβάσεις "codec" και το κατέβασες!;

Αυτό κατά 99,99999999% είναι ιός!

Ή και αν πραγματικά χρειάζεται κάποιον codec, κατεβάζεις κάτι έμπιστο όπως η τα επίσημα πακέτα, ή το K-Lite Codec Pack...

Αν και πάλι δεν τρέχει το αρχείο, πέτα το!! Απλά κάτι δεν πάει καλά με αυτό.-

Τώρα τι να κάνεις...; Πέρα από αυτό που θα έπρεπε να κάνεις από την πρώτη στιγμή = επαναφορά συστήματος, αφού έχεις ήδη δοκιμάσει αρκετά, δοκίμασε και το SuperAntiSpyware.


Εχεις δικιο οτι και να πεις φιλτατε cloud.....αλλα η ζημια εγινε τωρα.... :(

Εννοειται οτι κατεβασα απο επισημη σελιδα....δεν την ψιλιαστικα. :banghead: :banghead:

Θα δοκιμασω και αυτο να δω... ;)

EDIT

arpacolla είπε:
Μάλλον έπεσες στο κλασσικό, ήταν ψεύτικη η ταινία και το μήνυμα να ότι λείπει ο codec. Μην ξαναπροσπαθήσεις να την παίξεις.
Αν δε καταφέρεις να τα ξεφορτωθείς όλα πλήρως, πάντα η καλύτερη και σίγουρη λύση είναι το format, δυστυχώς.

Είναι σίγουρο ότι το laptop σου θα έχει recovery partition για εύκολο reinstall των Windows.

EDIT: με πρόλαβε ο cloud
tinysmile_hmm_t2.png

Ακριβως οπως το ειπες....ψευτικη!!! :rant:

Μαλλον προς τα εκει παμε....για format.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Εννοειται οτι κατεβασα απο επισημη σελιδα....δεν την ψιλιαστικα. :banghead: :banghead:
Μάλλον θα ήταν η επίσημη σελίδα του ιού... :p

Πέρα από την πλάκα, η καλύτερη και πιο δοκιμασμένη λύση είναι το K-Lite Codec Pack..

Σε ένα πακέτο υπάρχουν οι codecs για το 99,99% των αρχείων, και αν κάτι εξακολουθεί να μην τρέχει μετά από αυτό, μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

Και ο κανόνας (Έξω 100% εξακριβωμένα καθαρά αρχεία ή site..) λέει ότι αν κάποιο αρχείο η site μας ζητάει να κατεβάσουμε κάποιο "codec", "player" η πρόγραμμα για να τρέξει ή να λειτουργήσει, και ειδικά αν δεν είναι κάτι γνωστό ή δεν το κατεβάσουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ από το επίσημο site (Δηλαδή ξεχνάμε τα λινκ που μας δίνουν, ακόμα και αν φαίνεται να είναι για "επίσημα site", 99,99999999% είναι ιός!

Πχ αν κάποιο site μας ζητήσει να κατεβάσουμε την τελευταία έκδοση του flash player, ακόμα και αν μας έχει λινκ για την "ευκολία μας" ΠΟΤΕ δεν το πατάμε!

Πάμε μόνοι μας στην σελίδα https://get.adobe.com/flashplayer/ και το κατεβάζουμε.

Α! Και προσέχουμε ακόμα και αυτά να μην μας βάλουν κατά την εγκατάσταση και τίποτε άλλα περιττά (Έστω και ακίνδυνα..) σκουπίδια.

Και αυτό μαζί με το "δεν δίνουμε ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ τα στοιχεία μας και τους κωδικούς μας!! Ούτε καν στην ίδια την εταιρία που ήμαστε γραμμένοι. (ΠΟΤΕ μία εταιρία, site, η τράπεζα δεν θα μας ζητήσει τον κωδικό μας." είναι από τα πρώτα πράγματα που θα πρέπει να μάθουμε για το ίντερνετ.

Πάντως αν δοκιμάσεις ότι έχει ακουστεί μέχρι τώρα και δεν καθαρίσεις, κάνε format..

Και επειδή το βλέπω αρκετά σοβαρό, μην σου πω να κάνεις έτσι και αλλιώς format γιατί δεν θα ξέρει τι άλλο μπορεί να σου έχει μείνει πίσω.

Και καλού κακού στο μεταξύ να είσαι και λίγο προσεκτικός με τους κωδικούς σου, γιατί μπορεί να σου έχει ρίξει και κανένα keylogger ή τίποτε άλλο παρόμοιο και μετά να τρέχεις.

Υ.Γ.: Για την ιστορία, σε κάποιες από τις εικονικές μηχανές που έκανα κάτι τεστ, την μία φορά ακόμα και μετά από αρκετούς μήνες το Malwarebytes μου έβρισκε εγγραφές στην registry από ένα κλασικό σκουπίδι που σου αλλάζει την αρχική σελίδα και κατεβάζει και διάφορες άλλες βλακείες. Και μία άλλη φορά, έναν 100% εξακριβωμένο keylogger (Είχα βρει το αρχείο που κατέγραφε ότι πάταγα... :p ) δεν το έβρισκε ΚΑΝΕΝΑ από τα "antiτέτοια" προγράμματα που είχα..

Ακόμα και στο virustotal.com, από τα δεν θυμάμαι πόσα "antiτέτοια" είχε τότε, μόνο 5, και όχι από τα πολύ γνωστά, το εντόπιζαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως είπαν και τα άλλα παιδιά, η εγκατάσταση του δήθεν "codec", σε τσάκισε...

Μηνύματα που ζητάνε να κατεβάσεις "κάτι" (οτιδήποτε) για εγκατάσταση, είναι αντίστοιχου "επιπέδου παγίδας" με ορισμένα email που κατά καιρούς μπορεί να λαμβάνουμε, και τα οποία μας προτρέπουν να επισκεφθούμε την "τάδε" σελίδα, ή να κατεβάσουμε την "τάδε" ενημέρωση, επειδή... ο λογαριασμός μας έγινε "limited". :)

Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρόκειται για τόσο οφθαλμοφανέστατες παγίδες, που γίνονται αντιληπτές "απο χιλιόμετρα"... (Σταύρο, φαντάζομαι είχες τόση λαχτάρα να δείς την ταινία αυτή, που ενήργησες ενστικτωδώς, χωρίς καν να το σκεφτείς. :D )

Αν όντως πας για... ολική επαναφορά / διαγραφή, τότε δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις πιο πριν και διάφορα άλλα προγραμματάκια (π.χ. Farbar, Rkill, Temp File Cleaner, Adwcleaner, Junkware removal tool, Roguekiller, ή ακόμα και το Combofix).

'Η, αν δεν θέλεις να ταλαιπωρείσαι (ή να ρισκάρεις να μείνει "πίσω" κάτι, όπως έγραψε και ο cloud), τότε αναγκαστικά προχωράς στην "έσχατη λύση"...

Οπως και να 'χει, εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου εκανες ΚΡΑ να δεις την ταινια, τουλαχιστον να πεις και σε εμας τους σινεφιλ και που δε το εχουμε καθολου με computers, ποια ταινια ηθελες να δεις, να πουμε καμια γνωμη βρε αδερφε!!χαχα!!
 
cloud είπε:
Μάλλον θα ήταν η επίσημη σελίδα του ιού... :p
Και με την βουλα! :D

cloud είπε:
Πέρα από την πλάκα, η καλύτερη και πιο δοκιμασμένη λύση είναι το K-Lite Codec Pack..Σε ένα πακέτο υπάρχουν οι codecs για το 99,99% των αρχείων, και αν κάτι εξακολουθεί να μην τρέχει μετά από αυτό, μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

Και ο κανόνας (Έξω 100% εξακριβωμένα καθαρά αρχεία ή site..) λέει ότι αν κάποιο αρχείο η site μας ζητάει να κατεβάσουμε κάποιο "codec", "player" η πρόγραμμα για να τρέξει ή να λειτουργήσει, και ειδικά αν δεν είναι κάτι γνωστό ή δεν το κατεβάσουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ από το επίσημο site (Δηλαδή ξεχνάμε τα λινκ που μας δίνουν, ακόμα και αν φαίνεται να είναι για "επίσημα site", 99,99999999% είναι ιός!

Πχ αν κάποιο site μας ζητήσει να κατεβάσουμε την τελευταία έκδοση του flash player, ακόμα και αν μας έχει λινκ για την "ευκολία μας" ΠΟΤΕ δεν το πατάμε!

Πάμε μόνοι μας στην σελίδα https://get.adobe.com/flashplayer/ και το κατεβάζουμε.

Α! Και προσέχουμε ακόμα και αυτά να μην μας βάλουν κατά την εγκατάσταση και τίποτε άλλα περιττά (Έστω και ακίνδυνα..) σκουπίδια.

Και αυτό μαζί με το "δεν δίνουμε ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ τα στοιχεία μας και τους κωδικούς μας!! Ούτε καν στην ίδια την εταιρία που ήμαστε γραμμένοι. (ΠΟΤΕ μία εταιρία, site, η τράπεζα δεν θα μας ζητήσει τον κωδικό μας." είναι από τα πρώτα πράγματα που θα πρέπει να μάθουμε για το ίντερνετ.

Πάντως αν δοκιμάσεις ότι έχει ακουστεί μέχρι τώρα και δεν καθαρίσεις, κάνε format..

Και επειδή το βλέπω αρκετά σοβαρό, μην σου πω να κάνεις έτσι και αλλιώς format γιατί δεν θα ξέρει τι άλλο μπορεί να σου έχει μείνει πίσω.

Και καλού κακού στο μεταξύ να είσαι και λίγο προσεκτικός με τους κωδικούς σου, γιατί μπορεί να σου έχει ρίξει και κανένα keylogger ή τίποτε άλλο παρόμοιο και μετά να τρέχεις.

Υ.Γ.: Για την ιστορία, σε κάποιες από τις εικονικές μηχανές που έκανα κάτι τεστ, την μία φορά ακόμα και μετά από αρκετούς μήνες το Malwarebytes μου έβρισκε εγγραφές στην registry από ένα κλασικό σκουπίδι που σου αλλάζει την αρχική σελίδα και κατεβάζει και διάφορες άλλες βλακείες. Και μία άλλη φορά, έναν 100% εξακριβωμένο keylogger (Είχα βρει το αρχείο που κατέγραφε ότι πάταγα... :p ) δεν το έβρισκε ΚΑΝΕΝΑ από τα "antiτέτοια" προγράμματα που είχα..

Ακόμα και στο virustotal.com, από τα δεν θυμάμαι πόσα "antiτέτοια" είχε τότε, μόνο 5, και όχι από τα πολύ γνωστά, το εντόπιζαν.

Η καλυτερη λυση ειναι....να μην ξανακατεβασω τιποτα ΠΟΤΕ!!!! :nono:

Οσο για στοιχεια κλπ....ειμαι πολυ επιφυλακτικος ακομα και σε επισημες σελιδες δημοσιων υπηρεσιων. :xm:

Στην περιπτωση αυτη ομως,την πατησα σαν πρωταρης... :cry:

Εδω,ακομα και απο την επισημη σελιδα του Winrar που ειχα κατεβασει παλιοτερα το προγραμμα,ακομα και εκει,

οταν σκαναρισα με Anti-Malware μου βρηκε ιο!!!! :eek:

Εννοειται οτι το προγραμμα ξηλωθηκε με συνοπτικες!!!! :ban:

Δηλαδη πλεον δεν εισαι σιγουρος ουτε για τις επισημες σελιδες!!!! :sealed:

billy είπε:
Οπως είπαν και τα άλλα παιδιά, η εγκατάσταση του δήθεν "codec", σε τσάκισε...
Μηνύματα που ζητάνε να κατεβάσεις "κάτι" (οτιδήποτε) για εγκατάσταση, είναι αντίστοιχου "επιπέδου παγίδας" με ορισμένα email που κατά καιρούς μπορεί να λαμβάνουμε, και τα οποία μας προτρέπουν να επισκεφθούμε την "τάδε" σελίδα, ή να κατεβάσουμε την "τάδε" ενημέρωση, επειδή... ο λογαριασμός μας έγινε "limited". :)

Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρόκειται για τόσο οφθαλμοφανέστατες απάτες, που γίνονται αντιληπτές απο χιλιόμετρα...
Μονο με τσακισε....με γονατισε.... :banghead:

Μωρε η απατη ηταν οφθαλμοφανεστατη....ο παθων ειχε πολλα κιλα γκαβομαρα!!!!! :banghead: :banghead: :banghead:

billy είπε:
(Σταύρο, φαντάζομαι είχες τόση λαχτάρα να δείς την ταινία αυτή, που ενήργησες ενστικτωδώς, χωρίς καν να το σκεφτείς. :D )
Εχεις πεσει μεσα 100% Μπιλακο!!! :thumbup:

billy είπε:
Αν όντως πας για... ολική επαναφορά / διαγραφή, τότε δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις πιο πριν και διάφορα άλλα προγραμματάκια (π.χ. Farbar, Rkill, Temp File Cleaner, Adwcleaner, Junkware removal tool, Roguekiller, ή ακόμα και το Combofix).
'Η, αν δεν θέλεις να ταλαιπωρείσαι (ή να ρισκάρεις να μείνει "πίσω" κάτι, όπως έγραψε και ο cloud), τότε αναγκαστικά προχωράς στην "έσχατη λύση"...

Οπως και να 'χει, εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει αυτο που ανεφερε ο DINO πιο πισω. Ακομα και αυτο κατι βρηκε.....

attachment.php


....πολυ φοβαμαι,οτι η "εσχατη λυση" ειναι μονοδρομος πλεον. :precry:

viking4a είπε:
Αφου εκανες ΚΡΑ να δεις την ταινια, τουλαχιστον να πεις και σε εμας τους σινεφιλ και που δε το εχουμε καθολου με computers, ποια ταινια ηθελες να δεις, να πουμε καμια γνωμη βρε αδερφε!!χαχα!!

Αστα να πανε Μπιλαρα....μας βγηκε μαπα η προβολη..... :p :D
 
stayros είπε:
Η καλυτερη λυση ειναι....να μην ξανακατεβασω τιποτα ΠΟΤΕ!!!! :nono:
Έλα που όμως αυτό δεν γίνεται.... :p

stayros είπε:
Οσο για στοιχεια κλπ....ειμαι πολυ επιφυλακτικος ακομα και σε επισημες σελιδες δημοσιων υπηρεσιων. :xm:
Μην σου πω μία από τα ίδια.. :p

Πέρα από την πλάκα, από την μία λες ότι δεν θα πρέπει να φτάσουμε σε παρανοϊκό σημείο, αλλά από την άλλη 100% ασφάλεια δεν υπάρχει που να χτιστείς και σε ένα τσιμεντένιο κουτί.

Πχ πέρα από το ότι κανένας δεν ξέρει τι μπορεί να έχει περάσει μέσα στο σύστημα τους (Λίγο πιο πάνω είπα για έναν keylogger που δεν τον έβρισκε σχεδόν κανένα πρόγραμμα... Και πάλι καλά που εγώ ήξερα και τον εντόπισα μόνος μου!), προσωπικά την "πάτησα" από κάποιο άλλο site που τους χάκαραν, και μία μέρα είδα σε δημόσια λίστα τo... άκυρο... ΤΑ e-mail μου (Είχα κάνει 2 λογαριασμούς :p ), και τους κωδικούς μου (Τουλάχιστον είχαν ανακατεμένα τα ονόματα με α mail και τους κωδικούς... Πάλι καλά.)..

Και πάλι καλά που πουθενά δεν έχω τον ίδιο κωδικό με κάποιο άλλο site.. Όμως πόσοι βάζουν παντού το ίδιο; ....άσε, μην απαντάς... Πάρα πολλοί!

Α! Και δεν θέλω να σας πανικοβάλλω... Αλλά ξέρετε σε τι κατάσταση είναι τα PC δημόσιων υπηρεσιών, τραπεζών, λογιστών, κλπ που δίνουμε ΟΛΑ τα προσωπικά μας στοιχεία;;; Δεν θέλετε να μάθετε..

Πχ προσωπικά ξέρω ότι τα PC σε έναν δικηγορικό σύλλογο που από εκεί περνάνε ΟΛΑ τα εμπιστευτικά έγγραφα των δικαστηρίων, είναι ένας σκέτος σκουπιδότοπος γεμάτος ιούς και spyware! Γιατί; Γιατί οι "σοβαροί" και "μορφωμένοι" κύριοί και κυρίες δικηγόρου, πάνε εκεί και κάνουν όλες τις βρομοδουλειές τους.. ;)

stayros είπε:
Στην περιπτωση αυτη ομως,την πατησα σαν πρωταρης... :cry:

Εδω,ακομα και απο την επισημη σελιδα του Winrar που ειχα κατεβασει παλιοτερα το προγραμμα,ακομα και εκει,

οταν σκαναρισα με Anti-Malware μου βρηκε ιο!!!! :eek:

Εννοειται οτι το προγραμμα ξηλωθηκε με συνοπτικες!!!! :ban:

Δηλαδη πλεον δεν εισαι σιγουρος ουτε για τις επισημες σελιδες!!!! :sealed:
Καλά.. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ χρήστης Windows που να μην την έχει πατήσει έστω με ένα απλό OpenCandy..

Δυστυχώς ειδικά αυτή η βλακεία υπάρχει σχεδόν σε όλα τα "δωρεάν" προγράμματα, και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου περάσει μέσα μαζί με με το πρόγραμμα που θέλεις.

Γιαυτό και ΠΑΝΤΑ θα πρέπει να προσέχουμε τι είναι τσεκαρισμένο και τι μπαίνει μαζί με το βασικό πρόγραμμα, και όταν υπάρχει "Typical" και "Custom" εγκατάσταση, καλό θα είναι να πηγαίνουμε στην "Custom" γιατί έχω δει πολλές φορές σκουπίδια στιλ OpenCandy να είναι μέσα εκεί κριμένα, και να δίνουμε έγκριση χωρία να το καταλάβουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig vs Chinese Virus = 1-0!!!!!! :award:

Laptop is clean again......YEAH!!!!!!!!!

:d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil

:d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil

:d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil

Περισσοτερα για το πως και τι και τεχνικες λεπτομερειες,θα σας πει ο Γρηγορης!!! :D

Απο μεριας μου,να τον ευχαριστησω για την προσπαθεια που κατεβαλε και καταφερε τελικα να εξουδετερωσει με γκολ

στο 119' της παρατασης - ενα βημα πριν παμε για format - τον αντιπαθητικο κινεζικο ιο!!!! :takethat:

Φιλαρακι...1.000.000 ευχαριστω,να 'σαι καλα!!!!!!!

:thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow:
 
Ευχαριστω Σταυρο!! :thanx2: Υπερβαλλεις παντως!!

Λοιπον η κινεζια ειχε εγκατασταθει στο C:\Program Files\Tencent.Oταν πηγα με το msconfig στο startup φαινοταν ξεκαθαρα οτι ηταν εκει (αφου ξεκινουσε με κινεζικους χαρακτηρες το ονομα της υπηρεσιας).Μολις οπως εκανα uncheck στο αντιστοιχο κουτακι,πριν να προλαβω να πατησω ΟΚ αυτο ειχε ξανατσεκαριστει! :rant: Εννοειται οτι ηταν αδυνατο να σβηστει απο το program files αφου η υπηρεσια που ετρεχε δεν το επετρεπε..

Τα antimalware δεν εκαναν τιποτε οποτε η μονη λυση ηταν να σβηστει χειροκινητα.Για να γινει αυτο θα επρεπε ο υπολογιστης να εκκινησει απο cd/usb.Μετα απο αποτυχημενη προσπαθεια με 4 Linux versions (DSL,Linux XP,Puppy,systemrescue)-που δεν εβλεπαν τον c:\ με τιποτε (ουτε μπορουσαν να κανουν mount:mad:) την λυση εδωσαν τα mini xp (και μετα σου λεει γιατι δεν εισαι λινουξας..)

Το tencent σβηστηκε και μαζι με αυτο και τα ενοχλητικα παραθυρα.Αυτο που εχει παραμεινει ειναι καποιο dyqwz.exe το οποιο βγαζει καποια στιγμη την ειδοποιηση για το κατεβασμα του flash player (που ακομα δεν εχω βρει που κατοικοεδρευει...)
 
Για το dyqwz.exe. για ψάξε στην registry με το regedit για να δεις τι θα σου βγάλει.

Και για ρίξε και μία ματιά και στο χρονοδιάγραμμα εργασιών μήπως υπάρχει εκεί καμία σχετική καταχώριση.
 
Γενικά δεν μπαίνω σε "περίεργα" site, ούτε κατεβάζω προγράμματα από torrent, οπότε σπανίως αντιμετωπίζω προβλήματα με ιούς, σε αντίθεση με το έτερο ήμισυ, που συνεχώς κολλάει ιους (γιατί άραγε?). Το format δεν είναι κακό, αλλά μετά χρειάζεται χρόνος για να ξαναεγκαταστήσεις τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, για να μην αναφέρω τις ρυθμίσεις που πρέπει να ξαναφέρεις στα μέτρα σου. Πριν μερικά χρόνια, το έτερο ήμισυ είχε κολλήσει έναν ιο, και τον είχα "καθαρίσει" με τον Norton. Αλλά συνέχιζε να βγάζει κάποια banner. Η μόνη λύση ήταν το χειροκίνητο καθάρισμα της Registry, οπότε καθαρίζεις μια και καλή.
 
angel_grig είπε:
Ευχαριστω Σταυρο!! :thanx2: Υπερβαλλεις παντως!!
Μετριοφρων οπως παντα! :)

angel_grig είπε:
Αυτο που εχει παραμεινει ειναι καποιο dyqwz.exe το οποιο βγαζει καποια στιγμη την ειδοποιηση για το κατεβασμα του flash player (που ακομα δεν εχω βρει που κατοικοεδρευει...)

cloud είπε:
Για το dyqwz.exe. για ψάξε στην registry με το regedit για να δεις τι θα σου βγάλει.Και για ρίξε και μία ματιά και στο χρονοδιάγραμμα εργασιών μήπως υπάρχει εκεί καμία σχετική καταχώριση.
Αυτο το dyqwx.exe,ειχε αφησει κατι καταλοιπα σε καποιους φακελους,βρεθηκε και πηρε ποδι μια και καλη!!! :ban:

domniki είπε:
Το format δεν είναι κακό, αλλά μετά χρειάζεται χρόνος για να ξαναεγκαταστήσεις τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, για να μην αναφέρω τις ρυθμίσεις που πρέπει να ξαναφέρεις στα μέτρα σου.
Αφου εγινε το καθαρισμα απο τον ιο, το format εχει μπει ηδη στο προγραμμα καλου-κακου,για να ειμαστε πιο σιγουροι ακομα. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα