Εξέλιξη του Ιντερνετ στην Ελλάδα

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.765
Αντιδράσεις
1.221
Την προηγούμενη Κυριακή διάβασα σε ένα ένθετο της "Καθημερινής" ένα άρθρο του σύντομο άρθρο του Κώστα Δεληγιάννη σχετικά με την πορεία του ελληνικού ιντερνετ. Αναπαράγω 2-3 ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το θέμα και αν ξέρει κάποιος περισσότερα συμπληρώνει/διορθώνει:

1ον) Η πρώτη διασύνδεση γίνεται το 1989 στην Κρήτη μεταξύ ΙΤΕ και Παναπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο.

2ον) Το 1994 έγιναν οι πρώτες συνδέσεις εκτός Πανεπιστημιών με εταιρείες τις Compulink Network, Forthneτ, Hellas online. 

3oν) Οι συνδεδεμένοι υπολογιστές δεν ξεπερνούσαν τους 4,000 το 1994, φτάνοντας στους 13,000 το 1996, για να ξεπεράσουν τους 100,000 το 1998.

Τελικά συνάντησα το διαδίκτυο πριν πάει σχολείο, το 1998...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρωτο αποσπασμα ειναι Σεπτέμβριος '95, οπως φαινεται απο τα εξώφυλλα του PC Pro και του PC Format...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι συνεντέυξεις των απλών πολιτών/αγοραστών και το ερώτημα "πόσο θα γράψει ο γίος μου/κόρη μου στις πανελλήνιες". Σύγχρονη καφετζού δηλαδή το PC και το διαδίκτυο, ηλεκτρονικός υπερεγκέφαλος...

Πάντως για να λέμε την αλήθεια, δε θυμάμαι αξιοπρεπές μηχάνημα 200,000 δρχ την περίοδο εκείνη (1995-96). Το αξιοπρεπές το ορίζω σαν το μηχάνημα εκείνο που μπορεί να σηκώσει χωρίς πολλά κολλήματα το office 97 και να μπορεί κανείς να παίξει ικανοποιητικά "ελαφρά" παιχνίδια και όλα αυτά σε μια 15αρα οθονη. Κάτι 300,000 θυμάμαι για mid-range μηχάνημα τότε 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όντως φουτιξ εγώ εκείνη την περίοδο (95-96) έκανα την πρακτική μου στην Κοζάνη, και είχα παραγγείλει έναν υπολογιστή, με ηχεία, και έγχρωμο εκτυπωτή, 400,000 δρχ. όσο ήταν οι μισθοί μου ακριβώς από 6 μήνες πρακτική! φυσικά ακύρωσα την παραγγελία γιατί και πολλά τα λεφτά και έληγε η αναβολή μου και πως θα τον κουβαλούσα Κρήτη.
 
Από το site των στατιστικών μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε το 33% το κοντινό 2009, όταν όλοι οι γνωστοί μου, συγγενείς και φίλοι είχαν πρόσβαση στο διαδίκτυο με ADSL συνδέσεις...

Για τα σημερινά ποσοστά πολλοί λόγοι παίζουν ρόλο. Από τη μια το ανάγλυφο και η αστυφιλια και από την άλλη και η μετανάστευση των τελευταίων ετών. Ιδωμεν
 
Πίσω
Μπλουζα