Εξώφυλλα παιχνιδιών

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
Τα εξώφυλλα παιχνιδιών στον Commodore 64 και γενικά στους υπολογιστές της εποχής, ήταν πάντα ένας σημαντικός λόγος για να αγοράσει κάποιος ένα συγκεκριμένο τίτλο.

Πολλές φορές το «εξωτερικό» του παιχνιδιού δεν ανταποκρινόταν στο «εσωτερικό» του (...το marketing βλέπετε). Παρολ’αυτά πολλά από τα εξώφυλλά τους, ήταν τόσο καλά σχεδιασμένα που οι αφίσες τους σε κάθε δωμάτιο (όπως και στο δικό μου) γέμιζαν κάθε επιφάνεια των τοίχων.

Παραθέτω μερικά από τα αγαπημένα μου εξώφυλλα....

Caratula+Rastan.jpg


gryzor.jpg


Cabal.jpg


wizballcover.jpg


Caratula+Combat+School.jpg


matchday_2_b.jpg
 
Πω πω τι μας θύμισες τώρα Alucard. :thumbup:

Gryzor!!
 
εμφανεστατες οι "εμπνευσεις" απο τις action ταινιες της εποχης

(Arnold-Stallone-Aliens-Conan)
 
Shock είσουν και εσυ πορωμένος με το Gryzor φίλε; Μου άρεσε τρελλά αυτό το παιχνίδι!
 
Παίχτηκε πολύ στον Κορυδαλλό!!
 
Shadowdancer ααααααααααααχ τι μου θύμισες τώρα! Το είχα κάποτε το double dragon και έλιωνα στο διπλό με ενα φιλαράκι μου.

Οχι και κάτι το ιδιαίτερο σαν cover art αλλά και μόνο το όνομα προκαλούσε θαυμασμό σε οποιοδήποτε home computer.

 
Να εξομολογηθω στο αγαπητο φορουμ οτι η ολοσελιδη διαφημιση του Game Over με ειχε... κανει αντρα ή θα πεσει λογοκρισια?

:)
 
supacoopa είπε:
Να εξομολογηθω στο αγαπητο φορουμ οτι η ολοσελιδη διαφημιση του Game Over με ειχε... κανει αντρα ή θα πεσει λογοκρισια?
:)
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να ασχοληθούμε με ένα παιχνίδι supacoopa ;)
 
.... και τα πολύ καλά εξώφυλλα από αγαπημένα adventures...

23082003-37.jpg


zak.jpg


deja_vu.jpg
 
Πολύ ωραία ενότητα Alucard εύγε...Σκέτο δηλητήριο αυτά τα origilnal.

Αύριο θα ποστάρω και τα δικά μου original που έχω κρατήσει!
 
ευγε asikamin

και ειναι και κλειστα τα φαρμακια...για ασπιρινες :D :D
 
Περισσότερα εξώφυλλα μπορείτε να βρείτε και στο lemon64
 
Συμφωνώ με όλους και με όλα! :D Πολύ ωραία αυτά τα εξώφυλλα όντως. Και εγώ διαλεγα παιχνίδια βάσει του εξώφυλλου. Να μερικά απο τα δικά μου αγαπημένα παιχνἰδια-εξώφυλλα Commodore 64.

green-beret.jpg Green Beret

Target+Renegade+Cover.jpg Target Renegade

auf_wied_monty_front.jpg Auf Wiedersehen Monty

960881-scan0001_super.jpg Saboteur II

barbarian.jpg Barbarian και πριγκήπισσα Mariana 4 ever! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα