Επίθεση στα ΟΥΦΟ

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Ο ευφανταστος τιτλος ανηκει σε περιοδικο της εποχης καθως και το κατωθεν αρθρο και αν νομιζετε οτι ενα πρωϊνο καπου στις αρχες του 2000 αποφασιστηκε μαζι με τα ξερα (φρουτακια) να κοπουν και τα χλωρα (arcades) εισαστε γελασμενοι,οι σκεψεις προϋπηρχαν τουλαχιστον απο τα μεσα των 80ς και συγκεκριμενα το 1984.


Eν τελει τα πραγματα θα μπορουσαν να ηταν χειροτερα και να μην τα ειχαμε προλαβει και εμεις.


 


Προβολή συνημμένου 116806

 

 

 


Ιδου το αρθρο που θα μας διαφωτισει.





Προβολή συνημμένου 116807
 
Αν το εβαζες σαν κουιζ θα ελεγα οτι ηταν απο το 2000 και οχι απο το 1984...
 
Επιθεση στα ΟΥΦΟ - οπως αναφερει και ο Μυρμηγκοφαγος στο αρχικο post... #) - ομως αυτη την

φορα οχι απο καποιο παραγοντα της Πολιτειας....αλλα απο τον αδυσωπητο χρονο και απο καποιους

ανεγκεφαλους κανιβαλους και βαρβαρους που εβγαλαν το αχτι τους πανω στα ρετρομασινια!!!!!!.... :angry:

Μια παιχνιδομηχανή Make Trax του 1981, από ένα μαγαζί που άνοιξε το 1917 και έκλεισε το 1993 στο Ιλινόις


και μοιάζει περισσότερο με σκηνικό από adventure game του 80, παρά για ουφάδικο!




Μια σουρεάλ σκηνή από τρεις παιχνιδομηχανές στην σειρά (RoboCop, Ufo Robo Dangar και Arch Rivals),


που δείχνουν να λιώνουν στο πάτωμα... Τα υλικά των arcade παιχνιδομηχανών δέχονται μεγάλες φθορές



με την πάροδο του χρόνου.




Αυτό το ουφάδικο πρέπει να ήταν μεγάλος πόλος έλξης για τους gamers,


όμως τώρα μάλλον παίζουν μόνο τα φαντάσματα.




Ποιος θα μπορούσε να φερθεί τόσο βάναυσα σε ένα τόσο αγαπημένο μηχάνημα;


Η εν λόγω παιχνιδομηχανή βρέθηκε σε ένα εγκαταλελειμμένο ξενοδοχείο της Ιταλίας.



Ωστόσο, με τόση φθορά είναι δύσκολο να αναγνωρίσουμε σε ποιο παιχνίδι ανήκει.




Σε ένα ερημωμένο λούνα παρκ στο Βερολίνο βρέθηκε μια παιχνιδομηχανή Sega OutRun,


η οποία μέχρι και το 2001 είχε προσφέρει αμέτρητες ώρες διασκέδασης στους λάτρεις των racing games.




Το Moon Alien ήταν ένα shooter του διαστήματος, όπως το Galaxian, το οποίο ήταν πολύ σπάνιο για την εποχή του.


Το μηχάνημα βρέθηκε σε ένα παλιό ουφάδικο της Αγγλίας...στα χειρότερα του!




Η επιτομή της βαρβαρότητας εθεάθη σε ένα παιχνιδάδικο στην Νεβάδα,


όπου δύο αγαπημένες παιχνιδομηχανές που σήμερα θα είχαν τεράστια αξία, βρέθηκαν χτυπημένες και... λιπόθυμες!




Πραγματικα κριμα να τα βλεπεις ετσι,οταν καποτε χαριζαν ατελειωτες ωρες διασκεδασης...:sad:

πηγη:gr.ign.com

418391-the-lost-arcade_mnpy.jpg

418255-peeling-paint-and-ping-pong_chp7.jpg

418253-all-cracked-up_qzdz.jpg

418249-arcade-graveyard_k9u8.jpg

418252-arcade-decomposition_nn67.jpg

418392-rare-games_dvc1.jpg

418254-racing-to-the-apocalypse_bzfp.jpg
 
Μερικές φωτογραφίες παραπάνω είναι από ένα βίντεο από κάποια παιδιά, που κάνουν περιηγήσεις σε εγκαταλειμμένα κτήρια και τα ανεβάζουν στο youtube. Για τους βανδαλισμούς τι να πεις; Εύκολοι στόχοι μέσα σε κτήρια που δεν ανήκουν σε κανένα πλέον. Από την άλλη πλευρά, ο χρόνος και η υγρασία κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά στα arcades ξυλεία και ηλεκτρονικά μέρη. Τι έχουν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται. Κάποια στιγμή (ελπίζω) να σας παρουσιάσω μια ανακατασκευή που έχω σε εξέλιξη, και είναι στην χειρότερη κατάσταση που μπορούσε να βρεθεί.
 
  • Like
Reactions: PT8
Είναι κρίμα να βλέπουμε ηλεκτρονικά σε τέτοια κατάσταση αλλά παντού τα πάντα.
 
Tα arcades (μαζι με την NINTENDO βεβαια :p ) ειναι το αγαπημενο μου ειδος οσον αφορα τα videogames.Aπο το 1986 που πρωτοπατησα το ποδι μου σε μαγαζι με ηλεκτρονικα μεχρι και σημερα εχω δει δεκαδες μαγαζια να κλεινουν κυριως μετα τον γνωστο νομο και οι καμπινες να καταχωνιαζονται σε καποια αποθηκη γιατι πλεον δεν αποσκοπουσαν σε τιποτα.Ετσι λοιπον την ζοφερη και αηδιαστικη εικονα των παραπανω φωτογραφιων την εχω δει σε ενα σωρο αποθηκες οχι γιατι μπηκαν βανδαλοι μεσα και τα εκαναν γυαλια καρφια αλλα γιατι οι ιδιοκτητες τους και οταν ειχαν το μαγαζι αλλα και μετα που εχωσαν στην αποθηκη της καμπινες δεν νοιαζοταν σχεδον καθολου γιαυτες με αποτελεσμα να κοπανανε την μια πανω στην αλλη οταν της εβαζαν στο συγκεκριμενο μερος,η υγρασια να ειναι απιστευτη εκει μεσα ακομα και να σταζει η σκεπη πανω στης καμπινες χωρις να ειναι καν σκεπασμενες με καποιο ναιλον η ακομα και εξω να ειναι στοιβαγμενες κατω απο καποιο υποστεγο της πλακας που στην ουσια δεν προφυλασοταν απο τιποτα.

Μοναδικη εξαιρεση σε ολα αυτα ηταν ενας ιδιοκτητης που ειχε το μαγαζι που πατησα πρωτη φορα το ποδι μου και επαιξα pacman το πρωτο arcades της ζωης μου και πιο αγαπημενο ο οποιος οταν εκλεισε το μαγαζι και λιγα χρονια αργοτερα βγηκε σε συνταξη ειχε βαλει και αυτος της καμπινες σε μια αποθηκη αλλα με την μονη διαφορα πως ειχε της καμπινες σαν παιδια του.79 χρονων ηταν γιατι εχει λιγα χρονια που πεθανε και καθε μερα σχεδον εμπαινε στην αποθηκη της καθαριζε ολες της καμπινες μια μια απο την σκονη δεν υπηρχε πανω ουτε κοκος,καθαριζε τα τζαμια να λαμοκοπανε και μεχρι και ενα ψιλο καρφακι επερνε και καθαριζε την βρωμια που επιαναν καποιες εγκοπες.Την ιδια περιποιηση που ειχαν οι καμπινες οταν ηταν στο μαγαζι ειχαν και μεσα στην αποθηκη και οταν με εβαζε μεσα για να παρω μια τζουρα απο την μυρωδια των ηλεκτρονικων αλλα και να παιξω να γουσταρω γιατι με αφηνε μεσα οποτε ηθελα με τα κλειδια καθε καμπινας και εβαζα παιχνιδια απο την βελονα σε οποια καμπινα ηθελα παθαινα πλακα καθε φορα με την καθαριοτητα που επικρατουσε εκει μεσα.Οταν πλεον δεν ηταν πολυ καλα και δεν μπορουσε να πηγαινει να καθαριζει κλπ με εδεινε τα κλειδια και πηγαινα και καθαριζα εγω της καμπινες και της προσεχα μεχρι την μερα που εκατσε και με ειπε ο ανθρωπος με πονο πραγματικα ετσι οπως μιλουσε πως οι κορες του θελουν να νοικιασουν την αποθηκη και θελουν να πεταξουν τα ηλεκτρονικα (δεν ειχαν ιδεα πως θα μπορουσαν να πουλησουν της καμπινες σε ατομα που μπορει να της ηθελαν) και πως θα της πει να της δωσουν σε μενα.Φυσικα εγω παρα την αρχικη μου εκπληξη του ειπα πως δεν εχω καποιο χωρο να της βαλω αλλα μπορω να κρατησω κανα δυο και αν θελει εχω 3,4 φιλους που μπορουν να παρουν της υπολοιπες και να της στησουν σε καποιο μερος να παιζουν.Μιλαμε τα ματια του λες και ελαμψαν απο χαρα και μεσα σε δυο μερες αδειασαμε την αποθηκη και πηραμε ο καθε ενας της καμπινες που ηθελε και μιλαμε για καμπινες ολα τα λεφτα και σε φανταστικη κατασταση οπως για παραδειγμα Terminator 2,sunset riders με την μεγαλη οθονη και τα τεσσερα ενσωματωμενα καθισματα και πολλες αλλες.

Δεν χρειαζεται λοιπον οι καμπινες να ειναι σε ενα μερος σαν το παραπανω και να της κανουν γυαλια καρφια διαφοροι αλλα παιζουν ρολο και οι ιδιοκτητες αυτων τον μαγαζιων που αλλοι της εβελεπαν απλα σαν χρημα και αλλοι σαν παιδια τους οπως και ο κυρ τακης που σιγουρα εκει που βρισκεται καποια καμπινα θα καθαριζει και θα την εχει στην πενα για ολη την αληταρια οπως εμεις πχ που καποτε καθε μερα της μισες ωρες της μερας τρωγαμε την ζωη μας πανω σε αυτες της καμπινες.
 
...και να τι έπαθα εγώ ...χθες...

IMG_20160514_195255.jpg


:(



IMG_20160514_195255.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε πιάνει κάτι οταν βλέπεις τέτοιους κανιβαλισμούς.

Η ιστορία του metalcandyman ήταν όλα τα λεφτά !
 
Metalcandyman βγαλμένος απο τα παλιά...!!

Ο γνωστός τρόπος γραφής και πάντα ιστορίες βγαλμένες μεσα απο τα εσώψυχα σου φιλε, μας έκανες και συγκινηθήκαμε για άλλη μια φορα, ευχαριστούμε!!
 
Πίσω
Μπλουζα