Επίσκεψη στο Legoland Discovery Centre

metsgr

RetroActive
Joined
1 Οκτ 2008
Μηνύματα
518
Αντιδράσεις
9
Από την επίσκεψη σε ένα Legoland Discovery Centre! :)

Κάποια από τα πρώτα πιθανόν σετ που κυκλοφόρησαν... Το πρώτο τρενάκι με κινητήρα του 1966, ρόδες του 1964 και σετ του 1965 της σειράς Lego System.

fetch


fetch


Παιδικό δωμάτιο του 1972 και φορτηγό και ανυψωτικό μηχάνημα του 1973...

fetch


fetch


Μοντέλο Renault του '29 (σετ του 1975)...

fetch


fetch


Έπεται συνέχεια με τη δεκαετία '80 και '90... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα ειναι ! Η ιστορια των παιχνιδιων ! Ανυπομονω για τα 80ς :)
 
Μερικά σετ από τη δεκαετία του '80... (το ταμπελάκι είχε πέσει και δε φαινόταν η χρονολογία :( , εκτός από ένα κουτί, όπου στο αυτοκόλλητο έλεγε 1986).

fetch


Την ίδια δεκαετία εμφανίστηκαν και τα πρώτα Duplo, τα μεγάλα τουβλάκια για τις πιο μικρές ηλικίες.

fetch


Δεκαετία του '90...

fetch


Lego Technic του 1995 και 1997

fetch


Να το και το Legoland Discovery Centre!! :cool:

fetch


(OK, σε μινιατούρα! :D :D)

Ένας από τους ωραιότερους χώρους του Legoland Discovery Centre είναι η Miniland, μια ολόκληρη πόλη-μινιατούρα φτιαγμένη από τουβλάκια Lego που κατοικείται φυσικά από... ανθρωπάκια Lego! (φωτογραφίες προσεχώς)

Μια άποψη από το Lego Factory...

fetch


...με το απαραίτητο σουβενίρ!! :D :D:D

fetch


:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικά!!!! Μπράβο!!!!!!!
 
Δεν χρειαστηκε να περιμενω πολυ ε ? :D Καλα η μινιατουρα του εργοστασιου ολα τα λεφτα !!
 
Το εργοστάσιο δεν είναι μινιατούρα! Είναι κανονικό εργοστάσιο, όπου μας δείξανε πώς φτιάχνονται τα τουβλάκια. Δώσανε σουβενίρ για τα παιδάκια που ήταν εκεί (αλλά πήρα κι εγώ ως παιδάκι που είμαι... :p ;) )

Η μινιατούρα δείχνει όλο το Legoland Centre. Οπότε το προσεχώς πρέπει να είναι σύντομα εεε?? :p
 
Πσσσ! Φανταστικα ειναι!!!

Thanks Mets:clap:
 
Τέλεια είναι.

Αλήθεια τί χρόνος χρειάστηκε για να φτιαχτεί ένα τουβλάκι στις μηχανές? (στο περίπου)

Οπότε το προσεχώς πρέπει να είναι σύντομα εεε??
Το πολύ μέχρι αύριο :p
 
Kambia είπε:
Τέλεια είναι. Αλήθεια τί χρόνος χρειάστηκε για να φτιαχτεί ένα τουβλάκι στις μηχανές? (στο περίπου)
Δεν έχω ιδέα. Η ροή είναι συνεχόμενη, δηλ. στην πρώτη μηχανή το πλαστικό (που είναι σαν μικρά χαλικάκια διαφόρων χρωμάτων) λιώνει, στην επόμενη παίρνει τη φόρμα του και στη συνέχεια περνά από το ψυγείο και ψύχεται. Το τελευταίο δεν ξέρω πόσο κρατάει. Η ξενάγηση κράτησε το πολύ 10 λεπτά, αλλά τα τουβλάκια που δίνανε ήταν προφανώς φτιαγμένα νωρίτερα.

Στη φωτογραφία φαίνεται αριστερά ο φούρνος, μετά το κίτρινο λιωμένο πλαστικό (που είχε απαίσια μυρωδιά...), όπως βγαίνει από το φούρνο, και στη μέση η μηχανή φορμαρίσματος. Δε φαίνεται το ψυγείο που είναι δεξιά. Όλα γίνονται συνεχόμενα και δεν παρεμβαίνει ανθρώπινο χέρι από τη μια διαδικασία στην άλλη.

Το πολύ μέχρι αύριο :p
Μάλιστα κυρία μου! Πάω να τα ετοιμάσω!! :D
 
Πολύ ενδιαφέρουσα η ξενάγηση στην Legoland! Σε ποιά χώρα είναι το μουσείο?
 
Πάρα πολύ ωραία,ειδικά το set του 1972 με το σπίτι,τη νύφη και το γαμπρό...Από ότι βλέπω στα πρώτα sets,τα ανθρωπάκια δεν είχαν κανονικά πόδια!
 
Έτοιμες και οι φωτογραφίες από τη Miniland! :)

Ξεκινάμε από το λιμάνι μας...

fetch


fetch


fetch


fetch


Τι τύχη! Θα δούμε και τους κωπηλατικούς αγώνες! :D

fetch


Έτοιμοι για ένα γύρο στο Λούνα Παρκ;;

fetch


Θα έχει και συναυλία μετά! :cool:

Όποιος επιθυμεί περνά μια βόλτα από το ενυδρείο της περιοχής...

fetch


Ένα επό τα αξιοθέατα της περιοχής είναι η βίλα Hügel, χτισμένη το 1872... (για τη μινιατούρα χρειάστηκαν 82.008 κομμάτια Lego :D )

fetch


Μια άλλη εκπληκτική μινιατούρα -που δεν ανήκει στη Miniland- είναι ο καθεδρικός ναός της Κολωνίας, που καλύπτει επιφάνεια 5m x 2m κι έχει ύψος 2,9 m. Ο δημιουργός της χρειάστηκε 2 χρόνια δουλειάς και 900.000 κομμάτια!!! :eek:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
jawsmiley.gif


Υπέροχα!!!

Έχεις και άλλες φωτό;;;

3120.gif
 
Juanita είπε:
Έχεις και άλλες φωτό;;;
Έχω, έχω... Όταν οι άλλοι επισκέπτες χάζευαν τριγύρω, εγώ έπαιρνα φωτογραφίες... Γραφική κατάντησα... #)

Θα ανεβάσω άλλο ένα μικρό πακετάκι -πού να χωρέσουν όλες!! :D
 
Καταπληκτικά! Ειδικά ο ναός της Κολωνίας!! :flower:
 
Λέγκολας δεν μπορώ να πω ότι ήμουν ποτέ...

Αλλά μετά την βίλα που είδα και τον καθεδρικό ναό έχω ήδη παραγγείλει από το ebay ένα πακέτο που αποτελείται από 2000 διάσπαρτα κομμάτια....

θα έρθει κανείς να βοηθήσει;;;

Τέλεια η παρουσίαση, δεν έχω να πω τίποτα άλλο...
 
Πωπω, αν και ειμoυν πιο πολυ playmobil kid, αυτη η miniland και ο ναος ειναι αξεπεραστα!
 
Τέλεια είναι όλα!Ειδικά η βίλα και το λούνα παρκ!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα