Επίσκεψη στο Legoland Discovery Centre

Πωπωωωω!!! Ειναι ΤΕΧΝΗ !!!!

Φανταστικα ολα!!!

Φοβερα ειναι!!!

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα να δεις που θα το γυρίσω και γω σε lego στο τέλος.

Εκπληκτικά όλα. Ευχαριστούμε Μετς :flower:
 
Είναι τέλεια,αλλά και πανάκριβα,πιο ακριβά από τα playmobil...Γι'αυτό και έχω ελάχιστα,2-3 μικρά sets και τα 4-5 πρώτα sets από τη σειρά Belleville.Πάντως αυτά που έχω,δεν μου δίνουν την αίσθηση να δημιουργήσω ότι θέλω,είναι συγκεκριμένες οι κατασκευές!Ενώ με τα τουβλάκια που είχα παλιά,μπορούσα να φτιάξω ότι θέλω,αν και πάλι φαινόταν χωρίς μορφή αυτό που έφτιαχνα!
 
Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ακριβά τα Lego... :( Αλλά είναι και πανέμορφα... #)

Αφού βλέπω ότι σας αρέσουν οι φωτογραφίες από τη Miniland, θα ανεβάσω περισσότερες από ό,τι σκόπευα αρχικά. :)
 
Περισσότερες φωτογραφίες από τη Miniland λοιπόν...

Το Zeppelin με το σήμα της Miniland...

fetch


Στη Miniland η ζωή έχει τους δικούς της ρυθμούς... Κατά τη διάρκεια της μέρας δουλεύει το λιμάνι, οι γερανοί, τα τρένα, τα εργοστάσια και τη νύχτα (όταν χαμηλώνουν τα κεντρικά φώτα) και ανάβουν τα μινι-φώτα στους δρόμους και στα κτίρια, αρχίζει η νυχτερινή ζωή. Το Λούνα Παρκ ανοίγει και υποδέχεται τον κόσμο, πιο πέρα μια συναυλία μας ψυχαγωγεί... :)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Έπεται συνέχεια... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: :bow: :bow: Τέλειες είναι.

Ερώτηση. Από πόσα συνολικά τουβλάκια αποτελείται το πάρκο? Αναφέρεται πουθενά το σύνολο?

Τί απορίες έχω και γω ώρες ώρες
 
H Miniland είναι φτιαγμένη με μινιατούρες του λιμανιού και κτιρίων της περιοχής, όπου βρίσκεται το Legoland Discovery Centre (Duisburg, Germany). Μπορείτε να δείτε τα πραγματικά κτίρια στην ιστοσελίδα της πόλης. Είναι εντυπωσιακό το πόσο καλή δουλειά έχει γίνει.

Ένα από τα κτίρια είναι το κτιριακό σύμπλεγμα Five Boats που στεγάζει γραφεία.

fetch


Ένα άλλο είναι το Gasometer, που χρησιμοποιείται πλέον για καταδύσεις. :)

fetch


Και μερικά κοντινά στον καθεδρικό ναό της Κολωνίας, ο οποίος είναι ο μεγαλύτερος γοτθικός ναός της Βόρειας Ευρώπης και αυτός με τη μεγαλύτερη πρόσοψη στον κόσμο. :cool:

fetch


(πίσω στην αφίσα φαίνεται ο πραγματικός ναός)

fetch


(λεπτομέρεια από την είσοδο)

fetch


@Κάμπια: Δεν είδα πουθενά να αναγράφεται ο συνολικός αριθμός. Το σίγουρο είναι πως είναι πολυυυυυύ μεγάλος!! :D Μόνο σε ορισμένα μεμονωμένα κτίρια είχε τον αριθμό των κομματιών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτες δημιουργίες! Σ'ευχαριστούμε metsgr που μας τα παρουσιάζεις τόσο όμορφα! :)

Και δεν τα είχα καθόλου σε υπόληψη τα Lego, τώρα αρχίζω να τα βλέπω με άλλο μάτι!! :eek:
 
Σε ευχαριστουμε πολυ Μetsgr!!!! :flower:

Αραγε αυτοι που τα φτιαχνουν πληρωνονται με την ωρα, με την εργολαβία ή μονο απο μεράκι και ξερο ψωμι; :D

Ειναι φοβερα!!! Αν και αγχωθηκα λιγο τωρα...για σκεψου να εχεις φτασει στην κορφη του γοτθικου καθεδρικου ναου και να δεις οτι σου λειπει η καμπανα!!!8) :cry:
 
WOW!!!!!!!!!!!!!

SUPER και παλι SUPER
 
Αναστασια είπε:
Αραγε αυτοι που τα φτιαχνουν πληρωνονται με την ωρα, με την εργολαβία ή μονο απο μεράκι και ξερο ψωμι; :D
Αυτοί που έφτιαξαν ή/και συντηρούν τη Miniland σίγουρα πληρώνονται, αφού συνεργάζονται με την εταιρεία που έχει το Legoland Discovery Centre.

Όμως.... όμως ο κύριος που έφτιαξε τον καθεδρικό ναό - που όπως είπα είναι ξεχωριστό έκθεμα εκτός Miniland, τον έφτιαξε από μεράκι και μόνο!! :D :D:D Ανήκει σε ένα σύλλογο (Lego Modellbaufans Rheinland) ερασιτεχνών μοντελιστών που "χτίζουν" με τουβλάκια Lego (μοντελιστές λέγονται;; :xm: ).

Επειδή μου βάλατε το μικρόβιο να ψάξω περισσότερα τελικά, βρήκα ένα βιντεάκι στο youtube, όπου ο συγκεκριμένος κύριος δίνει συνέντευξη. :)

Έφτιαξε το συγκεκριμένο κτίριο από μεράκι φυσικά και το παρουσίασε το 2008 στην ετήσια έκθεση που διοργανώνει ο σύλλογος αυτός. Το όλο δημιούργημά του ζυγίζει ούτε λίγο ούτε πολύ μισό τόνο!! :eek: (ΟΚ, το πρώτο που σκέφτηκα, ήταν... κι αν σπάσει στη μεταφορά;; #) )

Δε γνωρίζω βέβαια αν και πόσο πληρώθηκε για να το παραχωρήσει στο Legoland DC.

LEGO Fanwelt 08 - monumental Cathedral, Cologne


(το βιντεάκι είναι στα γερμανικά, αλλά οι εικόνες αξίζουν τον κόπο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τώρα η συνέχεια της ξενάγησης...

Πρωταγωνιστές του κινηματογράφου -που σχετίζονται με τον κόσμο των Lego- σε φυσικό μέγεθος.

fetch


fetch


fetch


Εξερεύνηση στη ζούγκλα!! Για να δούμε...

fetch


fetch


fetch


Προσοχή! Δαγκώνει!! :D

fetch


fetch


Ωχ! Πάει το αερόστατο... Και τώρα;;

fetch


Κάτι υπάρχει εκεί κάτω... :p

fetch


Αυταααααά... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι ένα βήμα πριν πάρω τα βουνά και αρχίσω να σχεδιάζω και εγώ lego-μακέτες....
 
Playmolover είπε:
Είμαι ένα βήμα πριν πάρω τα βουνά και αρχίσω να σχεδιάζω και εγώ lego-μακέτες....
Ωραία γιατί έλεγα "Ποιόν θα έχω παρέα?"
 
Κλείνω (επιτέλους αυτή τη μαραθώνια -που ελπίζω να μην τη βαρεθήκατε #) ) ξενάγηση στo Legoland Discovery Centre, με μερικές φωτογραφίες από σύγχρονα σετ Lego.

Μετά τα 60'ς, 70'ς, 80'ς και 90'ς, σειρά έχουν τα σετ που κυκλοφόρησαν πιο πρόσφατα, όπως τα παρακάτω. Η αλήθεια είναι πως είναι όμορφο να βλέπει κανείς την εξέλιξη της σχεδίασης των παιχνιδιών και των θεμάτων με την πάροδο των δεκαετιών. Άλλες εποχές, άλλα ενδιαφέροντα για την πιτσιρικαρία (ας μην ξεχνάμε ότι απευθύνονται πρώτα σε παιδιά :p ), άλλες απαιτήσεις από τα παιχνίδια τους, επηρεαζόμενες φυσικά από το όλο κλίμα της κάθε εποχής... :) (Μέχρι και ο λογότυπος είναι διαφορετικός από τα πρώτα σετ.)

Έτσι προέκυψαν οι σειρές (μεταξύ άλλων φυσικά) Lego Castle (προσθήκη νέων σετ σε παλαιότερο θέμα), Star Wars (μετά το 1999 έως σήμερα - θραύση κάνει στους πιτσιρικάδες) και Indiana Jones (από τις πιο καινούργιες σειρές, μετά το 2008 ).

fetch


fetch


fetch


fetch


Η ανταπόκριση του GRM από το Legoland Discovery Centre έλαβε τέλος!! ;)

@Kambia:

Kambia είπε:
Ωραία γιατί έλεγα "Ποιόν θα έχω παρέα?"
Μην ανησυχείς καθόλου! Είμαστε πολλοί... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ομολογώ.... σήμερα το πρωί επισκέφτηκα Lego-λάδικο και.... δεν έφυγα με άδεια χέρια!
 
metsgr είπε:
Όμως.... όμως ο κύριος που έφτιαξε τον καθεδρικό ναό - που όπως είπα είναι ξεχωριστό έκθεμα εκτός Miniland, τον έφτιαξε από μεράκι και μόνο!! :D :D:D
Πω πω....τι τρελο τάμα να ειχε κανει αραγε... :eek:

Τελειες φωτογραφιες! Αυτες με τα ζωα στην ζουγκλα, με το λιονταρακι ξαπλωμενο αναποδα, τον ιπποποταμο με το βατραχακι στην πλατη, μου αρεσαν ιδιαιτερα!!! Σε ευχαριστουμε πολυ metsgr! :)
 
δε μπορω να δω καμμια φωτογραφια :(
 
Πίσω
Μπλουζα