Επαναλαμβανόμενα στοιχεία και κλισέ στα ρετρο-παιχνίδια

Prince of Yolkfolk - Dizzy

prince-of-the-yolkfolk-2.jpg


dizzy.png
 
Hey, κανένα ελληνικά εδώ (από κάποιο netcafe) και greeklish μην επιτρεμμένος, έτσι λυπάμαι για τη μετάφραση λαμέ babelfish.

Χαρακτηριστικό cliche στα beat em up. Κλέβουν το κορίτσι σας (double dragon, renegade;), ο τελικός τύπος είναι πολύ πλούσιος ηληκιωμένος που είναι μερικές φορές σε wheelchair και εσείς throw από το υψηλότερο κτήριο μέσω του γυαλιού (streets of rage, final fight, the punisher, urban brawl (action doom 2) πρόσφατα, ίσως περισσότεροι). OH. πάντα beat em ups που καταλήγετε σε ένα πολύ υψηλό κτήριο ή ένα υπόγειο εργαστήριο. Οι ανελκυστήρες που σταματούν σε κάθε πάτωμα και κακοί dudes έρχονται. Επίσης. Πολύ cliche κτύπησε μέσα em το UPS:)
 
Optimus, υπαρχουν greeklish converters

100% αποτελεσματικοτητα σε αντιθεση με τα μεταφραστηρια :)
 
Για να εμπλουτισω τις λιστες παιχνιδιων με κλισε, το Flight of the Amazon Queen που το παιζω προσφατα (το εχω παιξει 2 φορες πριν χρονια και δε θυμαμαι τιποτα) διαθετει και το απαραίτητο crowbar και τον κλασσικό χαροβαρκάρη.

Το συγκεκριμενο παιχνιδι χρησιμοποιει τα κλισε με τροπο που φαινονται σαν φορος τιμης ;)

Επισης μεταλλικες μπαρες που εχουν χρηση crowbar εμφανιζονται στο Full Throttle και στο Beneath a Steel Sky.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα συχνο κλισε στα platforms ειναι αυτο που εχω δει να αναφερεται ως Egyptian Level :p

*Rick Dangerous

*Superfrog

*Lost Vikings

*Metal Sluf

και ειμαι σιγουρος αρκετα αλλα
 
Πίσω
Μπλουζα