Επιθετικές Διαφημίσεις Sega

DINO είπε:
εμένα δε μου λέει κάτι ο κ. Leadbetter, ώστε να ασπαστώ τα λόγια του, όλες! Μιλάει για ήθος! Ποιό το ήθος αυτών των διαφημίσεων, όταν επιτίθενται προς όλες τις κατευθύνσεις και μάλιστα με σαφή αποπροσανατολισμό;
βασικά το Saturn ήταν arcade-at-home, αυτό εννοούσε ο κ. Leadbetter.

DINO είπε:
Οι "χθεσινοί" ακόμα πουλάνε κονσόλες Playstation 2! (Btw δε βρίσκω τίποτα κακό στο "2")
για πόσο ακόμα? καλό είναι όταν την έχεις πατήσει με μια κονσόλα να μη βγάζεις "2" η "3", δλδ ξεχνάμε το όνομα Playstation. αν οι τύποι ξαναβγάλουν κονσόλα, δε νομίζω να λέγεται Playstation μετά τη βάρβαρη σφαγή απο το 360 και το Wii.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Ρητορική ερώτησις, φαντάζομαι...
θα μας αφήσουν σύντομα, ίσως βγάλουν άλλη μια κονσόλα και μετά ξέρετε..."αποφασίσαμε οτί δε ταιριάζει σε μια εταιρεία όπως η Sony να βγάζει παιχνιδομηχανές" :p
 
Για αποκατάσταστη της τάξεως:

Ο όρος "ethos" δεν αναφέρεται στο "ήθος" με την έννοια που εμείς το αντιλαμβανόμαστε σήμερα στην Ελλάδα.

Dino, δες αυτές τις εξηγήσεις για να καταλάβεις:

1. ethos - (anthropology) the distinctive spirit of a culture or an era; "the Greek ethos"

και

2. Ethos refers to the spirit which motivates the ideas and customs. "The ethos of the Communist party dominated every aspect of public life in Soviet Russia."

Και φυσικά έχω πει και άλλες φορές ότι τον Leadbetter τον καταλαβαίνουν μόνο οι συντονισμένοι. Δηλαδή όσοι έχουν το "Sega ethos", που πολύ σωστά λέει ο Wally ότι έχει τις ρίζες του στα arcades. Οι υπόλοιποι είστε από άλλη φυλή και δεν μας πιάνετε. :p
 
Να 'μαι κι εγώ. :p

Οι διαφημίσεις της SEGA άσχετα με το αν επιτίθενται και σε ποιούς, έχουν δύναμη και δείχνουν την χαρά του να είσαι gamer και -όπως είπε κι ο Wally- κατάφεραν να απενοχοποιήσουν το console gaming δηλώνοντας πως δεν είναι μόνο για geeks και για άτομα που είναι μπροστά από μια tv όλη μέρα.

Από εκεί και πέρα, ποιά άλλη εταιρία έφτιαξε μία τόσο τέλεια διαφήμιση με τον ήρωα -τον Segata Sanshiro- να πεθαίνει προσπαθώντας να την προστατέψει;

Αν μη τι άλλο τα σποτάκια της sega άσχετα άμα αρέσουν ή δεν αρέσουν δεν είναι αδιάφορα και αυτό έχει σημασία σε μια διαφήμιση κατά τη γνώμη μου.
 
ωραια πραγματακια εχετε εδω.γουσταρω τις αναλυσεις που κανετε,ειλικρινα.

sega 4 life
 
Για αποκατάσταστη της τάξεως:Ο όρος "ethos" δεν αναφέρεται στο "ήθος" με την έννοια που εμείς το αντιλαμβανόμαστε σήμερα στην Ελλάδα.

Dino, δες αυτές τις εξηγήσεις για να καταλάβεις:

1. ethos - (anthropology) the distinctive spirit of a culture or an era; "the Greek ethos"

και

2. Ethos refers to the spirit which motivates the ideas and customs. "The ethos of the Communist party dominated every aspect of public life in Soviet Russia."
Γιατρε μου, υπαρχει διαφοροποιηση στο που χρησιμοποιειται η λεξη πλεον - αλλα οχι στη βαση της. Η ερμηνεια της wikipedia ειναι ελαφρα ασαφης. Οταν ο Leedbetter μιλαει για ηθος εννοει αυτο το spirit which motivates the ideas and customs - το οποιο σαφως εμπεριεχει το Αριστοτελικο "ηθος" της ηθικης. Εκτος και αν το πνευμα που κατευθυνει τις ενεργειες καποιου ειναι ανηθικο, οπως ισως στην περιπτωση μας.

Η ολη υποκουλτουρα των διαφημιστων της Sega - δεν ειχε ουτε ethos ουτε ηθος και τελικα κατεστρεψε την εταιρεια.

Το επισης περιεργο ειναι - οπως εγραψε και ο DINO - οτι αυτη την υποκουλτουρα του hardcore gaming την αποφασισαν (ποιοι ?) σε καποιο χρονικο σημειο μονο και μονο επειδη ειχαν κοινα γουστα σε συγκεκριμενα ειδη videogaming.

Μεγαλη συζητηση ανοιγουμε.
 
Wally είπε:
Εγω διαφωνω. Οι διαφημισεις αυτες (με πρωτο εμπνευστη κυριως τον Kalinske) εβγαλαν τα videogames απο τα ταμπου του φυτου και του looser με τα πατομπουκαλα.
Εστειλε ανεπιστρεπτι καναβατσο την εικονα των nerds που καθονται με τη μαμα και το μπαμπα και τρωνε πιτσα στο σαλονι παιζοντας Mario και η γιαγια να καμαρωνει.

Το videogaming θα χρωσταει για παντα στη Sega την αλλαγη των demographics.

H καμπανια του Genesis ανεδειξε την "αλητικη", σκληρα ανταγωνιστικη πλευρα του gaming.

Η αντιστοιχη του Saturn (που την θεωρω κορωνιδα της gaming φιλοσοφιας) κατεστησε σαφες οτι το πραγματικο gaming ισον με hardcore gaming το οποιο και δεν ειναι για ολους. Δεν δικαιουνται να μετεχουν ατομα που δεν εχουν devotion.

Και ετσι οι παπουδες αγοραζαν στα εγγονακια Μπλειστεισιο την ωρα που τα Saturn διαλεγαν τον ιδιοκτητη τους. Το εμπορικο αποτελεσμα αναμενομενο αλλα το Saturn παραμεινε αφθαρτο.
Mπορει να ειμουνα κατα κυριo λογο "παιδι του SNES και του PSX" αλλα φιλε μου με το μηνυμα αυτο .. απλα ΕΓΡΑΨΕΣ. :D

Απιστευτη αναλυση , εχεις απολυτο δικιο και το διατυπωνεις πανεξυπνα.

υγ: Ποτε δεν το ειχα σκεφτει αλλα ετσι ειναι... η SEGA ειχε εναν πιο hardcore υφος... και απο τις διαφημισεις της αλλα και απο την φιλοσοφια / υπεροψια της. Τωρα , για το αν "εχασε" τον πολεμο των κονσολων ΚΑΙ λογω της υπεροψιας που ανεφερα...παμε σε αλλη κουβεντα.

για πόσο ακόμα? καλό είναι όταν την έχεις πατήσει με μια κονσόλα να μη βγάζεις "2" η "3", δλδ ξεχνάμε το όνομα Playstation. αν οι τύποι ξαναβγάλουν κονσόλα, δε νομίζω να λέγεται Playstation μετά τη βάρβαρη σφαγή απο το 360 και το Wii.

Καμια βαρβαρη σφαγη. Το wii ειναι καπως μπροστα σε πωλησεις με το Χ360 δευτερο και το PS3 σχεδον στα ισα απο πισω του.

Που ειδες την σφαγη?

Yγ: X360 εχω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεραστεια συζητηση, που δεν μπορει να γινει με αντικειμενικα επιχειρηματα.

Και εγω φανατικος sega ειμαι, αλλα δεν μπορω να μην παραδεχτω την κατωτεροτητα

του saturn εναντι του ps1. Αντιθετα πιστευω οτι το megadrive ειναι καλυτερο απο το

SNES οπως επισης και το dreamcast απο το ps2.
 
imo, Ολες οι SEGA Κονσολες ηταν κατωτερες των αντιστοιχων αντιπαλων τους. Σιγουρα ειχανε μερικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ games σε αποκλειστικοτητα (Sonic, Shining Force, Panzer Dragoon, Jet Set Radio, Shenmue και ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ αλλα) αλλα στο συνολο (υποστηριξη απο τριτους σε τιτλους, πωλησεις, πληθωρα επιλογων και κακο marketing και timing --λεγε με Dreamcast) εβγαιναν παντα χαμενοι.

GB vs Game Gear

NES v MS

SNES v Genesis

PSX v Sat

N64 v Sat

DC v PS2

υγ: κορυφαια κονσολα της Sega ηταν σαφεστατα το Dreamcast (το εχω εδω και πολλα χρονια)

υγ: σχετικα με το Dreamcast ομως, η αλλαζονια της Sega, το κακο timing (κυκλοφορησε πολυ προωρα), η ελειψη DVD playback (ηταν το must της εποχης και στην Sony το ειχαν παρει πρεφα) και η γελοια αντι-πειρατικη προστασια του DC ηταν τα καρφια στο φερετρο του αγαπημενου λευκου Θεουλη.

υγ: βεβαια στα τελη του 98 αρχες 99 που βγηκε το DC στην japan, το DVD ηταν πολυ νεα ακομα και ακριβη τεχνολογια. Ενω το 2000 που βγηκε το PS2 οι τιμες ηταν σε πιο λογικα πλαισια. Γι'αυτο τον λογο ,και οχι μονο, ειπα πως βιαστηκε να το βγαλει η SEGA
 
Opeth είπε:
Καμια βαρβαρη σφαγη. Το wii ειναι καπως μπροστα σε πωλησεις με το Χ360 δευτερο και το PS3 σχεδον στα ισα απο πισω του.

Που ειδες την σφαγη?

Yγ: X360 εχω..
το Wii έχει πουλήσει τα διπλά απο το PS3 η κάνω λάθος κάπου?

mike είπε:
Και εγω φανατικος sega ειμαι, αλλα δεν μπορω να μην παραδεχτω την κατωτεροτητα

του saturn εναντι του ps1. Αντιθετα πιστευω οτι το megadrive ειναι καλυτερο απο το

SNES οπως επισης και το dreamcast απο το ps2.
μήπως είπες ακριβώς τα αντίθετα απο την πραγματικότητα? :p

"τεχνικά" megadrivePS1
 
Wii 75 mill

X360 44 mill

PS3 41 mill

(units shipped)

Eιναι πισω ,αλλα ο ορος σφαγη ειναι υπερβολη. Επισης , η ψαλιδα μικραινει συνεχως.
 
Δύο διαφημίσεις για το Game Gear Vs GameBoy




Και οι δύο είναι αρκετά "επιθετικές". Η SEGA ήξερε να να ανεβάζει το fanboyism sto μάξιμουμ.
 
Οι οροι fanboy κλπ καλο θα ηταν να αποφευγονται μιας και εχουν καταντησει καραμελα σε συνδυασμο με την παντελη ασχετη συσχετιση τους με το hobby μας και την συμπαθεια καθενος για εταιρειες και οτι σχετιζεται με το videogaming/computing.

"The term fanboy was originally coined to describe a certain caliber of fan that tended to creep out famous stars or actors with their obsessions at signings and appearances."

Αν εχει καποιος χομπυ να κυνηγαει τον Alan Sugar και τον Clive Sinclair απο πισω και να την στηνει εξω απο το σπιτι τους εχει καλως, να του φορεσουμε τον τιτλο του fanboy. Σε καθε αλλη περιπτωση κατανταει πολυ εκνευριστικη η χρηση του.

Σορρυ για το offtopic και επανερχομαι στο θεμα μας: Το οτι δεν εχουμε συνηθισει στην Ελλαδα την διαφημιστικη αντιπαραθεση και τον "επιθετικο" χαρακτηρα οπως αναφερετε, δεν σημαινει οτι δεν ειναι ενας αποδεκτος και πολυ αποτελεσματικος τροπος διαφημισης. Ειδικα στο δυτικο ημισφαιριο που μπορει να χαρακτηριζεται σαν οπισθοδρομικο και πουριτανιστικο κρατος, στον τομεα της διαφημισης βρισκονται χιλιετηριδες μπροστα.

Οταν εχεις βασιμα facts, η διαφημιση που μπορεις να κανεις δεν εχει ορια. Το να βλεπεις πχ ενα Chevrolet Impala να διαφημιζεται ως καλυτερο σε οικονομια σε mpg και σε γενικο κοστος σε σχεση με το best seller Toyota Camry στην αμερικανικη αγορα, ετσι ωμα και με εμφανιση και των δυο αυτοκινητων στην ιδια διαφημιση, που ουσιαστικα μπορει και να θεωρηθει ως δυσφημιση για την αλλη εταιρια, δεν παιζει αυτο το σεναριο της 'προσβολης' μιας και οταν εχεις τα facts και αληθινα στοιχεια, ολα ειναι θεμιτα. Το ιδιο εχω δει με το Suzuki Swift σε σχεση με το Mini Cooper και ενα σωρο αλλου τυπου προιοντα, ακομα και σε δημητριακα σε σχεση με τις θρεπτικες αξιες τους αναμεσα σε δυο προιοντα.

Για την Sega, δεδομενου οτι ειχε εκτος απο καταπληκτικα μηχανηματα και παιχνιδια και πολυ καλα εκανε και τα διαφημισε οπως επρεπε, θα ελεγα μαλιστα οτι ηταν πολυ συντηρητικη στις "επιθετικες" διαφημισεις της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Οι οροι fanboy κλπ καλο θα ηταν να αποφευγονται μιας και εχουν καταντησει καραμελα σε συνδυασμο με την παντελη ασχετη συσχετιση τους με το hobby μας και την συμπαθεια καθενος για εταιρειες και οτι σχετιζεται με το videogaming/computing.
#)

Μάλλον σε εμένα αναφέρεσαι. Για να μην παρεξηγηθώ, εννοούσα την "κόντρα" που είχαμε όταν ήμασταν 12-13 χρονών στις αρχές του 90, τουλάχιστον όσο αφορά εμένα. Αυτό τουλάχιστον μου έχει μείνει σαν αίσθηση από τότε, δεν μπορώ να προσποιηθώ ότι δεν υπήρξε.
 
Ένα πολύ ωραίο κατεβατό με "vs" διαφημίσεις που αναλύει αυτό που λέει και ο phil_vr. H "επιθετικότητα" προς τον αντίπαλο ήταν ένας πολύ συνηθισμένος τρόπος διαφήμισης, ιδιαίτερα στην Αμερική. Και δεν μας χαλάει που το έκανε η Sega, ίσα-ίσα. We still Nintendon't. :p

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/TakeThat/Commercials
 
Opeth είπε:
Wii 75 millX360 44 mill

PS3 41 mill

(units shipped)

Eιναι πισω ,αλλα ο ορος σφαγη ειναι υπερβολη. Επισης , η ψαλιδα μικραινει συνεχως.
Σφαγή δεν είναι αλλά φαντάζομαι εννοείς ότι η ψαλίδα μικραίνει συνεχώς ανάμεσα σε xbox και wii. Κάθε εβδομάδα το xbox έχει περισσότερες πωλήσεις από wii και ps3.

Sorry για το offtopic :p
 
Συγκεκριμενα για τον Οκτωβριο 2010

Hardware:Nintendo DS - 342k (-25.3%)

Xbox 360 - 325k (+30.2%), is now the best selling console year to date, the only console that's up year over year

PS3 - 250k (-22.0%)

Wii - 232k (-54.3%)

PSP - 75k (-57.0%)
να δουμε και το Νοεμβρη με το Kinect τις πωλησεις

καρα-offtopic :)
 
Πίσω
Μπλουζα