Επιθεωρήσεις

απο επιθεωρησεις δεκαετιας '80 υπαρχουν στο γνωστο site οι εξης
ο αγαπητικος της δημητρουλας
μας τελειωσες
οι τελευταιοι πασοκρατορες https://www.youtube.com/watch?v=jLbck54OyIM
ελα μιμη στον τοπο σου
εδω ο κοσμος χανεται και η μιμη χτενιζεται
ανδρεα και τσοβολα μας τα πηρατε ολα
κουνια που μας κουναγε
την μιμη μου θα την παρω
ακριβεια ατα φαπα τα φαγαμε στην μαπα
η καριολαϊν στην αθηνα και ο λαος στην πεινα
εχετε γεια βρυσουλες επιθεωρηση θεατρο της δευτερας 1990
απο δεκαετια 90: απο το το ωχ στο πασ..ωχ,για την ελλαδα ρε γαμωτο,αθανατοι ξεβρακωτοι κι ωραιοι,
ρομπες ξεκουμπωτες,σημμητηθηκαμε,και ο σημιτης θελει τον γερμανου,σημιτιτανικος,μουρλενιουμ 2000,τι βρακι θα παραδωσεις μωρη,η σαλωμη φιλουσε υπεροχα
επιθεωρησεις στο καναλι του star στο youtube
 
"και πρασινα αλογα" 1982
του γιωργου λαζαριδη,κειμενα και σκηνοθεσια
δημητρης παπαμιχαηλ,μαιρη χρονοπουλου,σταυρος παραβας,δεσποινα στυλιανοπουλου,τασος περζικιανιδης,σταθης ψαλτης,γιωργος γεωργιου,καιτη φινου και ο αντωνης καφενζοπουλος
 
'φρυδια βοτκα και ρετσινα" θεατρο πειραιευς 1979-80 του νικου αθερινου σε σκηνοθεσια και χορογραφιες γιαννη φλερυ
μιραντα κουνελακη,νιτσα μαρουδα,αντωνης παπαδοπουλος,γιαννης βογιανζης,τελης ζωτος,μαιρη χαλκια,κωστας μποζωνης,στελλα μαυριδου,γιαννης χριστοπουλος,νοτα παρουση,,σε πρωτη θεατρικη εμφανιση η μπεμπα μπλανς και γκεστα σταρ η σπερανζα βρανα
 
στου ΠΑΣΟΚ την πορτα οσο θελεις βροντα
θεατρο χατζωκου,θεσσαλονικη
κειμενα γιωργου λαζαριδη
χορογραφιες γιαννη χριστοπουλου
μουσικη νικου δανικα
κωστα χατζηζρηστος,γιωργος κωνσταντινου,μαιρη χρονοπουλου,μπετυ μοσχονα,αντωνης παπαδοπουλος,μαιρη χαλκια,γιαννης χριστοπουλος,πανος βελιας,καιτη δελη,αλεκα παραμεριτη,βασιλης καλαμαρας
 
θεατρο ορφεας 'εξω η ελλαδα απο το κιατο" 1984
ρενα βλαχοπουλου,θανασης βεγγος,σταθης ψαλτης,νατασα γερασιμιδου
σπερανζα βρανα,αντωνης καφενζοπουλος,τασος περζικιανιδης,πηνελοπη πιτσουλη,
ισμηνη καλεση,φωτης μεταξοπουλος
 
μωρα μας καλησπερα,βογγαμε ολη μερα
δελφιναριο 1992
κειμενα μιχαηλιδης,μακριδης,παπαπετρος
σκηνοθεσια δημητρης ποταμιτης
θανασης βεγγος,μαιρη χρονοπουλου,σταθης ψαλτης,νικος παπαναστασιου.παυλος κοντογιαννιδης,τζεσυ παπουτση,μαρκος λεζες και ο γιωργος βασιλειου,συμμετεχει η μαρω κοντου
 
θεατρο περοκε 1947
πολεμος νευρων
του δημητρη γιαννουκακη σε μουσικη θαναση παπαδοπουλου
κυριακος μαυρεας,ηρω χαντα,βασιλης αυλωνιτης,καλη καλο
 
θεατρο καλουτα καλοκαιρι 1971
μας συγχωρειτε διακοπες
σκηνοθεσια δημητρη νικολαιδη,κειμενα γιωργου λαζαριδη
κωστας πρεκας,αννα καλουτα,αννα φονσου,δημητρης νικαλαιδης,ςτακης μηλιαδης,,σουλη σαμπαχ,αλκης γιαννακας
 
Τελευταία επεξεργασία:
θεατρο καλουτα καλοκαιρι 1971
μας συγχωρειτε διακοπες
σκηνοθεσια δημητρη νικολαιδη,κειμενα γιωργου λαζαριδη
κωστας πρεκας,αννα καλουτα,αννα φονσου,δημητρης νικαλαιδης,αλκης γιαννακας,σουλη σαμπαχ
Το είχα δει. Έχω αναφερθεί παλιοτερα σε αυτό - ήταν η δεύτερη επίσκεψη σε κανονικό θέατρο στη ζωή μου, μετά το "Αγάπη μου Ουάουα" και μου κάνανε πολλή εντύπωση ώστε έχουν χαραχτεί στη μνήμη μου. Από ηθοποιούς θυμάμαι Καλουτά, Μηλιάδη και Νέγκα αλλά 14 χρονών ήμουνα, τηλεόραση δεν υπήρχε ακόμη στην επαρχία που έμενα, οπότε όλοι σχεδόν οι ηθοποιοί μου ήταν άγνωστοι, πάλι καλά που θυμάμαι κι αυτούς. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι ήταν επιθεώρηση, γιατί υπήρχε ένας κεντρικός σκελετός που διέτρεχε όλο το έργο (γεγονότα που συνέβαιναν στους ενοίκους ενός ξενοδοχείου, λογικά η σκηνή ήταν η ρεσεψιόν και το σαλόνι του) και οι ηθοποιοί έπαιζαν τον ίδιο χαρακτήρα από την αρχή ως το τέλος (ο Μηλιάδης ήταν πρώην πολιτικός που σ' όλο το έργο ονειρευόταν να ξαναγυρίσει στην πολιτική, και ξαφνικά τον φώναξαν να του πουν ότι τον ζητούσε στο τηλέφωνο ο κ. Παπαδόπουλος κι αυτός νόμιζε ότι θα του ζητούσε να γίνει υπουργός αλλά ήταν ο μπισκοτοβιομήχανος και τον ήθελε για κάποια διαφήμιση). Αλλά ήταν σπονδυλωτό έργο και κάθε ιστορία του ήταν ουσιαστικά νούμερο επιθεώρησης αφού αναφερόταν σε κάτι επίκαιρο, οπότε δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός. Δεν θυμάμαι να έχει πολλά μουσικοχορευτικά, αλλά με Καλουτά και Σαμπάχ στον θίασο όλο και κάτι θα είχε.
 
Το είχα δει. Έχω αναφερθεί παλιοτερα σε αυτό - ήταν η δεύτερη επίσκεψη σε κανονικό θέατρο στη ζωή μου, μετά το "Αγάπη μου Ουάουα" και μου κάνανε πολλή εντύπωση ώστε έχουν χαραχτεί στη μνήμη μου. Από ηθοποιούς θυμάμαι Καλουτά, Μηλιάδη και Νέγκα αλλά 14 χρονών ήμουνα, τηλεόραση δεν υπήρχε ακόμη στην επαρχία που έμενα, οπότε όλοι σχεδόν οι ηθοποιοί μου ήταν άγνωστοι, πάλι καλά που θυμάμαι κι αυτούς. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι ήταν επιθεώρηση, γιατί υπήρχε ένας κεντρικός σκελετός που διέτρεχε όλο το έργο (γεγονότα που συνέβαιναν στους ενοίκους ενός ξενοδοχείου, λογικά η σκηνή ήταν η ρεσεψιόν και το σαλόνι του) και οι ηθοποιοί έπαιζαν τον ίδιο χαρακτήρα από την αρχή ως το τέλος (ο Μηλιάδης ήταν πρώην πολιτικός που σ' όλο το έργο ονειρευόταν να ξαναγυρίσει στην πολιτική, και ξαφνικά τον φώναξαν να του πουν ότι τον ζητούσε στο τηλέφωνο ο κ. Παπαδόπουλος κι αυτός νόμιζε ότι θα του ζητούσε να γίνει υπουργός αλλά ήταν ο μπισκοτοβιομήχανος και τον ήθελε για κάποια διαφήμιση). Αλλά ήταν σπονδυλωτό έργο και κάθε ιστορία του ήταν ουσιαστικά νούμερο επιθεώρησης αφού αναφερόταν σε κάτι επίκαιρο, οπότε δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός. Δεν θυμάμαι να έχει πολλά μουσικοχορευτικά, αλλά με Καλουτά και Σαμπάχ στον θίασο όλο και κάτι θα είχε.
πολυ ομορφη η αναμνηση σας,οποε δεν ηταν επιθεωρηση οπως την ξερουμε αλλα ειχε μια ιδιομορφια και αλλη αποψη και ειναι ωραιο
ειστε σιγουρος για τον χρηστο νεγκα;
 
Ναι, απόλυτα σίγουρος, αλλά αν δεν αναφέρεται στους συντελεστές μπορεί να αντικαθιστούσε (προσωρινά ή μόνιμα από ένα σημείο και μετά) κάποιον άλλο που ήταν το κανονικό μέλος του θιάσου, όπως για παράδειγμα, μια που ανέφερα το έργο, ο Μπάρκουλης αντικατέστησε τον (θιασάρχη) Ρηγόπουλο στον βασικό πρωταγωνιστικό ρόλο του "Αγάπη μου Ουάουα".
 
Πακέτο Ντελόρ...δα (Επιθεώρηση, 1993)

Θέατρο "ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ" καλοκαίρι 1993
Πακέτο ΝΤΕΛΟΡ...ΔΑ
Επιθεώρηση
Συγγραφείς: ΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ-ΒΥΡΩΝ ΜΑΚΡΙΔΗΣ
ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΥΡΙΟΧΟΣ
ΠΑΝΟΣ ΧΑΤΖΗΚΟΥΤΣΕΛΗΣ
Μουσική: ΜΙΜΗΣ ΠΛΕΣΣΑΣ
Σκηνοθεσία: ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ
Χορογραφίες: ΠΑΝΟΣ ΜΕΤΑΞΟΠΟΥΛΟΣ
Σκηνικά: ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ
Κοστούμια: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΚΟΣ
(Στην παράσταση υπήρχε και ζωντανή ορχήστρα υπο τη διέυθυνση του ΓΡΗΓΟΡΗ ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗ)
Παίζαν: ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ-ΒΑΣΙΑ ΤΡΙΦΥΛΛΗ
ΤΑΣΟΣ ΧΑΛΚΙΑΣ-ΠΕΤΡΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ
ΤΖΕΣΗ ΠΑΠΟΥΤΣΗ-ΙΛΙΑΣ ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ-ΝΕΦΕΛΗ ΟΡΦΑΝΟΥ
ΤΑΣΟΣ ΠΑΛΑΤΖΙΔΗΣ-ΓΙΩΤΑ ΚΟΥΤΣΟΥΔΑΚΗ
ΓΙΑΝΝΑ ΜΠΑΛΑΟΥΡΑ-ΧΡΗΣΤΟΣ ΖΑΡΑΛΥΚΟΣ
Φ.ΜΠΟΥΝΤΟΥΡΟΓΛΟΥ-
Τραγουδούσε ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ
(Οι πληροφοριες αυτές συνοδεύουν το παρακάτω τρέιλερ, από το κανάλι TV Archives GR)

 
Ναι, απόλυτα σίγουρος, αλλά αν δεν αναφέρεται στους συντελεστές μπορεί να αντικαθιστούσε (προσωρινά ή μόνιμα από ένα σημείο και μετά) κάποιον άλλο που ήταν το κανονικό μέλος του θιάσου, όπως για παράδειγμα, μια που ανέφερα το έργο, ο Μπάρκουλης αντικατέστησε τον (θιασάρχη) Ρηγόπουλο στον βασικό πρωταγωνιστικό ρόλο του "Αγάπη μου Ουάουα".
ναι μπορει,πολυ πιθανον
αυτο εγινε απο την τριτη σαιζον και μετα ,επειδη μια και μονο μερα επαθε σεντονι ο κωστας ρηγοπουλος
 
Πακέτο Ντελόρ...δα (Επιθεώρηση, 1993)

Θέατρο "ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ" καλοκαίρι 1993
Πακέτο ΝΤΕΛΟΡ...ΔΑ
Επιθεώρηση
Συγγραφείς: ΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ-ΒΥΡΩΝ ΜΑΚΡΙΔΗΣ
ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΥΡΙΟΧΟΣ
ΠΑΝΟΣ ΧΑΤΖΗΚΟΥΤΣΕΛΗΣ
Μουσική: ΜΙΜΗΣ ΠΛΕΣΣΑΣ
Σκηνοθεσία: ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ
Χορογραφίες: ΠΑΝΟΣ ΜΕΤΑΞΟΠΟΥΛΟΣ
Σκηνικά: ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ
Κοστούμια: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΚΟΣ
(Στην παράσταση υπήρχε και ζωντανή ορχήστρα υπο τη διέυθυνση του ΓΡΗΓΟΡΗ ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗ)
Παίζαν: ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ-ΒΑΣΙΑ ΤΡΙΦΥΛΛΗ
ΤΑΣΟΣ ΧΑΛΚΙΑΣ-ΠΕΤΡΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ
ΤΖΕΣΗ ΠΑΠΟΥΤΣΗ-ΙΛΙΑΣ ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ-ΝΕΦΕΛΗ ΟΡΦΑΝΟΥ
ΤΑΣΟΣ ΠΑΛΑΤΖΙΔΗΣ-ΓΙΩΤΑ ΚΟΥΤΣΟΥΔΑΚΗ
ΓΙΑΝΝΑ ΜΠΑΛΑΟΥΡΑ-ΧΡΗΣΤΟΣ ΖΑΡΑΛΥΚΟΣ
Φ.ΜΠΟΥΝΤΟΥΡΟΓΛΟΥ-
Τραγουδούσε ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ
(Οι πληροφοριες αυτές συνοδεύουν το παρακάτω τρέιλερ, από το κανάλι TV Archives GR)

Απόσπασμα

ΠΑΚΕΤΟ ΝΤΕΛΟΡ...ΔΑ

 
Ναι, απόλυτα σίγουρος, αλλά αν δεν αναφέρεται στους συντελεστές μπορεί να αντικαθιστούσε (προσωρινά ή μόνιμα από ένα σημείο και μετά) κάποιον άλλο που ήταν το κανονικό μέλος του θιάσου, όπως για παράδειγμα, μια που ανέφερα το έργο, ο Μπάρκουλης αντικατέστησε τον (θιασάρχη) Ρηγόπουλο στον βασικό πρωταγωνιστικό ρόλο του "Αγάπη μου Ουάουα".
μαλλον ο χρηστος νεγκας αντκατεστησε το κωστα πρεκα
 
αλλοι παν για υπουργεια,αλλοι παν για ανεργια
πειραικο θεατρο 1981
του νικου αθερινου
μουσικη γωιργος θεοδοσιαδης
νιτσα μαρουδα,αντωνης παπαδοπουλος,ναντια κωνσταντοπουλου,γιωργος μπουλουγουρας,χαρης παναγιωτου,εφη οικονομου,γιαννης χριστοπουλος.στελιος σαρρης,μπεμπα διαμαντοπουλου γκεστ σταρ ρομπερτ ουλιαμς
χορος βασιλης μεταλληνος και το μπαλετο του
 
χαιρε αντρεα καραντρεα
δελφναριο καλοκαιρι 1986
κειμενα λακη μιχαηλδη,βυρωνα μακριδη
σκηνοθεσια φωτης μεταξοπουλος
θιασος μεγαλος και πρωταγωνιστων
θανασης βεγγος,σωτηρης μουστακας,βασιλης τσιβιλικας,νικος παπαναστασιου,κατερινα γιουλακη,μαρια μπονελου,
χρηστος βαλαβανιδης,κωστας τσακωνας,καιτη φινου,παυλος χαικαλης,γκελυ γαβριηλ,στελλα κωνσταντινιδου,
γιωργος βασος,γιωργος πολυχρονιδης,νικη ζωγραφου,πανος κορκοτας,γιωργος σταυροπουλος,ζωη αγγελιδακη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα