Επιθεώρηση στα 80'ς

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
142
Θυμάμαι στα 80'ς ήταν πολύ της μόδας οι επιθεωρήσεις-όχι απαραίτητα πολιτικές. [edit] ... [edit] 

Θυμάμαι αυτές οι επιθεωρήσεις είχαν πολλές παρεξηγήσεις, πολλά στρας, πολλά μουσικοχορευτικά με φιλοδοξίες καμπαρέ και σκηνικό όπου πάντα υπήρχε ένα ρετρό μικροαστικό σαλονάκι τύπου 120 ενωμένα εργοστάσια. Δεν ήταν όμως τόσο πρόχειρα όσα τώρα, τα κουστούμια ήταν ως και ραμμένα στο χέρι και τα σκηνικά σχετικά φροντισμένα. Επίσης αν και έβριζαν δεν είχαν χιούμορ τύπου αστεία για την τουαλέτα. Είχε πάντα πολύ κόσμο. Στο διάλειμμα είχε γρανίτες και πολύ τσιγάρο. Μετά την παράσταση καταλήγαμε να τρώμε τηγανητά κοτόπουλα σε αμφίβολης καθαριότητας καταγώγια πέριξ της Πατησίων (αλλη μια παρασπονδία μας μια που στο σπίτι τρεφόμασταν σχεδόν αποκλειιστικά με λαχανικά κήπου,κρεάτα από γνωστούς, φρέσκο ψάρι και γλυκά μόνο σπιτικά). Μετά επιστρέφαμε στο νησί πλήρως χορτασμένοι από την πρωτεύουσα. Παραδόξως όταν οι εν λόγω επιθεωρήσεις έρχοταν στο νησί δεν πηγαίναμε ποτέ! Τι αναμνήσεις έχετε εσείς από τότε? Έχει κανείς φωτογραφίες? Εγώ δυστηχώς δεν έχω πια τίποτα λόγω διάφορων στυχών συγκηριών...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειχα πάει ποτέ σε επιθεώρηση,αν και τώρα τις απολαμβάνω απο την τηλεόραση,δεν είχαμε κάτι μαζί τους απλα δεν πηγέναμε.Η μητέρα μου αν και λαϊκος άνθρωπος,δεν είχε τελιώσει το δημοτικό καλά καλά,με έτρεχε σε όλες τις παιδικές παραστασεις της αθήνας και μετά καθόμασταν και τις συζητούσαμε

Μαμά αν διαβάζεις Σ'αγαπω!
Στο θέμα μας

Αν και κακώς τις σνομπάρανε.εγω τις βρίσκω αριστοφανικές(οχι πάντα)και είναι κρίμα όποιος ηθοποιός συμετάσχει σε τέτοιου είδους παραστάσεις να στιγματίζετε και να μην μπορεί να κάνει κάποια άλλη δουλια σε τηλεόραση-θέατρο βλέπε Ψάλτης,Λεζες,Τσάκωνας κ.α. Και βλέπεις καθημερινα την "μούργα" της υποκριτικής να κάνει παρέλαση κάθε μέρα στην τηλεόραση και στο θέατρο

Κλασσικό παράδειγμα ανθρώπου που αγαπούσε την επιθεώρηση ήταν ο Σωτήρης Μουστάκας και ήταν ΤΟ ταλεντο!

Στα 80s η επιθεώρηση ήταν στα φόρτε της,εξάλου δέν υπήρχαν σατυρικές εκπομπές όπως στις μέρες μας και λόγο της αμεσότιτας που είχε με το εύπεπτο χιούμορ και τον καυστικό σχολιασμό της επικαιρότιτας,τίμια σάτηρα χωρις υπογια μηνύματα.

Αγαπώ επιθεώρηση
 
A1200 είπε:
Κλασσικό παράδειγμα ανθρώπου που αγαπούσε την επιθεώρηση ήταν ο Σωτήρης Μουστάκας και ήταν ΤΟ ταλεντο!
Αν και σε μια συνέντευξη, ο Μουστάκας είχε πει οτι προτιμάει τις επιθεωρήσεις γιατί έχουν περισσότερα χρήματα, από οτι οι ποιοτικέςς παραστάσεις. Όχι οτι είναι κακό, η δουλειά τους είναι, απλά δεν νομίζω οτι υπάρχει άλλος λόγος για να προτιμήσει ένας ηθοποιός, τις σημερινές επιθεωρήσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάχνοντας σε παλια βιντεοκλαμπς ανακαλυψα αρκετες επιθεωρησεις απο τα 80'ς με Μουστάκα ακόμα και με Τζώνη Βαβούρα!
 
1.jpg

"H Μπανανία πάει σύννεφο" Θέατρο Βέμπο 1986
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κ φυσικά δε γίνεται να μην αναφερθούν κ οι επιθεωρήσεις της Ελεύθερης Σκηνής,παραστάσεις που γράφονταν,σκηνοθετούνταν κ ερμηνεύονταν από πολύ μεγάλα,-πλέον σήμερα-ονόματα: Παναγιωτοπούλου,Φασουλής,Αδαμάκη,Χρυσομάλης,Παπακωνσταντίνου,κτλ..με συχνή συμμετοχή στο μουσικό κομμάτι του Λουκιανού Κηλαηδόνη!

1980 Αναντάμ Παπαντάμ - Άλσος Παγκρατίου 1981 Της Ελλάδος το κάγκελο - Θέατρο Σμαρούλα 1981-1982 Γιατί χαίρεται ο κόσμος; - Θέατρο Βέμπο 1982 Αλλαγή και απάνω τούρλα - Θέατρο Βέμπο 1983 Ραντεβού με την Υστερία - Θέατρο Μινώα 1984 Ψεκάστε Ψηφίστε Τελειώσατε - Θέατρο Αλίκη

υ.γ.Στην παραπάνω φωτό ποια είναι η κάτω δεξιά κυρία?
 
Λολ...επιτηδες κανεις αυτη την ερωτηση??? Κάτω δεξια ειναι η Νόρα Βαλσαμη!!!!
 
johnalepou είπε:
Λολ...επιτηδες κανεις αυτη την ερωτηση??? Κάτω δεξια ειναι η Νόρα Βαλσαμη!!!!
Κάτω αριστερά εννοούσα,οτι να'ναι λέω....μη με παρεξηγείς!

(μου μοιάζει λίγο με τη Βούρτση,αλλά μάλλον δεν είναι αυτή)
 
sagacious είπε:
Κάτω αριστερά εννοούσα,οτι να'ναι λέω....μη με παρεξηγείς!(μου μοιάζει λίγο με τη Βούρτση,αλλά μάλλον δεν είναι αυτή)
Κι ομως αυτη πρεπει ναναι, τα... λακακια (ή οπως αλλιως λεγονται) εκατερωθεν του στοματος ειναι χαρακτηριστικα (και ταπεινη μου αποψη, της προσθεταν γοητεια)!
 
Ειναι χωρις αμφιβολια, η Μαρθα Βουρτση.
 
Θυμάμαι ότι είχαμε πάει σε μία επιθεώρηση στο Δελφινάριο το 1986. Δε θυμάμαι τον τίτλο της επιθεώρησης αλλά είχαμε πάρει κάτι σπίρτα σαν ενθύμιο από την παράσταση αυτή.
 
Οι επιθεωρήσεις είναι από το δυσκολότερο είδος θεάτρου μια που απαιτούν πολύπλευρο ταλέντο. Όχι μόνο υποκριτικό, αλλά και χορό και τραγούδι και συχνά και ετοιμόλογο πνεύμα ώστε ο ηθοποιός να αυτοσχεδιάζει ανταποκρινόμενος σε αντιδράσεις του κοινού. Κανένας πραγματικός φίλος του καλού θεάτρου δεν μπορεί να τις θεωρεί κατώτερο είδος εξ ορισμού, ούτε να περιφρονεί τους ηθοποιούς που παίζουν κατ' εξοχήν σ' αυτές.

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω των στοιχείων της παράστασης (χορός, τραγούδια, φαντασμαγορία) οι επιθεωρήσεις είναι εύκολο να ξεπέσουν σε κακογουστιά, φτηνό και εύκολο χιούμορ, κιτσαριό και χοντροκοπιές. Οι αθυροστομίες είναι ένα απλό παράδειγμα. Το ότι ο Αριστοφάνης έγραφε βωμολοχίες δεν θα πει ότι όποιος βωμολοχεί γίνεται και Αριστοφάνης. Ένα βλακώδες κείμενο διανθισμένο με χυδαιότητες παραμένει βλακώδες ακόμη κι αν προκαλεί γέλιο στο σοκαρισμένο κοινό (που σε λίγο παύει να σοκάρεται, με αποτέλεσμα να χρειάζονται ακόμη μεγαλύτερες χυδαιότητες για να προκαλέσουν γέλιο). Και νομίζω ότι πολλές επιθεωρήσεις τότε είχαν ακολουθήσει αυτό τον εύκολο δρόμο λόγω της έλλειψης λογοκρισίας.

Την εποχή εκείνη κάθε καλοκαίρι που ερχόμουνα για διακοπές στην Ελλάδα θα πήγαινα οπωσδήποτε να δω τις επιθεωρήσεις της "Ελεύθερης Σκηνής", που αν και τυπικές επιθεωρήσεις δεν ήταν προσβλητικές για το γούστο και τη νοημοσύνη του θεατή, όπως και αυτές του "Ελεύθερου Θεάτρου" παλιότερα.
 
Πίσω
Μπλουζα