Επιλογή Λειτουργικού Συστήματος (OS) για υπολογιστή!

RetroCPC

RetroWannaBe
Joined
28 Mαϊ 2013
Μηνύματα
89
Αντιδράσεις
68
Καλημέρα σε όλους,

Επεσε στα χέρια μου πρόσφατα ένα παλιό Netbook της Dell, το Inspiron 300m (Pentium M 1.2Ghz/512MB/80GB HDD) το οποιο αποφάσισα να επισκευάσω και να ξαναστήσω με διάφορα κομμάτια που είχα ώστε να το χρησιμοποιήσω για retro gaming - programming! Έχω ήδη εγκαταστήσει Windows 7 σαν βάση στο πρώτο Partition (τα οποία ομολογουμένος τρέχουν μια χαρά) και σκέφτομαι στο δεύτερο Partition κάτι σε MSDOS/Windows 3.1 ώστε να παιζω με άνεση τα παλιά DOS παιχνίδια ή AmigaOS (Amithlon/Icaros Desktop) για Amiga αναμνήσεις.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες,προτάσεις...Τι έχετε να μου προτείνετε; Υπάρχει κάποιο άλλο OS διαθέσιμο;
 
αν θες τη γνωμη μου, κοιτα μηπως βαλεις μνημη 1 γιγα και προχωρα οπως το σκεφτεσαι αλλα σε virtual machine το δευτερο λειτουργικο. Δες VMware και virtual PC.

Αλλιως βαλε windows 98 se στο λαπτοπ οπως ακριβως ειναι και εχεις οτι ακριβως θελεις και φουλ ρετρο κιολας!!

Αληθεια γιατι windows 7 και οχι ΧΡ σε τετοιο μηχανημα;
 
Δυστυχώς έχει μόνο μια υποδοχή και αναγκαστικά μένω με 512MB (+128MB που έχει onboard...περίεργο και όμως αληθινό).

Έβαλα Windows 7 δοκιμαστικά να δω τις δυνατότητες-αντοχές του μηχανήματος!
 
η microsoft υποστηρηζει πως τα windows 10 με το νεο update threshold 2 ειναι 30% ποιο γρηγορα απο τα 7. φυσικα η εταιρια το λεει γιατι θελει τους χρηστες των 7 να βαλουν 10, ομως ειναι δελεαστικη πληροφορια για το παλιο σου pcακι

The company claims that with the new update, the same machine with Windows 10 will be 30 percent faster than Windows 7.
 
Agahnim είπε:
η microsoft υποστηρηζει πως τα windows 10 με το νεο update threshold 2 ειναι 30% ποιο γρηγορα απο τα 7. φυσικα η εταιρια το λεει γιατι θελει τους χρηστες των 7 να βαλουν 10, ομως ειναι δελεαστικη πληροφορια για το παλιο σου pcακι
Xαζομαρες της Μ$..σε λαπτοπ με 2πυρηνο amd με windows 8 και 2 γιγα μνημη σερνοταν,και μολις του εβαλα 7αρια πεταγε...γενικα στο συγκεκριμενο μηχανημα του φιλου καλυτερα xp...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wrathchild_78 είπε:
αν θες τη γνωμη μου, κοιτα μηπως βαλεις μνημη 1 γιγα και προχωρα οπως το σκεφτεσαι αλλα σε virtual machine το δευτερο λειτουργικο. Δες VMware και virtual PC.
Καθαρα εγκυκλοπαιδικη ερωτηση: θα μπορουσε ενα τοσο παλιο μηχανημα να σηκωσει τετοιο OS σε virtual machine?
 
angel_grig είπε:
Xαζομαρες της Μ$..σε λαπτοπ με 2πυρηνο amd με windows 8 και 2 γιγα μνημη σερνοταν,και μολις του εβαλα 7αρια πεταγε...γενικα στο συγκεκριμενο μηχανημα του φιλου καλυτερα xp...
εγω δεν μιλαω για τα 8.1 (απο τα οποια σου γραφω αυτη την στιγμη απο netbook με 2gb ram) αλλα για τα νεα windows 10 threshold 2.
δεν αντιλεγω πως μπορει και να ειναι trick της M$ αυτη η πληροφορια, αφου ομως το υποστιριζει, δεν μπορει να ναι αερολογια... καπου θα βασιζετε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Agahnim είπε:
εγω δεν μιλαω για τα 8.1 (απο τα οποια σου γραφω αυτη την στιγμη απο netbook με 2gb ram) αλλα για τα νεα windows 10 threshold 2.
δεν αντιλεγω πως μπορει και να ειναι trick της M$ αυτη η πληροφορια, αφου ομως το υποστιριζει, δεν μπορει να ναι αερολογια... καπου θα βασιζετε
Το ξερω οτι λες για τα 10,αλλα στην περιπτωση που λεω δεν επαιζαν καν τα 8...
 
Windows 10 τα ξεχναμε για δυο βασικους λόγους...μνημη τουλάχιστον 1GB, και επεξεργαστη PAE!

Δεν εχω τιποτα από τα δυο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σωστος. ουτε τα 8 μπορεις να βαλεις
 
Δε παιζει αυτο το ενδεχομενο σε τετοιο μηχανημα με 512 mb να τρεχουν μια χαρα τα windows 7. Σε δικο μου netbook με 1 gb σερνοτανε.

Η λυση ειναι μονο μια, ελαφρια διανομη linux οπως Mint XFCE η Lubuntu η σε ακραιο σεναριο για πιο προχωρημενους Ubuntu minimal και εγκατασταση οτι θελεις εσυ και μονο.

Ξεχνας τα παιχνιδια και το εχεις για ιντερνετ και κανενα emulator στη καλυτερη, ετσι κι αλλιως δεν ειναι για περισσότερο. Αντε και κανενα εργο με vlc η μουσικη με audacious, μια χαρα ειναι.

Να βαλεις παλιο λειτουργικο οπως 98SE είναι μια κουβεντα, αλλα αν αρχισεις να ψαχνεις drivers και δε δουλευει τιποτα θα παρακαλας να μη το ειχες βαλει. Μετα δεν υπαρχει αξιόλογος browser που να υποστηριζει πλεον Windows 98 οπότε τέλος και το ιντερνετ.
 
Ασε να λενε οι λινουξακηδες,και βαλε xp:D
 
angel_grig είπε:
Ασε να λενε οι λινουξακηδες,και βαλε xp:D
+1 για XP

(και ως browser μια παλια εκδοση του Opera browser 11/12 ,οσο ειχε την presto engine)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είναι ΟΚ τα Win7 άφησε τα. Όχι XP πάντως, μην ακούς κανένα!
 
Λοιπόν... Τα πράγματα είναι απλά.... Άκυρο... Δεν είναι απλά!

Πάμε στο ζουμί..

Αυτό που θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι το αν θα μπαίνεις με αυτό στο ίντερνετ η όχι.

Αν μπαίνεις στο ίντερνετ, ΞΕΧΝΑ τα ΧΡ!!

Το να μπαίνεις στο ίντερνετ με ένα νεκρό λειτουργικό είναι αυτοκτονία.

Εδώ η λύση είναι μία, και ακούει στην λέξη "Linux". Και πρώτη επιλογή είναι το Lubuntu.

Τώρα αν δεν μπαίνεις στο ίντερνετ, άρα δεν σε νοιάζει και τόσο πολύ η ασφάλεια, βάλε ΧΡ.

Τις εικονικές μηχανές σε αυτό το σύστημα μάλλον τις ξεχνάς.

όπως ξεχνάς και τα Windows 7/8/10... Και φυσικά και τα Vista... :p

Ακόμα και να τρέχουν κάποια από αυτά, πχ τα 7, είναι κρίμα να γονατίζεις άδικα το μηχάνημα.
 
Με παλιο browser στο ιντερνετ ειναι σαν να λες ανοιξαμε και σας περιμενουμε. Θα καταρρευσει το συστημα απο τους δεκαδες ιους malware κλπ που θα περνανε αερα πατερα. Βασικα η επιλογες σου ειναι δυο:

α) βαζεις Linux Ubuntu (lubuntu-mint xfce).

β) το πακεταρεις και το ανεβαζεις στο παταρι. :p
 
Καταρχήν τα Windows 7 προς έκπληξή μου, παίζουν αξιοπρεπέστατα...σίγουρα δεν πάνε σφαίρα, αλλά την δουλεία τους την κάνουν!

Στο δεύτερο Partition έχω προσωρινά Linux Mint 17.2 XFCE τα οποία είναι επίσης αξιοπρεπέστατα. Ειδικά με Midori είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή από τα Windows 7 για Internet Exploring!

Το αρχικό μου ερώτημα όμως δεν ήταν λειτουργικό για καθημερινή χρήση. Αλλά κάτι ιδιαίτερο!

Έχω ξεκινήσει να πειραματίζομαι με το Icaros Desktop το οποίο είναι βασισμένο σε AmigaOS και υποστηρίζει ADF αρχεία.

Σκεφτόμουν όπως είπα και στο αρχικό post και MSDOS με Windows 3.1, μιας και ήταν το πρώτο μου σύστημα.

Με τα 80 GB χώρο φτιάχνω μια ωραία συλλογή από παλιά προγράμματα και παιχνίδια.

Πάνω σε τέτοια συστήματα ήθελα την γνώμη σας...

Υ.Σ. Ψέματα, το πρώτο μου σύστημα ήταν Locomotive Basic!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eαν εισαι προσεκτικος και βαλεις ενα adblock δεν θα εχεις προβλημα με xp...ετσι και αλλιως στο ιντερνετ με το συγκεκριμενο μηχανημα αντε να μπεις σε κανενα ρετρομανιαξ,να δεις κανενα mail και κανενα βιντεακι σε χαμηλη αναλυση στον σωληνα.Οπως και στα συγχρονα μηχανηματα εαν δεν εισαι προσεκτικος θα γεμισεις ιους και malware εαν κατεβαζεις ο,τι να'ναι απο οπου να'ναι...Γνωμη μου ειναι οτι και το πιο συγχρονο και ενημερωμενο antivirus να εχεις,εαν δεν προσεχεις θα την παθεις..

Σε dos 6.22 και windows 3.1 θα πρεπει να κανεις partition εως 2 gb γιατι παραπανω δεν βλεπουν...επισης δεν ξερω κατα ποσον τα 3.1 θα δουν την καρτα γραφικων σου ή την καρτα ηχου..αλλιως χρησιμοποιησε win 98 που σε dos mode θα εχεις περισσοτερες δυνατοτητες..Να ξερεις επισης οτι λογω ισχυροτατου επεξεργαστη (για δεδομενα εποχης dos) ορισμενα προγραμματα θα τρεχουν σε τρελλη ταχυτητα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Καθαρα εγκυκλοπαιδικη ερωτηση: θα μπορουσε ενα τοσο παλιο μηχανημα να σηκωσει τετοιο OS σε virtual machine?
ναι υπο την προυποθεση οτι θα ειχε 1 γιγα και τη μιση θα τη διεθετε για το εικονικο λειτουργικο. Εφοσον θα ηταν καθαρο ΔΟΣ ή 98αρια τοτε θα μπορουσε ανετα. Ο υπολογιστης μου τοτε ειχε 64 ΜΒ μνημη και η καρτα γραφικων 16 ΜΒ. Αρα πιστευω οτι σιγουρα θα ετρεχε
 
angel_grig είπε:
Σε dos 6.22 και windows 3.1 θα πρεπει να κανεις partition εως 2 gb γιατι παραπανω δεν βλεπουν...επισης δεν ξερω κατα ποσον τα 3.1 θα δουν την καρτα γραφικων σου ή την καρτα ηχου..αλλιως χρησιμοποιησε win 98 που σε dos mode θα εχεις περισσοτερες δυνατοτητες..Να ξερεις επισης οτι λογω ισχυροτατου επεξεργαστη (για δεδομενα εποχης dos) ορισμενα προγραμματα θα τρεχουν σε τρελλη ταχυτητα..
Σωστή παρατήρηση!

Δοκίμασα επίσης ένα ανερχόμενο σύστημα το οποιο παρακολουθώ καιρό και είναι αποκλειστικά για game emulation το οποίο όμως λόγω της παλαιότητας της κάρτας γραφικών δεν παίζει!

http://www.lakka.tv/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα