Επισκευή ΖΧ81

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.409
Πριν μερικα χρονια ειχα αποκτησει ενα ZX81 σκετο για €25, κλασσικα untested.

2012-05-15-19h20m51.JPG

Πηρα ενα τροφοδοτικο και ενα καλο καλωδιο RF, αλλα δυστυχως το αποτελεσμα ηταν τζιφος. Ο γερος αρνειτο να δειξει οτιδηποτε στην τηλεοραση.

2012-05-15-19h20m41.JPG

Εμεινε στο ντουλαπι ολο αυτον τον καιρο, ενω απεκτησα μια ακομη ULA (μηπως τυχων εφταιγε αυτη) και μια ψυκτρουλα για την ULA (οχι ακριβως απαραιτητη, αλλα γιατι οχι; ) .

2012-05-22-20h01m26.JPG

Τελικα βρηκα λιγο χρονο να του ριξω μια ματια, αφου διαβασα πρωτα διαφορα σχετικα sites με επισκευες για ZX81, οπως πχ αυτο.

Πεντε βιδες (3 κατω απο τα ποδαρακια) μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο του υπολογιστη.

2012-05-15-19h23m30.JPG

Δυο βιδες συγκρατουν το μικροσκοπικο board στο πανω μερος του καλυματος.

2012-05-15-19h26m27.JPG

Με προσοχη για να μην τραυματισουμε τις υπερευαισθητες κακης ποιοτητας καλωδιοταινιες του πληκτρολογιου, γυριζουμε το board απο την καλη μερια και θαυμαζουμε.

2012-05-15-19h32m27.JPG

Η πεμπτουσια της απλοτητας: CPU, ROM, RAM, ULA και τελειωσαμε.

Πανω στον Ζ80 βρισκουμε κολλημενη μια μικρη πλακετα με δυο 74LS ολοκληρωμενα. Αυτο αποκαλυπτει οτι εχουμε εναν ZX81 απο την πρωτη παρτιδα που κατασκευαστηκε, διαβαστε την ολη ιστορια εδω!

2012-05-15-19h33m06.JPG

Ξεκιναω το troubleshooting συνδεοντας το καλωδιο RF και το τροφοδοτικο. Μια αναζητηση στα καναλια UHF 33-39 δεν αποφερει καρπους.

Αγγιζω τα ολοκληρωμενα και τα υπολοιπα ηλεκτρικα στοιχεια για να δω αν υπερθερμαινεται κατι, αλλα στην περιπτωση μας δεν συμβαινει κατι τετοιο.

Βγαζω το πιστο μου πολυμετρο και μετραω την ταση εισοδου και εξοδου στο regulator LM7805. H εισοδος ειναι καλη, 9v και καλη γειωση, αλλα η εξοδος ειναι μονο 3.5v και 5v οπως θα επρεπε.

2012-05-22-19h45m22.JPG

Για του λογου το αληθες μετρησα και την ταση εισοδου στα ολοκληρωμενα και οντως παντου εφταναν μονο 3.5v.

Αγορασα ενα καινουριο LM7805 και αφου ξεδιβωσα την ψυκτρα του αντικατεστησα το παλιο. Ταυτοχρονα εκανα και ενα μικρο καθαρισμα στην πλακετα με contact cleaner.

Μια δοκιμη αργοτερα εδειξε τα σωστα 5v και ακομα καλυτερα σημα στην τηλεοραση! Ο γερος ζει!

2012-05-22-19h45m31.JPG

Εναν ελεγχο πληκτρολογιου αργοτερα επιβεβαιωσα οτι το πληκτρολογιο ειναι οκ.

Δοκιμασα και το δευτερο ULA που ειχα αγορασει (νεωτερη εκδοση για καλυτερη εικονα στις μοντερνες τηλεορασεις) αλλα επειδη το αγορασα untested ειναι καμενο.

Ετσι ξαναβαλα το αρχικο ULA στην θεση του, κολλησα την ψυκτρουλα με το thermal pad την συνοδευε, συναρμολησα τον υπολογιστη και εγραψα το πρωτο μου προγραμμα σε ZX81.

2012-05-22-20h03m30.JPG

Η ποιοτητα της εικονας οντως δεν ειναι και οτι καλυτερο.

2012-05-22-20h29m42.JPG

Στα μελλοντικα μου σχεδια ειναι μια σειρα απο αναβαθμισεις:

  1. RAM pack

  2. ZXVID composite output module

  3. ZXpand

  4. ZXpand-AY Sound Module
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ καλη δουλεια,αψογη παρουσιαση,τελειες φωτος!Οταν ειδα την πλακετιτσα με τα 2 τσιπακια σκεφτηκα "home made mod"..τελικα ομως ηταν..θειουλης mod!! :)

Ερωτηση:για το composite γιατι να μην κανεις κατι τετοιο πχ http://www.zx81stuff.org.uk/zx81/ts1500_video.html και να αγορασεις το zxvid?

Eπισης οταν παρεις το ram pack μπορεις να το mod-αρεις για να εχεις high resolution graphics 256x192 δες εδω:http://zxjim.blogspot.com/2011/06/81-rampak-true-hi-res-graphics.html

Καλοπαικτος!!
 
Αυτο που μ' αρεσει στο zxvid ειναι οτι ειναι drop in replacement και οτι δεν αλλιωνει το look του zx81. Αφου εγκατασταθει δεν ξεχωριζει με γυμνο οφθαλμο οτι εχει αλλαξει κατι στον υπολογιστη!

Τωρα περι extra δυνατοτητων, υπαρχει το ZX-ULA2, αλλα πρεπει να στειλεις τον zx81 για να στον φτιαξουν.
 
Ωραίος με γεια! Μ'αρέσει πολύ το design του συγκεκριμένου micro. Τσέκαρε και το δικό μου. Το είχα πάρει για parts και το συνέφερα. Υπάχουν και κάτι λίγα παιχνιδάκια που τρέχουν στο 1ΚΒ. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19766-Ο-ZX81-μου!
 
Το ειχα δει, εννοειται οτι πριν αρχισω ειχα κανει μια αναζητηση για το θεμα στο forum. Πολυ ενδιαφερον το funky πληκτρολογιο!!!
 
Εντυπωσιακό. Ευχαριστούμε για την τεκμηρίωση της "εγχείρισης".

Παράδειγμα "σπαρτιάτικης" σχεδίαση ο ZX81 (ή έστω σπαρτατιοσκοτσέζικης).

Μήπως εσύ ή ο Cauldron μπορείτε να μας πείτε περισσότερα για το σκάκι του ενός kilobyte?

Πληροφορίες υπάρχουν εδώ http://users.ox.ac.uk/~uzdm0006/scans/1kchess/

αλλά θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ενός πραγματικού χρήστη.
 
Δεν δοκιμασα να φορτωσω κατι. Θα περιμενω το ZXpand.

Επιπλεον δεν ειμαι και σοβαρος σκακιστης. Αν συγκεντρωθω πολυ, υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να κερδισω το πιο απλο flash σκακι στα πιο ευκολα settings.

Παντως το σκακι του 1kb εχει συζητηθει στο forum παλιοτερα, κανε μια αναζητηση.
 
Μπράβο, πάντα χαίρομαι όταν κάποιος ενδιαφέρεται για τα ιστορικά αυτά μηχανήματα και τα "ανασταίνει". Πολύ καλή δουλειά! :D
 
Παρομοίως !

Εξαίρετη δουλειά, μπράβο !
 
Ακολουθώντας την σοφη πρακτική που λεει οτι αν θες να διατηρήσεις εναν ρετρο υπολογιστη λειτουργικό, αγορασε δυο ιδιους, χτύπησα και εγω προ καιρου ενα board zx81 με το επιθυμητό ULA 2C210E και composite mod. Ηταν μαλιστα και tested. Μιας και η τιμη ηταν λογικη δεν μπορεσα να αντισταθώ.

2012-12-01-22h15m27.JPG

Ειπα λοιπόν να του ριξω μια ματια για να δω οτι ειναι ολα ως πρεπει.

Οντως αναψε κανονικα και εχει σημα καμπανα στην τηλεόραση, αλλα δεν δουλεύουν ολα τα πλήκτρα! :rant:

Για την ακριβεια δεν δουλευουν τα πληκτρα 4 R F C 7 U J N.

Μετα απο τα απαραίτητα καντήλια, εβγαλα το πιστο μου πολυμετρο και με βοηθο το σχηματικό διάγραμμα, συντομα κατέληξα οτι η γραμμη KBD3 δεν συνδέεται με την ULA στο pin 27 οπως θα επρεπε.

Ενα καλωδιακι αργότερα, το zx81 board μου ειναι πληρως λειτουργικό!

2012-12-01-22h15m45.JPG

Το εβαλα για λιγο στην ακρη και για να κανω κατι αλλο και οταν το ξανασυνδεσα, τιποτα! :shake:

Αφου χτυπησα το κεφαλι μου στον τοιχο μερικες φόρες, ξαναεβγαλα το πιστο μου πολυμετρο και αρχισα το ψάξιμο. :banghead:

Δυστυχως το κατάστημα δεν διαθετει logic probe, αλλα οι συμβουλες αυτης της σελιδας για μια ακομα φορα αποδείχθηκαν πολύτιμες!

Αν δεν εχεις καθολου σημα, τοτε συνήθως φταιει το modulator, γιατι ακόμα και τιποτα αλλο να μην δουλευει, αν η ULA ειναι οκ και παίρνει ρεύμα, τοτε θα εχεις μια άσπρη εικονα.

Στην περίπτωση μου ομως δεν υπάρχει modulator, αλλα κάποιος που μαλλον δεν ηξερε τι εκανε ή βαριόταν που ζουσε ειχε κολλήσει ενα το ενα ποδι του RCA βύσματος πανω στο track που συνδέεται στο pin 16 της ULA (video out).

Επειδη 2 απλες κολλήσεις δεν ειναι αρκετές για να στηρίξουν το βυσμα, με το πολυ βαλε-βγαλε τελικα κόπηκε η συνδεση και δεν ειχαμε εικόνα.

2012-12-02-13h02m24.JPG

2012-12-02-13h06m36.JPG

Επισκευή νούμερο 2 ολοκληρώθηκε! :cheers: :award: :beer: :headbang:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποσο μου αρεσει να διαβαζω τετοια ποστς!!!!
 
Ήτανε και δοκιμασμένο! μπράβο σου αφού κατάφερες και το βρήκες (το πρώτο πρόβλημα, γιατί το δεύτερο έκανε μπαμ) . Πολύ φτηνές κατασκευές τα sinclair.
 
Εμενα παντως μου πηρε περισσότερη ωρα να διαγνώσω το δεύτερο. ::)
 
Nαι πραγματι το δευτερο ηταν πιο δυσκολο γιατι μολις πριν λιγο ολα λειτουργουσαν ρολοϊ..Παντως καλυτερα θα ηταν να ειχε μεινει το modulator πανω και να ειχε γινει το mod γιατι στηριζεται καλυτερα.Προσωπικα εγω θα εβαζα ενα μικρο καλωδιο αντι για το rca βυσμα ή καποιο βυσμα που να μπορει να βιδωδει στο πλαστικο του μηχανηματος.
 
angel_grig είπε:
Nαι πραγματι το δευτερο ηταν πιο δυσκολο γιατι μολις πριν λιγο ολα λειτουργουσαν ρολοϊ..
Ειναι πιο ευκολο το να εχεις συγκεκριμενες ενδειξεις, παρα το "δεν δουλευει τιποτα". Σαν τεχνικος εχω σιχαθει να την ακουω αυτη την φραση.

angel_grig είπε:
Παντως καλυτερα θα ηταν να ειχε μεινει το modulator πανω και να ειχε γινει το mod γιατι στηριζεται καλυτερα.Προσωπικα εγω θα εβαζα ενα μικρο καλωδιο αντι για το rca βυσμα ή καποιο βυσμα που να μπορει να βιδωδει στο πλαστικο του μηχανηματος.
Το mod που εχει κανει ειναι λειψό. Ολοι οι οδηγοι που εχω δει λενε να περάσεις το σημα του pin 16 της ULA απο ενα NPN transistor, οχι να το συνδεσεις απευθείας στην έξοδο!
 
Προ καιρου ειχε περασει στα χερια μου αυτο το τερατουργημα, untested φυσικα.

2015-07-05-16h07m03.JPG

2015-07-05-16h07m26.JPG

2015-07-05-16h07m57.JPG

Λεπτομερεια απο την συνδεση του motherboard του ΖΧ81 με το εξωτερικο πληκτρολογιο. Δεν υπαρχουν τα 2 κλασσικα βυσματα.

2015-07-05-16h50m35.JPG

Μια δοκιμη μας δειχνει μαυρη οθονη. Κανοντας piggybacking μιας καλης ULA βλεπουμε φως στο τουνελ, για την ακριβεια καποια patterns. Αποφασισα να ξυλησω την παλια ULA και να βαλω ενα socket.

2015-07-05-18h56m20.JPG

Με την νεα ULA στο socket εχουμε πλεον μια λευκη οθονη, δυστυχως χωρις τον κλασσικο cursor. Δυστυχως δεν εχω αλλα ανταλλακτικα (λεγε με Ζ80) προχειρα και με κλειδωμα του paypal δεν φαινεται οτι θα αποκτησω στο κοντινο μελλον.

Πονηρος ο βλαχος ομως. Αυτο που εχω περισσευουμενο ειναι ενα λειτουργικο motherboard για ΖΧ81! Ετσι ξυλωσα τις καλωδιοταινιες του εξωτερικου πληκτρολογιου και τις κολλησα στο καλο board.

Επι τω εργω:

2015-07-06-18h12m53.JPG

2015-07-06-18h13m04.JPG

Το τελικο αποτελεσμα.

2015-07-08-18h56m13.JPG

2015-07-08-18h57m08.JPG

Job done! Και καποια στιγμη (παλι με χρονια, με καιρους) θα δουμε και το αλλο board.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καποια στιγμη που θα εχεις χρονο και θα βαριεσαι, επικοινωνησε μαζι μου αν την παλευεις να σου στειλω να τσεκαρεις εναν Timex1000 που δεν λειτουργησε ποτε.

Δεν θελω να τον φτιαξεις. Απλα να δεις απο τι πασχει/επασχε να μου φυγει η απορια.
 
Πίσω
Μπλουζα