Επισκευή μοτέρ δόνησης σε χειριαστήριο dualshock

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
117
Δοκίμασα να παίξω με το αναλογικό χειριστήριο αυτού του thread .

Όλα τα κουμπιά και οι μοχλοί λειτουργούν κανονικά, οχι όμως και η δόνηση.

Άνοιξα το χειριστήριο αλλά δεν διαπίστωσα κάποιο κομμένο καλώδιο. Ξαναπέρασα όμως με το κολλητήρι τις κολλήσεις των καλωδίων που καταλήγουν στα μοτέρ, αλλά πάλι δεν λειτουργεί.

Τι μπορεί να φταίει?
 
Eλεγξες τα καλωδια με πολυμετρο ή απλα τα τσεκαρες οπτικα?
 
angel_grig είπε:
Eλεγξες τα καλωδια με πολυμετρο ή απλα τα τσεκαρες οπτικα?
Τα καλώδια τα τσέκαρα οπτικά επειδή δεν έχω ακόμα πολύμετρο.

Θα αγκαρέψω έναν φίλο μου που έχει τέτοιο εξοπλισμό, γιατί μάλλον ψάχνω στα τυφλά :p
 
Eτσι ειναι...θες πολυμετρο γιατι μπορει να ειναι κομμενο εσωτερικα..εαν το καλωδιο ειναι ΟΚ τοτε προχωρας το ψαξιμο..
 
Κατά 99%...

...το πρόβλημα είναι στην κονσόλα και όχι στο χειριστήριο. Δοκίμασες κάποιο άλλο dualshock, ώστε να βεβαιωθείς ότι το PS2, δουλεύει κανονικά;
 
Ace είπε:
...το πρόβλημα είναι στην κονσόλα και όχι στο χειριστήριο. Δοκίμασες κάποιο άλλο dualshock, ώστε να βεβαιωθείς ότι το PS2, δουλεύει κανονικά;
Σε ps1 το δοκίμασα ;)

Σύνδεσα ένα άλλο χειριστήριο μου αλλά και αυτό δεν δονείται.

Μια έρευνα που έκανα, λέει πως πάνω στην motherboard έχει 3 διόδους και μια ασφάλεια για τα controller ports. Κάποιο από αυτά έχει καεί.

Εδώ κωλύομαι, μιας και είναι smd, και εγώ είμαι ακόμα αρχάριος στις κολλήσεις :)

EDIT

Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιστρέφω στο θέμα μιας και έχω μια μικρή εξέλιξη.

Αγόρασα έναν αντάπτορα για psx χειριστήρια σε usb, ο οποίος υποστηρίζει και δόνηση. Συνδέω το 'προβληματικό' . Το μοτέρ της μικρής δόνησης δεν δουλεύει ΑΛΛΑ δουλεύει της μεγάλης.

Συνδέω ένα χειριστήριο που ξέρω ότι λειτουργεί, για να αποκλείσω κάποια πιθανή βλάβη/ασυμβατότητα του αντάπτορα. Και τα δυο μοτέρ λειτουργούν.

(Στην κονσόλα και αυτό το χειριστήριο, δεν έχει δόνηση)

Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα πως και το χειριστήριο αλλά και η ίδια κονσόλα έχουν πρόβλημα.

Για το δε χειριστήριο, που θα βρω μοτεράκι? Στο ebay δεν ξέρω με τι όνομα να το ψάξω, μου βγάζει διάφορα μοτεράκια.

Για την κονσόλα δυστυχώς οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά είναι ακόμα σε αρχάριο στάδιο, και διστάζω να επέμβω..
 
Αντιγράφω από το παρακάτω site "Dualshock and Dualshock 2 uses this for powering vibro-motors. Voltage on PS2 is 7.6V, however many sites says it's 9V. But it will work on 9V too."

http://pinouts.ru/Game/playstation_9_pinout.shtml

Το συγκεκριμένο μοτεράκι στο ebay είναι 3 volt.
 
Πίσω
Μπλουζα