Επισκευή οθόνης ;;;;;

dpol

Retro Member
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
136
Αντιδράσεις
15
Έχω 2 Game & Watch από τα μαθητικά μου χρόνια Donkey Kong και Donkey Kong ΙΙ, με τα όλα τους, κουτιά, οδηγίες, σακουλάκια κλπ κλπ κλπ.

Τα κουτιά έχουν ακόμα επάνω τις ετικέτες με την τιμή από το ΜΙΝΙΟΝ που τα είχα αγοράσει... :eek:

Λοιπόν, άλλαξα τις μπαταρίες με καινούργιες και έχω το εξής πρόβλημα.

Το ένα δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα, το άλλο δουλεύει μεν αλλά τα γραφικά και στις δύο οθόνες του είναι πάρα πάρα πολύ αχνά.

Με το ζόρι φαίνονται.

Γνωρίζεται αν φτιάχνεται αυτό ή το μηχάνημα έχει παραδόσει πνεύμα ;;;; :cry:

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει απαντηθεί και σε άλλο post. Δοκίμασε να βάλεις τα φίλτρα από αυτό που δουλεύει στο άλλο που φαίνεται αχνά. Αν στρώσει, τότε είναι τα φιλτράκια σου. (αυτά που είναι μπροστά από την οθόνη).
 
Μάλλον οι μπαταρίες που έβαλες είναι fail.

Για κάνε τράμπα τις μπαταρίες από το ένα μηχανάκι στο άλλο!

Δεν θα σου συνιστούσα να βάλεις χέρι στις LCD οθόνες με τίποτε πάντως.
 
Έχω ήδη δοκιμάσει να κάνω τράμπα τις μπαταρίες και δεν άλλαξε τίποτα...

Έξαψα λίγο τα υπόλοιπα θέματα σχετικά με παρόμοια προβλήματα αλλά για τα φίλτρα των οθονών δεν γνωρίζω και δεν θέλω και να επέμβω στο μηχάνημα.

Φυσικά δεν θέλω με τίποτα να επέμβω στο καλό μηχάνημα που λειτουργεί.
 
Καλημέρα φίλε μου. Έχω μια μικρή εμπειρία από τα μηχανάκια αυτά. Φαίνεται από το πρόβλημα που περιγράφεις ότι δεν κάνει κάτι καλή επαφή εσωτερικά στα pins των οθονών. Αν θέλεις μπορείς να μου το δώσεις και να κάνω μια προσπάθεια. Στείλε pm
 
Νεκρανασταση θεματος.... :D

Λοιπον....εχω κανει οτι εχει κανει ο Πανος,εδω...

αλλα και οτι εχει κανει ο τυπος στο video....

How To Repair and Clean a Nintendo Game & Watch


Τα γραφικα που με το ζορι φαινονται - μονο υπο γωνια - ψιλιαζομαι οτι ειναι θεμα μπαταριων,οι οποιες ειναι κινεζιες ψιλοψοφιες.

Εχω δοκιμασει με 2 τυπους μπαταριων....και με LR44 και με AG13....αυτο ομως θα λυθει ASAP.... :D

Το αποτελεσμα ομως που πηρα μετα το καθαρισμα,ειναι το παρακατω....

μαυρες κηλιδες/στιγματα μεσα στην οθονη (αυτα με τους κοκκινους κυκλους) και τα οποια με ανησυχουν.... :xm:

....οι ερωτησεις που προκειπτουν ευλογες....

Πως στα κομματια εξαφανιζονται απο την οθονη?????:what:

Φτιαχνει η ζημια???:what:

Μην μου πειτε οτι θα το αποχαιρετισω?????..... :precry: :precry: :cry: :cry:

smiley-signs095.gif
"]
smiley-signs095.gif
[/url]....
smiley-signs083.gif
"]
smiley-signs083.gif
[/url]

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LR44 και Ag13 ειναι το ιδιο...πρεπει να δοκιμασεις με SR44 (silver oxide).Αυτο που θελεις απο οτι φαινεται ειναι αλλαγη του πολωτικου φιλτρου στην οθονη,εχω ενα αν θες...
 
angel_grig είπε:
Αυτο που θελεις απο οτι φαινεται ειναι αλλαγη του πολωτικου φιλτρου στην οθονη,εχω ενα αν θες...
Ποτε ειπαμε οτι θα ερθεις απο το σπιτι? :D
 
Πίσω
Μπλουζα