Επισκευή στο Αγρίμι της ELCRECO

συνήθως τέτοιου είδους προβλήματα αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα! Μπορεί να χρειάζεσαι μόνο ένα μοτεράκι όπως προείπε και ο Kambia. Από εκεί και έπειτα παίζει ρόλο αν το παιγνίδι χρησιμοποιεί και πυκνωτές-πλακέτες κ.α. Εκεί τα πράγματα περίπλεκονται σαφώς αλλά με την βοήθεια ενός φίλου-ηλεκτρονικού θα καταφέρεις να βρεις τι θες! Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πάντα η αποσυναρμολόγηση ενός παιγνιδιού και ειδικότερα αν τα πλαστικά του είναι πολλών ετών. Αν καταφέρνεις να το λύσεις και να το δέσεις δίχως φθορές τότε θα είσαι πιο κοντά στο στάδιο της τελικής επιδιόρθωσης. Επίσης πολύ βασικό είναι να μην σου λείπουν κομμάτια από το εκάστοτε παιγνίδι.
 
nasospakos είπε:
πολύ καλή δουλειά Galoob, ίσως θα έπρεπε να ανεβάσω και εγώ εγχειρίδιο για το πως να επισκευάσετε Μινώταυρο & Κύκλωπα στα «Κάστρα & Πολιορκητές». Βασικά έχω μόνο τον Κροκόδειλο αλλά μου λείπουν τα πάντα από μέσα (γρανάζια, επαφές, μοτεράκι) Μόνο οι άξονες των ροδών έχουν απομείνει από το εσωτερικό. Κρίμα, θυμάμαι είχε και λαμπάκι από μέσα για να φωτίζει και καλά εμπρός.
να σαι καλα, τωρα πολεμαω να φτιαξω την βαση του κυριου ποπ η κυριου ριχτερ του επιτραπεζιου απο την ελγκρεκο αλλα δυστιχως δεν βλεπω φως στο τουνελ.. ο μηχανισμος λογικα ειναι πανω κατω ιδιος με του τικι τακα μπουμ, κουρδιστος με πολλα πλαστικα μερη τα οποια λογο χρονου κυριως αποσυντιθενται χαχα αν εχει καποιος καμια ιδεα ας βοηθησει!
 
Galoob είπε:
να σαι καλα, τωρα πολεμαω να φτιαξω την βαση του κυριου ποπ η κυριου ριχτερ του επιτραπεζιου απο την ελγκρεκο αλλα δυστιχως δεν βλεπω φως στο τουνελ.. ο μηχανισμος λογικα ειναι πανω κατω ιδιος με του τικι τακα μπουμ, κουρδιστος με πολλα πλαστικα μερη τα οποια λογο χρονου κυριως αποσυντιθενται χαχα αν εχει καποιος καμια ιδεα ας βοηθησει!
ευχαρίστως να ρίξουμε καμιά ιδέα για το επιτραπέζιο, έχεις καμιά φωτό;
 
nasospakos είπε:
ευχαρίστως να ρίξουμε καμιά ιδέα για το επιτραπέζιο, έχεις καμιά φωτό;
λες να το παρω ( φωτο )και να το βαλω εδω η να ανοιξω αλλο θεμα?
 
Θα ανοίξεις άλλο θέμα! Αλλά, προτού το κάνεις, βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει ήδη ανοιχτό με τη βοήθεια της αναζήτησης! ;)
 
Ωραία δουλειά φίλε μου! Μπράβο!

Διάβασα για προβλήματα με βίδες και πλαστικά σπειρώματα...

Προσωπικά εκτός από την χρήση λίγο μεγαλύτερης βίδας,η καλύτερη θεωρώ ότι είναι να χρησιμοποιηθεί κόλλα!

Εποξική κόλλα 2 συστατικών που θα βρείτε Praktiker και στα περισσότερα χρωματοπωλεία.

Προτιμήστε 5 λεπτών και διαφανή.

Επίσης αν έχετε κάποιο αποκολλητικό ή spray σιλικόνης για να περάσετε τα σπειρώματα της βίδας.

Αφού αναμείξετε λίγη ποσότητα και σε ίσα μέρη σε κάποια επιφάνεια,με μια οδοντογλυφίδα βάζετε λίγη στο εσωτερικό πλαστικό σπείρωμα και αμέσως βιδώνετε/σπρώχνετε την βίδα όπου προηγουμένως έχουμε περάσει αντικολλητικό.

Αφήνετε όπως είναι για 20 λεπτά,και προσεκτικά με το χέρι ξεβιδώνετε.Αν δεν ξεβιδώνει,απαλά με ένα κατσαβίδι.Έπειτα ξαναβιδώνετε και αφήνετε για 24 ώρες να στεγνώσει τελείως η κόλλα!

Με αυτόν τον τρόπο φτιάχνετε καινούργια σπειρώματα απο εποξική που φυσικά είναι πιο ανθεκτικά απ το πλαστικό...
 
mmaker είπε:
Ωραία δουλειά φίλε μου! Μπράβο!Διάβασα για προβλήματα με βίδες και πλαστικά σπειρώματα...

Προσωπικά εκτός από την χρήση λίγο μεγαλύτερης βίδας,η καλύτερη θεωρώ ότι είναι να χρησιμοποιηθεί κόλλα!

Εποξική κόλλα 2 συστατικών που θα βρείτε Praktiker και στα περισσότερα χρωματοπωλεία.

Προτιμήστε 5 λεπτών και διαφανή.

Επίσης αν έχετε κάποιο αποκολλητικό ή spray σιλικόνης για να περάσετε τα σπειρώματα της βίδας.

Αφού αναμείξετε λίγη ποσότητα και σε ίσα μέρη σε κάποια επιφάνεια,με μια οδοντογλυφίδα βάζετε λίγη στο εσωτερικό πλαστικό σπείρωμα και αμέσως βιδώνετε/σπρώχνετε την βίδα όπου προηγουμένως έχουμε περάσει αντικολλητικό.

Αφήνετε όπως είναι για 20 λεπτά,και προσεκτικά με το χέρι ξεβιδώνετε.Αν δεν ξεβιδώνει,απαλά με ένα κατσαβίδι.Έπειτα ξαναβιδώνετε και αφήνετε για 24 ώρες να στεγνώσει τελείως η κόλλα!

Με αυτόν τον τρόπο φτιάχνετε καινούργια σπειρώματα απο εποξική που φυσικά είναι πιο ανθεκτικά απ το πλαστικό...
σωστός μάστορα! :)
 
WhatsApp Image 2020-04-25 at 10.30.16.jpeg
Μόλις τσίμπησα αυτά τα δυο στο διαδικτυο, περιμένω να μου τα παραδώσουν και μετά θα ξεκινήσω επισκευές. Ο τύπος που τα πούλησε τα είχε καταχωρημένα για εξαρτήματα αλλά αυτό δεν λέει πάντα κάτι, συχνά απλά δεν τα έχυον δοκιμάσει αν δουλεύουν.
 
Πολύ ωραίο θέμα και δράττομαι της ευκαιρίας (μήπως να άνοιγα νέο θρεντ; ) να σας πω πως εδώ και καιρό θέλω να αναβιώσω το τραινάκι μου της mister P.

Πρέπει να μου το πήραν κάπου το '81-΄82, κάποια στιγμή οι ξεχασμένες μπαταρίες έκαναν την ζημιά τους και έκτοτε δεν ξανα δούλεψε.

Το έχω στο υπόγειο επί 28 συναπτά έτη. Οπτικά, αν ανοίξεις των χώρο των μπαταριών θα δεις σκουριές.

Δεν το έχω ανοίξει και δεν ξέρω την κατάσταση που επικρατεί στο εσωτερικό του μοτέρ (περιέλιξη, κλπ). Χοντρικά, γνωρίζει κάποιος τι δυνατότητες υπάρχουν για να επισκευαστεί;
Παροτι παλιο ποστ για σκουριες αππ μπαταριες δοκιμασε μαγειρικη σοδα που της εχεις σταξει λιγο νερο βρυσης και εχει γινει πηχτη παστα. Με αυτο και με οδοντοβουρτσα τριψε τις σκουριες και θα εξαφανιστουν. Επειτα ξεπλυνε με νερο βρυσης η βρεγμενο χαρτι ξαι σκουπισε με ζεστο αερα με πιστολακι. Αν χρειαστει επανελαβε. Μπορεις να αγορασεις κουτακι θηκης μπαταριων και να το προσαρμοσεις στο παιχνιδι με κολλητηρι παρακαμπτωντας το οριτζιναλ
 
Πίσω
Μπλουζα