Επισκευή Tomy Lupin

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
470
Εδω και καποιο καιρο ο φιλος aeolous μου εστειλε το Tomy Lupin του, το οποιο δεν λειτουργουσε καθολου ουτε με τροφοδοτικο,αλλα ουτε και με μπαταριες..

Μολις το ανοιξα τσεκαρα αρχικα τα καλωδια απο την μπαταριοθηκη αλλα και απο το βυσμα του εξωτερικου τροφοδοτικου, τα οποια δεν ειχαν καποιο προβλημα.Το καλωδιο μαλιστα απο το βυσμα του εξωτερικου τροφοδοτικου περναει απο διοδο προστασιας πριν καταληξει στην πλακετα, προστατευοντας το μηχανημα σε περιπτωση λαθος πολικοτητας...Να πω εδω οτι η ποιοτητα κατασκευης ειναι εξαιρετικη,με σημειωμενα ολα τα εξαρτηματα πανω στην πλακετα ,η οποια ειναι αριστης ποιοτητας...

Αυτο που δεν μου αρεσε αρχικα ηταν οι πυκνωτες ,οι οποιοι φαινονταν αλλοιωμενοι στο πανω μερος τους..ηταν 5 συνολικα οποτε τους προμηθευτηκα και τους αλλαξα ,χωρις ομως αποτελεσμα...

Eνας απο τους πυκνωτες η οψη του οποιου δεν μου αρεσε...

Το ιδιο και εδω..

Ευτυχως το μηχανημα ειναι απλο και μπορεις να βγαλεις ακρη χωρις σχηματικο...ακολουθησα λοιπον την πορεια του ρευματος πανω στην πλακετα και ειδα οτι πρωτα πηγαινει σε 2 transistors...τσεκαροντας με το πολυμετρο ειδα οτι πανω σε αυτα σφυριζε,αρα ηταν βραχυκυκλωμενα!!!



Τα 2 transistors μετα την αφαιρεση τους..τελικα μονο το αριστερο ηταν το προβληματικο...

Ευτυχως και τα 2 ειναι διαθεσιμα στην ελληνικη αγορα..με 50 λεπτα πηρα και τα 2.. :D

Ξεκολλησα πρωτα το 2sc945 και διαπιστωσα οτι τελικα δεν ειχε προβλημα..ξεκολλαω και το 2sd471 και..ναι ηταν βραχυκυκλωμενο!!

Οι νεοι πυκνωτες και το νεο transistor τοποθετημενα...

Κολλαω λοιπον και τα 2 τρανσιστορ ,συναρμολογω ,δινω ρευμα και...ναι!! λειτουργει!!! :happyjump:

Η Vfd οθονη αναμμενη κατα το boot του παιχνιδιου...

Λιγο πριν το κλεισιμο...

Eτοιμο!!

Περιγραφη του παιχνιδιου-Gameplay..

To tomy lupin ειναι ενα ενδιαφερον παιχνιδι που εχει συνολικα 3 πιστες...

1η πιστα :πρεπει να αποφυγουμε τα τερατα και να μαζεψουμε τα κλειδια...εαν τα πυροβολησουμε τοτε αυτα "παγωνουν" και περναμε χωρις να χασουμε ζωη..

2η πιστα:το παιχνιδι γινεται shoot'em up απο maze που ηταν...πυρολοβοληστε ο,τι κινειται..

3η πιστα:

Το παιχνιδι γινεται ξανα maze και πρεπει να μαζεψουμε περισσοτερα κλειδια...

Η τριτη πιστα του παιχνιδιου...ηδη εχω μαζεψει αρκετα κλειδια...

Λιγο technical mambo-jumbo:

To παιχνιδι βασιζεται στον 4μπιτο μικροελεγκτη ΗD38800 της Hitachi με 4Κbytes rom που ουσιαστικα ειναι ενα computer in a chip..

Ο μικροελεγκτης της Hitachi ,κατω απο την vfd οθονη κατασκευης NEC..

Σε αυτο το τσιπ βασιζονται αρκετα vfd παιχνιδια,οπως φαινετα στην παρακατω εικονα:

Πηγη:http://blog.kevtris.org/blogfiles/Ha...sc/HD38800.png

Ο τυπος απο το ανωτερω blog εχει κανει καλη δουλεια αφου εχει παρει τον κωδικα απο πολλα παιχνιδια (οχι ομως και απο το lupin...)

Θα ηθελα τελειωνοντας να ευχαριστησω τον φιλο aeolus που μου εστειλε και χρηματα για την επισκευη ,παρ'ολο που του ειχα πει οτι δεν χρειαζοταν..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr. Resurrector, congratulations and respect !!! :D

Πολύ όμορφο το παιχνίδι και η παρουσίασή σου, και πολύ τυχερός ο φίλος aeolus που θα το χαρεί!!!
 
Dr. Resurrector, congratulations and respect !!! :clap:

Πολύ όμορφο το παιχνίδι και η παρουσίασή σου, και πολύ τυχερός ο φίλος aeolus που θα το χαρεί!!! :D
 
Nα εισαι καλα Νιοβη,σε ευχαριστω πολυ!!
 
angel_grig είπε:
Εδω και καποιο καιρο ο φιλος aeolous μου εστειλε το Tomy Lupin του, το οποιο δεν λειτουργουσε καθολου ουτε με τροφοδοτικο,..........
Το επισκεύασες λοιπόν!!!! Συγχαρητήρια αγαπητέ angel_grig!!!! Ισχυρό το συναίσθημα να το βλέπεις να ξαναζωντανεύει.........
 
Σε ευχαριστω αετε!!Πραγματι οταν το βλεπεις να ξαναζωντανευει ειναι κατι μοναδικο..
 
Μπράβο και από εμένα. Είναι και θέμα τύχης να μην έχει περάσει το ρεύμα πιο πέρα και μετά τραβάμε τα μαλλιά μας.

By the way ενδιαφέρον παιχνίδι φένεται.
 
Τhanks Μαριε!Ευτυχως το καμμενο transistor δεν αφηνε το ρευμα να προχωρησει και την γλυτωσε το ολοκληρωμενο...
 
Γεια σου Γρήγορη! :)

Ο γιατρός των ρετρό υπολογιστών/κονσολών !!!! :thumbup:
 
Τα λογια ειναι λιγα, μονο που ακουσα τον ηχο οταν με ειχε παρει τηλεφωνο ο Γρηγορης και μου ειπε τα ευχαριστα νεα γυρισα πισω στο χρονο την παραμονη των χριστουγεννων λεγοντας τα καλαντα και μετα κατευθειαν στην κατω μερια της Αγιας Σοφιας στο παιχνιδαδικο Πετρος για την αποκτηση του.

Ενα μεγαλο ευχαριστω και παλι στον Γρηγορη να ειναι παντα γερός και να φερνει πισω στη ζωη κοματια της ιστοριας οπως το Tomy Lupin μου.
 

1@circleag[/USER] σε ευχαριστω πολυ Βαγγελη!

1@aeolous[/USER] Eυχαριστω πολυ!!Ελπιζω μεσα στην εβδομαδα να το εχεις!!

 
Την μανία μου με τα handhelds την γνωρίζετε....Το Lupin είναι σπάνιο και πανέμορφο...To παρόν θέμα θα γίνει από τα αγαπημένα μου και για σένα πρωτομάστορα Γρηγόρη, απλά και ταπεινά...ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ !!!!

:bow:
 
Tωρα τι μπορω να απαντησω εγω στον Master Geoanas???Ευχαριστω Γιωργαρε!! :bow: :thanx2:
 
Συγχαρητήρια! Πολύ καλή δουλειά!

Πολύ σωστή επιλογή που η επισκευή άρχισε με την αλλαγή των ηλεκτρολυτικών. Είναι σχεδόν σίγουρο οτι τα τρανζίστορ κάηκαν λόγω βραχυκυλωμένου ηλεκτρολυτικού, οπότε αν είχαν αλλαχθεί τα τρανζίστορ χωρίς να αλλαχθούν οι ηλεκτρολυτικοί θα είχαν ξανακαεί!
 
Nα εισαι καλα vintagechip! :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα