Επισκευή walkman...

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.400
Αντιδράσεις
5.946
152847.jpg152848.jpg

Αυτό το walkman sony μου το έδωσε ένας πολύ καλός φίλος για επισκευή. Κλασικά δεν γυρνούσε η κασέτα ενώ άκουγα το μοτέρ να βουίζει, πιο πιθανή διάγνωση ιμάντας. Με τη βοήθεια των εργαλείων που βλέπετε το άνοιξα. Μου έκανε εντύπωση η κατασκευή, surface mounted components και καλωδιοταινίες άρα πρέπει να είναι πρόσφατο. Όντως ο ιμάντας είχε διαλυθεί τελείως και είχε γίνει μια κολλώδη μάζα η οποία κολλούσε στην τροχαλία του μοτέρ και παντού, γενικώς.Μετά από ψιλοκαθάρισμα με οινόπνευμα γύρα για εύρεση καινούριου ιμάντα. Στο ένα μαγαζί δεν είχαν καθόλου σ' αυτό το μέγεθος (το Ηράκλειο έχει 5-6 μαγαζιά ηλεκτρονικών). Στο ένα μου βρήκε σ' αυτό το σετ βίντεο που βλέπετε έναν που, υποτίθεται, έκανε. Τελικά όχι άλλα το σετ είχε έναν λεπτό που έδειχνε να είναι ο σωστός. Δυστυχώς τον πετούσε κι αυτό και μετά είδα ότι η αύλακα της τροχαλίας του κινητήρα είχε γεμίσει μαύρη μπίχλα απ΄τον παλιό ιμάντα. Καθάρισμα με τη μύτη του τσιμπιδιού, άλλη μια δοκιμή το walkman δουλεύει ρολόι! Συνολικό κόστος 2 € και έχω και τους υπόλοιπους ιμάντες του σετ καβάτζα για μελλοντικές επισκευές! (Οι ιμάντες είναι Ιαπωνίας).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άξιος. Έχω και εγώ ένα παλαίμαχο sony walkman που το είχα από πιτσιρίκι και έχει λιώσει ο ιμάντας. Να δω που θα βρω άλλον τέτοιο που να ταιριάζει.
 
Δυστυχως μονο οι Ιαπωνικοι ιμαντες ειναι αξιολογοι και σωστοι στα μετρα. Δυστυχως εις την δευτερα, εχουν σταματησει να κατασκευαζονται. Δυστυχως εις τον κυβο, τετοιους ιμαντες εχουν στοκαρει μονο ελαχιστοι Αμερικανοι τεχνικοι. Ευρωπη δυσκολα βρισκεις κατι της προκοπης. Εχουν εξαφανιστει και απο τα εδω μαγαζια. Πηγα τις προαλες στον Φανο και δεν ειχε ουσιαστικα τιποτα.
 
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Koίτα να δεις και σκεφτόμουν να περάσω καμιά βόλτα από τον Φανό μήπως και είχε κανένα κομμάτι. Τσάμπα θα πήγαινα. Ελπίζω πάντως να πετύχω ποτέ κανέναν στο ebay, αν και δεν καίγομαι να το φτιάξω.
 
το easter egg είναι ότι το walkman είχε μέσα μια κασέτα 2002 GR! Εννοείτε βέβαια ότι όσο έκανα τη επισκευή στην διαπασών pet shop boys (από cd δυστυχώς μιας και δίσκοι ακριβοί ακόμη και σήμερα).
 
Εγώ που έψαχνα ιμάντα για το sony wm-fx511 βρήκα στη Σλοβακία με 5,50€ μαζί με τα μεταφορικά.

Έχει ανταλλακτικά για πολλά μοντέλα.

https://fixyouraudio.com/
 
Ευχαριστώ πολύ, στα υπόψιν! Αν και προσπαθώ πάντα να βρίσκω parts τοπικά. Μου φαίνεται απίθανο ενώ στα '80ς επισκευάζονταν όλα και φτηνά, τώρα έχει επικρατήσει "planned obsolence". Ενώ στα πλυντήρια των 80ς επισκευαζόταν κάθε βλάβη και είχαν ανθεκτικούς ασύγχρονους κινητήρες, μέχρι και περιέλιξη τους έκαναν, και ένας συμφοιτητής απ τον Βόλο στην Κοζάνη είπε πως κάναν πατέντες και προσάρμοζαν προγραμματιστές από διαφορετικά πλυντήρια, στα '90ς αυτό, τώρα έχουν φτάσει με αφάνταστο βαθμό πολυπλοκότητας και ουσιαστικά άχρηστα features τα οποία κάνουν σχεδόν αδύνατη την επισκευή ακόμη και από ειδικούς.Και ενώ το Ηράκλειο είχε 180 ηλεκτρονικούς στα '80ς και  φτιάχναν τα πάντα γρήγορα εύκολα φτηνά τώρα σου λένε απλά "πέτα το".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ που έψαχνα ιμάντα για το sony wm-fx511 βρήκα στη Σλοβακία με 5,50€ μαζί με τα μεταφορικά.

Έχει ανταλλακτικά για πολλά μοντέλα.

https://fixyouraudio.com/
Τον έχω ανακαλύψει κι εγώ αυτόν και μόλις αποκτήσει απόθεμα και μερικών άλλων εξαρτημάτων (εκτός των ιμάντων), ετοιμάζομαι για ολική παραγγελία. Το στοίχημα πάντως θα παιχτεί στους ιμάντες, οι οποίοι στην περίπτωσή μου είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο...
 
Ωπα, κι αλλος κασσετομανιακος! :)

Και εγω περιμενω κατι ιμαντες απο τον mihokm για ενα Sony WM FX 193 που βρηκα τη δευτερα σε ενα ραφι μαγαζιου ηλεκτρικων παραπεταμενο (και φυσικα το τσιμπησα με συνοπτικες διαδικασιες). Μετα απο 20 χρονια, ηταν φυσικο οι ιμαντες να γινουν κρεμα.

IMG_20180708_101754.jpg

IMG_20180708_101830.jpg

IMG_20180708_101852.jpg

IMG_20180708_101859.jpg

Δυστυχως χρειαζεται ιμαντες και ενα deck Sony TC K561S που επισης τσιμπησα προσφατα κοψοχρονια αλλα δεν ξερω κατα ποσο Ελληνες τεχνικοι μπορουν να βρουν/βαλουν τον σωστο ιμαντα και να ρυθμισουν το deck μετα...

Απο ρυθμισεις εγω μπορω μονο την ταχυτητα να ρυθμισω μεσω ειδικης κασσετας. Path allignment, Dolby calibration και τετοια φανταζουν για μενα, επιστημονικη φαντασια :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωπα, κι αλλος κασσετομανιακος! :)

Και εγω περιμενω κατι ιμαντες απο τον mihokm για ενα Sony WM FX 193 που βρηκα τη δευτερα σε ενα ραφι μαγαζιου ηλεκτρικων παραπεταμενο (και φυσικα το τσιμπησα με συνοπτικες διαδικασιες). Μετα απο 20 χρονια, ηταν φυσικο οι ιμαντες να γινουν κρεμα.

Δυστυχως χρειαζεται ιμαντες και ενα deck Sony TC K561S που επισης τσιμπησα προσφατα κοψοχρονια αλλα δεν ξερω κατα ποσο Ελληνες τεχνικοι μπορουν να βρουν/βαλουν τον σωστο ιμαντα και να ρυθμισουν το deck μετα...

Απο ρυθμισεις εγω μπορω μονο την ταχυτητα να ρυθμισω μεσω ειδικης κασσετας. Path allignment, Dolby calibration και τετοια φανταζουν για μενα, επιστημονικη φαντασια :(
Από Sony δεν έχω πρόβλημα ιμάντων, διότι τα Walkman μου ήταν όλα της σειράς DD, τα οποία μέχρι και.. χθες απόγευμα λειτουργούσαν. Σήμερα δεν τα δοκίμασα, είναι πρωί ακόμα ;)

Το δε Deck μου είναι 20ετίας και λειτουργεί κανονικά.

Τώρα.. το τρικέφαλο TC K561S, με Dolby S και HX pro, είναι ένα γλύκισμα που, και μόνο γι' αυτό, αξίζει να "ανακαινιστεί".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραγγελία ιμαντες από Σλοβενία.

Κατσαβίδι, τσιμπίδα.

Μου έβγαλε λίγο το λάδι διοτι η πλακέτα δεν αφαιρείται πληρως και η δουλειά έπρεπε να γίνει  μέσα από  σχισμη. Ολα καλα και το walkman είναι σαν καινουργιο.

Το μόνο περίεργο είναι ότι και με καινούργιες μπαταρίες ανάβει το προειδοποιητικό λαμπάκι για μπαταρία. Θέλει μόνο αλκαλικές άραγε?

IMG_20180711_182009.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Γουάλη αν δεν έχει πρόβλεψη για επαναφορτιζόμενες ανάβει μιας και αλκαλικές 1,5 βολτ ενώ όλες οι τεχνολογίες επαναφορτιζόμενες είναι 1,2 βολτ. Πρόσφατα έχει βγει μια νέα τεχνολογία, που είναι 1.5 βολτ αλλά πανάκριβες και θέλουν, φυσικά, και τον δικό τους φορτιστή. Έχω βρει από Γερμανία.Πάντως δεν σου δίνει μια χαρά να φτιάχνεις ένα τέτοιο μασίνι και να το βλέπεις να ξαναπαίρνει ζωή στα χέρια σου;
 
Πίσω
Μπλουζα