Επισκευη MAME Arcade cabinet

Μονο η Amiga εχει αυτη την αναλυση
 
Τι το ιδιαίτερο έχει αυτή η ανάλυση; Σχεδόν κάθε παιχνίδι τρέχει στην δική του ανάλυση.
Βασικά θελω αυτή την ανάλυση για να μπορεί να εμφανίζεται σωστα το Maximus Arcade frontend.

Περα απο αυτο εχω 2 βασικα προβληματα.

1. Δεν μπορω να εχω full screen (χανω 2-3 ποντους παντω κατω) Μηπως να το μεγαλωσω απο τα ποτενσιομετρα στο tuner του μονιτορ?

2. Το Mame κανει απο μονο του ενα κατι σαν upscale με αποτελεσμα να τρεμουν τα παιχνιδια οταν φορτωσουν. (ακομα και αυτα που εχουν πολυ μικρες αναλυσεις, οπως το pacman.

1637089116156.JPEG
 
Πιθανοτατα ανοιγει μια αναλυση και μετα δεν αλλαζει αλλιως θα επρεπε να γεμιζει ολη η οθονη κανονικα αν επαιζε στην αναλυση του παιχνιδιου. Ετσι το εκανε σε μενα το Retroarch με switchres μεχρι να το στρωσω χειροκινητα στο text file των ρυθμισεων για καθε core. Δηλαδη ετρεχε 2560x240 και αν επαιζες πχ snes που ειναι 224 ειχε κενα πανω κατω διοτι δεν αλλαζε η αναλυση οπως επρεπε.
 
Τηλεόραση δεν έχει η καμπίνα και όχι arcade monitor, σωστά; Aν έχει τηλεόραση τότε τα ποτενσιόμετρα που έχει δεν ρυθμίζουν την γεωμετρία της εικόνας. Για να την ρυθμίσεις θα πρέπει να μπεις στο service mode της τηλεόρασης.

Χρησιμοποιώ την έκδοση mame 0.193 και το ms pacman δεν τραιμοπαίζει η εικόνα. Βέβαια έχω ορίσει τα settings του vmaker να τα κάνει export στο mame. Ίσως αυτό να κάνει την διαφορά με το δικό σου.
 
Τηλεόραση δεν έχει η καμπίνα και όχι arcade monitor, σωστά; Aν έχει τηλεόραση τότε τα ποτενσιόμετρα που έχει δεν ρυθμίζουν την γεωμετρία της εικόνας. Για να την ρυθμίσεις θα πρέπει να μπεις στο service mode της τηλεόρασης.

Χρησιμοποιώ την έκδοση mame 0.193 και το ms pacman δεν τραιμοπαίζει η εικόνα. Βέβαια έχω ορίσει τα settings του vmaker να τα κάνει export στο mame. Ίσως αυτό να κάνει την διαφορά με το δικό σου.
Οχι δεν εχει τηλεόραση αλλά Arcade monitor. Βασικά δεν έχω full screen ουτε στα windows.
 
Βασικά θελω αυτή την ανάλυση για να μπορεί να εμφανίζεται σωστα το Maximus Arcade frontend.

Περα απο αυτο εχω 2 βασικα προβληματα.

1. Δεν μπορω να εχω full screen (χανω 2-3 ποντους παντω κατω) Μηπως να το μεγαλωσω απο τα ποτενσιομετρα στο tuner του μονιτορ?

2. Το Mame κανει απο μονο του ενα κατι σαν upscale με αποτελεσμα να τρεμουν τα παιχνιδια οταν φορτωσουν. (ακομα και αυτα που εχουν πολυ μικρες αναλυσεις, οπως το pacman.

Προβολή συνημμένου 233498
Εγω οταν ειχα βαλει τον crt emudriver 2.0 μετα επρεπε να βαλω και τoν groovy mame για τις super resolutions ωστε να τρεχει το mame στις χαμηλες αναλησεις 2560 x 240p - 2560 x 224p και παει λεγοντας.Δεν σου γραφει την super resolution το pac-man.Γραφει 478 interlaced και οχι 224 progressive ωστε να εχεις σταθερη εικονα.
 
Βασικα με το groovymame τρεμουν ολα γιατι κανει αυτο το upscale και επισης τρεμει και το menu που επιλεγεις παιχνιδι. Με ενα παναρχαιο Mame που δοκιμασα τρέμουν μόνο όσα έχουν ανάλυση πάνω απο x288 οπως το mk.

Τελικά αν έχεις Jpac και Jamma harness μόνο με την κάρτα του Ultimarc μπορεις να κάνεις δουλεια
 
Βασικα με το groovymame τρεμουν ολα γιατι κανει αυτο το upscale και επισης τρεμει και το menu που επιλεγεις παιχνιδι. Με ενα παναρχαιο Mame που δοκιμασα τρέμουν μόνο όσα έχουν ανάλυση πάνω απο x288 οπως το mk.

Τελικά αν έχεις Jpac και Jamma harness μόνο με την κάρτα του Ultimarc μπορεις να κάνεις δουλεια
Εμενα ο groovymame μονο με opengl εβγαζε τις αυθεντικες αναλυσεις.Με direct3D μου εγραφε οτι φορτωσε ο groovymame κανονικα σε 2560x240p αναλυση αλλα εχω εβλεπα αναλυση interlaced 480i με την οθονη να τρεμει χαχα χωρις scanlines.Mολις αλλαζα σε opengl μου εγραφε παλι το ιδιο οτι φορτωσε σε 2560x240p στο ιδιο παιχνιδι αλλα τωρα ηταν οντως 240p με σταθερη εικονα και scanlines.
 
Εφ'οσον είναι arcade monitor τότε πειραματείσου με τα ποτενσιόμετρα για την γεωμετρία της εικόνας . Αυτά που είναι στα πλαινά επάνω στην πλακέτα του μόνιτορ, όχι αυτά που είναι στην μικρή πλακέτα στην πίσω πλευρά του πυροβόλου (αυτά είναι το RGB).
 
όχι αυτά που είναι στην μικρή πλακέτα στην πίσω πλευρά του πυροβόλου (αυτά είναι το RGB).
Αυτα εκει πισω απο την οθονη ειναι για convergence, αμα τα πειραξει κλαφτα χαραλαμπη εχω χαλασει εγω την εικονα σε παλιο μονιτορ PC ετσι και εγινε λες και ηταν 50 χρονων τηλεοραση. Μετα αυτο με τα ποτενσιομετρα ειναι ακυρο να τα πειραξει γιατι κανονικα επρεπε να γεμιζει η οθονη αν γεμιζε και πριν με την αλλη καρτα στην ιδια αναλυση αλλα υποψιαζομαι οτι τρεχει 1 μονο αναλυση
 
Τα RGB είναι στην μικρή πλακέτα του πυροβόλου στα arcade monitor. Μπορώ να σου βγάλω και φωτογραφία να το δεις. Στις οθόνες pc δεν ξέρω μάλλον είναι διαφορετικά.
 
Τελικα μετα απο ατελειωτες ωρες σκεφτηκα να κανω edit το αρχειο user mode super. Αλλαξα εκει μια αναλυση, έσβησα το 2560 x 200 @ 60.000000 και έγραψα 640 x 288 @ 60.000000, την φόρτωσα με το ArcadeOSD και δούλεψε full screen χωρίς να τρέμει και είναι τα πάντα σωστά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
 
Πίσω
Μπλουζα