Επισκευη Sega Rapid Fire

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Επειδη παρολο που λατρευω τα παιχνιδια τα αντανακλαστικά μου ειναι στο κατω οριο του αποδεκτού, ειμαι θερμός υποστηρικτής κάθε αθεμίτου πλεονεκτήματος!

Ετσι ειπα και εγω να αποκτήσω ενα ακομα κλασσικό αξεσουάρ της Sega, το γνωστο Rapid Fire.

160205081001.JPG

Το περιφερειακό αυτο παρεμβάλλεται μεταξυ του χειριστηρίου και την κονσολας και με δυο διακοπτες ενεργοποιούμε και απενεργοποιούμε το rapid fire στα δυο πληκτρα του χειριστηρίου ξεχωριστά.

Δυστυχώς ομως, επειδη η γκαντεμιά με ακολουθεί απο κοντα τον τελευταίο καιρο σε οτι άφορα την Sega, οταν το συνδεσα στην κονσολα μου, ειδα οτι δεν δουλεύει το πανω. :rant: :frypan: :banghead:

Μια διερεύνηση με το πολυμετρο εδειξε οτι υπαρχει ηλεκτρικοί επαφή μεχρι την ακρη του βυσματος.

Επειδη το βυσμα ειναι fixed πλαστικό, αγόρασα ενα DB9 θηλυκό βυσμα, εκοψα το προβληματικό και κολλησα τα συρματακια στους σωστους ακροδέκτες.

2012-06-06-12h14m33.JPG

Επειδη ομως τα DB9 βύσματα που βρισκει κανεις στο εμποριο προορίζονται για σειριακές σε PC και οχι για χειριστήρια σε παιχνιδομηχανες, το πλαστικο κάλυμμα που κρατάει το βυσμα στην θεση του βρισκει πανω στην κονσολα. Ετσι έκοψα τα στηρίγματα που εμποδιζαν την επαφή και κόλλησα το βυσμα εσωτερικά και εξωτερικά με θερμοκολλα.

Με το Dremel εκοψα ενα μικρο κομματι απο την γωνια του βυσματος που εβρισκε στην κονσολα και καθαρισα την περισσευούμενη θερμοκολλα απο το μπροστινό μερος του βυσματος για μεγίστη επαφη. (Η νεα μου μέγγενη ειναι καταπληκτική, ειναι σε προσφορά αυτη την στιγμή σε ολα τα καταστήματα Lidl, 13?!)

2012-06-06-13h25m49.JPG

Επι το εργο! :award: :cheers: :beer:

2012-06-06-13h31m20.JPG

R-Type.

2012-06-06-13h30m40.JPG

Γενικα παντως το μαραφέτι δεν λεει και πολλα πράγματα. Αρκετα παιχνιδια δεν το υποστηρίζουν και καποια μαλιστα μπλοκάρουν και δεν δουλεύουν σωστα. Παντως στα περισσότερα shoot'em up εμένα με βοήθησε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα