Επιστροφή

sportbilly79

RetroWannaBe
Joined
6 Ιουλ 2008
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
215
Στις 8 Σεπτεμβρίου στις 4 το πρωί, έπεσα κατά τύχη σε επανάληψη στην Ετ1 της κοινωνικής σειράς ΄΄Η επιστροφή΄΄.

Η σειρά αυτή προβλήθηκε το 1982 από την ΕΡΤ και διήρκησε 13 επεισόδια. Η σκηνοθεσία ήταν του Αντ. Τεμπου και έπαιζαν οι ηθοποιοί Νότης Περγιάλης, Αλίκη Αλεξανδράκη, Ελένη Κούρκουλα, Δάνης Κατρανίδης, Αφροδίτη Γρηγοριάδου κα. Η σειρά αφορά την ιστορία ενός μετανάστη που επέστρεψε από τη Γερμανία στην Ελλάδα ο οποίος προσπαθεί να ξαναφτιάξει τη ζωή του.
 
"Επιστροφή" με τον Φάνη Χηνά

Αγαπητοί συμφορουμίτες, το θυμάται κανείς αυτό το σήριαλ ???? Παιζόταν στην Κρατική Τηλεόραση στις αρχές των 80ς !!! Προσωπικά, δεν θυμάμαι πολλά πράγματα. Όμως, όταν ήμουνα παιδάκι, με μάγευε σε αυτό το παίξιμο, η προσωπικότητα και η εν γένει υπόσταση αυτού του σπουδαίου μας ηθοποιού που λέγεται Φάνης Χηνάς !!!

Στο εν λόγω σήριαλ ο Φάνης Χηνάς υποδυόταν έναν οδηγό φορτηγού, με το οποίο έκανε δρομολόγια σε όλη την Ευρώπη !!! Σε κάθε επεισόδιο, έμπλεκε και σε μια διαφορετική περιπέτεια !!! Κρίμα, πολύ κρίμα, που δεν θυμάμαι κάποιο επεισόδιο για να διηγηθώ .... Μόνο, αμυδρά, θυμάμαι κάποιο επεισόδιο όπου ο φορτηγατζής Φάνης μάζεψε από την Εθνική Οδό έναν τραυματισμένο [νομίζω κάποιοι τον είχανε χτυπήσει και εγκαταλείψει εκεί ... ] .... Επίσης, στη συνέχεια του επεισοδίου είχε εμφανισθεί η, πολύ - πολύ γλυκιά, Πολίνα Γκιωνάκη, που υποδυόταν τη φοιτήτρια [την έδειχνε να ανοίγει την πόρτα στον Φάνη κρατώντας ένα βιβλίο στο χέρι, υποτίθεται διάβαζε για τις εξετάσεις της ... ] .... Μια ατάκα του, που μου έμεινε από αυτό το επεισόδιο, ήταν : "αν αυτόν τον τραυματισμένο τον έβλεπα σε κάποιο ταξίδι μου σε ξένη χώρα, ίσως να μη σταματούσα με το φορτηγό" .....

Το άλλο που θυμάμαι από αυτό το σήριαλ ήταν ότι είχε μια σπιτονυκοκοιρά, η οποία, αν και τού έριχνε κάμποσα χρονάκια, μάλλον ήταν ψιλο- ερωτευμένη μαζί του [νομίζω τον ψιλο-ζήλευε όταν τον έβλεπε με κάποια κοπέλα].

Όμως .... ο λόγος που ανοίγω ποστ γι' αυτό το σήριαλ - παρόλο που δεν το θυμάμαι καλά - είναι ο εξής : για να αποτίσω φόρο τιμής σε αυτόν τον πολύ σπουδαίο και αδικοχαμένο Έλληνα ηθοποιό, τον Φάνη Χηνά !!! Όταν ήμουν παιδάκι και τον έβλεπα στην ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας σε αυτό το σήριαλ .... ασκούσε μιαν απροσδιόριστη μαγεία πάνω μου !!! Ο ήρεμος τόνος της φωνής του .... αυτή η "γοητευτική εσωστρέφεια" που ανέδιδε .... γενικώς, ήταν ένας πολύ "ροκ ηθοποιός" .... ένας "Τζιμ Μόρρισον" της ελληνικής τηλεόρασης ....

Και δυστυχώς .... έφυγε νωρίς, στις 12 Φλεβάρη 1992, σε ηλικία μόλις 51 ετών .... Όπως διάβασα στο βιογραφικό του, πέθανε στο Βόλο από εγκεφαλικό, ενώ τα τελευταία χρόνια της ζωής του είχε βυθιστεί στην εξάρτησή του από το αλκοόλ :( :( :( ......

Θα είναι χαρά μου να διαβάσω και δικές σας "αναμνήσεις" από αυτό το σήριαλ, αλλά και από τον αξέχαστο πρωταγωνιστή του ....

Πάντως, νομίζω ότι κάποιο θέατρο της Αθήνας λέγεται "Φάνης Χηνάς". Επίσης, θυμάμαι τον "εκτός κυκλώματος" τραγουδοποιό Περικλή Χειλά να δηλώνει σε μία από τις σπάνιες συνεντεύξεις του πόσο πολύ τον βοήθησε ο Φάνης Χηνάς στο ξεκίνημά του .....
 
Nα συμπληρώσω εγώ ότι η σειρά ήταν γυρισμένη σε βίντεο 2 ιντσών και σε 16άρι φίλμ τα εξωτερικά γυρίσματα. Η σειρά υπάρχει στην ΕΡΤ καθώς έχει προβληθεί ήδη 2 φορές σε επανάληψη.

Τέλος να αναφέρω ότι για την σειρά μας είχε μιλήσει και ο σκηνοθέτης της Αντώνης Τέμπος στην αποκλειστική συνέντευξη που έδωσε για λογαριασμό του φόρουμ πριν από λίγους μήνες.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14878-%C1%F0%EF%EA%EB%E5%E9%F3%F4%E9%EA%DE-%F3%F5%ED%DD%ED%F4%E5%F5%EE%E7-%F4%EF%F5-%C1%CD%D4%D9%CD%C7-%D4%C5%CC%D0%CF%D5-%F3%F4%EF-RetroManiaX
 
Πω πωωωωω .... εσείς εδώ στο Retrpmaniax έχετε κάνει ... πράματα και θάματα !!! Βέβαια, ακόμη είμαι καινούριος εδώ και ... δεν τα έχω ανακαλύψει !!!

Όσο για τον Αντώνη Τέμπο .... respect !!! Δεν ήξερα ότι δικό του είναι "Το ταξίδι" αλλά και "Το πάρκινγκ" !!! Πολύ ωραία συνέντευξη ....
 
Ωραία συνέντευξη, διότι ο ίδιος ο κύριος Α. Τέμπος την έκανε ωραία.

Είχε πάρα πολλά να μας διηγηθεί, πολλές μνήμες, από μια μακρά καριέρα με σημαντικότατες δουλειές.

Τον ευχαριστούμε άλλη μια φορά για την τιμή που μας έκανε και για το κέφι με το οποίο μας μίλησε για πράγματα που μας ενδιαφέρουν.
 
tonyX2, χίλα ευχαριστώ για το βιντεάκι με την έναρξη της σειράς !!! Πολύ ωραία η έναρξη, όπως και η μουσική της, δια χεριός Δημήτρη Μαραγκόπουλου [εκείνα τα σήριαλς είχαν ΚΑΙ υπέροχες μουσικές, σε ΚΑΝΕΝΑ η μουσική επένδυση δεν ήταν "αδιάφορη" !!! ] !!!

Αχ, αν μπορείς ανέβασε και κάποιο - έστω και ολίγων sec - απόσπασμά του στο οποίο να συμμετέχει και ο Φάνης Χηνάς !!! Όπως έγραψα και στο παραπάνω ποστ μου, σε εκείνη την πολύ μικρή ηλικία τον λάτρευα, όχι μόνο για την παρουσία του, αλλά και για τη φωνή του !!! Στην κυριολεξία με καθήλωνε στην ασπρόμαυρη οθόνη μας !!!
 
Ανέβασα ένα τυχαίο απόσπασμα διάρκειας 5 λεπτών περίπου. Δικό σου Rinus Cesar... :)

[video=youtube_share;jFE5i9ka0DI]http://youtu.be/jFE5i9ka0DI
 
Πω πωωωω ... σε ευχαριστώ πολύ για το βιντεάκι :flower: :flower: !!!

Να, λοιπόν, που μετά από 30 χρόνια βλέπω ξανά τον Φάνη Χηνά, να υποδύεται τον Νίκο, τον οδηγό φορτηγού !!! Επίσης, βρίσκω ξανά μπροστά μου και το παλιό αθηναϊκό σπίτι, με τα "άπαιχτα" παραθυρόφυλλα, όπου εκτυλίχθηκαν πολλές από τις σκηνές του σήριαλ [οι περισσότερες από όσες δεν εκτυλίσσονταν "on the road"] !!! Θυμήθηκα, λοιπόν, πόσο μού είχαν κάνει εντύπωση τα πλακάκια του [τα οποία στην ασπρόμαυρη τηλεόραση τα βλέπαμε "ασπρόμαυρα", σαν σκακιέρα ένα πράγμα ... ] ....

Επίσης ... καλά το θυμόμουν εδώ και 30 χρόνια : Η σπιτονοικοκυρά [ολίγον "στην κοσμάρα της"] ήταν κρυφά ερωτευμένη με τον Φάνη Χηνά και ... ζήλευε και στεναχωριόταν όταν τον έβλεπε με άλλες γυναίκες [άλλες καινούριες γνωριμίες, άλλες παλιές αγάπες που ... επέστρεψαν κλπ κλπ] ....

Και, φυσικά, ο Φάνης Χηνάς ..... καταπληκτικός ηθοποιός .... Πάντως, από εκείνη την ηλικία που έβλεπα το σήριαλ [περίπου 11 ετών ήμουν] ο ... παιδικός μου προβληματισμός ήταν ο εξής : "βρε συ, πολύ ευγενικός και καλλιεργημένος για φορτηγατζής !!! Μάλλον ... για ποιητής μου φαίνεται" !!! Τελικά, όμως, αυτή ήταν η "γοητεία" του Φάνη Χηνά, όπως αναδεικνυόταν σε αυτό το σήριαλ : Το ότι συνδύαζε την ιδιότητα του "οδηγού φορτηγού" με κάτι το "διανοουμενίστικο", με αυτήν την "μυστηριώδη εσωστρέφεια" που, ως παιδάκι, πολύ με συνέπαιρνε !!!

Δυστυχώς ... αυτός ο εξαιρετικός ηθοποιός "έφυγε νωρίς" .... τουλάχιστον, έμεινε αυτό το σήριαλ [ευτυχώς, έχει διασωθεί] για να τον θυμόμαστε εμείς που δεν τον προλάβαμε στο "σανίδι του θεάτρου" [όπου είναι βέβαιον ότι μεγαλούργησε .... ] ....
 
Χθες το βράδυ βρέθηκα στη μουσική σκηνή ΠΥΡΗΝΑΣ, περιοχής Ιλισίων [στη γειτονιά μου], όπου έδωσε (μια ονειρική και μαγευτική) συναυλία ο "εκτός κυκλώματος" τραγουδοποιός Περικλής Χειλάς !!! Πριν την έναρξη της συναυλίας έπιασα κουβεντούλα με τον κο Χειλά !!! Εκτός από τα "μουσικά", τον ρώτησα και για τον Φάνη Χηνά [τι να κάνουμε, η παρουσία του στην "Επιστροφή" έχει "σημαδέψει" τα παιδικά μου χρόνια #) #)], με τον οποίον στα 80ς έκαναν πολύ παρέα !!! Όπως μου είπε : "Μεγάλο ταλέντο ο Φάνης Χηνάς !!! Στο θέατρο είχε παίξει μαζί με τον Μάνο Κατράκη (νομίζω τελευταία παράσταση που έπαιξε στη ζωή του ο αλησμόνητος Μ.Κ.) στο θεατρικό έργο "Ντα" του Ιρλανδού συγγραφέα Χιου Λέοναρντ και ... με το παίξιμό του είχε αφήσει άφωνους όσους είδαν την παράσταση (κι εγώ ... όταν ακούω τέτοιες διηγήσεις από μεγαλύτερους δεν γίνεται να μην μού περάσει η σκέψη : "γιατί να μη γεννηθώ μερικά χρόνια πιο πριν" ... ) !!! Γι' αυτό και ο Γιάννης Βόγλης μού έχει εξομολογηθεί ότι πολύ τον θαύμαζε !!! Επίσης, ο Φάνης Χηνάς ασχολήθηκε με την τηλεόραση και το ραδιόφωνο, ενώ δίδασκε σε "εκκολαπτόμενους ηθοποιούς" την .... τέχνη του θεάτρου !!! Το θέατρο "Φάνης Χηνάς" ονομάσθηκε έτσι από τους μαθητές του μετά τον θάνατό του, προκειμένου να τιμήσουν τη μνήμη του" !!!!

Δυστυχώς ... το ... άτιμο "το πιοτί" μάς στέρησε νωρίς έναν τόσο σπουδαίο και εξαιρετικό ηθοποιό [αλλά και άνθρωπο] :( :( :( !!! Θα επαναλάβω : ευτυχώς που έμεινε σωσμένη η "Επιστροφή" για να τον θυμόμαστε, αλλά και για να τον γνωρίσουν όσοι δεν τον πρόλαβαν !!!

sportbilly 79 έγραψε :

Στις 8 Σεπτεμβρίου στις 4 το πρωί, έπεσα κατά τύχη σε επανάληψη στην Ετ1 της κοινωνικής σειράς ΄΄Η επιστροφή΄΄.

 

 


Αααα ... τι ώρες είναι αυτές που βάζουν τις επαναλήψεις παλαιών σήριαλς .... ααααααααα :eek: :angry: :angry: :angry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χάρηκα πολύ με το θέμα που αφορά τον Φάνη Χηνά τον μεγάλο και τόσο ξεχωριστό ηθοποιό.20 χρόνια συμπληρώθηκαν φέτος από τότε που επέλεξε να φύγει.Είχα την τύχη να περάσω μαζί του πάρα πολλές ώρες συζητώντας και δουλεύοντας τα 2 τελευταία χρόνια της ζωής του (για την ιστορία η τελευταία του παράσταση ήταν η "Κάντιτα" του Μπερναρ Σω με την Κατερίνα Βασιλάκου -παντοτινή του φίλη-τον Βασίλη τον Ανδρεόπουλο την Αννα την Γεραλή τον Βασίλη τον Στογιαννίδη και μένα ) ευτυχώς στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ υπάρχει αρκετό υλικό από το πέρασμα του από την τηλεόραση και το ραδιόφωνο. όπως φυσικά και η ταινία ΝΟΚ ΑΟΥΤ οπου βραβεύτηκε στο φεστιβάλ της Θεσσαλονίκης .Στο παρακάτω βιντεάκι που έχω αναρτήσει στο YOUTUBE ακούγεται σε ένα απόσπασμα από το μονόγραμμα του Ελύτη http://www.youtube.com/watch?v=gE87yyXszAs&feature=plcp&context=C4c5c338VDvjVQa1PpcFPUHwOjOADUdoqzCXUXcIrRa4_33Tw9T30%3D
 
Πω πωωω .... τι υπέροχη φωνή είναι αυτή που διαβάζει Ελύτη !!! Κάθε λέξη που απαγγέλλει, πώς βγαίνει απ' το στόμα του Φάνη Χηνά γεμάτη ΄"ενδοσκόπηση", "εσωστρέφεια" και "βάθος" .... Όπως έχω ξαναγράψει, όταν ήμουν παιδάκι με είχε μαγέψει αυτή η "εσωστρέφεια" και το "βάθος" που έβγαζε ως πρωταγωνιστής [και ως "φορτηγατζής"] στο σήριαλ "Επιστροφή" !!! Και ... πάλι καλά που το πρόλαβα το εν λόγω σήριαλ [έστω και σε πολύ μικρή ηλικία] και ... πήρα μια "γεύση" για το πόσο σπουδαίος ηθοποιός ήταν ο Φάνης Χηνάς [αλλά και άνθρωπος .... απ' τη στιγμή που βγάζεις είτε στο "θεατρικό σανίδι", είτε στο σήριαλ, τόσο "βάθος" και τόση 'ενδοσκόπηση" ... ε, δεν μπορεί, και στην προσωπική σου ζωή έτσι θα είσαι ... ] ...

Αλλά και το βιντεάκι με τις εικόνες από την παρουσία του Φ.Χ. στο θεατρικό σανίδι είναι καταπληκτικό !!! Σε ευχαριστούμε πολύ - πολύ για την "παρέμβασή" σου και για το βιντεάκι !!!

Το όλο "εγχείρημα", δηλαδή απαγγελία του "Μονογράμματος" από τη "φωνάρα" του Φ.Χ. με μουσικές επιλογές "από Μπετόβεν μέχρι ροκ" μού φαίνεται καταπληκτικό !!! Τελικά όμως ... τι έγινε ??? Το ανεβάσατε σε κάποιο θέατρο, σε κάποια μικρή μουσική/καλλιτεχνική σκηνή κλπ ??? Ο Φ.Χ. πρόλαβε να εκπληρώσει το "όραμά" του όσον αφορά το "Μονόγραμμα" του Ελύτη ????
 
Εψαχνα που μπορεί να βρισκόταν το μαγαζί (εστιατόριο, καφενείο και βενζινάδικο) που πήγαινε σχεδόν σε κάθε επεισόδιο στην εθνική οδό.

Λογικά είναι αυτό το ερείπιο πλέον στην Μαλακάσα... https://www.google.gr/maps/@38.2326...4!1si_63XmpsDTW2hbezpfL_2g!2e0!7i13312!8i6656
Χαρακτηριστικά τα απομεινάρια από τα διπλά φωτιστικά του δρόμου, αλλά και το παράθυρο του μαγαζιού...

Τότε είχε πρόσβαση από την εθνική οδό, αλλά με την διαπλάτυνση σε αυτοκινητόδρομο λογικά όλος ο εξωτερικός του χώρος απαλλοτριώθηκε, μιας και φτιάχτηκε και παράδρομος που δεν χρειαζόταν τότε, γιατί τα πρώτα διόδια βρίσκονταν στο Σχηματάρι....
Γενικά το σήριαλ έχει αρκετά εξωτερικά γυρίσματα από την Αθηνών - Λαμίας πολύ πριν μετατραπεί σε αυτοκινητόδρομο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η τελευταία εμφάνιση του Χηνά στην τηλεόραση πρέπει να ήταν στο σήριαλ "Όλη η δόξα όλη η χάρη" αρχές 1989 περίπου.

Γενικά άρχισα να την παρακολουθώ από χθες βράδυ απ' το ert archives και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα σειρά που άνετα θα στέκονταν και σήμερα μπροστά σε άλλες σειρές πρόσφατες. Ωραίες οι ιστορίες που διαπραγματεύεται με ρεαλιστικούς διαλόγους χωρίς το χαρακτηριστικό ίχνος χυδαιότητας που βλέπουμε στην "Οικονομιδειο" γραφή
 
Πίσω
Μπλουζα