Επιτέλους..

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Μετά την ψυχρολουσία που δεχθήκαμε βλέποντας στην ίδια διεύθυνση να βγαίνει κάτι άσχετο,:animeek: επιτέλους το αγαπημένο μας Forum είναι και πάλι κοντά μας...... Πρώτη σκέψη μου ήταν πως πάλι έπεσε ο server...ο AARDVARK έπαθε σύνδρομο στέρησης προσπαθώντας και αυτός να καταλάβει τι έγινε...Ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε χωρίς να θρηνήσουμε θύματα... :D Επειδή λοιπόν όλοι μας επενδύουμε και καταναλώνουμε καθημερινά στο GRM πολλές ώρες πληκτρολόγησης και ασχολίας (και έλεγα ο κάλος στο δάχτυλο από πού είναι :D !!!!) οι οποίες είναι κρίμα να πάνε κάποια στιγμή χαμένες, μήπως τελικά είναι καιρός να γίνει μια καλή συνάντηση στην οποία να συζητηθεί η απόκτηση ενός δικού μας server?

ml570rn3.jpg
 
Μα καλέ μου Akmaka ποιος σου είπε ότι έπεσε ο server? Resolve ο DNS του provider σου δεν μπορούσε να τον κάνει. Εγώ π.χ και ο fgbrain από ότι είδα μπαίναμε κανονικά. Αν δεις έκανα και post.
 
Εντάξη καλά τα λες...Ο pooky ο ARRDVARK ο wally γιατί είχαν πρόβλημα?
 
Για εξήγησε το πρόβλημα με απλά Ελληνικά Shock καθότι δεν τυγχάνουμε όλοι μας προγραμματιστές!!!!!

Π'αντως δεν θα ήταν ωραίο να βλέπαμε αντί για retro/ellhnismos/org κάτι σαν retromaniacs.gr;;;;;;;;;;

Πόσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο και πόσο χρόνο θα απαιτούσε; Άντε λινουξά περιμένουμε απάντηση!!!!!!!!! Άντε και η M$ μαζί σου.

(Με ανησυχεί που δεν βλέπω Wally και Keeper μέσα. Λογικά τέτοια ώρα και οι δυό τους ήταν μέσα συνέχεια)
 
Πως φαίνονται οι linux users...άντε πάλι!!!πάρε ένα πληκτρολόγιο για να ολοκληρωθεί το σύστημα σου!!! :D

cymotionmasterlinuxfulljt4.jpg
 
Μα δεν έχει σχέση με προγραμματισμό και είναι απλό. Οι DNS της Tellas που χρησιμοποιώ εγώ αργούν να γίνουν updated οπότε βλέπανε την IP του server που οι δικοί σας δεν έβλεπαν πια. Thnx for the kbd!!!

EDIT. Εγώ πάντως στην αρχή νόμιζα ότι ο πρόεδρος ξεκίνησε την μετακίνηση σε άλλο host μετά είδα ότι απλά είχε λήξει!!!!
 
Pookyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy :D
 
Να' μαστε κι εμείς :)

Μόλις τώρα είδαμε φώς απο το γραφείο. Αντε, να μετακινηθούμε σιγά σιγά να τελειώνουν τα problems...

Χριστός Ανέστη :D
 
Αληθώς Κύριοι!!!!!

Που είσαστε ρε παλιόπαιδα;;;;;

Shock πρέπει να γίνει κάποια στιμή η μετακόμιση, πρέπει να αποκτήσουμε τη δική μας ταυτότητα, αυτό το .org μου κάθεται άσχημα. Πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω η όλη επιχείρηση;;;;;;
 
...τελικά το Πάσχα προσφέρεται για παντός είδους συμβολισμούς...

Την μία η "ανάσταση" γνωστού δημοσιογράφου στα κανάλια (μπρρρ...), την άλλη η "ανάσταση" του GRM.... θα φάμε κανέναν αφορισμό στο τέλος απο την εκκλησία και θα ησυχάσουμε !! :D
 
Στην πυρά όλοι οι δημοσιογράφοι. Για να μην πω δημόσια εκτέλεση στα κοράκια. Φιλάρα Billy δεν παρακολουθώ τηλεόραση (ακόμα και τα ελάχιστα που βλέπω έρχονται πιά από τπ Μπλέ - Άσπρο, ) οπότε δεν ξέρω για πιό ζώον μιλάς.

Φυσικά χαίρομαι που το φορουμάκι μας είναι πάλι στον αέρα.
 
pooky είπε:
Πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω η όλη επιχείρηση;;;;;;
Για σένα pooky μου θα κάνουμε καλή τιμή:biglaugh:

Τίποτα μωρέ. Τι να κοστίζει ένα όνομα? Μέσο όρο 30-40€ τα 2 χρόνια είχα δει τελευταία φορά.
 
shock είπε:
Τίποτα μωρέ. Τι να κοστίζει ένα όνομα?

Αν έχεις βαφτίσει κάποιο παιδί θα ξέρεις ότι ένα όνομα κοστίζει και μάλιστα πάρα πολλά!!!!:biglaugh: :biglaugh:
 
Βλέπω ότι όλοι έχουν άποψη για το μέλλον του site πέρα από τον άμεσα ενδιαφερόμενο. Καλό είναι αυτό βέβαια (υποδηλώνει το ενδιαφέρον σας για το οποίο δεν έχω καμμία αμφιβολία), φτάνει να μην αγνοούνται / παραβλέπονται σημαντικές παράμετροι και δημιουργούνται εσφαλμένα συμπεράσματα.

Την ιστορία με την αλλαγή του domain την είχα μέσα στο πρόγραμμα για να δρομολογηθεί μέσα στο Πάσχα σε συνεργασία με τον shock, αλλά δυστυχώς αντ' αυτού (και αντί πολλών άλλων) αναγκαζόμουν να τρέχω στο νοσοκομείο μεγαλοβδομαδιάτικα για τον πατέρα μου που έκανε σοβαρή εγχείριση. Σ/Κ είχα στα χέρια μου μετά τον σκληρό και φυσικά επειδή ο νόμος του Μurphy έχει απόλυτη ισχύ, αμέσως μετά το domain πήγε περίπατο.

Ο λόγος ήταν ότι ο host έλειπε για πασχαλινές διακοπές κι ενώ είχε πληρωθεί για να κάνει την ανανέωση του ellhnismos.org, προφανώς το ξέχασε και δεν προέβη σε αυτήν εγκαίρως (εξ' ου και το expiration message).

Επόμενη πιθανή ημερομηνία για απόπειρα αλλαγής το 4ήμερο που παίζει κοντά στην πρωτομαγιά. Mην ανησυχείτε, κι αν θέλετε εσείς την αλλαγή host/domain μια φορά, εγώ την επιθυμώ 100 για πάρα πολλούς λόγους.
 
Περαστικά στον πατέρα σου, ελπίζω να πήγαν όλα καλά και να είναι σύντομα στο σπίτι σας και πάλι.
 
Χρήστο περαστικά στον πατέρα σου.
 
Αυτή η κοπέλα που έβγαινε συνέχεια όταν έβαζα τη διεύθυνση του forum μας, στο λαιμό μου είχε κάτσει ρε παιδιά :animangry:

Τέλος καλό, όλα καλά. Χαίρομαι που σας ξαναβλέπω....

Υ.Γ. Περαστικά στον πατέρα σου ΑΕΟΝ.
 
Χρηστάρα περαστικά!

Υ.Γ. Και σήμερα που είμαστε εντάξει πάντως, παρατηρώ πολλές καθυστερήσεις. Δεν μπαίνω συνέχεια...

Μήπως ο provider έχει προβλήματα γενικότερα? (AKA μήπως ο provider είναι η Sony? :p :p :p )
 
Πίσω
Μπλουζα