Εργασίες Συντήρησης

admin-old

Administrator
Joined
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
6
Σήμερα 8/4 12:00 θα γίνουν εργασίες συντήρησης στην υπάρχουσα RetroDB. Παρακαλώ τους feeders να κάνουν λίγο υπομονή όσο αναβαθμίζουμε το software.

θα υπάρξει νέα ανακοίνωση όταν είμαστε έτοιμοι. Να τονίσω ότι δε μιλάμε για την RetroDB 2 αλλά για εγκατάσταση patches.

Ευχαριστούμε.
 
Καποια στιγμη ενημερωστε και τη σελιδα συμβαντων http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/retroDB:Τρέχοντα_γεγονότα

Τετοιου ειδους τεχνικες αλλαγες/ενημερωσεις/αναβαθμισεις πρεπει να μνημονευονται και δειχνουν στους "απεξω" οτι υπαρχει κινηση και στο υποβαθρο του site.
 
Να ρωτήσω κάτι;;; Παρατήρησα ότι μετά την συντήρηση τα βίντεο στις σελίδες της βάσης δεν εμφανίζονται! Θέλει κάποια νέα κωδικοποίηση;;;
 
Yπαρχει και καποιο θεμα στο ανεβασμα φωτογραφιων στη retrodb. Θα λυθει συντομα.
 
Το θέμα με τα video λύθηκε. Το άλλο με το upload αν θέλει ο Νάσος να ξαναρίξει μια ματιά...
 
Επίσης υπάρχει προβληματάκι όταν μου πρωτοφορτώνει μια σελίδα. Δείχνει όλα τα ονόματα με μπλε και μετά που θα κλικάρω σε κάποιο (που τελικά δεν έχουμε φτιάξει προφίλ) το κοκκινίζει. Έτσι δε μπορούμε να ξέρουμε όμως ποιους δεν έχουμε ακόμη καταχωρημένους. Επίσης πιστεύω πως ήταν καλύτερα με τις μαρκαρισμένες αλλαγές. Τώρα σε μπερδεύουν και δε μπορείς εύκολα να καταλάβεις τι άλλαξε (κι ας φαίνεται λεπτομερώς μέχρι και το κενό που κλείνει). Ίσως είναι ιδέα μου βέβαια...
 
Και το θέμα φωτογραφιών λύθηκε.

Η παρατήρηση του Mandrake για τα "μπλε" ονόματα, είναι εξαιρετικής σημασίας.

Το κοκκίνισμα ενός ονόματος στην καταχώρηση σημαίνει είτε ότι είναι λάθος η καταχώρηση (ορθογραφικό, τονικό, κλπ) είτε ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη σελίδα.

Αυτό δίνει τη δυνατότητα στον feeder να ελέγχει την ορθότητα του feeding.

Πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί αλλιώς κινδυνεύουμε να καταχωρούνται λάθος πληροφορίες.
 
Θα το δω το βραδάκυ. Τώρα έχει super market, και τα σχετικά Σαββατιάτικα tasks
 
nasos kolias είπε:
Και το θέμα φωτογραφιών λύθηκε.Η παρατήρηση του Mandrake για τα "μπλε" ονόματα, είναι εξαιρετικής σημασίας.

Το κοκκίνισμα ενός ονόματος στην καταχώρηση σημαίνει είτε ότι είναι λάθος η καταχώρηση (ορθογραφικό, τονικό, κλπ) είτε ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη σελίδα.

Αυτό δίνει τη δυνατότητα στον feeder να ελέγχει την ορθότητα του feeding.

Πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί αλλιώς κινδυνεύουμε να καταχωρούνται λάθος πληροφορίες.
Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες για τη σημασία του "μπλεδίσματος" / "κοκκινίσματος" των ονομάτων που καταχωρούνται.

Όμως, παιδιά, αυτό σίγουρα άλλαξε; Διότι, αν δούμε φερ' ειπείν τα Λιονταράκια του κυρ Ηλία:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_λιονταράκια_του_κυρ_Ηλία

ενώ όλα τα ονόματα είναι μπλε, αυτό της Βάσως Κυριακοπούλου είναι κόκκινο.

Επομένως, σίγουρα υπάρχει πρόβλημα ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι λέτε; :)
 
ή είναι θέμα cache. Θα το λύσουμε..
 
Όχι. Μόλις μπήκα και τα βλέπω όλα μπλε (δεν είναι από χάπια! :p )! Όσες φορές κι αν κάνω refresh, τα δείχνει πάλι μπλε! Εάν αυτή την στιγμή κάνω κλικ να μου ανοίξει την Βάσω Κυριακοπούλου σε άλλο tab, θα μου ανοίξει ένα προφίλ κενό κι επιστρέφοντας στο tab που είναι σειρά, θα δω πως έχει κοκκινίσει! Ουσιαστικά δηλαδή είναι ναι μεν κόκκινο, απλά σαν να μη γίνεται σωστά ο έλεγχος και πρέπει να του το πιστοποιήσεις κλικάροντας τον ηθοποιό που δεν έχει προφίλ, με την διαφορά ότι αρχικά δε μπορείς να ξέρεις ποιος είναι... Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τα δικά μας συστήματα; Συνήθως μπαίνω από "Windows 7 Home Premium" με Mozilla Firefox (πλέον) τον 4.0.
 
Μπορει να μην εχει παρσαρει ολη τη "βαση" ακομα ή να θελει καποια μικρη αλλαγη στα Semantics
 
Παιδιά το πρόβλημα παραμένει και είναι, θα έλεγα, αρκετά σοβαρό. Πρέπει πλέον να ανοίγουμε κάθε φορά όλα τα ονόματα μιας ταινίας ή σειράς ένα ένα για να δούμε αν κάποιο δεν υπάρχει ξανά στην βάση. Ένα παράδειγμα στο "Το Κόκκινο Τρένο" που πέρασα ορισμένους συντελεστές που έλειπαν. Πολλά ονόματα δεν έχουν προφίλ κι εγώ δε μπορώ να κάνω πλέον έλεγχο σε οτιδήποτε "κόκκινο" και έρευνα για να ξέρω αν το έχουμε σωστά γραμμένο ή όχι. Βλέποντάς τα όλα μπλε, θεωρώ πως υπάρχουν όλα, είναι σωστά και δεν χρειάζεται να επέμβω ξανά. Όπως λέει κι ο Νάσος παραπάνω, θα γεμίσουμε λανθασμένα ονόματα κι έπειτα θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε. Ας το κοιτάξει κάποιος, παρακαλώ.
 
Mandrake είπε:
Παιδιά το πρόβλημα παραμένει και είναι, θα έλεγα, αρκετά σοβαρό. Πρέπει πλέον να ανοίγουμε κάθε φορά όλα τα ονόματα μιας ταινίας ή σειράς ένα ένα για να δούμε αν κάποιο δεν υπάρχει ξανά στην βάση. Ένα παράδειγμα στο "Το Κόκκινο Τρένο" που πέρασα ορισμένους συντελεστές που έλειπαν. Πολλά ονόματα δεν έχουν προφίλ κι εγώ δε μπορώ να κάνω πλέον έλεγχο σε οτιδήποτε "κόκκινο" και έρευνα για να ξέρω αν το έχουμε σωστά γραμμένο ή όχι. Βλέποντάς τα όλα μπλε, θεωρώ πως υπάρχουν όλα, είναι σωστά και δεν χρειάζεται να επέμβω ξανά. Όπως λέει κι ο Νάσος παραπάνω, θα γεμίσουμε λανθασμένα ονόματα κι έπειτα θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε. Ας το κοιτάξει κάποιος, παρακαλώ.
Ο φίλος Mandrake έχει δίκιο. Εμένα απλά μου κάνει εντύπωση πώς αυτό συμβαίνει πχ στον ίδιο και στον Νάσο, ενώ σε άλλους (πχ σε μένα) αυτό δεν συμβαίνει. Μήπως έχει να κάνει με τίποτα ρυθμίσεις του υπολογιστή μας;
 
Γι' αυτό ανέφερα 2 πληροφορίες απ' το σύστημά μου παραπάνω, μήπως το λειτουργικό ή ο browser κάνουν την διαφορά κι έχει κάποιος ακούσει κάτι σχετικό. Βερνάρδε έχεις Mozilla Firefox για browser; Τον αναβάθμισες στον 4.0; Αν ξέρουμε πως φταίει κάτι τέτοιο, βάζω έναν της σειράς 3 σε portable και κάνω μ' αυτόν την δουλειά μου! Μέχρι να γίνουν τα patches πάντως, στο λίγο που πρόλαβα να δοκιμάσω τον 4.0 δεν είχα κάποιο θέμα. Δεν έχω κάνει κάποια άλλη αλλαγή στα Windows αλλά φαντάζομαι θα ήταν απίθανο να έχει κάνει την ίδια αντίστοιχα και ο Νάσος.
 
Mandrake είπε:
Βερνάρδε έχεις Mozilla Firefox για browser; Τον αναβάθμισες στον 4.0;
Όχι, έχω Internet Explorer 8. (επειδή είμαι παντελώς άσχετος με αυτά, ελπίζω να σου δίνω την σχετική απάντηση σε αυτό που με ρωτάς!!) #)
 
Μπερδεύτηκα, τελικά σε ποιους browsers έχουμε θέμα?
 
Πίσω
Μπλουζα