Ερωτήσεις - απορίες σχετικά με προσθήκες στη RetroDB

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
574
Έχω προσέξει ότι πολλές φορές υπάρχουν απορίες (κι από μένα, κι άλλα μέλη που εργάζονται στη RetroDB), που δεν ανήκουν ούτε στα προβλήματα, ούτε στις διορθώσεις, ούτε σε κανένα άλλο από τα ήδη υπάρχοντα θέματα. Μέχρι πρότινος, τα πηγαίναμε όλα στις "Μικρές Διορθώσεις" - μια, όχι και τόσο ontopic τοποθέτηση.

Έτσι ανοίγω αυτό το θέμα, για να ποστάρουμε απορίες που αφορούν το συμπλήρωμα των λημμάτων στη RetroDB.

Μπορείτε να θέτετε οποιαδήποτε ερώτηση θέλετε και λογικά θα απαντάνε οι πιο έμπειροι RetroDB feeders, ώστε να αποφεύγονται οι λανθασμένες καταχωρήσεις.
 
1.

Κατι ακομη: http://www.imdb.com/title/tt0181644/ μπαινει κανονικα στη retrodb?
Λογικά μπαίνει όπως και άλλες ξένες ταινίες έτσι;

2.Οι μεταγλωττισμένες ταινίες (π.χ. της Ντίσνεϋ) μπαίνουν κανονικά στη retrodb;

3.Η Σοφία Ολυμπίου έπαιξε στο επεισόδιο 6 (http://www.imdb.com/title/tt0676192/) της σειράς Agatha Christie's Poirot. Μπαίνει στην retrodb κι αν ναι πως;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας, μπορουμε να βαλουμε στο trivia σειρων, εκπομπων και θεατρικων παραστασεων οτι ανεβηκαν στην επισημη ιστοσελιδα των καναλιων η οτι ανεβηκαν στο επισημο καναλι των καναλιων στο youtube?
 
jimijoop είπε:
Γεια σας, μπορουμε να βαλουμε στο trivia σειρων, εκπομπων και θεατρικων παραστασεων οτι ανεβηκαν στην επισημη ιστοσελιδα των καναλιων η οτι ανεβηκαν στο επισημο καναλι των καναλιων στο youtube?
Εννοείται - βεβαίως, μόνο αν είναι, όπως προανέφερες, επίσημες ιστοσελίδες / κανάλια (ΕΡΤ, Mega, Ant1, Star, κοκ...)!

Αυτό ήδη το κάνουμε - δες εδώ:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%9B%CF%89%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B1
 
lass είπε:
1.Λογικά μπαίνει όπως και άλλες ξένες ταινίες έτσι;

2.Οι μεταγλωττισμένες ταινίες (π.χ. της Ντίσνεϋ) μπαίνουν κανονικά στη retrodb;

3.Η Σοφία Ολυμπίου έπαιξε στο επεισόδιο 6 (http://www.imdb.com/title/tt0676192/) της σειράς Agatha Christie's Poirot. Μπαίνει στην retrodb κι αν ναι πως;
(3) Lass, πολύ εύστοχη η απορία σου... Είχε χρειαστεί κάποια στιγμή να περάσω στοιχεία για έναν Έλληνα ηθοποιό, ο οποίος πλέον κάνει καριέρα στο εξωτερικό. Νομίζω ότι τότε, το είχα προσπεράσει και δεν είχα ασχοληθεί με την ξένη φιλμογραφία του... Αν θυμάμαι καλά, σ' εκείνη την περίπτωση, το είχα αναφέρει στα "Trivia".

Για τα (1) & (2), ας περιμένουμε να το δουν ο Νάσος, ο Lolisman ή ο Mandrake! ;)

[edit] Βρήκα και το όνομα του ηθοποιού που λέγαμε! Ρίξε μια ματιά κι αν χρειάζεσαι κάτι, το συζητάμε! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τα (1) και (3): δεν είναι πιο σωστό να μπαίνουν κι οι ξενόγλωσσες ταινίες/σειρές;

γιατί θεωρητικά θέλουμε (π.χ.) τη φιλμογραφία τους ολοκληρωμένη.
 
lass είπε:
Για τα (1) και (3): δεν είναι πιο σωστό να μπαίνουν κι οι ξενόγλωσσες ταινίες/σειρές;γιατί θεωρητικά θέλουμε (π.χ.) τη φιλμογραφία τους ολοκληρωμένη.
Αν αναφέρεσαι σε ξένα τηλεοπτικά προγράματα / ταινίες, που όμως προβλήθηκαν στην τηλεόραση ή στον κινηματογράφο μεταγλωττισμένα, τότε αυτή η πρόβλεψη υπάρχει στη RetroDB - έχει ήδη δημιουργηθεί το Template: "Translated". Μεταγλωττισμένες σειρές (κυρίως παιδικές, αλλά όχι μόνο) έχουν ήδη ανοιχθεί σαν λήμματα πολλές στη RetroDB. Ταινίες μεταγλωττισμένες στα Ελληνικά (πχ Disney), μπορείς να περάσεις.

Όσον αφορά μη μεταγλωττισμένα ξένα προγράμματα, θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο νόημα να επεκταθούμε και εκεί. Πρώτον, για να περιέχει η RetroDB καθαρά "Ελληνικό" περιεχόμενο και δεύτερο (και κυριότερο), διότι αυτό έχει ήδη γίνει με επιτυχία από ξένα sites (imdb, wikipedia, tv.com, κτλ). Ποιος ο λόγος να επαναλάβουμε εμείς τη δουλειά άλλων και μάλιστα με λιγότερη λεπτομερειακή καταγραφή; :)
 
bernard.c είπε:
Όσον αφορά μη μεταγλωττισμένα ξένα προγράμματα, θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο νόημα να επεκταθούμε και εκεί. Πρώτον, για να περιέχει η RetroDB καθαρά "Ελληνικό" περιεχόμενο και δεύτερο (και κυριότερο), διότι αυτό έχει ήδη γίνει με επιτυχία από ξένα sites (imdb, wikipedia, tv.com, κτλ). Ποιος ο λόγος να επαναλάβουμε εμείς τη δουλειά άλλων και μάλιστα με λιγότερη λεπτομερειακή καταγραφή; :)
Όπως είπα και πριν για να είναι πλήρεις οι φιλμογραφίες ηθοποιών/σκηνοθετών κλπ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 
lass είπε:
1.Λογικά μπαίνει όπως και άλλες ξένες ταινίες έτσι;

2.Οι μεταγλωττισμένες ταινίες (π.χ. της Ντίσνεϋ) μπαίνουν κανονικά στη retrodb;

3.Η Σοφία Ολυμπίου έπαιξε στο επεισόδιο 6 (http://www.imdb.com/title/tt0676192/) της σειράς Agatha Christie's Poirot. Μπαίνει στην retrodb κι αν ναι πως;
1. Μια χαρά μπαίνει, όπως μπορούν να δημιουργηθούν και όλες οι ταινίες του Κωνσταντίνου Ησαϊα που έχει φτιάξει η Daredevil!

2. Κατά την γνώμη μου, όχι. Αλλά εάν σου αρέσει, όμως, αυτό που παρουσιάζει ο Βερνάρδος με τα μεταγλωττισμένα και το template είναι αρκετά ευέλικτο (δεν έχω ασχοληθεί ποτέ) και για ταινίες (και όχι μόνο σειρές), μπορείς να το κοιτάξεις.

3. Δημιουργείς την τηλεοπτική σειρά και ότι πληροφορίες γνωρίζεις, έπειτα δημιουργείς το επεισόδιο και περνάς την πληροφορία που θέλεις! Ή δημιουργείς μεμονωμένα το επεισόδιο (βάζεις κανονικά όλες τις πληροφορίες όπως κύκλο επεισοδίων στον οποίο ανήκει, αριθμό επεισοδίου, συντελεστές κτλ.) και στο trivia αναφέρεις την σειρά στην οποία ανήκει, δίνοντας κάποιο εξωτερικό link στην IMDB. Κανάλι, βάζεις το ξένο που γνωρίζεις (στην προκειμένη περίπτωση, το Αγγλικό "ITV").
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Προσωπικά το θεωρώ πιο σωστό να γίνεται έτσι, ας μας πουν κι οι υπολοιποι όμως τη γνώμη τους.
 
Μπορουν να μπουν τουριστικες βιντεοταινιες στην retrodb?

Και κατι αλλο, μπορουν να μπουν ταινιες video art στην retrodb?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαντάζομαι ότι εννοείς τουριστικούς οδηγούς. Και βέβαια μπορούν, αρκεί να είναι στην κατηγορία "ντοκιμαντέρ". Πιστεύω πως εκεί μπαίνουν και δεν χρειάζεται είδος "τουριστικοί οδηγοί" ή κάτι παρόμοιο. Αρκεί να είναι Ελληνικές παραγωγές και όχι ξένες μεταγλωττισμένες στα Ελληνικά. Όπως υπάρχουν Βιντεοταινίες με κυνήγι (είδος: "Ντοκιμαντέρ"), βιντεοταινίες με ράλλυ (είδος: "Αθλητικές"), βιντεοταινίες με καλλιστεία και διάφορες άλλες που δεν έχουν καταγραφεί...
 
Μπορούν να μπουν εκδηλώσεις που προβλήθηκαν στην τηλεόραση στην retrodb?
 
Μπορείς να φέρνεις ένα-δυο παραδείγματα (έστω ένα ρε παιδί μου...) όταν κάνεις τέτοιου είδους ερωτήσεις; Δε θα περάσει κανείς τα δεδομένα αντί για σένα! Δικά σου είναι και πάλι! Απλά πες για να καταλάβουμε τι έχεις κατά νου κάθε φορά. Όταν λες "εκδήλωση" τι εννοείς; Την εκπομπή "Κυριακή στο χωριό"; Εκδηλώσεις γίνονται κι εκεί! Προσωπικά, δεν έχω υπόψιν κάτι αυτή την στιγμή, οπότε πως να καταλάβω τι εννοείς. Όταν λες "video art" τι εννοείς; Προσθήκες σε διαφημιστικά σποτάκια που έχει π.χ. το "Mega"; Αυτά δεν θεωρούνται φιλμ (ούτε καν "πειραματικά"!), οπότε νομίζω πως δεν καταγράφονται στην RetroDB. Ή τύπου όπως

που σκηνοθέτησε ο Γιώργος Ζώης και έπειτα απαγορεύτηκε απ' την ΕΡΤ; Μάλλον όχι... Αυτά είναι διαφημιστικά σποτ και όχι ταινίες μικρού μήκους. Και μέχρι να βρείτε (ΑΝ θέλετε να μπείτε σε τέτοια μανούρα) μια φόρμουλα να περνάτε τίτλους σε διαφημίσεις παντός τύπου και έχετε πρόσβαση σε δεδομένα, ώστε να γνωρίζετε σκηνοθέτες και λοιπούς συντελεστές, φαντάζομαι πως δε θα τσουλήσει αυτό το "κομμάτι". Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.
 
Mandrake είπε:
Μπορείς να φέρνεις ένα-δυο παραδείγματα (έστω ένα ρε παιδί μου...) όταν κάνεις τέτοιου είδους ερωτήσεις; Δε θα περάσει κανείς τα δεδομένα αντί για σένα! Δικά σου είναι και πάλι! Απλά πες για να καταλάβουμε τι έχεις κατά νου κάθε φορά. Όταν λες "εκδήλωση" τι εννοείς; Την εκπομπή "Κυριακή στο χωριό"; Εκδηλώσεις γίνονται κι εκεί! Προσωπικά, δεν έχω υπόψιν κάτι αυτή την στιγμή, οπότε πως να καταλάβω τι εννοείς. Όταν λες "video art" τι εννοείς; Προσθήκες σε διαφημιστικά σποτάκια που έχει π.χ. το "Mega"; Αυτά δεν θεωρούνται φιλμ (ούτε καν "πειραματικά"!), οπότε νομίζω πως δεν καταγράφονται στην RetroDB. Ή τύπου όπως
Οταν λεω εκδηλωση εννοω την τελετη αφης της ελπιδας που παιχτηκε χτες.

Οσο για video art soy λεω ενα τιτλος ταινιας Breaking and entering (Πειραματική, Video Art, Κύπρος, 3ʼ, 2009) της Korinna McRobert. Σενάριο: Korinna McRobert.

Σαν άλλη Μπλάνς Ντυμπουά από το «Λεωφορείον ο Πόθος» εμπιστεύθηκε «την καλοσύνη των ξένων. Πληγώθηκε, κακοποιήθηκε αλλά έπρεπε να σταθεί στα πόδια της και να συνεχίσει. Προχώρησε μπροστά Πηγή http://www.cyprusfilmfestival.org/cyiff/index.php?option=com_content&task=view&id=162&lang=el
 
Ότι λέει το πρώτο είδος φίλε μου. Ως "Πειραματική" βάλε την. Το είδος υπάρχει στο template. Αν βρεις κάποια άλλη περιγραφή που να λέει "video art", το συζητάτε. Ρίξε μια ματιά εδώ τι είναι το "video art" (στο περίπου, μιας και δεν υπάρχουν παραδείγματα). Δεν καταχωρούνται τέτοιες περιπτώσεις, για την ώρα, μιας και δεν θεωρούνται ταινίες. Την τελετή βάλε την ως "αθλητική ταινία" για την ώρα, όπως μπαίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες που προβλήθηκαν τηλεοπτικά, μαζί με την τελετή έναερξης και την τελετή λήξης τους. Και ξεκαθαρίστε με τον Νάσο κτλ. αν υπάρχει λόγος να ανοίξετε κατηγορία "εκδηλώσεις", μιας και είναι κάτι σπάνιο και συνήθως προβάλλεται μέρος τους σε κάποιο δελτίο ειδήσεων. Νομίζω πως θα μπορέσετε να τα ταιριάξετε σε ήδη υπάρχοντα είδη αν έχετε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις. Ούτε στο εξωτερικό δε νομίζω να βρεις τέτοιο είδος. Εγώ δεν γνωρίζω, τουλάχιστον...
 
Παρακαλώ μια βοήθεια από τους feeders (που κατέχουν το σπορ! :D )

Ο Herco έκανε μια διόρθωση, όσον αφορά το θέμα του Καραβάν Σαράι:

herco είπε:
Πρεπει να την φτιαξουμε λιγο αυτη την καταχωρηση - το Καραβαν Σαραι δεν ειναι ουτε τηλεοπτικο σηριαλ, ουτε βιντεοταινια - και ας κυκλοφορησε και σε αυτες τις μορφες. Κινηματογραφικη ταινια ειναι και ως τετοια πρεπει να παρουσιαστει.
Επειδή βλέπω παντού (και στη RetroDB) ότι το αναφέρουμε σαν σειρά, τελικά τι ισχύει, ώστε να διορθώσουμε την καταχώρηση?

Ευχαριστώ! :)
 
Στην RetroDB υπάρχουν και τα δύο λήμματα. Τόσο της κινηματογραφικής ταινίας (δημιουργήθηκε στις 16 Δεκεμβρίου 2008), όσο και της τηλεοπτικής σειράς (δημιουργήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 2008). Ρίξε μια ματιά εδώ και θα δεις και τις δύο καταχωρήσεις. Εννοείται πως δεν πρόκειται για βιντεοταινία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ απείρως για τη βοήθεια, Κώστα! :)

Πάω να κάνω τις διορθώσεις...
 
Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο εξής; Το "Γιουσουρούμ" είναι κάποια περιοχή στο Μοναστηράκι; Είναι όνομα ή αυτό που περιγράφεται εδώ; Θέλω να δω αν χρειάζονται διόρθωση οι τίτλοι των ταινιών "Ο Μάγκας Από Το Γιουσουρούμ" ('89) και "Ο Μάγκας Από Το Γιουσουρούμ Ξαναχτυπά" ('89). Έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει ονομασία περιοχής τέτοια, οπότε το "Γ" θέλει μικρό, αλλά το αφήνω σ' εσάς να μου πείτε!
 
Πίσω
Μπλουζα